Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Najem stanovanja v hiši, nakup hiše z neznanci..?

Najem stanovanja v hiši, nakup hiše z neznanci..?

Najemajo ja, kupujejo pa ne. Seveda odvisno kje bi hiša stala. V Ljubljani ni problem, za drugje pa ne vem.

V najem stanovanja v hiši bi šla, seveda da je ločen vhod in ločeno tudi vse drugo (elektrika, voda, ogrevanje), da se da zaračunat dejansko porabo.
V nakup stanovanja v hiši ali dela hiše ne bi šla nikoli, pa tudi če je vse razdeljeno in ločeno in bi dobila tako stanovanje za pol cene blokovskega stanovanja. Saj lahko imaš srečo in normalne ljudi v drugem delu hiše. So pa že bile v medijih razne težke zgodbe o težavah v takih stanovanjih, tako da ne, hvala. Dobiš za sosede kakšne k*etene, ki ti tako ali drugače grenijo življenje, ne pristajajo na skupno vzdrževanje hiše in še cel kup kolobocij zna bit.


V bloku imamo kot prvo svoje števce za vodo, elektriko, ogrevanje … Kot drugo, imamo upravnika, ki ureja vse kar se tiče skupnih prostorov, čiščenja, urejanja, obnavljanja …, se ukvarja z neplačniki teh skupnih stroškov … in podobno. Skratka, meni ni potrebno skrbet, da bodo stopnišča in dvigala počiščena, da bo urejeno in pozimi skidano okoli hiše, da bo nekdo popravil dvigalo ali centralno kurjavo, če crkne, da bo zrihtal streho, če bo zamakalo in take stvari. Tudi (pre)glasne sosede smo že utišali s pomočjo upravnika. Skratka, življenje v bloku je veliko bolj komot.

Mi živimo v hiši – dve gospodinjstvi.
Naredili smo dve ločeni stanovanjski enoti, vsaka svoj vhod, ločene števce (vključno z naročnino) za vodo, elektriko, vsak svoje centralno ogrevanje, edino kante za smeti so skupne, vendar smo se s podjetjem za odvoz smeti dogovorili, da nam in sostanovalcem računajo pol vsakemu na svoji položnici. Če se ne bi dalo, bi pač naročili vsak svoj komplet kant.

Glede zunanjosti imamo nek tihi dogovor, da se mi ne vtikamo, oni rihtajo po svoje. Pomagamo, kadar je potrebno. V nadaljevanju imamo namen urediti etažno lastnino in s tem določiti tudi zunanje površine in lastništvo. Če sedijo oni zunaj, me ne moti, se ne družimo. VEčinoma smo tak zdoma.

Kaj pa vem, nam kar gre. Za skupne stroške se zmenimo, ampak moram prav razmisliti, kaj bi to lahko bilo, saj imamo res vse ločeno. Je pa hiša obnovljena in računamo, da nekaj časa ne bo dodatnih stroškov iz tega naslova.

O, hvala za čisto konkreten primer. Tole se čisto ok bere.

O, hvala za čisto konkreten primer. Tole se čisto ok bere.[/quote]

Se mi zdi vidiš samo tisto, kar hočeš videti.
Moja izkušnja je negativna in NIKOLI ne bi šla v tak nakup. Če ni urejena etažna lastnina pa sploh ne.

In takrat, ko bodo? Streha, zamakanje, greznica ali priklop na javno kanalizacijo … Razmislite o neke vrste rezervnem skladu.

Praviš, da imate vse ločeno. Ločene priključke za vodo? Vsak svojo elektro omarico?

O, hvala za čisto konkreten primer. Tole se čisto ok bere.[/quote]

Se mi zdi vidiš samo tisto, kar hočeš videti.
Moja izkušnja je negativna in NIKOLI ne bi šla v tak nakup. Če ni urejena etažna lastnina pa sploh ne.[/quote]

Vidim, kar napišete. Kar ne napišete, ne morem videt. Če nekdo napiše, da ima pozitivne/negativne izkušnje, mi kaj veliko ne pomeni, če ne napiše zakaj so bile take. Zato sem toliko bolj vesela, ko nekdo kaj konkretno napiše. Nekateri so konkretno napisali.

Se mi zdi vidiš samo tisto, kar hočeš videti.
Moja izkušnja je negativna in NIKOLI ne bi šla v tak nakup. Če ni urejena etažna lastnina pa sploh ne.[/quote]

Vidim, kar napišete. Kar ne napišete, ne morem videt. Če nekdo napiše, da ima pozitivne/negativne izkušnje, mi kaj veliko ne pomeni, če ne napiše zakaj so bile take. Zato sem toliko bolj vesela, ko nekdo kaj konkretno napiše. Nekateri so konkretno napisali.[/quote]

Želiš konkretne podatke? Prav:
– neplačevanje deleža položnic,
– prilaščanje skupnega prostora okoli hiše,
– nezmožnost dogovora glede del okoli hiše (košnja in podobno),
– nepripravljenost prispevati k večjim skupnim popravilom (menil, da je streha problem zgornjega stanovanja).
Tako na hitro, verjetno sem pa še kaj izpustila.

