Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kaj obuti v stanovanju?

Kaj obuti v stanovanju?

Gostje se pri nas ne sezuvajo.

Mi smo doma bosi, včasih obujemo copate.

Ko mi pridemo v goste, naredimo tako, kot gostitelji pričakujejo. Če so zateženi, se sezujemo. Če so normalni, smo v čevljih.

Lahko naredijo kot želijo. Če mi obutu tacajo po stanovanju vidim, da so pod nivojem kulturnega obbašanja in jih ne vabim več v goste.

Odgovor na objavo uporabnika
replika neprijavljena, 01.10.2021 ob 09:19

Ponavadi je na gostitelju, da nakaže, kaj želi.  Ob vstopu recimo izrecno ponudi copate, ali pač reče, da se ne sezuvati.

Pri nas imamo celo spodnjo etažo v ploščicah , zato gostov ne sezuvamo, razen če sami želijo , pa razen, če je res kakšna sneg/blato brozga zunaj.

Da bi pa sezuvali goste, ker naj bi bila to naša “kultura” , nam pa na misel ne pride, saj nismo mošeja.

Pri vas so ‘gostje’ predvsem davčni inšpektori in rubežniki.

Če je pameten, beži kolikor ga nesejo noge.

Pri nas je tako, da se gost avtomatsko sezuje in odloži katano, wakizashi pa ima seveda pri sebi.

Najhujši so tisti, ki pričakujejo ali celi zahtevajo, da se pri njih sezuješ, oni pa h tebi kar v čevljih v stanovanje. Jaz se vedno sezujem, enako ppričakujem od svojih gostov, včasih imam dober dan pa pustim v čevljih. Me pa zanima, če bi ljudem krona iz glave padle, če bi se sezuli. Pri nas imamo vedno copate za obiske, ki so čisti, saj se jih redno pere.

Kamorkoli pridem se sezujem, razen če rečejo, da ne in vidm, da je res svinjarija po tleh. Jaz maksimalno spoštujem tujo lastnino in takšnih ljudi, ki moje ne spoštujejo niti ni več v mojih krogih.

Jaz sem svojo hišo uredil zase in za svojo družino, notri hodimo bosi, mali otrok se plazi po tleh, zato se sezujejo vsi.

 

Tud jst enkrat serviserju za stroj. Pa mu nč ni blo jasn k sm rekla kr po kartonu do kopalnice 😀

Odgovor na objavo uporabnika
to je mestna navada, 01.10.2021 ob 08:37

To sezuvanje je mestna navada. Mi hribovci tega ne prakticiramo.

Ko pa grem na obisk h komu v mestu pa se seveda sezujem. Pač, ker vem, da imajo tako. Pa itak v mestih, stanovanjih, vse neki v tepih.

Mi imamo pa vse tako, da komot pobrišeš, pometeš. Grem 100x na dan ven in not, se naj vsakič preoubuvam? Itak, da ne.

Ni lih mestna navada živmo izven mesta in vedno in vsi se sezujemo pri nas in drugje razen v kakšni garaži če se gre na deci, dva tri takrat si v čevljih ker drugače jih pozabiš 😉

Aja pa pri sestrični od mami v Lj se tudi ne smeš sezuti ker ti njihov kuža (velik nemški ovčar skrije čevlje pa vsaj meni) se ima navado usesti na nogo in čakati na pasji piškot (ki morajo biti obvezno v žepu)….

Mi na misel ne pride, da se ne bi sezula, enako se vedno sezujejo prijatelji/ obiski. Nekateri copate sprejmejo, drugi ne. Jaz si npr nesem s seboj debele nogavice.

Živimo na podeželju, smo bribovci nihče ne hodi po hiši obut . Nikoli!

 

A otročke tudi sezuvate v stanovanju in jim natikate copate, tiste, ki jih drugače tako rade vozite obute v nakupovalnih vozičkih, ker to ni nič škodljivega?

Odgovor na objavo uporabnika
Desperadodajka, 03.10.2021 ob 08:36

A otročke tudi sezuvate v stanovanju in jim natikate copate, tiste, ki jih drugače tako rade vozite obute v nakupovalnih vozičkih, ker to ni nič škodljivega?

Ja, najboljši copatki so oni štumfeki.. a veš, ko je kt nogavica. Ko gremo po obiskih, nesem copatke poleg, pa kaj se tk razburjaš glede malih??.. hitro donosi enga, dva, tri in izkusi si kk to gre iz prve roke.. Pol pa modrovat.. veš z izkušnjami boš dobla vse potrebne odgovore!

Doma ne hodimo v cevljih, nosimo copate. Gostje prav tako. Imam cel kup copat posebi za goste. Ce smo gostje mi, se prav tako sezujemo.

