Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pretežek prvošolec

Pretežek prvošolec

od kod ti ideja, da obstaja podaljšano bivanje čez cel dan pri njih???
pa kje misliš, da imajo podaljšano bivanje do petih popoldne??

če so do 16:00 lahko v šoli, je to še super…

Podaljšano bivanje za 1. triado MORA biti, prav tako jutranje varstvo. Od kdaj in do kdaj je odvisno od staršev, ki vpišejo, od kdaj in do kdaj ga potrebujejo. Do 16h je skoraj povsod! Če bo pa 6letnik pol ure sam doma, ga ne bo konec, samo z nekom se je treba dogovoriti, da ga pospremi domov, samega ga res ne bodo spustili, tudi če je čez cesto doma! Jaz vem, da bi najela nekoga iz svoje bližine, pa ni bistveno, a je študent, starejši, brezposeln – nima veze, samo da se nanj/o lahko zaneseš. Tista ura na dan ni ne vem in tudi, če jo ob TVju ali PCju zabijeta, ni panike. Je pa to premik iz cone udobja, ja! Je treba razmišljat in planirat, tudi plačat! Odpovedat, če ne rabiš, recimo. Ni simpl, ampak se da, ne mi rečt, da se ne da! Na kocki je zdravje tvojega otroka! Na tak način boš imela pri 12tih letih 100kilaša doma! Si to želiš?

Jaz sem jih pri 10ih in 140 kg 8 do 10 za večerjo.
Drugače pa naj avtorica da otroka k varuški, ki ga ne bo silila s hrano namesto k starima staršema, ki spodbujata otrokovo ješčnost. Pri meni je bila to teta. Prej me je bila sama kost in koža, pojesti karkoli mi je bila največja muka, ona me je spitala kot pujsa za zakol. Ampak kuhala je pa res dobro.

Jaz sem jih pri 10ih in 140 kg 8 do 10 za večerjo.
Drugače pa naj avtorica da otroka k varuški, ki ga ne bo silila s hrano namesto k starima staršema, ki spodbujata otrokovo ješčnost. Pri meni je bila to teta. Prej me je bila sama kost in koža, pojesti karkoli mi je bila največja muka, ona me je spitala kot pujsa za zakol. Ampak kuhala je pa res dobro.
[/quote]

Popravek. 10 let in 40 kg. Ne 140.

Moja nečakinja stara 9 let je bila med počitnicami pri meni in je en dan od 10. do 20. ure pojedla: 2 jajci + kruh, 2 kepici sladoleda v sladkem kornetu + gosti sok, sendvič z žemljico + nektarina, 2 krožnika juhe in porcijo špagetov za odraslega, 3 palačinke, kepico sladoleda in topli sendvič.
Podobne količine poje vsak dan, med obroki je 1-2 uri, je pa prej podhranjena kot normalne postave.
Tako da ali imate res ogromne palačinke ali pa je vaš nečakec konkretno neješč, da ne poje treh palačink po celem popoldnevu tekanja.

… če nekdo je in ima vseeno normalno težo ali če se nekoga vse prime. Če vidiš, da nekaj škodi, je treba nekaj naredit – ali pa počakaš, da gre zdravje v maloro in potem jokaš, kako je hudo! Simpl as that! Me samo zanima, kaj bo avtorica ukrenila. Verjetno nič, ker je to najlažje!

Dokler se giba, super. Mogoče še kakšen skupinski šport. Mogoče bo pa kot Nikola Jokić. (sori, meni je tak “medo”.)

Očitno bo visok fant, ki bo imel vedno kakšen kg preveč. Čim manj se sekirat in mu niti približno ne dat vedet, da je pretežak. S tem se za vedno samo zafrustira. Pije naj vodo in nesladkane čaje, sladkega in kruha pri hiši ne obstaja. Ni dvojnih porcij. Glede na to, da se že veliko giblje in ukvarja s športom, je to edina opcija. Je pa verjetno podrvzen debelosti.
Sama delam v šoli v prvi triadi in vidim ogromne razlike. Eni pojedo ogromno in so zelo suhi, drugi ne.

