Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Manj dohodnine, več pokojnine. Kako?

Manj dohodnine, več pokojnine. Kako?

Odgovor na objavo uporabnika
Mojca277, 08.12.2022 ob 08:54

Kaj tocno to sploh pomeni? Če varčujem, bom plačala nižjo dohodnino?

Dodatno pokojninsko zavarovanje je edina oblika varčevanja, pri kateri je varčevalec  upravičen do posebne davčne olajšave. To obliko varčevanja zaradi staranja prebivalstva in zagotavljanja višjih dohodkov po upokojitvi namreč vzpodbuja tudi država.

Vplačila v sklad dodatnega pokojninskega zavarovanja v posameznem letu znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine.

Torej poenostavljeno povedano DA, vplačila v sklad dodatnega pokojninskega zavarovanja pomenijo, da boste plačali nižjo dohodnino.

Višina davčne olajšave je odvisna od višine prejemkov posameznika. Najvišjo možno  davčno olajšavo zagotavljajo vplačila do višine 5,844 % bruto plače posameznika (kar je enako 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje). Za tiste z višjimi plačami je znesek olajšave omejen za vplačila do največ 2.903,66 evrov letno.

Če ste zaposleni v gospodarstvu in že vključeni v kolektivno obliko dodatnega pokojninskega zavarovanja (mesečne premije plačuje delodajalec), ima delodajalec prednost pri uveljavljanju davčne olajšave. Vi pa lahko z lastnimi doplačili uveljavljate davčno olajšavo v višini razlike do polne olajšave (premija delodajalca + individualna premija = polna davčna olajšava). Če delodajalec ne plačuje premije v višini 5,844 odstotka vaše bruto plače, lahko koristite davčno olajšavo v višini razlike do najvišje možne premije glede na vašo plačo.

Zaposleni v javnem sektorju lahko posebno davčno olajšavo izkoristite v celoti, ne glede na višino plačane premije delodajalca.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Tam nekje, 08.12.2022 ob 09:34

Odgovor na objavo uporabnika
Ja,ja, 08.12.2022 ob 07:28

Pri modri so nas res nategnili.

Zujf pa znižanje plač v JU in vplačevanje delčka neizplačanih že prej pridobljenih plač.

Potem pa greš v penzijo. Pred 2 letoma ni bilo več možno dobiti izplačano vrednost. Plačilo dohodnine  je bilo visoko in, ko bo izplačana večina , bo izplen polovičen, pa še dohodnina se plača visoka. To je kar neko nategunstvo. Če bi za enako vrednost kot so bila vplačila za neizplačane plače naložena kot postopno varčevanje, bi bilo več haska. Npr. V določenem času je bilo vplačanih cca 8500€. Izplačilo v 3 letih po 130 mesečno prinese koliko? Četudi po 3x letni renti po 40€, bi moral živeti vsaj 150 let, da bi približno dobil vplačano.

Ne pozabi, da ob ala izplačilu država nazaj pobere 25 postni davek. Takrat ja, namesto denarja v denarnico, so to kvazi zavarovalnico dali.  Nič ne zaupam.

Kot že zapisano nekoliko višje v odgovorih, je dodatno pokojninsko zavarovanje izjemno dolgoročno in strogo namensko.

Varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja varčevalcu zagotavlja posebno davčno olajšavo. Varčevanje vam namreč znižuje osnovo za odmero dohodnine, zato boste plačali manj dohodnine, hkrati pa varčevali za svojo pokojnino.

Ob nenamenski porabi sredstev (kar dvig v enkratnem znesku je), vas država močno obdavči. Zato je priporočljivo, da pred nakupom kateregakoli produkta najprej razmislimo kakšni so naši (dolgoročni) cilji, zakaj varčujemo in na podlagi tega izdelamo svoj varčevalni plan, ki se ga držimo. Samo tako nam bo uspelo izpolniti zastavljeni cilj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Za zmanjšanje dohodnine sem vpračala zadnje dve leti, vendar sem zadnje leto v minusu. Pri Modri zavarovalnici imajo večino vloženega v obveznice, ki že nekaj časa in še bodo poslovala v minusu. Nočejo spreminjat (ali ne morejo). V glavnem, letos ne bom vložila, ker sem več izgubila kot dobila pri dohodnini.

Odgovor na objavo uporabnika
Vikica511, 08.12.2022 ob 08:58

Stara sem skoraj 40 let. Se m prepozna? Kaj konkretno to pomeni v mojem primeru, če začnem vplačevati sedaj in delam še dobrih 25 let? Malo sem skleptična glede na to, da sem pozna. Kdaj bi, teoretično, potem dobila povrnjeno vplačano vrednost?

