Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Po kom naj ima otrok priimek

Po kom naj ima otrok priimek

menini nikoli noben kompliciral ker je imela hčerka očetov priimek (pa sva bila narazen), razen na črnogorski meji, ko smo šli ena skupinca raftat, je en z nasmeškom vprašal: Pa čija je ta pupa? hehe

Avtorica: očetov priimek daj.

res mi je hecno, vi kao tradicionalisti vidite samo svoje ponižanje, ko vaš otrok nima vašega velecenjenega priimka, vaša ničvredna partnerka pa se mora lepo gladko sprijaznit s ponižanjem, da ima otroka neporočena.

to je največje ponižanje, kar ga moški lahko naredi ženski. da ji naredi otroka, noče pa jo poročit.

Oba priimka. In ne boste verjeli, v šoli se mu uspe podpisati! In tudi težav nima. In ta starejšemu otroku je čisto logično, da ima oba priimka – ko ga je nekdo vprašal, zakaj ima DVA priimka, je mirno odvrnil: “Ker sem od očija in mamice”. Še jaz se tega ne bi spomnila odgovorit.

Tako, da ne pametujte, kako otrokom to oteži življenje.

Pa še tole; sem se kasneje poigravala z idejo, da bi vseeno moj priimek brisali. Pa se je otrok uprl, da niti slučajno. Da mu je tako kot je čisto ok. Tako da smo mi s tem opravili 🙂

Tudi če bi se poročila, bi obdržala svoj priimek. Eventuelno bi razmislila, če bi si samo za dokumente dala še njegovega (dokler sva bila še brez otrok), samo zdaj, ko imam otroke z obema priimkoma ni nobene potrebe za to. Sicer se pa itak ne bi poročila.

Jaz sem jo poročil tako da ne vem o čem govoriš.

Jaz sem otrokom dala očetov priimek, to je bil moj predlog, njemu je bilo OK. Jaz sem razmišljala tako, da saj se ve, da so moji, saj sem jih rodila, po fotru pa naj imajo vsaj priimek 🙂 Z dvema priimkoma nisem želela obremenjavat otrok … Če bi se midva poročila, bi verjetno še vedno obdržala svojega. Nikjer nisem imela težav s tem, da imamo različne priimke, razen enkrat na meji/letališču, ko je bila ena še dojenček … so mi svetovali, naj imam s sabo roj. list.
Vsak zase ve, kako se mu zdi prav … vsekakor pa mislim, da mora biti prav obema staršema. Kako bi se ti počutila na partnerjevem mestu?

res mi je hecno, vi kao tradicionalisti vidite samo svoje ponižanje, ko vaš otrok nima vašega velecenjenega priimka, vaša ničvredna partnerka pa se mora lepo gladko sprijaznit s ponižanjem, da ima otroka neporočena.

to je največje ponižanje, kar ga moški lahko naredi ženski. da ji naredi otroka, noče pa jo poročit.[/quote]

Kaj pa, če se ženska noče poročiti? Mislim, da naju otroci bolj vežejo kot papir.

Jaz ne bi hotela svojega priimka zamenjat z drugim, ker je to del mojega imena. Poleg tega je to priimek mojih prednikov, na katere sem ponosna in jih nočem zatajiti.

Jap in sedaj ko ste jim dale dva priimka ste pa veliko storila za enakost med spoloma. haha. Najboljše da jim date še od stare mame priimek pa še od koga. Patetično vse skupaj.

Tudi tole konec koncev ni čisto nujno in samo po sebi umevno.
Pa tudi če je (oziroma kjer je) tako, nima nobene zveze z otrokovim priimkom.

Jaz imam svoj in možev priimek, otroci moževega. Jaz sem svojga obrdržala, ker sem kar sem, moževega sem prevzela zato, da imamo tudi en skupni priimek, ki nas druži kot družino.

Da imajo otroci možev priimek se mi ne zdi nič groznega, tradicija pač…

Da bi imeli dva priimka, se mi zdi pa trapasto. Vse življenje imam dolge naslove in od nekdaj to sovražim, ker je dolgo za pisat in vsi obrazci so narejeni za kratka imena in priimke in naslove in potem vedno pišeš vse čez tiste kratke črte.

