Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kako varčevati s potratnim možem v hiši

kako varčevati s potratnim možem v hiši

Ne vem če je dojel mi lahko odgovoriš na 3 kratka vprašanja:
1. kaj si si na zadnje privoščila?
2. Kdaj si nazadnje plačala kavo prijateljicam?
3 Kdaj je minil dan, da nisi težila o financah?

Govoriš o krizi- pa oba imata službe, pa prihodke, iz napisanega vam sploh ni hudo. samo ti bi rada se odrekala, ker v tem uživaš- samo tako imaš občutek lastne vrednosti.

Ne se preveč obremenjevat s komentarji. Samo uporabi zdravo kmečko pamet in ukrepaj.

ne morem verjet, da sem obsojanja vredna in da me imate za neumno.
očitno se nekaterih kriza še ni dotaknila, ne v denarnico, ne v mentaliteto. meni je pač poglavitna skrb na tem svetu to, da je treba poskrbet za otroke in nekaj navarčevati za njihovo negotovo prihodnost. če to pomeni odreči se lastnemu hobiju, je to meni mala malica. tudi za ceno ponošenih gat, ja. imam svoje otroke preveč rada.

Kdo pravi, da obsojam taščo? 5x sem povedala, da me njen denar ne briga, se pa sprašujem, če je moj mož tako navajen od nje, da je sposoben odtrgat otrokom nekaj, kar bo vseeno prišlo prav v njuni prihodnosti, samo zaradi te – oprostite tisti ki zagovarjate razsipnost – grde navade!

No, prav. Zdaj sem ugotovila, da sem neumna in še kaj zraven. In to zato, ker rodim otroke in hočem za njih poskrbet. Vidim pa, da ste dvolični kot kovanci. Če bi v drugo temo pisala, da nimam, ker kar naprej razmetavam z denarjem, bi pa hitro udrihali, češ da za svoje otroke naj sami posrkbimo.

Pa zdej točno ne vem, kdo je tu bolj neumen. Vsekakor ste vi – ki me v tej temi žalite – bolj pokvarjeni, to pa.[/quote]

Oh, oh, oh, svetniški gnev se je usul:)))) Zanimivo, kako imajo te svetnice polna usta o ‘pokvarjenosti’ vseh ostalih:))) in to čist vedno:)) same so poosebljena dobrota, ostali pa ničvredneži:))

Jasno da obsojaš taščo, že to, da si sploh daješ opravka z vsem tem, kar je v hladilniku, je ena sama sodba. Še kako te briga njen denar:))) Da se pa tega ne zavedaš, da sploh vidiš ne, kako ti um deluje in kaj vse valjaš po glavi, je pa jasno.

In itak vlečeš samo vodo na svoj mlin in vse gledaš skozi skrajnosti in črno-belo, kar je, oprosti, znamenje neinteligence. Pameten človek zna presojat in razumet obe strani in ne vleče v eno skrajnost.

S samim varčevanjem ni nič narobe, tudi mož bi se lahko odrekel malo svojemu dragemu športu, samo da pa ti shranjuješ po deci mleka, besno ugašaš luči in težiš, ko se kdo predolgo kopa, pa v strganih gatah naokoli hodiš, je pa pač mazohizem svoje vrste, ki ga uporabljaš samo zato, da se počutiš boljšo in superiornejšo od drugih.

Kot zgoraj povedano – oba bi se lahko kaj naučila drug od drugega, samo tebi gre bolj za to, da bi imela prav in izpadla svetnica:)) In zato si dobila komentarje, kot si jih dobila.

Zbudi se malo, pa bo.

ne morem verjet, da sem obsojanja vredna in da me imate za neumno.
očitno se nekaterih kriza še ni dotaknila, ne v denarnico, ne v mentaliteto. meni je pač poglavitna skrb na tem svetu to, da je treba poskrbet za otroke in nekaj navarčevati za njihovo negotovo prihodnost. če to pomeni odreči se lastnemu hobiju, je to meni mala malica. tudi za ceno ponošenih gat, ja. imam svoje otroke preveč rada.

Kdo pravi, da obsojam taščo? 5x sem povedala, da me njen denar ne briga, se pa sprašujem, če je moj mož tako navajen od nje, da je sposoben odtrgat otrokom nekaj, kar bo vseeno prišlo prav v njuni prihodnosti, samo zaradi te – oprostite tisti ki zagovarjate razsipnost – grde navade!