Za začetek varčevanje nikoli ni prepozno. Seveda bi bilo idealno začeti varčevati takoj ob prvi zaposlitvi, a realnost in pogoji za varčevanje žal niso idealni. Večina mladih se v začetku svoje poklicne poti ubada z drugimi večjimi stroški, kot so nakup stanovanja, avto, skrb za male otroke in podobno.

A če bomo želeli tudi po upokojitvi ohraniti današnji življenjski slog, bomo tako ali drugače morali vsaj delno tudi sami poskrbeti za dodatne prihodke.

Prednosti dodatnega pokojninskega zavarovanja:

1. Kljub imenu gre za dolgoročno in namensko varčevanje v pokojninskih skladih, namenjeno vsem zaposlenim.

2. Varčujete toliko, kot vam dopušča denarnica. Z vplačevanjem lahko kadarkoli prekinete in nadaljujete, ko lahko.

3. Je edino varčevanje, ki ga spodbuja tudi država. Na vplačila dobite posebno davčno olajšavo in posledično nižjo dohodnino ali vrnjen denar. Davčno olajšavo vam zagotavljajo vplačila do višine 5,844 odstotka vaše bruto plače, vendar letno ne več kot 2.903,66 evrov.

4. Gre za varčevanje po vaši meri z naložbeno politiko življenjskega cikla. S starostjo se tveganost naložb samodejno znižuje, kar skozi življenjski cikel omogoča, da privarčujete več.

5. Prihranki so dedni. V primeru najhujšega pripadajo vašim najbližjim.

Kolikšna bo vaša pokojninska renta (dodatna pokojnina) bo odvisno od višine privarčevanih sredstev, vaše starosti ob začetku izplačevanja, rentnih tablic smrtnosti, izbranega načina izplačila rente,…  Izbirali boste lahko med rentami z zajamčenim obdobjem izplačevanja (dedovanje) ali brez ter pospešenimi oblikami izplačevanja rent. Izbrano rento prejemate do konca življenja.

Glede na to, katero rento oz. način izplačevanja izberete je odvisno, kdaj boste dobili povrnjeno vplačano vrednost. Sicer pa lahko nekaj informativnih izračunov naredite tudi sami, in sicer tukaj: https://www.modra.si/informativni-izracuni/izracun-dodatne-pokojnine/

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
dilema550, 08.12.2022 ob 10:09

Kaj se zgodi v primeru, da skleneš program, potem pa zboliš in ne moreš delati – sprašujem, ker sem s.p. in me vedno takšna tveganja skrbijo? Kaj se zgodi s polico in dolgom, ko ne moreš plačevati za pokojnino?

Dodatno pokojninsko zavarovanje je popolnoma prostovoljno in prilagodljivo, kar pomeni, da lahko zavarovanje kadarkoli zamrznete in začasno prenehate vplačevati premije (brez dodatnih stroškov). V takem primeru se vaša do tedaj privarčevana sredstva še naprej plemenitijo skladno z donosi pokojninskega sklada, ob upokojitvi pa vam pripada pokojninska renta. Možen je tudi dvig sredstev v enkratnem znesku, a ker takšen dvig predstavlja nenamensko porabo, je močno obdavčen. Ob izplačilu obračunamo 25 % akontacijo dohodnine. Nato pa dokončni obračun dohodnine opravi še Finančna uprava RS in pri tem upošteva tudi že vplačano akontacijo dohodnine za vse prejemke v letu izplačila. Zato se lahko zgodi, da morate dohodnino še doplačati, izplačilo pa vpliva tudi na morebitne socialne transferje v naslednjem letu

Sicer pa lahko višino individualne premije tekom varčevanja kadarkoli spremenite (povišate ali znižate) in vplačate toliko, kot vam dopušča denarnica.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Če bi recimo ob upokojitvi pri 65. letih imel na varčevalnem računu pri Modri zavarovalnici 50 tisoč in bi določil rento z dedovanjem do 20 let.  Pričakovana življenska doba za moške je okrog 80 let (tablice smrti, na katere se sklicujete). Ali bi to pomenilo, da bi jaz oz. moji dediči teh 50 tisoč dejansko dobili izplačanih v roku 20 let?

Odgovor na objavo uporabnika
1xpom, 08.12.2022 ob 10:33

Eh ja, vedno je nateg, imam pri modri pa plačam dohodnino na 4 ure dela in na 4 ure penzije, ja kupčki dragi 2x plačam, ne mi o tra la la

Verjetno vam premije dodatnega pokojninskega zavarovanja plačuje delodajalec, zato sami nimate priznane davčne olajšave.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
prihranki, 08.12.2022 ob 10:38

Za koliko si lahko znižam dohodnino če vplačam v vaš sklad? So kakšni posebni pogoji?