Vidim, kar napišete. Kar ne napišete, ne morem videt. Če nekdo napiše, da ima pozitivne/negativne izkušnje, mi kaj veliko ne pomeni, če ne napiše zakaj so bile take. Zato sem toliko bolj vesela, ko nekdo kaj konkretno napiše. Nekateri so konkretno napisali.[/quote]

Želiš konkretne podatke? Prav:
– neplačevanje deleža položnic,
– prilaščanje skupnega prostora okoli hiše,
– nezmožnost dogovora glede del okoli hiše (košnja in podobno),
– nepripravljenost prispevati k večjim skupnim popravilom (menil, da je streha problem zgornjega stanovanja).
Tako na hitro, verjetno sem pa še kaj izpustila.[/quote]

Aha, torej niste imeli ločenih števcev in ločenih zemljišč?

Želiš konkretne podatke? Prav:
– neplačevanje deleža položnic,
– prilaščanje skupnega prostora okoli hiše,
– nezmožnost dogovora glede del okoli hiše (košnja in podobno),
– nepripravljenost prispevati k večjim skupnim popravilom (menil, da je streha problem zgornjega stanovanja).
Tako na hitro, verjetno sem pa še kaj izpustila.[/quote]

Aha, torej niste imeli ločenih števcev in ločenih zemljišč?[/quote]

Imaš prav. Ni pa to moj primer, ampak primer v sorodstvu. Sem jih opozarjala pred nakupom, pa niso hoteli nič slišati. Sedaj pa imajo ogromno težav.

Poleg tega sem ti že nekajkrat napisala, da boš hišo, ki ima vse komplet ločeno, izredno težko našla. To so večinoma enodružinske hiše, ki so bile naknadno predelane. Da boš našla hišo, kjer je vse urejeno … menim, da je to skoraj utopija.

Pa tudi če je vse formalno ločeno, to še vedno ne reši večjih popravil. Nisem še slišala, da bi v hiši kdo imel rezervni sklad. Potem ti preostane samo tožba, če drugi noče prispevati. In nekaj let na naših sodiščih.

Ne vem, kaj želiš slišati, večina ti bo povedala, da stanovanje v hiši ni dobra ideja.

Jaz mislim, da je zate idealna rešitev atrijsko stanovanje. Po možnosti v manjšem bloku. Ali pač stanovanje v stanovanjski hiši. S tem da si tukaj skoraj na istem kot prej.

Zadeva, kot jo opisuješ, zna biti kar problematična. Najlaže bi bilo, da ti kupiš celo hišo in oddaš del, a kot rečeno, so tako najemnine nižje in če se ne marate, je toliko težje, ker se morate gledati, poslušati in vonjati dnevno.

V bloku je nedvomno drugače, ker čeprav imaš sto sosedov, so to ločene stanovanjske enote. Tudi števci in prostori. Ne rečem, da je idealno, a praviloma bolje urejeno kot dve stanovanji v isti hiši.

Kaj pa kak dvojček? Manjša hiša? Vikend? Ker varianta, ki jo ti opisuješ, je kar draga. Ni nujno, da boš imela ves čas najemnike, torej na tisti denar ne računaj stoodstotno.

Jaz osebno se tega ne grem. Ker ne gre samo za stroške in sosedske odnose, temveč tudi zasebnost in intimo.

Aha, torej niste imeli ločenih števcev in ločenih zemljišč?[/quote]

Imaš prav. Ni pa to moj primer, ampak primer v sorodstvu. Sem jih opozarjala pred nakupom, pa niso hoteli nič slišati. Sedaj pa imajo ogromno težav.

Poleg tega sem ti že nekajkrat napisala, da boš hišo, ki ima vse komplet ločeno, izredno težko našla. To so večinoma enodružinske hiše, ki so bile naknadno predelane. Da boš našla hišo, kjer je vse urejeno … menim, da je to skoraj utopija.

Pa tudi če je vse formalno ločeno, to še vedno ne reši večjih popravil. Nisem še slišala, da bi v hiši kdo imel rezervni sklad. Potem ti preostane samo tožba, če drugi noče prispevati. In nekaj let na naših sodiščih.