No, prav. Zdaj sem ugotovila, da sem neumna in še kaj zraven. In to zato, ker rodim otroke in hočem za njih poskrbet. Vidim pa, da ste dvolični kot kovanci. Če bi v drugo temo pisala, da nimam, ker kar naprej razmetavam z denarjem, bi pa hitro udrihali, češ da za svoje otroke naj sami posrkbimo.

Pa zdej točno ne vem, kdo je tu bolj neumen. Vsekakor ste vi – ki me v tej temi žalite – bolj pokvarjeni, to pa.[/quote]

Khm, nisem mislila tebe, ampak nekatere, ki so ti bedarije odgovarjale…Sem mislila, da je razumljivo.

zdaj pa nekaj kar te bo globoko pretreslo je pa (žal) čista resnica. Mislim, da je čas, da ti zamenjaš ploščo v glavi in ne on. Kar mislimo to materializiramo. In če je tebe strah da bo zmanjkalo denarja ga bo. Če si ti zamisliš, da bo življenje težko in trdo-takšno bo.
Pri vas ste skoz zategovali, si odtegovali in če mene vpraša je vaše življenje bilo bedno in siromašno in ta vzorec tvojadva očitno nadaljujeta. Brez vprašanja bi ga kot copy paste tudi ti.

Po drugi strani pa njegovi znajo uživati živlejnje brez strahov in glej ga zlomka..živeli so in živijo zelo dobro. Hmm..že morda razumeš? Ni problem če imajo oni v hladilniku delikatese, ni problem če oni nič ne šparajo..njim ni in ne bo hudega. In to JE dobro. In to tebe matra ali kaj? Bi vsi v življenju morali furat suffer? PROSIM preberi si knjigo “Prosite, dano vam je” in začela se ti bo počasi odvijati druga realnost ko boš prepoznavala vzorce ki peljejo do dobrega ali slabega.

Ne kregajta se prosim zaradi bedarij in vzorcev ampak vzemita iz njih najbolje kajti oba ji potrebujeta za vajino osebno rast..vsak za nekaj.. . Ni point da tupimo drugemo, point je da se sami osvestimo in delamo na sebi. Srečno!

Če se ti že gre za interes otrok, malo pomisli, kakšno popotnico njim daješ za življenje s tem stalnim opozarjanjem na šparanje. Otrok, ki celo otroštvo posluša, kako ni denarja, in gleda mamo, ki hodi strgana naokrog in si od ust pritrguje, da bo on imel kaj več, ima po mojem mnenju samo dve možnosti.

Lahko odraste v točno tako škrtico, ki si še gat za par evrov ne bo privoščila, lahko gre pa ravno v drug ekstrem in bo ves svoj denar zapravil za nepotrebne stvari, ki mu jih ti zdaj odrekaš, npr. iz inata ne bo šparal z vodo in elektriko samo zato, ker zdaj nonstop samo o tem posluša.

Res, moje predhodnice imajo prav. Vidva z možem bi morala vsak iz svoje skrajnosti malo proti sredini stopit. Zagovarjam varčnost in racionalno razpolaganje z denarjem, nikakor pa ne škrtosti, ko zaradi 5 evrov živčni zlom fašeš brez potrebe.

Zdaj smo se nate spravile, kar te je mogoče malo presenetilo. Tvoj mož ne zna razpolagat z denarjem, to ti čisto verjamem. Ampak ti tudi ne znaš, če si še gat ne kupiš, ko se strgajo. Obsedeno šparanje pač ni razumno razpolaganje z denarjem.

khm meni se zdi on bolj malomeščan ,da ne govorim o njegovi mami tipična predstavnica slovenceljskega malomeščanskega sloja -))) Tale tvoj odgovor je spet en tak z ozkovidno miselnostjo ,tako tipično za slovenceljne ,kar loči nej se al kako? a to , da bi pa miselnost probala spremenit pa ne gre a ne težko je to v tej naši mali zaplankani kuri.

pa by the way sam izhajam iz dokaj premožne , izobražene družine . Oba starša sta veliko delala po tujini tako , da sta kar dobro zaslužila , pa se nikoli nismo tako tipično slovenceljsko obnašali (tujina je naredila svoje).Ok. oblačili smo se zmeraj kvalitetno ,tudi znamke itd.. samo ,da bi pa hrano kar stran metali nakupovali nepotrebno , se preseravali z dobrimi avtomobili itd..Sploh tale mi je padla v oči ,da imata polne hladilnike vsega in svašta, ampak tega potem itak ne pojesta in mečeta stran to je ta egoizem per excellence.Mama očitno vidi samo sebe in da vidijo obiski ,da mi pa imamo in potem pa itak ni več važno to ji je očitno vrhunec življenja poln hladilnik haha.
Tole življenje v kuri sploh mentaliteta slovencev mi je zmeri večja mierda bruh od mentalitete.
Še mal pa se spelem in me Slo. ne vidi več!

