Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Po kom naj se piše otrok, po mami ali po očetu?

Po kom naj se piše otrok, po mami ali po očetu?

Pa dobr no, imeli so obravnavo na CSD, kjer so potem le prišli do kompromisa – obeh priimkov. S tem sta se potem na koncu oba strinjala. Če se ne bi, bi šlo to naprej na sodišče, ki bi dokončno odločilo. Zelo verjetno enako, samo dlje bi trajalo.
[/quote]

Torej priimka ni določil center, temveč jima je le pomagal doseči dogovor. Je razlika in to kar precejšnja.

Torej priimka ni določil center, temveč jima je le pomagal doseči dogovor. Je razlika in to kar precejšnja.
[/quote]

No ja, na koncu bi bil rezultat tudi po odločitvi sodišču enak. Tako da se meni ne zdi neka huda razlika.
Je pa zanima glede očetovstva. Mati lahko reče, da je oče neznan, ampak a ima potencialni oče pravico zahtevati test očetovstva, da dokaže, da je oče otroka? Se mora s tem strinjati mati, ali ne?

No ja, na koncu bi bil rezultat tudi po odločitvi sodišču enak. Tako da se meni ne zdi neka huda razlika.
Je pa zanima glede očetovstva. Mati lahko reče, da je oče neznan, ampak a ima potencialni oče pravico zahtevati test očetovstva, da dokaže, da je oče otroka? Se mora s tem strinjati mati, ali ne?
[/quote]

….ampak mislim, da se mora mati strinjati. Ampak ne boj se, ponavadi se očetje ne grebejo za obveznostjo.

….ampak mislim, da se mora mati strinjati. Ampak ne boj se, ponavadi se očetje ne grebejo za obveznostjo.
[/quote]

Naka?

V kolikor je oče znan, se otrok piše po očetu. Mama ima pa druge privilegije v družbi.

No ja, na koncu bi bil rezultat tudi po odločitvi sodišču enak. Tako da se meni ne zdi neka huda razlika.
Je pa zanima glede očetovstva. Mati lahko reče, da je oče neznan, ampak a ima potencialni oče pravico zahtevati test očetovstva, da dokaže, da je oče otroka? Se mora s tem strinjati mati, ali ne?
[/quote]

Ja, mogoče bi bil, ali pa tudi ne (glede na nekatere čudne odločitve sodišča:) ). Ampak vseeno je razlika, ali neka organ izda akt, ali pa pomaga staršema, da skleneta dogovor.

Če mama noče urediti priznanja, lahko oče to ureja sam. Gre na center ali matični urad recimo, da izjavo o priznanju, nato pa je potrebno pozvati mamo, da poda svoje soglasje. Če ga ne poda, mora pa potem zadeve urejati na sodišču – se pravi, lahko da tožbo za ugotovitev očetovstva. Seveda lahko pa prvo stopnjo preskoči in gre kar direkt na sodišče.


Pa bo otroka poimenoval csd potem pa bo mir ane. Tudi oče nemore prisiliti mame,da se piše po njem. mati pa lahko takemu kozlu reče,da ga ne bo napisala kot očeta – pa tudi on nič ne more. Lahko reče,da je oče neznan in nima kaj pisakti.
če mu je poroka taka huda muka in izsiljevanje ker on bi očitno raje laufal naokoli, potem ima mama toliko besede da ne dovoli,da se otrok piše po njem,. raje po vsakem drugem. In potem tudi nagaja iz inata glede priimka.
Pač od takega tipa noče da ima otrok priimek, raje od vsakega drugega, samo od tega ne, ki grdo dela z mamo – tako jaz to gledam. Pika.
[/quote]
Tvoje razmišljanje je precej primitivno.
Če mislita dva na takšen način drug drugega izsiljevati, je bolje, da sploh nimata otrok.
Prav tako poroka ni nobeno jamstvo, da ne bo eden ali drugi skakal okrog.
In poroka še nikogar ni naredila zrelega in moralnega.