In kdo ga čuva danes?

Kaj zdravega si kupila in odnesla tašči, da skuha?


Naj te razsvetlim: otroci jejo tudi doma.


Naj te razsvetlim: otroci jejo tudi doma.
[/quote]

Jp. To je isto, ko eden opazuje suhca, ki zmaže celo pico, zraven pa pretežkega, ki komaj zmore en košček in misli, da ta suhec tudi doma tako je.

Ne ve pa, da pretežek doma pred tv in mimogrede nonstop nekaj meče vase, ne da bi se sploh zavedal, suhcu je bil pa to edini obrok, ki ga je pokuril z letanjem okoli.

Starejša dva sta sina. Razlika 1.5 let. Tastarejši poje boga in pol, svaljka se cele dneve po kavču pa je kot glista. Tamali gre mimo sklede solate pa ima kg viška. En je po meni drug po očetu.
Hranit moraš vse 3 enako in ne delat razlik med njimi. Kuhamo koliko toliko zdravo. Brez bele moke belega riža čim manj cukra čim več zelenjave. Sladkarije imamo za velike praznike. Sploh nimamo doma nobenega sranja. Med tednom doma ne kuhamo nič z OHji. Mož jamra pa kaj naj. V šoli ima tamali kontrolo učiteljice koliko poje, tavečji si hodi neomejeno po repete. Tastarejši še vmes požveka kak sendvič, ko ravno tamalega ni v bližini.

Tamali hodi na plavanje 2x tedesnko in pa košarko 2x tedensko. Skoraj vsak dan gre še z mano popoldan vsaj za 1h na hitro hojo/kolo/rolerje in med vikedni in počitnicami zunaj z otroci iz soseske.

Kakor hitro malo popustimo začne kipet. S počitnic pri babicah in ko gremo v hotel se obvezno zredi. Tisti teden ne kompliciramo – pač stisnemo teden prej in teden kasneje.

Smo pa morali dat obroke pri babicah na minimum. Z možem sva se v službi dogovorila, da bova vsak teden eden prihajala eno do dve uri prej in odhajala eno do dve uri prej, da sva lahko sama dvigovala otroke. Na srečo se je dalo dogovorit. Počitnice pa smo kombinirali z ljudmi, s katerimi se je dalo zmenit okoli hrane.

še jaz malo napišem za primerjavo.
Sin star 13.let, 48kg.
Ne me basat. Kaj pa delate?
V prvem razredu 40kg? Pa ne si zatiskat oči s tem kako hodi na atletiko in gimnastiko. Vsi vemo kaj delajo tako “majhni” otroci na teh telovadbah. Nič!
Ker če bi delal intezivno 3x na teden, ne bi bil tako debel.
Pa isto nima veze s tem, kako je nekdo dovzeten za hrano. Moj sin ima 3 obroke na dan in kaki čips vmes, to pa je tudi vse.

Tvoj sin večino dneva presedi, vase pa vnese na kilograme hrane, ki je ne pokuri.
V šoli imajo 3 obroke, ko pride domov spet je, vmes verjetno še vsake pol ure prigrizki, večerja, prigrizki. In pol se čudite?
In pol so krivi stari starši? Hahahahahaha. Kot mama ste vi zatajili, ne babica. Verjetno se ni tako sredil od septembra kaj hodi v šolo. Ali pač?

Če se ne boste malo vzeli v roke, bo v 3.razredu imel 60 kg, do 9.razreda pa bo že…saj veš kakšen.
Če privoščiš sinu debelo življenje, ga šopaj z vsem. Pa ne se potem jokat po forumih kako zloben je svet, ker je tvoj cuker pač debel in ga vsakodnevno vsi spominjajo na to.
Osebno se mi zdi to, da mamica sprašuje na forumu kaj dela narobe, da je njen sin predebel, prav smešno.
Ne veš kaj delate narobe, ali si pač mislila, da ti bomo stopili v bran in pisali, da to ni nič takega.
Pa je. In 2 kosili na dan nista problem zaradi katerih je debel.

