Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Opozorilo za bodoce stalne skrbnike( nad odraslo osebo)

Opozorilo za bodoce stalne skrbnike( nad odraslo osebo)

Na kratko, bi rada opozorila:

Tisti ki se odlocate ali ste v postopku za skrbnika.

 

Bila sem stalna skrbnica sorodniku, nekaj let. Skrbnistvo sem opravljala zelo skrbno in s srcem, kot varstvo malega otroka, kjer pazis vsak korak in kot angel varuh bdis in cuvas osebo vse do smrti.

Zaplete se financno. Oseba nima toliko denarja za shajanje iz meseca v mesec. Treba je za hrano dodajat, poloznice.

Nima denarja za kurjavo, nabavo klime, razna popravila v hisi. Nabavo cisterne za kurjavo in se vecji stroski z obnovo hise. Ne bom nastevala vsega…

Kot skrbnik si dolzan poskrbet za vse, tudi financno. Pises porocila, vlaganja v hiso in stroske. Z dokazili, racuni, porocili obrtnikov oz izvajalcev, slikami. Na csd mi je bilo receno da ob prodaji hisi oz dediscini dobim te stroske povrnjene.

Za hrano in poloznice niti nisem dokazovala, sem pustila. Ni bilo zanemarljivo, a nisem hotela biti dlakocepska.

 

Vlozila sem vse svoje financne prihranke, sebe ptikrajsala in svojemu otroku odvzela del, da bi nudila varovancu.

Sedaj sem sama v financni stiski, se malo pa ne vem kaj bom dala v usta cez kak mesec.

Financno sem vrgla v stroske varovanca toliko, da bi kupila novo stanovanje in ga oddajala, pa imela najemnino za otroka.

Bila je dediscina. Ne csd ne sodisce ni priznalo stroskov, ki bi se mi ob dediscini povrnili. Kljub original  racunom in dokazilom.

 

Ne morem verjet, csd je budno spremljal koliko zalagam za varovanca. Nenapovedno prihajal pozimi v hiso in zahteval da ima celo hiso ogrevano na 26 stopinj. Zalagala kurjave in elektrike, ker je gospo zeblo na obisku, moj varovanec pa se je pri 26 potil, odpiral okna in vrata.( en primer, bila sem dobra za zalagat denar)

 

Kako nepravicno, upala sem da sodisce je bolj posteno. Najprej se razveselijo vseh racunov in urejene prilozene dokumentacije, pol ti pa rece, da je tega prevec za pregledat in priznat.

In ti izda sklep, da ti ne bo nic povrnjeno.

Razmislite glede skrbnistva. Pomagajte drugim, a ne ogrozite sebe.

 

 

 

Dobrota je sirota.

Jaz bi se sklicevala na zakon. Če ti stroške morajo priznati, ne vem zakaj nisi vztrajala, da jih priznajo?

Žal mi je zate. Še enkrat se je izkazalo, da je dobrota sirota. Sem pa že slišala nekaj podobnega.

Pozdravljena.

Zdaj pa tako. Tisti butari, ki ti je izdala tak sklep JASNO in GLASNO povej, da greš v tožbo. Po zakonu, ti pripada povrnitev stroškov!!!!!!Na CSD-jih pa vemo vsi, da sedijo samo nesposobne socialne delavke.

Torej, ti je sedaj jasno, kaj MORAŠ narediti.

Glede skrbništva pa takole. sama veš zkaj si ga sprejela, če zgolj zaradi usmiljenja je to popolnoma zgrešeno. Iz opisa sklepam, da je varovancu odvzeta opravilna sposobnost, kar zadevo še poslabsuje. Srečno..in poročaj kako si odpravila

Pravice ni naivnezi. Zal mi je zate.

Pritoži se na ta izdan sklep. Na koncu sklepa je najbrž napisan poduk o pravnem sredstvu. Preberi ga, pohiti, ker so določeni roki za pritožbo. Pojdi do odvetnika, naj ti pomaga in napiše pritožbo. Sicer si preberi zakon o upravnem postopku, kjer piše, kako se lahko pritožiš na sklep. Ne dopusti se oškodovati, še posebno, ker praviš, da je znesek velik.

Še to, v pritožbi jasno napiši, koliko stroškov si imela in jih zahtevaš v povrnitev, in da jih dokazuješ z računi. Tako jim ne bo treba nič seštevati. Čeprav bi to morali.

Kakšena bedna razlaga s strani sodišča. Da je preveč računov in dokazil za celoten pregled? Težko verjeti … ampak po drugi strani me tudi ne bi čudilo, če je res, kajti naša sodišča so sposobna sproducirati marsikaj.

Uff, odgovori so me pozitivno presenetili. Ponavadi mi kontrirajo ali pisejo da je fake zgodbica.