Me zanima, kakšni bi bili vaši odgovori, če/ko bi čez par mesecev odprla temo: Ne znese nam več, prej smo živeli, uživali, si kaj privoščili, zdaj nas je pa življenje lop po glavi. Stavim, da bi vas pol sodelujočih škodoželjno pripomnilo, da si je treba nabrat zaloge za hude čase …
Avtorica se boji, da jim počasi takšen ritem zapravljanja ne bo znesel več – verjetno ne zato, ker ima mož plače deset jurjev na mesec in bi se mu utegnila zmanjšat na osem jurjev.

Saj nihče ne oporeka temu, da je treba nekaj prišparat. Ampak med nekaj prišparat za hude čase in živet tako, kot da so nonstop hudi časi, je bistvena razlika.

Pri njima je problem, da si eden privošči preveč, drugi premalo. Zato potrebujeta en pameten finančni plan, po katerem bo on zapravil manj, ona pa več.

metulka ne poznaš tiste definicije- da hudi časi niso za takšne nikoli dovolj hudi, da bi začeli jemat iz tega kupčka?

Avtorica tega prispevka ne bo nikoli brez 10 eur v denarnici, si pa tudi nikoli ne bo nič privoščila, ker ne zna uživat življenja.

Khem, moja mama je vzor varčnosti, jaz pa niti pod razno. Tako da niso ravno zgledi vse. Je pa res, da nisem nikoli doma poslušala, da smo revni in da je treba šparat. Se pa nikoli ni metalo denarja skozi okno.

Kot drugo – vi niste bili revni, ker so bili tvoji starši pošteni, ampak zato, ker več nista bila sposobna spravit skupaj. Dopovej si to in petstokrat preberi. Ko je nam pred leti zagustilo, sem bila na istem. In kaj storit? Namesto da bi zategnili pas na vseh nivojih, sem raje zaslužila več. Sem imela to možnost.
Zdaj je kriza, vem, in priložnosti ni. Ampak z varčevanjem ne pretiravaj do te skrajnosti, da boš vsem pokvarila življenje. Prelivanje neporabljenega mleka? Te prosim. Raje vsem zabičaj, naj ne točjo več kot rabijo, ker se hrane ne meče proč. Ne glede na finančne razmere. Ponižuj pa se ne tako, da nosiš stgane gate in piješ mleko, ki je bilo že nekoč v lončku in je ostanek. Okej, ostanek kosila je drugo in to delam tudi jaz. Si pa ne postrgam ostanka s krožnika in ga pojem naslednji dan, ne?
Tudi varčevanje mora imeti svoje meje. Pogovor z možem pa vsekakor, beleženje vseh stroškov in zapravljanje njegove plače za osnovno – potem bo mogoče dojel, kako hitro zmanjka. Tudi z ugašanjem luči in zapiranjem vode nič narobe, že z ekološkega vidika.

khm meni se zdi on bolj malomeščan ,da ne govorim o njegovi mami tipična predstavnica slovenceljskega malomeščanskega sloja -))) Tale tvoj odgovor je spet en tak z ozkovidno miselnostjo ,tako tipično za slovenceljne ,kar loči nej se al kako? a to , da bi pa miselnost probala spremenit pa ne gre a ne težko je to v tej naši mali zaplankani kuri.