Moja hiša, moja pravila! Pri nas se sezuvamo ali še bolje rečeno preobuvamo v copate, vsi! Imam v predsobi napisana pravila, ki se jih mora ljudje, ki pridejo k nam držati. Nič takega, razen, da se preobujemo v copate, si gremo  umiti roke in podobno.

Pri nas se morajo gostje vsi sezuti. Edino jaz sem lahko obuta.

Odgovor na objavo uporabnika
Jonc nepr, 01.10.2021 ob 07:35

Mi smo doma vsi v copatih ali bosi (imamo parket), vendar pa gostov ne sezuvam, nasprotno, prav rečem jim, naj se ne sezuvajo. Saj itak ne hodijo po celi hiši, jedilnico in dnevno sobo pa že posesam ali po brišem za njimi. Se pa velikokrat zgodi, da se vseeno sami sezujejo, sploh če je zunaj dež. V tem primeru ponudim copate (nove oz. oprane).

Jaz pa se na obisku prilagodim, kot rečejo. Če pa hodim po hišah v okviru mojega dela, se seveda ne sezujem, niti ne vprašam. Poskrbim pa, da imam čiste čevlje, ne pridem glih v gojzarjih polnih blata ampak čevljih z gladko gumo.

Pri nas je tudi tako. Imamo parket, zato noter nismo v čevljih, ampak v copatih ali bosi. To pričakujem tudi od gostov. Ali bodo v copatih ali ne je njihova izbira. Ni problem samo umazanija, ampak tudi petke.

Se mi pa kar bruha v kakšnih ameriških filmih ko vidiš da se v čevljih valjajo po kavču ali postelji.

Nikoli! Vsaj ne, da bi jim jaz rekla ali jim ponujala copate. Smo doma sredi mesta in običajno naši gostje k nam ne pridejo z 10 kg dreka na čevljih.

Pri nas doma se strikno sezuvamo. Vsi nosimo copate ali natikače. Tudi vsi gostje, ki pridejo se sezujejo in vljudno jim ponudim copate. Nebi mogla gledat, da mi nekdo obut hodi po parketu in pušča odtise kamenčkov, ki so v njegovem podplatu. Tudi mi se obvezno sezujemo, ko pridemo kam na obisk. Smo tako navajeni. Tudi, če imam obute škornje čez kolena, mi jih ni noben problem sezut. Vedno pa prosim za copate, ker se mi je že zgodilo, da sem si na kakšni počeni ploščici ali poškodovanem parketu strgala najlonke.

Povsod, kamor gremo na obisk, se sezujemo. Razen kadar gostitelji izrecno povejo, da se pri njih ne sezuva in tudi sami hodijo po hiši obuti. Za otroke nesem copatke zraven, ko gremo na obisk.

Enako pričakujem tudi od svojih gostov. Saj pa nismo prašiči, da bomo hodili z umazanimi čevlji po stanovanju. Najmlajši otrok se plazi po tleh, iz tuša gremo tudi bosi in seveda, da ne bomo gledali, kako nekdo prinese vso možno svinjarijo od zunaj v naš dom.

Na srečo še nismo imeli nobenega gosta, ki se ne bi sezul. So vsi kulturni ljudje. Če pa pride kakšen delavec, pa pač gre obut. Ampak takrat, ko je neko delo, renovacija, se tako ali tako na koncu vse počisti in ni panike.

Pri nas se ne hodi v čevljih. Na tleh je parket in niti slučajno ne želim notri kamenčkov, pljunkov, blata in kar je še vse druge svinjarije po ulicah. Lahko v nogavicah, lahko dobijo čiste natikače.

Na obisku se sezujem, razen če izrecno rečejo, da ni treba, ker imajo na primer notri ploščice, psa (ki npr. hodi ven na vrt in potem nazaj notri) ali pa hodimo ves čas obiska na vrt ali zunanjo teraso.

Sicer pa sem živela v različnih državah in moje izkušnje so nekako take:

– Slovenci se večinoma sezujejo

– Rusi se obvezno sezujejo (načeloma je del takoj za vrati v ploščicah, kjer se pusti čevlje in greš potem bos na parket). Tudi razni majstri ipd – vsi brez trte mrte.

– Skandinavci se sezuvajo (lahko rečem za Dance in Nizozemce, za ostale ne vem)

– Angleži se ne sezuvajo. Imela (upam da poseben) primerek sestra doma na obisku (sicer študent). Se sezul, ko smo mu rekli. V gojzarjih je bil in se sezuje – ha, brez nogavic. Fuj. Sestra ni hotela izpasti nevljudna  (ha?) in je mene prosila, da mu namignem, na obuje nogavice. Sem bila vljudna, a zelo konkretna. Nekaj ur ga ni bilo iz sobe, potem pride ven v nogavicah. Na ponovni obisk ga ni bilo več. Tudi prav. Lepo prosim, ves dan po mestu v gojzdarjih brez nogavic, potem pa z bosimi nogami naokoli in na kavč??

