Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Slovenija junaška, svobodna bodeš ti

Slovenija junaška, svobodna bodeš ti

Pa saj to ni vprašanje ali federacija ali republika !!!!!! Me mešati pojmov. Federacija in konfederacija se samo razlikujeta v količini moči centralne oblasti. Nima to veze z republiko ali demokracijo. Federacija je lahko tudi v komunizmu, pač imajo določeni deli države nek nivo samostojnosti.

To ni povsem res. Južne države so zahtevale pravico secesije (odcepitve), medtem ko so severne hotele ohraniti unijo za vsako ceno. Za čas državljanske vojne so južne države res ustanovile t.i. konfederacijo ameriških držav. Kot sem že zgoraj omenil, konfederacija in federacija se razlikujeta v stopnji avtonomije posameznih delov države, pri čemer je centralna oblast v prvem primeru bolj oslabljena kot v drugem.[/quote]
ti bi se moral imenovati republikanc, ne pa demokrat,glede na to da se pač želiš sedaj ven zmazati s takšnimi, da ni bilo govorA o tem da so ZDA republika ali federacija- skoz je govora samo o tem in neizpodbitno dejstvo je da so ZDA federacija, tako kot je bila to JUGOSLAVIJA in pika.[/quote]

Kdo se želi zmazati ??? Hehe, kar nekaj govoriš v tri dni. Priznaj, d si pomešal pojme. Tako republika kot monarhija (kot nekaj tretjega) je lahko urejeno na federativni način ali ne. Zakaj se slepiš, če veš, da nimaš prav ? Ti si trdil, da ZDA niso republika, nisem jaz trdil, da niso federacija. V tej temi si se pač osmešil.[/quote]
ko vse ostalo propade, poskušaj zmesti nasprotnika tako, da je to kar je vseskozi on trdil, točno to kar si vseskozi ti trdil, samo da nasprotnik ni videl da ti trdiš to kar je on trdil, ker je on mislil da to kar ti trdiš nasprotno diametralno tistemu kar je on trdil in če vseskupaj obrneš za 360 stopinj ugotoviš da sva vseskozi oba v bistvu trdila isto , samo da sva zamešala malo pojme, no zamešal sem jih jaz, pa že, tako kot Bush ki je bistvu hotel napasti Iran, pa je pomotoma napadel Irak- iran, irak, afganistan, tomato, potato, monarhija, republika, federacija, konfederacija,… kdo bi vse to ločil,kaj
vseskozi je bilo govora samo o tem ali so ZDA REPUBLIKA? in če imaš jajca boš na eksplicitno postavljeno vprašanje odgovoril z da ali ne? torej kaj bo?[/quote]

Moj odgovor je DA (kot že nekajkrat v tej temi – ali sploh zmoreš slediti mojim prispevkom ?), tvoj je NE. Jaz sem prepričan, da se motiš ti in pravzaprav tisti, ki trdijo da ZDA niso republika, obenem pa v debato vpletajo še Busha, Irak, republikance in tako naprej, sigurno niso kompetenten sogovornik o ustavni ureditvi ZDA.

In vbij si že enkrat v glavo, da si lahko vsi družbeni sistemi (republika, komunizem, monarhija, fevdalizem) uredijo oblast na (kon)federativni način ali ne. Stopnja federativnosti (ali centralizma, če hočeš) ni družbeno-politični sistem. To je podoben nesmisel kot bi trdil, da SFRJ ni bila enopartijska, ker smo vendarle imeli volitve. Skratka, jabolke in hruške.

pravijo da pametni popusti- ta pregovor ima sicer eno pomankljivost- potem pač prevlada neumnost, no v tvojem primeru bom naredil izjemo- ZDA NISO REPUBLIKA, IN NISO NIKOLI BILA IN NIKOLI NE BODO- in prosim te nehaj že enkrat poudarjati svojo inteligenco, in to kdo si mora kaj vbiti v glavo in kdo ne more čemu slediti- zakaj sem vpletel Busha? zato ker me tvoj način razmišljanja in debatiranja spominja na njega: nisi strokovno podkovan, ne znaš argumentirati, izkrivljaš dejstva in jih prilagajaš po svoji potrerebi, se ob tem lažeš, poskušaš na vsak način nasprotnika degradirati, goniš eno in isto kot hrček, in ko vidiš da gre vse skupaj v maloro začneš zopet vse znova, pač v stilu princip je isti, sve su ostalu nianse… pač nedokončana zgodba,

Heh, po tvoje ZDA niso republika, temveč … monarhija ? Ne se niti truditi odgovarjati, nima smisla, saj zavračaš ustavo in tudi vse linke, ki sem jih podal. Na drugi strani ti nisi podal niti enega, ki trdi, da ZDA niso republika. Hmmm, le kdo argumentira debato ? Flashgordon ? Kje so argumenti, dragi flash ?