pa by the way sam izhajam iz dokaj premožne , izobražene družine . Oba starša sta veliko delala po tujini tako , da sta kar dobro zaslužila , pa se nikoli nismo tako tipično slovenceljsko obnašali (tujina je naredila svoje).Ok. oblačili smo se zmeraj kvalitetno ,tudi znamke itd.. samo ,da bi pa hrano kar stran metali nakupovali nepotrebno , se preseravali z dobrimi avtomobili itd..Sploh tale mi je padla v oči ,da imata polne hladilnike vsega in svašta, ampak tega potem itak ne pojesta in mečeta stran to je ta egoizem per excellence.Mama očitno vidi samo sebe in da vidijo obiski ,da mi pa imamo in potem pa itak ni več važno to ji je očitno vrhunec življenja poln hladilnik haha.
Tole življenje v kuri sploh mentaliteta slovencev mi je zmeri večja mierda bruh od mentalitete.
Še mal pa se spelem in me Slo. ne vidi več![/quote]

Nikjer ne piše, da hrano mečeta stran. Piše, pa avtorica : ” Hrano, ki je ne pojesta, po mojem vržeta v kanto”. Eno samo zavajanje. Kaj njegova straša počneta s svojim denarjem, jo čist en kurz briga. In pika. In ja, igra cankarijanko, za moje otroke vse , samo, da ji zaenkrat sploh ni treba stradat. Ko se je ženila z njim, ji njegov denar najbrž ni smrdel……al kako ?

Tako kot zgoraj bivša, je bilo pri meni. On tri polne omare oblačil, jaz eno. On hodil okoli, družba, zapravljal denar, jaz služba, otroci – in cele dneve doma.
Takoj, ko so se otroci osamosvojili, sem se ločila.
Čeprav imam minimalno plačo, živim bolje, privoščim si kaj, če si le morem, pa ven iz “bajte” grem vsak dan v družbo. Pa ne zapravljamo, gremo vsak dan na kavico, kjer plača enkrat eden, drugič drug. Ne pa iz gostilne v gostilno, kjer pada runda za rundo, kot je bil prej in še sedaj navajen (kot večina moških). Zaradi zapravljanja so ga že pustile tri ženske, s četrto se je hitro poročil, da mu ne bi ušla, hahaha.

Ne vem, če dojema – ko bo plača, nakupi si vse stvari, ki jih potrebuješ, saj tudi ti služiš denar. Če ga bo na koncu meseca zmanjkalo, boste pa “zatiskali” pasove. Ti šparaš, on vidi, da denar je, ga pa zapravlja. Če pa denarja ne bo, si pač ne bo mogel nič kupovati, in se bo malo zamislil ali pa letel k mamici po pomoč.

Vse lepo vam želim

Moj predlog; naredi razpredelnico vseh fiksnih mesečnih stroškov, ki jih je potrebno poravnati, dodaj tudi prehrano. Potem pa te stroške razporedita glede na svoji plači tako, da bosta nekako oba enako pokurila plačo npr 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ali kakorkoli vama pač znese. Z ostalim lahko gospodarita po svoje… Če mu zmanjka, hej, njegov problem…

Oba pretiravata, vsak v svojo smer, ti s strganimi gatami on pa z neomejenim trošenjem …

Pozdravljena!

Podobna sem kot ti, kot bi brala svojo zgodbo (samo ne tako skrajno in pri nas jaz zasluzim enkrat več kot on in financiram vse večje projekte, on pa veselo troši svoj denar) in iz tvojega opisa sem pogledala na problem malo drugače.
Oba pretiravata, tako ti, ki greš preveč v skrajnost, kot on, ki ne dojame, ker mu pač ni treba, saj ti varčuješ namesto njega.
Ko te začne ena stvar motiti in je ne moreš spremeniti, postaneš kot obseden in vidiš samo še napake in samo še potenciraš. A verjemi, to je kot strup, ki zastruplja tvoje življenje.

Rešitev: Seštejta vse mesečne stroške, vključita “fasngo”, stroške otrok, oblačila otrok, vse položnice, tudi kakšno varčevanje za otroke… (razen svojih lastnih stroškov – to so kavice, pijačke, športne opreme, oblačila zase…) in razdelita glede na vajin dohodek.
Torej, če ti zaslužiš 500 €, on pa 1500€, nosiš ti eno tretjino družinskih stroškov, on pa dve tretjini – pošteno, mar ne?
In ostanek denarja porabi vsak sam zase, kot želi, brez vtikovanja drugega.
Verjemi, da bo hitro spregledal, ko denarja ne bo več. Pa tudi, če ne bo, tebe ne bo bolelo, saj bo svoj delež stroškov moral pokriti – ostanek pa po svoje.
Veliko potrpljenja in čim več pozitivnega razmišljanja ti želim!