 

Varovanec je zal ze pokojni, za tiste ki niste razbrali.

Na dediscini je sodnica po prejetju kupa racunov, opis del, slik, izvajalcev… rekla da je videt lepo pripravljeno in skrbno belezeno, ona da bo rabila 2 leti da to pregleda in uposteva.

Zaradi njene nesposobnosti, je izdala sklep kjer pise( brez argumenta zakaj), da se mi stroskov ne povrne.

 

A se sama me je vprasala koliko je bil prevoz pokojnika iz tujine in pogreb, ce sem tudi to prilozila.

Prevoz pokojnika iz tujine in pogreb je bil drag, pa sem ji v roku enega tedna prilozila dodatne racune stroskov.

Pol v sklepu napise, da se mi stroskov pogreba in prevoza ne upostevajo.

 

Wtf, hoce imet racune????

Ne, to ni normalno. Jokam kot dez, ker sem ostala brez prihrankov. Zanj se kup dolgov imam. A ta mesec ne vem kako poloznice placat, drugi mesec pa kaj jest.

Goljufija.

Alergicna sem na nepostenost in nepravicnost.

 

Svoje delo skrbnika sem opravila zelo vestno in skrbno. Tega se zavedam in sem zadovoljna glede tega, nimam slabe vesti. Varovanec mi je vedno rekel, “ti si moj angel ki me varuje in brani, cuva bolje kot kot me je mama v otrostvu.” – pa je imel zlato mamo.

Csd mi je ziher fous,…😁

 

Kaj imajo od tega? 🤔

Odgovor na objavo uporabnika
turjfg, 22.06.2021 ob 10:18

Kakšena bedna razlaga s strani sodišča. Da je preveč računov in dokazil za celoten pregled? Težko verjeti … ampak po drugi strani me tudi ne bi čudilo, če je res, kajti naša sodišča so sposobna sproducirati marsikaj.

Tega od sodnice nisem pricakovala, zdela se mi je postena. Me je na dediscini presenetila izjava, da bo dolgo trajalo dokler ona vse to preveri, pregleda. Ok, pri sebi sem si mislila 2, 3 mesece vrh glave. Saj ima vse racune, izjave izvajalcev, moje bancne izpiske placanega ipd. Pa mi rece, ohh bom rabila dve leti, a ima smisla??

Noro, a ima smisla, da sem zagonila denar vrednosti stanovanja in sebi ter otroku zategovala pas??

Ni cudno da od nepravicnosti in stresa se bolj zbolis??

Sama sebe sem pripeljala v revscino.

Pravite, dobro se z dobrim vrne.

Ja, ja. Meni se dobro s slabim, najslabsim vrne.

Jutri se moram zbrat in se pritozit.

Odgovor na objavo uporabnika
na2, 22.06.2021 ob 10:14

Še to, v pritožbi jasno napiši, koliko stroškov si imela in jih zahtevaš v povrnitev, in da jih dokazuješ z računi. Tako jim ne bo treba nič seštevati. Čeprav bi to morali.

Saj to sem napisala stroske ze v porocil redno za csd in racune, dokazila…

Napisala sem vedno, da nakupe hrane, poloznic ne stejem. Ma te vecje stvari pa ja. Nakup treh klim, cisterna za kurilno olje, tankanje kurilnega, vodovodarska popravila, komunalna popravila, nakup novih oken…zamenjava strehe zaradi puscanja vode)… v tolkih letih se nabere kar cez 100 000 eur.

( ne bom tocno vsega specificirala, da se ne prepozna situacije ali osebe)

Se pa sprasujem ce na sodiscu pijejo, ce sodnica srednjih let pije?? Ker eno govori, drugo pa dela.

Od marsikatera odvetnika sem slisala da vse pijejo in se gonijo okrog. Razvratno zivijo.

No saj me ne zanima kaj pocenjajo, ampak ce nekdo razvratno zivi, potem nima ne morale ne postenosti, ne pravicnosti…

Odgovor na objavo uporabnika
Skrbnistvo iz srca_, 22.06.2021 ob 10:32

Tega od sodnice nisem pricakovala, zdela se mi je postena. Me je na dediscini presenetila izjava, da bo dolgo trajalo dokler ona vse to preveri, pregleda. Ok, pri sebi sem si mislila 2, 3 mesece vrh glave. Saj ima vse racune, izjave izvajalcev, moje bancne izpiske placanega ipd. Pa mi rece, ohh bom rabila dve leti, a ima smisla??

Noro, a ima smisla, da sem zagonila denar vrednosti stanovanja in sebi ter otroku zategovala pas??

Ni cudno da od nepravicnosti in stresa se bolj zbolis??

Sama sebe sem pripeljala v revscino.

Pravite, dobro se z dobrim vrne.

Ja, ja. Meni se dobro s slabim, najslabsim vrne.