Praviš, da delaš v prvi triadi. Daj poglej kdaj se starejše otroke. Vedno več je takih, ki nimajo samo “kakšne kile preveč”, ampak so tako debeli, da jih to onemogoča v vsakdanjem življenju. O zdravstvenih posledicah najbrž ni treba izgubljat besed. Pa se niso rodili s 120 kilogrami, skozi leta so iz ‘malo bolj močnih otrok’ zrasli v življenjsko ogrožene debeluhe. Tvoj nasvet pa je, da se čim manj sekirat? Do kdaj? Do sto kil? Do prvega infarkta?

A misliš, da ti otroci niso zafrustrirani? A misliš, da ne opazijo, kako zelo predebeli so, ker jim mama tega ni nikoli povedala?

Ta otrok je za tretjino pretežak, imeti bi moral največ 30 kg. To po otroškem ITM ni samo prekomerna teža, ampak debelost. Kot bi imel moški, visok 180 cm, okoli 105 kg. Ali ženska, visoka 170 cm, 95 kg.

Najbolj zgrešen nasvet. Ta mati be se morala zasekirat in to zelo. Bmi tega otroka je že preko zgornje meje in je že med zelo debelimi. In na tej stopnji sploh ne gre več za estetski vidik, pač pa je že zelo ogroženo njegovo zdravje.

Danes se poudarja samo, da so otroci predebeli. Od prijateljice otrok je za moje pojme presuh.Star je 8 let, povprečne velikosti, tehta pa 17 kilogramov. Meni se to zdi absolutno premalo. Sem ji poskušala namigniti, da z otrokom mogoče ni vse v redu, ker deluje anoreksično, večinoma je samo sadje, pa me je zabila, da boljše, da je suh kot predebel. Tudi drugače so vsi v družini obsedeni z zdravo hrano. Mogoče je to ortoreksija, ne vem. Je pa to otrok, ki doma po šoli ne je kosila, njegova mama pa pravi, da itak je v šoli.
Razumem, da nekateri otroci, ki imajo težave s težo, po šoli ne smejo jesti, vseeno pa se mi zdi nekako logično, da otroku pripraviš doma še en konkreten obrok pred spanje. Ali imamo pri nas čudne navade??


Da, pri nas imamo zelo čudne navade: otroci jedo dve kosili.
Morda pa tisti otrok je večerjo.


Da, pri nas imamo zelo čudne navade: otroci jedo dve kosili.
Morda pa tisti otrok je večerjo.
[/quote]

Večerjo mislim da imajo. Jaz mislim, da tako pri presuhih kot pri predebelih otrocih ni problem v številu obrokov, ampak bolj v količini in sestavi obroka. Po mojem ni rešitev, da debelemu otroku prepoveš še eno kosilo po šoli, ampak je bolj smiselno, da je to kosilo primerno zanj. Meni se to zdi grozno, da se še tako male otroke začne na veliko obremenjevat s hrano, jim prepovedovat to in ono, v obe smeri, če so debeli ali suhi. Bolj smiselno se mi zdi, da se naredi neke uravnotežene obroke brez velikega filozofiranja. Ampak takšne obroke, da bodo uravnoteženi v vsem, tudi po kalorijah. Ne moreš imet zdravega otroka, če je samo oh, ampak tudi otrok, ki bo jedel samo zelenjavo in sadje in komajda kaj oh in mesa, bo kmalu začel kazati znake zaostajanja v rasti in podobno. In spet, če boš otroka napsihiral, da je predebel ali presuh, je to bližnjica v bolezensko stanje in večne problem z motnjami hranjenja. Veliko tega je pri otrocih odvisnega od psihe. Zakaj se prenažirajo? Ali zakaj zavračajo hrano? Preden se pokaže to na telesu v smislu debelosti ali anoreksije, se že celo večnost nekaj dogaja v glavi. In rešitev ni samo ali ne jesti ali jesti več. Rešiti je treba problem v glavi, poiskati vzrok.