Poznam pa deklico z dvema imenoma in dvema priimkoma… meni je to mimo. ko se bo poročila, bo pred zoprno izbiro, ohraniti svoja dva priimka, ali enega od njiju (katerega) in prevzeti moževega? Ne vem, kompliciranje brez osnove.

Zakaj je večini logično, da ima otrok priimek od fotra? Meni ni… Večino dela ima itak ženska (9 mescov ga nosi, pol ga rodi in pol tud doji) in še kasneje se ponavadi (so sicer izjeme) ženska bolj ukvarja z otrokom… Če se razideta, tudi ponavadi otrok ostane pri materi…

Torej, zakaj že bi se naj pisal po očetu?

******************* flo ********************* [img]http://shrani.si/f/2/12B/5r2DR1v/ezgifcom-resize.gif[/img]

Dober začetek nekega skupnega življenja kot družina, če je že priimek problem.

imela bo oba priimka…4 črkovno ime, in dva krajša priimka…ne bo prehudo. Ko se bo pa poročila,bo pa dovolj samostojna,da si bo sama izbrala kater priimek bo imela.


edini pameten komentar. O enakopravnosti in emancipaciji se lahko pogovarjamo v zvezi z enakimi plačami, enakimi zadolžitvami v gospodinjstvu, bolniškami in porodniškimi, priimek pa res ni bistven in je bolj del tradicije kot kaj drugega. Jaz sem ob poroki prevzela moževega in tako za otroka sploh ni dileme, vsi se pišemo isto in se takoj ve, da smo družina in spadamo skupaj in je tako najbolj praktično. Ne pa da potem ko ena moderna familija dela rezervacijo za počitnice, pa ima vsak svojo kombinacijo priimkov, pa še dvojna imena… recimo kolegica se je poročila ima ima zdaj dva priimka – svojega in moževega. Otroci imajo tudi dva, ampak najprej moževega, potem pa od mame. Svašta no.
In kaj bo potem, ko se bo en tak otrok z dvemi priimki poročal ali imel otroka? Bo ta otrok imel potem 3 ali celo 4 priimke? V imenu emancipacije?

res mi je hecno, vi kao tradicionalisti vidite samo svoje ponižanje, ko vaš otrok nima vašega velecenjenega priimka, vaša ničvredna partnerka pa se mora lepo gladko sprijaznit s ponižanjem, da ima otroka neporočena.

to je največje ponižanje, kar ga moški lahko naredi ženski. da ji naredi otroka, noče pa jo poročit.[/quote]

Ti to čisto resno?


edini pameten komentar. O enakopravnosti in emancipaciji se lahko pogovarjamo v zvezi z enakimi plačami, enakimi zadolžitvami v gospodinjstvu, bolniškami in porodniškimi, priimek pa res ni bistven in je bolj del tradicije kot kaj drugega. Jaz sem ob poroki prevzela moževega in tako za otroka sploh ni dileme, vsi se pišemo isto in se takoj ve, da smo družina in spadamo skupaj in je tako najbolj praktično. Ne pa da potem ko ena moderna familija dela rezervacijo za počitnice, pa ima vsak svojo kombinacijo priimkov, pa še dvojna imena… recimo kolegica se je poročila ima ima zdaj dva priimka – svojega in moževega. Otroci imajo tudi dva, ampak najprej moževega, potem pa od mame. Svašta no.
In kaj bo potem, ko se bo en tak otrok z dvemi priimki poročal ali imel otroka? Bo ta otrok imel potem 3 ali celo 4 priimke? V imenu emancipacije?[/quote]

Tradicija je od nekdaj bila, da so pankrti imeli materin priimek. Pika amen. Ta novodobna bedarija, da dajejo ženske svojim otrokom priimek domnevnega očeta je stara okrog 30 let in čisto nič več.

Praviš, da priimek ni bistven in si v skladu s tradicijo prevzela moževega. Naredila si tisto, kar se od ženske še vedno pričakuje.

Če priimek ne bi bil bistven, bi ob poroki vsaj 30 do 40 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (ali več) moških vzeli ženski priimek, ker bi jim bil ta bolj všeč. Če priimek ne bi imel pomena, bi precej parov ob poroki izbralo nek tretji priimek. Pač, po všečnosti.