– Francozi se v glavnem ne sezuvajo in so na sploh precej packasti (umivanje rok po wc ipd). Ker trenutno živim v Franciji, verjetno s svojimi sezuvalnimi navadami veljam (predvsem pri starejši generaciji) za čudakinjo. Tudi prav.

OK, zdrava pamet narekuje:

 

Če se že tako pazi, pa roke umiva, pa distanca pa vse ostalo v cajtu te korona vojne -ja, s čevlji se s ceste prinese  v dom tudi marsikaj  -ne samo virusov iz človeških izpljunkov in golobjih drekov na podplatih čevljev.  Jaz se tako ali tako sezujem pred vrati hiše,ko pridem domov. Zadnje dve leti pridno in skrbno -pa podplate pošricam z razkužilom in jih na soncu obrnem navzgor. Jebat ga, deluje – doma drugače ne štricam z razkužili.. Korona me še ni pošlatala. Druge viroze ali trebušni virusi , bakterijske zadeve pa vsaj zadnjih 5 let tudi ne.   Ja, sezujem obiskovalce – Me boli briga -to je moj dom, moje pravilo. Saj naši  obiskovalci so kulturno osvešščeni, sami to tudi doma prakticirajo enako, torej že vedo, da je pri nas isto. S čevlji mi nihče ne bo hodil po parketu, kjer tudi mi hodimo tudi bosi.  Ne tlačim njihpvih nog v copate za “obiske”. Ker  jih nimamo – ker mi je to grose – da bi morala za vsakim to oprati. Ne , po obiskih na hitro posesam kakšne drobtine po tleh in na pomijem  z močotom. Malo rekreacije dodatne,  endvatri, pa so čista tla.

Odgovor na objavo uporabnika
Monća, 03.10.2021 ob 21:49

Pri nas doma se strikno sezuvamo. Vsi nosimo copate ali natikače. Tudi vsi gostje, ki pridejo se sezujejo in vljudno jim ponudim copate. Nebi mogla gledat, da mi nekdo obut hodi po parketu in pušča odtise kamenčkov, ki so v njegovem podplatu. Tudi mi se obvezno sezujemo, ko pridemo kam na obisk. Smo tako navajeni. Tudi, če imam obute škornje čez kolena, mi jih ni noben problem sezut. Vedno pa prosim za copate, ker se mi je že zgodilo, da sem si na kakšni počeni ploščici ali poškodovanem parketu strgala najlonke.

Joj, ti pa tudi ne moreš brez teh tvojih najlonk in škornjev čez koleno. Čisto vsaki post začiniš s temi tvojimi fetiši.

 

Odgovor na objavo uporabnika
CrazY FroG 🍀, 01.10.2021 ob 08:06

Odgovor na objavo uporabnika
Šnelca_783, 01.10.2021 ob 07:59

Vedno se sezujem ko vstopim v tuje stanovanje/ hiso.

Tud mi smo tk vajeni. Pč se sezuješ..

Tud jaz se sezujem in isto pricakujem od gostov. Ne predstavljam si, da mi uletijo s celvji, na katerih je ostanek pasjega, kurjega ali drugega iztrebka (na dvoriscu imamo kokosi) ali pa da mi uleti s kamenckom na podplatu in prasklja po parketu. Ne predstavljam si, da potem pucam za ljudmi, skoda mojega casa. Sesam in cistim tla redno, najvec zaradi drobtin, las in na lase ujetega prahu, da lahko hodimo v nogavicah ali copatih. Se mi zdi precej spostljivo do gostitelja, da mu ne prides vsega zapacat s cevlji. Dzabe zglancano stanovanje, ce imas packarijo po tleh. Pa smo dalec od sterilnih razmer pri nas doma, da ne bo pomote.

Jaz se vedno sezujem, pri nas doma pa obiskov ne sezuvamo. Če pa se kdo želi, dobi copate.

Enostavno…mulc se vedno sezuje kjer je. Midva pa odvisno od lastnikov objekta. Eni prav hocejo da si obut. Zna biti gostom nerodno to sezuvanje. Pri nas se morajo vsi sezuti. Zal. Masiven parket vse se pozna. Doma copat ne nosimo. Na tablici lepo pise.

Preko te črte si v nogavicah ali bos, drugače daš za rundo.

New Report

Close