Zdaj bi pa še jaz dodala svoj “lonček”…
Sem namreč kopija tvojega moža.
No, od začetka, pri nas doma tudi ni bilo. Pa ene športne copate in kavbojke na leto, pa naštrikani puloveček ali dva in vse to. In celo mladost se mi je podilo po glavi: Jaz že ne bom tako živela do konca. Jaz hočem več.
In sem dobila, krasno službo, krasno plačo, krasno vse… in se je začelo; neskončno polnjenje omar. Saj veste, tipično žensko, torbice, jaknice, da o čevljih ne govorim.. in vse ostalo.Pa avto, pa stanovanje… saj je bilo potrebno delati, in to ne malo, toda za to sem hotela tudi užitkarstvo. Potem sem ga spoznala, mojega… no on ni imel te izkušnje za sabo. Vsega je imel dovolj in preveč. Zato si je vedno “privoščil” racionalno razmišljanje. kaj potrebuje, kdaj, value-for-money princip in vse ostalo. Saj ni bil revno-skromen, le razsipen tudi slučajno ne.
Skratka, in mi tečnari, non-stop (tudi excell tabele dela… jao bože). Da moram paziti pri vsem… Momogrede, svoje prihranke, ki niso ravno skromni je vtaknil v sklade pa kaj jaz vem kam še.. saj si lahko mislite, je šlo vse v franže. No skoraj vse…
In na osnovi vsega: Jaz še vedno hočem živeti zdaj. Ne tam enkrat jutri. In ne tako kot moji straši, ki so se rodili revni, živijo revno in umrli bodo tudi revni. Pa saj so imeli vmes dobro obdobje. Le da si nikoli, nikoli niso nič privoščili. Vedno in povsod jih je bilo strah krize, ki je za vogalom od kar pomnim zase…
Torej, moj nasvet: malo se prosti in se prilagodi možu. Malo uživaj. Če pride kriza tudi za vaju, boš tudi ti lahko rekla: ko je bilo je pa bilo. smo si privoščili 100 na uro 🙂
Pa na temo tašče, samo še to: moja tašča je čisti zverinjak. Samo jaz ji lepo rečem da bi bilo fino če bi kaj postregli, potem pa da na mizo vsega in še mal, in se še hvali na okrog da nas je postregla kot gre. No, včasih je rekla da nas je nahranila… No ja, jaz jo pa pohvalim pri njenem sinu, pa sorodnikih pa tak… mislim si svoje, opažam pa da sem pri njej priljubljena 😉
Njej je pa tudi v zadnih letih zrasel grebenček, tipa: moja “tamlada” pride pa se naje, če bi jim pustila bi bili ves čas pri meni, pa jim ne… Meni je pa ZAKON ;), saj več kot 2x na mesec ni potrebe po obiskih, imamo lahko svoje življenje.
Še enkrat: sprosti se, vrži strgane gate v koš in možka pod roko pa v shopping, naj mal kartice ven potegne. Saj mu privoščiš urejeno ženo.. sem prepričana da ja 🙂

Pod tole se pa podpišem!

Moja reakcija na post je pa upravičena, saj je polna nekih klišejskih prepričanj. Ta dva nista za skupaj, saj je ženska prepričana, da vsak, ki ni reven in revež ni pošten oz. živi bolje kot si zasluži. Ima kvazi predstave, kako živijo ljudje z izobrazbo in v mestu.

Navaja, da niso pogosto pri tastu in tašči, obsoja, ker imata polno delikates v hladilniku in predpostavlja ( ne ve, ampak si misli), da hrano mečeta stran. (???)
Ne pomisli pa na možnost, da je hladilnik poln, ker so oni prišli na obisk. (???)

Vprašam se tudi, kakšen je človek, ki gleda, kaj imajo drugi v hladilniku (???)

Zato, ker imata boljše penzije kot njena starša sta samoumevno slabša, brezsrčna in škrta (???). Tako mišljenje veje iz posta, čeprav se sproti opominja, da je njun denar in ga lahko porabita samo zase. Navaja še, kaj vse ne dobijo … Torej pričakuje oz. misli, da bi morali dobiti, ampak stara starša ne ponudita nič od naštetega.

Tukaj je spet logika revnih, da bi morali dajati tisti, ki zaslužijo več tistim, ki zaslužijo manj.