Za koliko si lahko znižate plačilo dohodnine je odvisno od vaših dohodkov v letu. Davčna olajšava je priznana za vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače. Za tiste z višjimi plačami, je znesek olajšave omejen na največ 2.903,66 evrov letno. Posebnih pogojev ni.

Svoj informativni izračun prihranka pri dohodnini lahko naredite tukaj: https://www.modra.si/bvs/#davcni-prihranek

 

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
varčevanje+, 08.12.2022 ob 10:33

A je Modra z. primerna tudi kot naložba – npr. da imaš par deset tisoč eur in bi jih rad spravil iz banke nekam drugam? Mislim, da je to vse bolj aktualno.

Lahko bi bila primerna naložba, a je to seveda odvisno od varčevalca oz. vaših osebnih okoliščin.

Vplačilo, ki še zagotavlja davčno olajšavo letno znaša največ 2.903,66 evrov, zato za preostanek vplačanega zneska davčne olajšave ne bi dobili. Poleg tega se morate zavedati, da je morebitni kasnejši dvig sredstev v enkratnem znesku izjemno neugoden z davčnega vidika.

Nekaj informativnih izračunov, kaj bi vplačilo pomenilo za vas tako z davčnega vidika kot tudi z vidika višine dodatne pokojnine si lahko naredite tukaj: https://www.modra.si/informativni-izracuni/izracun-dodatne-pokojnine/

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
nosečka674, 08.12.2022 ob 10:26

Lahko uveljavim davčno olajšavo tudi v času porodniške? Kako to storim?

Davčno olajšavo lahko z vplačili v dodatno pokojninsko zavarovanje uveljavite tudi v času porodniške, saj so tudi v tem času plačani obvezni prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, na katere je vezana davčna olajšava. Svojo premijo si izračunate tako da upoštevate, da maksimalna premija, ki bo še upoštevana kot davčna olajšava, znaša 24 % obveznih prispevkov.

Več informacij in izračun: http://www.modra.si/bvs

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
blondi940, 08.12.2022 ob 10:29

Ne razumem o kakšni dohodnini to govorimo? Spomnim se, da smo včasih zbirali neke račune in potem si plačal manj dohodnine. To so potem ukinili … ali ne? Bi lahko kdo povedal po domače – majkemi meni ni nič jasno o čem govorite in kako to deluje. A to velja samo pri Modri ali za vsa varčevanja za pokojnino?

Res je, včasih smo zbirali račune, sedaj pa tega ni več in je varčevanje za dodatno pokojnino edino, ki ponuja davčno olajšavo, ki jo lahko poleg vzdrževanih članov uveljavite pri dohodnini.

To velja za vse ponudnike dodatnega pokojninskega zavarovanja na trgu.

Vplačila v posameznem letu vam znižajo osnovo za odmero dohodnine in država vam del dohodnine vrne ali pa se vam zniža morebitno doplačilo dohodnine.

Davčno olajšavo vam zagotavljajo vplačila do višine 24 % plačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kar predstavlja 5,844 % vaše bruto plače.

Za tiste z višjimi plačami, je znesek olajšave omejen na največ 2.903,66 evrov letno.

Več o davčni olajšavi si lahko preberete tukaj: https://www.modra.si/davcna-olajsava/

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 2280, 08.12.2022 ob 10:57

Za zmanjšanje dohodnine sem vpračala zadnje dve leti, vendar sem zadnje leto v minusu. Pri Modri zavarovalnici imajo večino vloženega v obveznice, ki že nekaj časa in še bodo poslovala v minusu. Nočejo spreminjat (ali ne morejo). V glavnem, letos ne bom vložila, ker sem več izgubila kot dobila pri dohodnini.

Zapisano zagotovo ne bo držalo.

Krovni pokojninski sklad je sestavljen iz treh podskladov, pri čemer vsak podsklad opredeljuje lasten naložbeni cilj, prilagojen starosti varčevalca.

Dinamični podsklad je najprimernejši za varčevalce do 50. leta starosti, ima bolj tvegano naložbeno politiko, pri čemer 90 % naložb predstavljajo delnice in njim podobne naložbe.

Preudarni podsklad je najprimernejši za varčevalce v starosti od 50 do60 let, ima zmernejšo naložbeno politiko, a še vedno dovolj tvegano, za doseganje višjih donosov. Varčevalci v tej starostni skupini so namreč še vedno dovolj daleč od upokojitve, da lahko zmerno tvegajo in varčujejo v delnicah in obveznicah.

Zajamčeni podsklad je namenjen varčevalcem po 60. letu starosti, saj se bližajo upokojitvi in tvegano zanje ni več primerno. Sredstva zajamčenega podsklada so tako v veliki meri naložena v obveznice in podobne varne vrednostne papirje.