Ne vem, kaj želiš slišati, večina ti bo povedala, da stanovanje v hiši ni dobra ideja.[/quote]

Zato se pa bolj nagibam v smer, da sem lastnik cele hiše in dam v najem del hiše.
Našla sem eno primerno, ki ima vse ločeno, zato sem odprla to temo.
Preprosto je težava ta, da mi je živeti v bloku grozna muka. Se počutim kot v kletki.
Zato iščem alternative kako do bivanja v hiši, če nimaš denarja za nakup hiše v kateri lahko sam potem živiš.

Ja, tudi dvojčki, trojčki ali vikendi so variante, ki jih iščem.

Imaš prav. Ni pa to moj primer, ampak primer v sorodstvu. Sem jih opozarjala pred nakupom, pa niso hoteli nič slišati. Sedaj pa imajo ogromno težav.

Poleg tega sem ti že nekajkrat napisala, da boš hišo, ki ima vse komplet ločeno, izredno težko našla. To so večinoma enodružinske hiše, ki so bile naknadno predelane. Da boš našla hišo, kjer je vse urejeno … menim, da je to skoraj utopija.

Pa tudi če je vse formalno ločeno, to še vedno ne reši večjih popravil. Nisem še slišala, da bi v hiši kdo imel rezervni sklad. Potem ti preostane samo tožba, če drugi noče prispevati. In nekaj let na naših sodiščih.

Ne vem, kaj želiš slišati, večina ti bo povedala, da stanovanje v hiši ni dobra ideja.[/quote]

Zato se pa bolj nagibam v smer, da sem lastnik cele hiše in dam v najem del hiše.
Našla sem eno primerno, ki ima vse ločeno, zato sem odprla to temo.
Preprosto je težava ta, da mi je živeti v bloku grozna muka. Se počutim kot v kletki.
Zato iščem alternative kako do bivanja v hiši, če nimaš denarja za nakup hiše v kateri lahko sam potem živiš.[/quote]

Je legalno zgrajena? Ogromno enodružinskih hiš je bilo predelanih v večstanovanjske na črno.

Ima urejeno etažno lastnino? Dejansko vsako stanovanje svoje števce, priključke? Vse urejeno okoli hiše, vpisano v zemljiško knjigo? Dobro se prepričaj! Mojim sorodnikom so tudi kazali števce in obljubljali vse mogoče, na koncu so pa ugotovili, da gre za odštevalne števce in skupno položnico.

Pri tebi je očitno, da imaš že izdelano svoje mnenje. Nič narobe, tudi jaz ga imam. Srečno pri nakupu.

Zato se pa bolj nagibam v smer, da sem lastnik cele hiše in dam v najem del hiše.
Našla sem eno primerno, ki ima vse ločeno, zato sem odprla to temo.
Preprosto je težava ta, da mi je živeti v bloku grozna muka. Se počutim kot v kletki.
Zato iščem alternative kako do bivanja v hiši, če nimaš denarja za nakup hiše v kateri lahko sam potem živiš.[/quote]

Je legalno zgrajena? Ogromno enodružinskih hiš je bilo predelanih v večstanovanjske na črno.

Ima urejeno etažno lastnino? Dejansko vsako stanovanje svoje števce, priključke? Vse urejeno okoli hiše, vpisano v zemljiško knjigo? Dobro se prepričaj! Mojim sorodnikom so tudi kazali števce in obljubljali vse mogoče, na koncu so pa ugotovili, da gre za odštevalne števce in skupno položnico.

Pri tebi je očitno, da imaš že izdelano svoje mnenje. Nič narobe, tudi jaz ga imam. Srečno pri nakupu.[/quote]

Gledala sem samo oglas, ne objekta samega :).
Ne, nimam izdelanega svojega mnenja. Ves čas ponavljam, da ga nimam :). Da sprašujem samo po različnih idejah.
Hvala za lepe želje.

Praviš, da nimaš denarja za celo hišo. Kako bi potem to kupila in oddajala eno stanovanje?
Poleg tega se moraš zavedati, da stanovanj v hiši, ki bi imela vse ločeno, skorajda ni. V oglasih napišejo, da ima vsako stanovanje svoje števce. Ima, odštevalne (ne vem, če je to pravo ime). Nima pa “pravih” števcev. Potem to izgleda tako, da ti Elektro pošlje eno položnico za obe stanovanji, vi pa potem delite naprej. Kaj ti to pomaga, če ti sosed noče plačati? Kako ga boš terjal?[/quote]

To ni res oziroma je tako kot si narediš. Živim z bratom v isti hiši. Imava vsak svoje stanovanje in vsak svoje števce. Nič odštevalne ampak SVOJE, torej prave, kot jih ti imenuješ. Vsak dobi svojo položnico vsak mesec.

Najraje bi seveda kupila malo hišo, če bi našla, ampak mi še ni uspelo.
Če bi pa večjo, bi morala imeti večji kredit. Če bi imela podnajmenika, bi imela pokrit del kredita.
Števce bi imela pa jaz striktno ločene. Ne odštevalnih števcev, ampak povsem ločene.