Večerjo mislim da imajo. Jaz mislim, da tako pri presuhih kot pri predebelih otrocih ni problem v številu obrokov, ampak bolj v količini in sestavi obroka. Po mojem ni rešitev, da debelemu otroku prepoveš še eno kosilo po šoli, ampak je bolj smiselno, da je to kosilo primerno zanj. Meni se to zdi grozno, da se še tako male otroke začne na veliko obremenjevat s hrano, jim prepovedovat to in ono, v obe smeri, če so debeli ali suhi. Bolj smiselno se mi zdi, da se naredi neke uravnotežene obroke brez velikega filozofiranja. Ampak takšne obroke, da bodo uravnoteženi v vsem, tudi po kalorijah. Ne moreš imet zdravega otroka, če je samo oh, ampak tudi otrok, ki bo jedel samo zelenjavo in sadje in komajda kaj oh in mesa, bo kmalu začel kazati znake zaostajanja v rasti in podobno. In spet, če boš otroka napsihiral, da je predebel ali presuh, je to bližnjica v bolezensko stanje in večne problem z motnjami hranjenja. Veliko tega je pri otrocih odvisnega od psihe. Zakaj se prenažirajo? Ali zakaj zavračajo hrano? Preden se pokaže to na telesu v smislu debelosti ali anoreksije, se že celo večnost nekaj dogaja v glavi. In rešitev ni samo ali ne jesti ali jesti več. Rešiti je treba problem v glavi, poiskati vzrok.
[/quote]
Ta otrok ima pri 6 letih in 134 cm 40 kg! Seveda mu je treba absolutno prepovedati drugo kosilo in zelo verjetno tudi prvi zajtrk, glede na to, da ima praktično dva. Ko bo zdravnik diagnosticial diabetes, težave s srcem, pljuči, itd…bo prepozno stokati.


Ta otrok ima pri 6 letih in 134 cm 40 kg! Seveda mu je treba absolutno prepovedati drugo kosilo in zelo verjetno tudi prvi zajtrk, glede na to, da ima praktično dva. Ko bo zdravnik diagnosticial diabetes, težave s srcem, pljuči, itd…bo prepozno stokati.
[/quote]
Prepovedat pogosto pomeni, da bo dejansko lačen. Težko razumeti, ampak bo. Veliko debilih ljudi, ki nepravilno hujšajo, je nenehno lačnih. Tudi on bo. Rešitev ni v tem, da se komplet odtegne hrano in obrok, ki ga je navajen, ampak da se ga zamenja s hrano, ki ne bo redila in bo dajala občutek sitosti. Pojesti mora recimo več vlaknin, ne pa stradat. Obroke mu je treba najprej prilagodit, zamenjat nezdravo hrano za bolj zdravo in manjše količine in šele potem postopoma ukinit, če se da, sicer bo vse bob ob steno.


Prepovedat pogosto pomeni, da bo dejansko lačen. Težko razumeti, ampak bo. Veliko debilih ljudi, ki nepravilno hujšajo, je nenehno lačnih. Tudi on bo. Rešitev ni v tem, da se komplet odtegne hrano in obrok, ki ga je navajen, ampak da se ga zamenja s hrano, ki ne bo redila in bo dajala občutek sitosti. Pojesti mora recimo več vlaknin, ne pa stradat. Obroke mu je treba najprej prilagodit, zamenjat nezdravo hrano za bolj zdravo in manjše količine in šele potem postopoma ukinit, če se da, sicer bo vse bob ob steno.
[/quote]

Seveda bo lačen. Logično, če pa ima raztegnjen želodec.
Rešitev je v tem, da se ga med časom drugega kosila in prvega zajtrka zamoti tako, da bo na lakoto pozabil. Najprej je treba doseči, da se mu želodec “skrči”, ne pa ga filati s hrano, čeprav manj kalorično. Ko se mu bo želodec skrčil, je potrebno hrano prilagoditi (manj kalorij, veliko zelenjave, itd.).