Jutri se moram zbrat in se pritozit.

nujno se pritoži. In “v tolažbo” in za pogum – sem slišala že za par primerov, ko se sodnici “ni dalo” ukvarjat s špehom – pol pa igae na to, da je pač “sodišče”  in folk ne bo upal ugovarjat. Poskusi pridobiti brezplačno pravno pomoč, nujno pa odreagiraj. Pa glede na to, kako se v Sloveniji take zadeve rešujejo, premisli še, če bi šla z zgodbo v medije.

Glede na visok znesek, bi res bilo bolje, da zadevo spelješ z odvetnikom. Na tvojem mestu, bi zahtevala tudi povrnitev stroškov prehrane,… Napiši tudi, da si obubožala in nimaš kaj jesti, tako bodo zadevo jemali bolj resno in se jim bo lahko odprl socialni čut.

Ne travmiraj in ne zgubljaj časa. pojdi do odvetnika in speljita zadevo do konca. V bodoče pa, upam , da ti bo jasno, da se je za vprašat koliko, kdaj in za koga se troši SVOJ denar!!!!!!

Kako si bila skrbnica, vlagala tu, oskrbovanec pa je umrl v tujini?

Avtorica, večkrat si že pisala o tej temi in nikoli nisi jasno razložila dejstev, zato je težko svetovati.

Zase vem, da bi vse račune in potrdila o izdatkih na bančnih računih shranjevala in obenem sistematično zapisovala po vrstnem redu v excel, tako bi sodnica v eni uri lahko “odkljukala” vse izdatke in točno vedela, kdaj, kam in čemu so bili namenjeni.

Drugega, kot odvetnika ti glede na tvoje zapise ne morem svetovati, mislim pa da v tej zgodbi manjkajo podatki, zaradi katerih je sodnica dvignila roke nad tvojimi dokazili, kateri podatki so to, pa sama veš.

Vsekakor tukaj ne pije vode.

Šnelca, a ti si poklicna skrbnica al kaj, stalno imaš probleme z nekimi starostniki.

Kako to, da nekdo rabi skrbnika, da mu rihta ogrevanje, a potuje sam v tujino?

Stroški se krijejo sproti, in sicer:
279. člen: Kritje izdatkov

Izdatki za izvajanje ukrepov, ki nastanejo v zvezi s skrbništvom za odrasle osebe v korist varovancev, in nagrada za delo skrbnika se krijejo po naslednjem vrstnem redu iz:

– varovančevih dohodkov;

– sredstev, dobljenih od oseb, ki morajo varovanca preživljati;

– varovančevega premoženja;

– proračuna Republike Slovenije.

oprosti ampak kar ti navajaš je ena velika laž. Tudi sama sem bila že skrbnica osebi, ki ji je bila odvzeta poslovna sposobnost. Pa se od mene ni nikoli zahtevalo, da sem jo dolžna na kakršenkoli način vzdrževati. Upravljala sem z njenim denarjem (pod nadzorom CSD)- poskrbela sem ,da so bili plačani računi, da je bila urejena pomoč na domu (kasneje domska oskrba), itd. Nikoli, nikdar nisem rabila dati svojega denarja. To ni stvar skrbniškega razmerja.  Ali si imela še kakšno pogodbo o dosmrtnem preživljanju zadaj ali pa si pač v dobrem duhu skrbela za to osebo več, kot je bila tvoja naloga.

Odgovor na objavo uporabnika
vuhaha, 22.06.2021 ob 12:57

Šnelca, a ti si poklicna skrbnica al kaj, stalno imaš probleme z nekimi starostniki.

Kako to, da nekdo rabi skrbnika, da mu rihta ogrevanje, a potuje sam v tujino?

Stroški se krijejo sproti, in sicer:
279. člen: Kritje izdatkov

Izdatki za izvajanje ukrepov, ki nastanejo v zvezi s skrbništvom za odrasle osebe v korist varovancev, in nagrada za delo skrbnika se krijejo po naslednjem vrstnem redu iz:

– varovančevih dohodkov;

– sredstev, dobljenih od oseb, ki morajo varovanca preživljati;

– varovančevega premoženja;

– proračuna Republike Slovenije.

No meni so na csd rekli, da ko se bo hisa prodala, da dobim povrnjena vsa vlaganja za varovanca.

S ptodajo hise so zavlacevali, niti na 5x osebno prosnjo varovanca niso mu ugodili.

Smrt ga je prehitela.

Odvetnica je bila na razpravi za dediscino. Itak je bila tam za okras. Ker sem imela vse poslihtano od papirjev, racunov. Vse po mapah. Vse slikano, barvne fotografije in na usb kljucku. Npr slika hise in nova klima. Ali pa kurilnica in nova 3000l cisterna itd( primer za lazjo predstav)

Popravil in skode je bilo toliko v hisi v teh letih, da si se lahko za glavo drzal.