Mislim, da si ti tisti, ki si mora pregledati podstrešje in ga napolniti z osnovnimi znanji o tem svetu. S tem se seveda ne strinjaš, kar me sploh ne moti, tvoji prispevki so dokaz tvoje razgledanosti.

ker ti očitno ni jasno ti bom še enkrat razložil, postopoma tako da boš sledil- ko sem zapisal- da imajo zda 250 let dolgo demokracijo je bilo mišljeno da se zda kitijo z demokracijo kot u univerzalno vrednoto ki jo ta beseda predsastavlja že iz časov antične grčije in ne kot obliko političnega sistema,ali kot obliko vladavine in ti to dobro veš kaj je bilo s tem mišljeno,ampak obračaš besede češ da sem jaz opredelil demokracijo kot obliko vladavine potem sem ti navedel da imajo zda kot obliko vladavine predsedniški sistem , ti pa navajš kot obliko vladavine v zda republiko
Slovenija je opredeljena v ustavi kot demokratična republika, je tako, kakšna je pa oblika vladavine v sloveniji- parlamentarna demokracija, je tako in samo o tem gre debata z moje strani- o obliki vladavine , in včasih je prav smešno kako nekateri in ti še posebno izstopš poudarjajo svojo razgledanost da bi v resnici prikrili svojo omejenost, naj te ne bo sram če si omejen, sram te je lahko da tega stanja duha ne želiš odpraviti

Glej, kot si sam ugotovil, je vprašanje zelo preprosto. So ZDA republika, ali niso ? Ti vehementno zatrjuješ, da niso. Tega nisi niti poskusil dokazati z ničemer, razen z opletanjem o nepomembnmih zadevah ~ iraku, predsedniku, bushu, federaciji, itd. In sedaj ti trdiš, da jaz ne argumentiram svoje trditve, da ZDA so republika ?

Samo dve možnosti obstajata : sem nerazgledan/neumen jaz ali si nerazgledan/neumen ti ? Glede na to, da sem potrditev za svoje mnenje dobil na več virih, ti za tvojega pa nikjer, sklepam, da lovorika nerazgledanosti pripada tebi.

In jaz ti še enkrat odgovarjam zda so glede na obliko vladavine predsedniška demokracija, tako kot je slovenija parlamentarna demokracija in ne zda niso republika , jaz pač zaupam sebi in svojemu znanju in ne iščem potrditve pri drugih virih kot ti, ti pa svoje vire vprašaj , ker se pač moje trditve nanašajo na obliko vladavine kaj so ZDA? REPUBLIKA? MISLIM DA NE
aja, in potem demokrat zavije čokolado v folijO?

Ti lahko zaupaš svojemu znanju, problem je, ker mu nihče drug ne bo, dokler ne boš tega znanja podkrepil z argumenti. Jaz zelo dobro vem, kaj govorim, vire sem podal samo zato, ker verjamem v argumente in ne v nakladanje.

Si že pozabil na svoje vprašanje par prispevkov višje :
“So ZDA republika ali ne ?”

Vprašanje je zelo preprosto in odgovor tudi. Glede oblike ali načina implementacije vladavine -> Ali je res potrebno iti skozi osnove republike ? Oblast se deli na tri veje, in tako naprej …

Predsedniški sistem (ki ga ves čas izpostavljaš) je pač samo eden izmed okusov republike, pri katerem je predsednik države hkrati tudi predsednik vlade (če uporabim naša poimenovanja).

Aja, pozabil dodati. Demokracija je zelo splošen pojem, gre pač za “vladavino ljudstva”, periodične volitve, itd. Ljudje izberejo oblast, direktno ali representativno. Skratka, demokracija je vseobsegajoč pojem.