Predmet debate, je res. Če se par, ki se pozna, ki se spoštuje in ve, kaj hoče, odloči za otroka, ponavadi ni težav s tem, kateri priimek bodo imeli otroci. Določena pravila so sprejeta z namenom, da so stvari enostavne. Če je par poročen in prevzameta oba en priimek, tu res ni težav. Če pa se dva najprej kresneta in šele po 9 mesecih razmišljata, potem pa ponavadi boli glava. Najbrž je tam izbiranje priimka otroka eden manjših problemov, pri vsem ostalem…

Meni zmagajo starši (oz. brez celofana: matere), ki dajo otroku oba priimka… Super, kolk smo mi sofisticirani, da se pa ja ve, da je dete od obeh, OBEH. A bejž…ostali so očitno samo od enega. In potem pogledamo v prihodnost, se srečata On s priimkom C in D ter Ona s priimkom A in B. In imamo kar naenkrat 4 priimke na kupu. Si predstavljate, kako bosta ta dva izbrala priimek svojih otrok? Sofisticirana mati svojih priimkov ne bo dala, mladi očka se tudi ne bi čisto podjarmil, poroka ne pride v poštev. Hm, najbrž bosta priimke za svoje potomstvo kar izžrebala. Ja, bi dala kar vse štiri, da ne bo kdo zapostavljen, a imamo težavo, v Sloveniji imaš lahko samo dva priimka 🙂

Tako da ja, ko dajete imena in priimke svojim otrokom mislite NANJE in ne nase, pa bo za vse lažje.

Sem že napisala – tole s samo dvema besedama v priimku (ali imenu) bi mimogrede preteklost – sledimo ostalim in kmalu bo meja samo še nebo:) (no, pa prostor na dokumentih).

Torej priimka ni določil center, temveč jima je le pomagal doseči dogovor. Je razlika in to kar precejšnja.
[/quote]
če se starša tudi po posredovanju CSD ne moreta dogovoriti, ime določi SODIŠČE.
big deal. sodišče ali pa CSD, v vsakem primeru je državni organ tisti, ki določi ime, če starša nista tega sposobna.

Sem že napisala – tole s samo dvema besedama v priimku (ali imenu) bi mimogrede preteklost – sledimo ostalim in kmalu bo meja samo še nebo:) (no, pa prostor na dokumentih).
[/quote]

‘Po slalomski progi se je spustila María del Rosario Cayetana Paloma Alfonsa Victoria Eugenia Fernanda Teresa Francisca de Paula Lourdes Antonia Josefa Fausta Rita Castor Dorotea Santa Esperanza Fitz-James Stuart, Silva, Falcó y Gurtubay.
No, vmes je že prismučala do cilja …’

eh ni težav samo v primerih, ko dobi otrok očetov priimek, vse drugo pa je nakladanje, da ušesa bolijo. pa pri poroki ni težav, če ženska vzame priimek od moškega.
Vse drugo pa je napad na tradicijo (čeprav je bila tradicija 2000 let, da pankrti niso mogli dobiti očetovega priimka niti v sanjah), zmišljevanje ženske, kompliciranje itd itd.

‘Po slalomski progi se je spustila María del Rosario Cayetana Paloma Alfonsa Victoria Eugenia Fernanda Teresa Francisca de Paula Lourdes Antonia Josefa Fausta Rita Castor Dorotea Santa Esperanza Fitz-James Stuart, Silva, Falcó y Gurtubay.
No, vmes je že prismučala do cilja …’
[/quote]
zdaj si me spomnila na blanco fernandez ochoo.

poznam par ljudi s 4 imeni

eh ni težav samo v primerih, ko dobi otrok očetov priimek, vse drugo pa je nakladanje, da ušesa bolijo. pa pri poroki ni težav, če ženska vzame priimek od moškega.
Vse drugo pa je napad na tradicijo (čeprav je bila tradicija 2000 let, da pankrti niso mogli dobiti očetovega priimka niti v sanjah), zmišljevanje ženske, kompliciranje itd itd.
[/quote]
Jap, tako nekako nekateri potegnejo ven iz vsega tega. Vse, kar ni očetov priimek pri otroku in možev priimek pri ženi je kompliciranje. No, pri ženi so celo že tako napredni, da dopuščajo tudi možnost, da obdrži poleg moževega še svojega. Ampak samo to in čisto nič več. Bohnedej, da bi pa otrok imel priimka od obeh! Ker to so take hude travme, da se potem zdravijo še generacije po tem. 🙂

Meni se zdi smotrno, da imajo vsi v družini enak priimek. Če ima kdo od članov ob tem še kakšen drug priimek, tudi prav, če jim tako ustreza. Ali naj bo skupen priimek po materi ali po očetu, je pa stvar dogovora med staršema – čeprav to sicer ni najbolj tradicionalna miselnost v naših krajih.
Situacije so različne. Obstajajo različni razlogi, zakaj bi nekdo svoj družinski priimek rad prenesel na potomce ali pa tudi ne.

New Report

Close