Vprašaj moža, če se mu zdi priimek bistven. Odgovoril bo:
– da
– ne (v tem primeru ga vprašaj, če bi on ob poroki s teboj vzel tvoj priimek – odgovor se bo v hipu spremenil).

Moškim je priimek še kako pomemben, ženske se pa tolažite, da ni, in se podredite patriarhalni tradiciji.

res mi je hecno, vi kao tradicionalisti vidite samo svoje ponižanje, ko vaš otrok nima vašega velecenjenega priimka, vaša ničvredna partnerka pa se mora lepo gladko sprijaznit s ponižanjem, da ima otroka neporočena.

to je največje ponižanje, kar ga moški lahko naredi ženski. da ji naredi otroka, noče pa jo poročit.[/quote]

Ti to čisto resno?[/quote]
za tradicionalista, ki je ponižan, ker otrok nima njegovega priimka mora biti to logično, se ti ne zdi?

Razmišljaj o tem ali bo otrok zdrav.
Priimek mu laho dač kakšenkoli!

NE RABIM POTRDILA, DA SEM NEUMEN, IMAM POTRDILO O DRŽAVLJANSTVU!

Priimek je postranskega pomeni pri enakopravnosti med moškim in žensko. Po navadi je tako da tiste ki najbolj težite s priimke ste potem še najmanj enakopravne v zakonu. Če niste sposobne se prilagodit v taki banalni stvari kot je priimek potem bolje da ste same.

Tudi jaz tako mislim in ne bi obremenjevala otrok s svojim, z njegovim,pa še z dvema imenoma. Mi je bolj všeč kratko ime in kratek priimek (kdor ga ima)

Preberi si svoj prvi stavek in še tretjega. Najprej praviš, da je priimek postranska zadeva, potem pa od žensk pričakuješ, da se prilagodijo moškim zahtevam.

berem tam v eni temi..
da je velik slovenk z srbi..
zanima me, kako bo tole on prenesu..

Moj ima oba priimka.

Zakaj je logično po fotru? Zakaj ni logično po mami? Meni je bolj logično po mami.

Tega pa tudi jaz ne razumem da se ženske borijo proti tradicionalizmu s tem da težite s priimki. Velik bolj učinkovito je da se borite proti tradicionalizmu in patriarhatu v organiziranosti dela v družini, plače in še čem drugim. Da pa težite s priimki pa več pove o vas kot o vašem partnerju. Ko sva midva imela pogovor o priimkih sem videla da mu to veliko pomeni in nisem niti malo komplicirala. V družini pa se ve kdo je glavni in to mi je najpomembnejše. In ja tudi on popušča pri stvareh ki so meni pomembne. Opažam pa da današnje ženske zahtevate da moški popušča pri vsem, ženske pa nikjer. Vidim pri svojih prijateljicah, potem pa ni čudno da se jih naveličajo.

Praviš, da priimek ni bistven in si v skladu s tradicijo prevzela moževega. Naredila si tisto, kar se od ženske še vedno pričakuje.

Če priimek ne bi bil bistven, bi ob poroki vsaj 30 do 40 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (ali več) moških vzeli ženski priimek, ker bi jim bil ta bolj všeč. Če priimek ne bi imel pomena, bi precej parov ob poroki izbralo nek tretji priimek. Pač, po všečnosti.

Vprašaj moža, če se mu zdi priimek bistven. Odgovoril bo:
– da
– ne (v tem primeru ga vprašaj, če bi on ob poroki s teboj vzel tvoj priimek – odgovor se bo v hipu spremenil).

Moškim je priimek še kako pomemben, ženske se pa tolažite, da ni, in se podredite patriarhalni tradiciji.[/quote]

kot pravim je razlog, da se večinoma prevzame možev priimek tradicija, ki je res patriarhalna. Poznam pa par, ki si je priimka zamenjal – on njenega ona pa njegovega.
In lahko ti kar odgovorim – če bi mi to toliko pomenilo bi mož prevzel mojega in ne bi kompliciral. Sva pač oba praktična in jaz od priimka, kateregakoli že, nimam nič od enakopravnosti, če pa on posesa ali kaj pospravi ali skuha pa veliko.

New Report

Close