Imam 2 otroka. En je kost in koža, pred drugim skrivamo sladkarije pa ravno tako cel dan nekaj melje.
In jaaaaaa. 100x lažje je z otrokom, ki izpusti kak obrok, ker pozabi da ni jedel oz.ni lačen.
Ta suhi tudi ne je vsega, pa ne bi tega, pa ne onega, tadrugi pa bi vse in še več.

Sicer je za 8.let 17.kg res malo, ampak če je dete zdravo in živahno, nima kaj bit.

Seveda bo lačen. Logično, če pa ima raztegnjen želodec.
Rešitev je v tem, da se ga med časom drugega kosila in prvega zajtrka zamoti tako, da bo na lakoto pozabil. Najprej je treba doseči, da se mu želodec “skrči”, ne pa ga filati s hrano, čeprav manj kalorično. Ko se mu bo želodec skrčil, je potrebno hrano prilagoditi (manj kalorij, veliko zelenjave, itd.).
[/quote]

Otrok obiskuje 1. razred, to pomeni,da ima v šoli kosilo tam nekje okrog 12. ure, nekaj ur pozneje verjetno sadno malico. Pri babici in dedku je med 16. in 17. uro. Po mojem ni problem v tem,da je okrog 17. ure, ampak KAJ je. In kot prvošolec bi naj šel spat že okrog 20. ure, to pomeni, da bi moral biti obrok okrog 17. ure zadnji in uravnotežen. Če ga pa doma še mamica nafila s hrano pred spanje, pa še kakšni bonbončki in čokoladice in podobno, je pa to drug problem. Veliko obrokov ni problematičnih, problematična je njihova sestava. In človek, ki ima težave s prekomerno težo, pa naj bo to otrok ali odrasel, mora jesti pogosto- male obroke. Pri tem vztrajam, ker je to edino pravilno. Ogromno ljudi danes je 1x na dan pa so debeli. Le zakaj.

Otrok obiskuje 1. razred, to pomeni,da ima v šoli kosilo tam nekje okrog 12. ure, nekaj ur pozneje verjetno sadno malico. Pri babici in dedku je med 16. in 17. uro. Po mojem ni problem v tem,da je okrog 17. ure, ampak KAJ je. In kot prvošolec bi naj šel spat že okrog 20. ure, to pomeni, da bi moral biti obrok okrog 17. ure zadnji in uravnotežen. Če ga pa doma še mamica nafila s hrano pred spanje, pa še kakšni bonbončki in čokoladice in podobno, je pa to drug problem. Veliko obrokov ni problematičnih, problematična je njihova sestava. In človek, ki ima težave s prekomerno težo, pa naj bo to otrok ali odrasel, mora jesti pogosto- male obroke. Pri tem vztrajam, ker je to edino pravilno. Ogromno ljudi danes je 1x na dan pa so debeli. Le zakaj.
[/quote]

Napisala je, da ima v šoli kosilo ob 13. Kjer vzame tudi po dvakrat repete in še od sošolcev dobi. Drugo kosilo ima čez tri ure, ob 16 pri babici, kjer ima komplet obrok: juho, svinjino, zelenjavo in meso na svinjski masti, sladico s smetano. To je noro, ne samo za 6letnega otroka, tudi za odraslega.
Poleg tega ima zjutraj doma komplet zajtrk, takoj ko pride v šolo je pa že malica. Ta otrok bo zelo kmalu v bolnišnici, če ne bodo drastično ukrepali.
Glede OMAD: jaz jem enkrat na dan, imam 54 kg pri 173 cm.

New Report

Close