Idealno je, da se varčevalec prepusti življenjskemu ciklu sklada in v vsakem trenutku varčuje v podskladu, ki je najbolj primeren glede na starost varčevalca. Pogosto pa se varčevalci sami odločajo za najbolj varno obliko varčevanja in, ne glede na mladost, varčujejo v zajamčenem podskladu. Odločitev v katerem podskladu varčujete je torej vaša, svojo odločitev pa lahko 1x letno spremenite in zamenjate podsklad.

Podsklad v katerem varčujete lahko torej kadarkoli zamenjate, omejeni ste le s starostjo, saj varčevalci v starosti nad 60. let na primer ne morejo več varčevati v dinamičnem in preudarnem podskladu temveč le še v zajamčenem. Gre za neke vrste varovalko pred tem, da bi v primeru večjih padcev na finančnih trgih varčevalec tik pred upokojitvijo izgubil velik del svojih prihrankov.

Če varčujete pri Modri zavarovalnici, imate na voljo spletno storitev e.Modra.si, kjer lahko urejate svoje varčevanje za dodatno pokojnino. Določite/spremenite višino premije, zamenjate podsklad oz. določite upravičence za primer smrti.

V e.Modra.si vstopite tukaj: https://e.modra.si/clani/prijava, registracija pa je možna tudi z digitalnim potrdilom.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 4517, 08.12.2022 ob 11:17

Če bi recimo ob upokojitvi pri 65. letih imel na varčevalnem računu pri Modri zavarovalnici 50 tisoč in bi določil rento z dedovanjem do 20 let.  Pričakovana življenska doba za moške je okrog 80 let (tablice smrti, na katere se sklicujete). Ali bi to pomenilo, da bi jaz oz. moji dediči teh 50 tisoč dejansko dobili izplačanih v roku 20 let?

V primeru izbire pospešenega izplačevanja rente za obdobje 20 let (kar pomeni, da je renta v obdobju 20 let tudi dedna oz. lahko določite upravičence za primer smrti), bi se temu znesku (po današnjih pogojih izplačevanja) močno približali.

Za natančnejši izračun vas vabim, da se oglasite našim svetovalcem na 080 23 45 ali [email protected].

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Mislim, da sem uspela odgovoriti na vsa zastavljena vprašanja. Če se vam v prihodnje zastavi kakšno dodatno vprašanje, dilema ali pa boste le potrebovali nasvet, vas vabim, da nam pišete na [email protected] ali pokličete na 080 23 45 oz. obiščete http://www.modra.si.

Lahko se oglasite tudi osebno, in sicer na na Dunajski cesti 119 v Ljubljani, od ponedeljka do petka med 8. in 16. uro. Naši prijazni svetovalci so vam na voljo.

Hvala vsem za sodelovanje.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

 

Odgovor na objavo uporabnika
Mojca Trkman, 08.12.2022 ob 12:06

Mislim, da sem uspela odgovoriti na vsa zastavljena vprašanja. Če se vam v prihodnje zastavi kakšno dodatno vprašanje, dilema ali pa boste le potrebovali nasvet, vas vabim, da nam pišete na [email protected] ali pokličete na 080 23 45 oz. obiščete http://www.modra.si.

Lahko se oglasite tudi osebno, in sicer na na Dunajski cesti 119 v Ljubljani, od ponedeljka do petka med 8. in 16. uro. Naši prijazni svetovalci so vam na voljo.

Hvala vsem za sodelovanje.

 

Tako je, vsa vprašanja so bila odgovorjena.

Srčna hvala za vaše prijazne in izčrpne odgovore, Mojca Trkman in ekipa Modre zavarovalnice.

 

 

hmmm… 150 let? Glede na tvoj izracun:

36 * 130€ pomeni 4 680 € v treh letih

Meni se zdi zelo dobro, ce si res vplačala samo 8 000. Statistično upokojenka živi še cca 15 let po upokojitvi….

Odgovor na objavo uporabnika
Med.Over.Net, 07.12.2022 ob 19:27

Če ne prej, ob koncu leta postane aktualno vprašanje dohodnine. Ste vedeli, da varčevanje v skladu dodatnega pokojninskega zavarovanja znižuje osnovo za odmero dohodnine?

So vam poznane davčne olajšave in možnosti koriščenja ugodnosti?

Imate vprašanje? Vabljeni, da ga postavite strokovnjakom iz Modre zavarovalnice.

V javni tribuni bomo na njih odgovorili v četrtek, 8. decembra ob 10. uri.

Pridružite se nam!

Kajti dohodnino plačaš. Samo da je prestavljeno na čas izplačila privarcevanega.

Tudi meni povejte malo bolj podrobno prosim!

Tema je zaprta za komentiranje.

New Report

Close