Kakor jaz vidim zadevo, je demokracija nadpomenka republike, republika pa nadpomenka predsedniškega sistema (ZDA) ali parlamentarnega (Slovenija).

Zakaj je v ameriški ustavi izrecno poudarjena republika ? Kolikor vem, so ustanovitelji ZDA malce drugače razumeli demokracijo kot jo danes. Oni so se bali, da demokracija (še posebej direktna) vodi v diktaturo večine, s čimer se niso strinjali. Zato imajo representativno izbiranje predsednika in zato je v ustavi na več mestih poudarjena vladavina prava.

Iz današnjega se smatra ZDA kot demokracija (tako kot Slovenija), čeprav je v njihovi ustavi izrecno poudarjena republika. Na splošno mislim, da falshgordon ne šteka čisto zgodovine ZDA, zato nastopa tako napadalno. ZDA mu pač niso všeč in zato ne sprejme dejstva, da so zelo podobna država kot druge Evropske demokracije (res je, da ima predsednik veliko moči, a ima jo tudi npr. francoski predsednik).


ma ti si en kreten in obračaš besede, sem šel še enkrat brat najino razpredanje in ugotovil da imaš lastnost obešanja na besede, ki jih potem sam zopet vpletaš v svoje neumno razpredanje- demokracija ni nobena nadpomenka republike, in republika ni nobena nadpomenka predsedniškega sistema- to so ločene zadeve in ker se obnašaš sedaj tako pokroviteljsko verjemi da ti bom v prihodnjih dneh te pojme detaljno razložil, pač si grem poiskati ustrzno literaturo in še enkrat ker ti pač ni jasno ZDA so zvezna država in to s predsedniškim sistemom,in samo to jaz trdim že ves čas- ti se pa samo obešaš na besede

Jaz mislim, da si kreten ti 🙂 Ti trdiš (celo velike črke si uporabil), da ZDA niso republika. Saj pravim, eden od naju ima IQ na nivoju sobne rastline in jaz mislim, da si to ti.

demokrat, ne žali sobnih rastlin s svojim IQ, niso rastline krive če si ti ostal na stopnji oplojenega jajca.
res publica ( latinsko)= javna zadeva
demokratia( grško)= vlada ljudstva
Skratka da ne dolgovezimo, res je kar navajaš iz ustave ZDA, se pravi ” republican form of government” ampak to moraš razumeti v kontekstu kdo je nosilec suverenosti, namreč nosilec suverenosti je lahko marsikdo; lahko je monarh( ker pač si opletal z monarhijo ), lahko je aristokracija, lahko je oligarhija, plutokracija, demokracija,… marikdo je lahko nosilec suverenosti, v tem primeru in tako jaz to razumem je nosilec suverenosti , in to so , vsaj po moje hoteli poudariti pisci ameriške ustave prebivalci ZDA in ne monarh ( v njihovem primeru Angleški kralj oz.kraljica, ne vem kdo je takrat vladal v Angliji) od katerega so se odcepili ( Bostonska čajanka). S tem da lahko potem ljudstvo izvaja svojo suverenost posredno ali neposredno.Če jo izvaja neposredno pomeni da celotno ljudstvo neposredno sodeluje pri vladanju, ker pa je to tehnično nemogoče izvesti , se ljudstvo odreče oz prenese del te svoje suverenosti na nekoga , ki v njihovem imenu izvaja oblast ; in v ZDA je to pšredsednik države, v sloveniji je to parlament in tako naprej- in vseskozi ti trdim samo to kakšno obliko vladavine( kor ustavne kategorije) imajo ZDA in nič kaj drugega, zato ker je suverenost ( vsaj zame ) nadustavna oz. neka splošna družbena kategorija, ki se vleče še od nastanka prvih oblik oblasti- V času kraljevin je bil monarh absolutni vladar, nad njim je bil edino bog in marsikdo je tudi predstavlja da izhaja njegova pravica do vladnja neposredno od boga ( daj bogu kar je božjega in cesarju kar je cesarjevega) s tem da so se potem začela gibanja ( prvič mislim da nekje okrog leta 1200 v Angliji) ko so začeli omejevati absolutno oblast… in tako naprej-

Je že vredu, flash. Dajmo raje nehati.

New Report

Close