Da se razumemo. To je samo ena od idej. Kako priti do tega, da bi živela v hiši. Ne bi živela v bloku. Zato iščem ideje kako živeti v hiši, čeprav nimam denarja za nakup cele hiše oz. če bi jo kupila, bi nujno rabila podnajmenike.[/quote]
Ni tako preprosto.
OK, vsako stanovanje svoj števec. Kaj pa skupna elektrika, kdo bo pristal, da bo na njegovem števcu in njegovem računu?
In kako boš vzdrževala hišo? Veš koliko stane novo kritje strehe, nova fasada?[/quote]

kakšna skupna elektrika? Ni skupne elektrike 🙂

In takrat, ko bodo? Streha, zamakanje, greznica ali priklop na javno kanalizacijo … Razmislite o neke vrste rezervnem skladu.

Praviš, da imate vse ločeno. Ločene priključke za vodo? Vsak svojo elektro omarico?[/quote]

Tako je! Mi imamo 🙂

Upoštevaj, da v oglasih velikokrat pretiravajo, zavajajo in lažejo. Pa ne le pri hišah, tudi pri stanovanjih v blokih 🙂 Še vedno se moraš vse dejansko prepričati sam.

Ne trdim, da tega ni. Obstaja, je pa redko. Imata ločeno tudi kurjavo?

Upoštevaj, da v oglasih velikokrat pretiravajo, zavajajo in lažejo. Pa ne le pri hišah, tudi pri stanovanjih v blokih 🙂 Še vedno se moraš vse dejansko prepričati sam.

Ne trdim, da tega ni. Obstaja, je pa redko. Imata ločeno tudi kurjavo?[/quote]

Tudi kurjavo in tudi kante za smeti, ko ena piše, da imajo skupne. Edino vrta nismo ločevali, ker nam je brez veze delati ograjo. Bi jo pa seveda tudi lahko, če bi se kaj zalomilo.

Upoštevaj, da v oglasih velikokrat pretiravajo, zavajajo in lažejo. Pa ne le pri hišah, tudi pri stanovanjih v blokih 🙂 Še vedno se moraš vse dejansko prepričati sam.

Ne trdim, da tega ni. Obstaja, je pa redko. Imata ločeno tudi kurjavo?[/quote]

Ja, v to pa ne dvomim, da je v oglasih marsikaj olepšano. Včasih so opisi tako super in oh in sploh, ko sem šla na teren pogledat, je bila že zunanjost objekta tako propadla, da me notranjost sploh ni več zanimala.
Ja, to bo kar velik zalogaj preverjat, če vse štima. Tudi glede raznih adaptacij sem zelo v dvomih, če so res vse izvedene tako kot napišejo.
Papirji pa sploh.
Sem se že spraševala, če se da najeti kakega izvedenca glede teh zadev. Tako, da če ima kdo idejo glede tega, je seveda dobrodošla.
Gledam pa več variant: majhne hiške, bivalni vikendi, dvojčki, trojčki. Tudi stanovanja v večjih hišah (tu se ravno tega bojim, kar ste naštevali v tej temi, da znajo biti problemi). Razmišljam pa tudi o varianti dvostanovanjske hiše pa, da potem eno oddam (problem sploh nabavit in ni rečeno, da mi uspe oddati stanovanje oz. da ne bo vedno polno kot je že ena zgoraj omenila).
Ogromno vprašanj, ogromno neznank, čisto premalo znanja in izkušenj.

Izven Ljubljane, brez problemov, ampak zelo drago..200t, 80 kv, in vrt..v hiši smo trije, in je sanjsko.

In takrat, ko bodo? Streha, zamakanje, greznica ali priklop na javno kanalizacijo … Razmislite o neke vrste rezervnem skladu.

Praviš, da imate vse ločeno. Ločene priključke za vodo? Vsak svojo elektro omarico?[/quote]
Ali se pa oni drugi lastniki zamenjajo s kakšnimi ne tako prijaznimi in kooperativnimi … in bo štala.

Če imaš namen kupovati veliko hišo in jo oddajati, zakaj pa ne greš raje v gradnjo majhne montažne hiške?
Ker če izhajam iz sebe kot morebitnega najemnika, lahko rečem samo, ga ni denarja, da grem v tako ureditev – bi mi morala res teči voda v grlo – potem pa veš, kakšen rang najemnika dobiš.
+ tega, vsaka hiša, oziroma skoraj vsaka, bo najprej potrebna popravil. Če si boš vzela najemnika, boš morala financirat tudi vsa popravila v njegovem stanovanju. Ne vem, če se ti bo računica izšla.
Hiša so samo vlaganja, vlaganja, razen če naletiš na novogradnjo.

New Report

Close