Se varovanec je sam rekel, da gre v manjso hiso ali stanovanje in vse kar sem vlagala da se od prodaje mi da nazaj, ker da so v tako veliki hisi sami stroski.

Na csd je znana gospa ki dela skrbnikom tezave. Je bila tudi s strani sodisca veckrat opozorjena, tudi da ni primerna za delovno mesto.

On na racunu ni imel niti za cez mesec. Csd je pa zatezil, da cetudi bi gor imel 50eur, da mu ne smem dvignit, da bi sebi povrnila in je grozil, da ga bodo dali v zavod.

Zdaj denarja za odvetnika nimam. In niti da tam za okras stoji ne rabi.

Ta ki je bila ne dediscini jo razplet ne zanima. Pravi, da sem lahko zadovoljna da se ni nekaj mesecev dokoncni sklep vlekel kot pri drugih. Zalostno da je takega misljenja, logicno da je sklep bil po dediscini hitro poslan, ko se niso z racuni sposobni ukvarjat. Pa imajo vse po mapah loceno. Barvne fotografije, usb kljucek, original racune, bancne izpiske…

Ne morem dojet.

Odgovor na objavo uporabnika
ticamarica, 22.06.2021 ob 13:02

oprosti ampak kar ti navajaš je ena velika laž. Tudi sama sem bila že skrbnica osebi, ki ji je bila odvzeta poslovna sposobnost. Pa se od mene ni nikoli zahtevalo, da sem jo dolžna na kakršenkoli način vzdrževati. Upravljala sem z njenim denarjem (pod nadzorom CSD)- poskrbela sem ,da so bili plačani računi, da je bila urejena pomoč na domu (kasneje domska oskrba), itd. Nikoli, nikdar nisem rabila dati svojega denarja. To ni stvar skrbniškega razmerja.  Ali si imela še kakšno pogodbo o dosmrtnem preživljanju zadaj ali pa si pač v dobrem duhu skrbela za to osebo več, kot je bila tvoja naloga.

Verjetno si bila financni skrbnik in ne stalni.

Verjetno je tvoja oseba imela dovolj sredstev, drugace bi mogla dom ipd doplacevat…

Točno tako. Sem v takih letih, ko imamo v prijateljskem krogu nekaj takih primerov, iz takšnih ali drugačnih razlogov. In če je bil varovanec sposoben sam razmišljati o prodaji hiše – zakaj za vraga je sploh rabil skrbnika??? Skrbnika postavijo dementni osebi, ki ni več sposobna razumeti takih stvari, če je pa šlo samo za redno plačevanje računov … ker pišeš o zavodu, je verjetno šlo ali za mladoletno osebo, s katero si v sorodu in nima drugega bližnjega sorodnika, ali pa za osebo s PP. In popolnoma nikjer ne piše, da mora skrbnik nabaviti klimo in obnoviti varovančevo hišo. Ali zalagat kurjavo iz svojega žepa, ko pa je iz TRR razvidno, da ni denarja za ogrevanje.

En kup nejasnosti je. Imaš smolo, da se nekateri spoznamo na to področje. Kaj imaš od tega, da si izmišljuješ zgodbice z žalostnimi usodami starostnikov in povsod si ti glavna zvezda in rešiteljica/mučenica? Ena starostnica ti je nepojasnjeno na lepem umrla in si imela cele teorije o tem (tudi zanjo si skrbela), zdaj tale varovanec, ki je umrl v tujini … (če nič drugega, stroške pogreba popolnoma na vsakem sodišču priznajo in jih dobiš povrnjene!!!). Če je imel dediče, ki so dobili hišo, bi te sodišče napotilo, da prijaviš svoje terjatve in bi ti jih priznalo … Pridi prosim kdaj malo k meni na obisk, rabimo nova okna, bi mi jih kupila?

 

in kdo je dobil hišo? Kdo jo je podedoval? nanj se obrni.

Odgovor na objavo uporabnika
kdo je dobil hišo, 22.06.2021 ob 13:35

in kdo je dobil hišo? Kdo jo je podedoval? nanj se obrni.

Ravno to sem mislila napisat, pa sem pred oddala post.

Ta ki je dobil hiso, mi ne bo izplacal razlike. Z njim sem na bojni nogi zaradi tega. On se je kazal ves cas posten, ko je varovanec umrl, je zamenjal plosco.

 

Ce bi pa sodisce te stroske posteno priznalo, potem ne bi upal pisnit.

Tako pa mu je padla sekira v med. Zdravje pa se mu naenkrat poslabsuje. Tako da pocasi steka, da je nepravicen do mene. Prej bo ratal nenadona slep in gluh, kot bi ravnal posteno. Ljudi denar zaslepi.

New Report

Close