Njen mož ne namerava opustit svojega stila življenja, ker ve, da finančno zmorejo živeti bolje. Njej pa ni jasno, kako naj porabi denar, ker take dimenzije v življenju ne pozna.

Vse okoliščine povezuje s poštenostjo=reven in z nedelavnostjo, neradodarnostjo mestnega prebivalstva, ki imajo več= nepošten in brezsrčen.

In naj ti nekaj povem, ker imam možnost gledati kako in kaj gre pri teh stvareh. Nisem še videla, da bi kdo dajal tako za zraven kupljen pršut, pancete itd. Sem pa videla, kako v sezoni bučk dajejo bučke, v sezoni solate dajejo solato itd.
Vse kar ima mestni človek, mora kupiti. Človek, ki živi izven urbanega okolja, pa lahko deloma sam pridela, kar potrebuje. V tem je bistvena razlika. Eni pač radi dajo bučke, ker jih sami ne morejo porabiti in bi jim doma zgnile!

Iz tvojega posta veje obsojanje drugače mislečih in živečih. Kažeš se kot žrtev vseh, ki ne živijo tako kot ti, ki imajo več kot ti, ki ti ne dajo delikates, ne kupujejo daril itd. Skratka, vsi so grdi, ti si pa uboga reva v strganih gatah.

Mislim, da uživaš v vlogi žrtve. To je tvoja izvoljena usoda, v drugih se še znašla ne bi. Ti se počutiš odlično, ko se žrtvuješ in potem sebe predstaviš kot vzor poštenosti, skromnosti in vseh ostalih drugih klišejskih “dobrih” lastnosti. Ker so nam vendar vsi vcepljali v glavo reven= pošten, premožnejši= nepošten.

Naj ti odprem oči. Ne poznam nikogar, ki je delaven pa je reven. Poznam kup revnih, ki se ne znajo ali pa se jim ne da obrnit, da bi kaj zaslužili.

Ni stvar v tem, da ti je dana možnost. Stvar je v tem, da si poiščeš možnost! Ti si pač iščeš možnosti, kako se pokazati kot žrtev. Tvoj mož pa si poišče možnost, kako se imeti fajn.

Nista za skupaj!
Amen!

Iz vsega napisanega tukaj razberem, da ste sposobni pisati dolge referate in eseje na neko temo. Izvlečkov, žuganj in predvidevanj ne manjka.

Za avtorico pa: razumemo te lahko samo taki, ki smo v podobni situaciji.
Se pa strinjam z večino, da bi morala malo iz svoje kože in vsaj malo “živeti”, mož pa bi tudi bil potreben manjše spremembe

khm meni se zdi on bolj malomeščan ,da ne govorim o njegovi mami tipična predstavnica slovenceljskega malomeščanskega sloja -))) Tale tvoj odgovor je spet en tak z ozkovidno miselnostjo ,tako tipično za slovenceljne ,kar loči nej se al kako? a to , da bi pa miselnost probala spremenit pa ne gre a ne težko je to v tej naši mali zaplankani kuri.

pa by the way sam izhajam iz dokaj premožne , izobražene družine . Oba starša sta veliko delala po tujini tako , da sta kar dobro zaslužila , pa se nikoli nismo tako tipično slovenceljsko obnašali (tujina je naredila svoje).Ok. oblačili smo se zmeraj kvalitetno ,tudi znamke itd.. samo ,da bi pa hrano kar stran metali nakupovali nepotrebno , se preseravali z dobrimi avtomobili itd..Sploh tale mi je padla v oči ,da imata polne hladilnike vsega in svašta, ampak tega potem itak ne pojesta in mečeta stran to je ta egoizem per excellence.Mama očitno vidi samo sebe in da vidijo obiski ,da mi pa imamo in potem pa itak ni več važno to ji je očitno vrhunec življenja poln hladilnik haha.
Tole življenje v kuri sploh mentaliteta slovencev mi je zmeri večja mierda bruh od mentalitete.
Še mal pa se spelem in me Slo. ne vidi več![/quote]

Ne morem soditi, ali gre za malomeščane. Lahko samo rečem, da gre za oceno moževih staršev iz ust vaščanke, ki zavrača meščane.

Ona sodi med tipične zaplankance, ki sprejemajo svoj način način življenja za edinega merodajnega. Vse ostalo ni dobro, ni pošteno, ni dobrosrčno itd. Seveda se s tem podumeva, da to ona vse je!

Tudi ti nisi svetovljanski, če tako obsojaš povprek. Če bi bil dejansko tak svetovljan, bi poznal “razne čudi in ljudi” in bi vedel, da se taki znajdejo vsepovsod, ne samo v Sloveniji. Žal.

V naši družini sem tudi jaz tista, ki naj bi imela vlogo varčne, skromne ženice on pa se je že od nekdaj raznmetaval z denarjem in ljudje, ki me praktično ne poznajo moža pa poznajo me prepričujejo, da gre za premožnega “privatnika” ??? Če bi imeli visoke dohodke me njegovo zapravljanje verjetno niti ne bi motilo preveč tako pa družinski proračun kjer ena oseba vedno vidi le sebe in samo sebe in svoje potrebe postane prava nočna mora saj včasih zmanjka za osnovno. In tako živimo že dolga leta, finance precej neurejene, sicer sproti plačujemo položnice in imamo za hrano ampak kreditov vseh vrst pa tudi malo morje. Nekoč sem se žrla, ker neodgovorno zapravljanje preko svojih meja ni moj način saj imam rada vsaj nekaj rezerve za hude čase in sem se vsemu odrekala sedaj nič več. Že nekajkrat je naša ladja tonila in ne morš verjet preživeli smo tako, da smo se prilagodili temu noremu svetu in ne ni šans, da bom nosila stare strgane gate:) Res pa je tudi, da vztrajam pri tem, da jaz nakupujem hrano in ostale potrebščine saj on porabi dvakrat več kot jaz, ker cen sploh ne gleda.

Imaš zelo podobno situacijo kot moja sestra. Ona skrbi in financira celo družino, on je v 10 letih zamenjal že 4 avtomobile. S pogovorom nikakor ni šlo. So vzorci navade preveč ukoreninjeni v odraslo človeško telo. Svetovala sem ji, naj uporablja trike in laži. Podobno kot on, ko pravi da nima denarja, čez 2 meseca pa pride nov avto. Uporabljaj glavo. Preprosto si izmisli, da si posodila ali dala denar svojim staršem, financirala njihovo zdravlljenje,.. ker praviš, da so v pomanjkanju, bo to zelo verjetno. Ta denar skrivaj in šparaj, uporabljajte pa njegov dohodek. Ko bo tega zmanjkovalo ali primankovalo bo prisiljen bolj premisliti kam ga zapravi in zato bo tudi njegovo razmišljanje bolj racionalno.
srečno

Pozdrav
1.Mogoče strokovna pomoč finančnega svetovalca, da skupaj naredite plan, kako boste zapravljali, varčevali, nalagali. Če ne obstajajo tudi terapevti in za to usposobljene tudi delavke na csd- jih, samo da moraš najti sposobno, ker nekatere mislijo.
2. Dobro je, da si zaznala težavo in veš, da to obremenjuje tvoje vsakdanje življenje. Mogoče pa je čas, da začneš razmišljati tudi v smer kaj rabim in česa ne: strgane gate so lahko tudi ekološko prijazne, saj so uporabne, ko jih ponosiš do konca pa ostanejo kot cunje za brisanje itd. Pomisli koliko prispevaš s svojim varčevanjem k varovanju okolja in o tem osveščaj tudi svoje otroke in moža-čeprav to najbrž ni njegova prioriteta.
Oprosti, pri nas oba dva sedaj zasluživa poprečno, pogosto pa pomislim ali to sploh rabim, kaj bom ko se iztroši, ali raje varčujem in kupim manj in dražje, pa za dlje časa itd. No če ti tole pomaga pri širšem razmišljanju pa lp

Pri fructalovih sokovih in gatah NE ŠPARAJ, vse ostalo ti dam pa prav.
Sicer imam pa jaz enega podobnega doma, pa ni bogat, samo komot je.

Kako sem se nasmejala ob zgornjih postih! Kako boleče resnično je vse skupaj, ni čudno, da so si v Indiji izmislili kaste…
Ampak nekaj pa drži, če si od majhnega vzgajan v okolju, kjer ni, potem nikoli v življenju nimaš nobenih potreb. Dokazano, imam enega takega doma! Enostavno mu ni pomoči, čeprav ga spodbujam in mu kažem excel, je prepričan, da bomo jutri bankrotirali. Teror zganja nad celo družino, zanimivo bo opazovati, v katero smer bo odneslo otroke.

New Report

Close