Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek So tudi vam do stanovanja pomagali starši?

So tudi vam do stanovanja pomagali starši?

Zanimivo d aje bil nekaj dni nazaj članek o obrestnih merah pri naših bankah in v Nemčiji. Tam za 100 k€ kredita na 10 let preplačaš za 3500 €, medtem ko pri nas za ca. 20000€. To je razlike za 3 leta odplačevanja kredita.
S tem da njihova povprečna NETO plača je 2350€ naša pa 1180€.
S tem da povprečna cena stanovanja v Berlinu je 4050€/m2 v Ljubljani pa 2770€/m2

Nemec preplača kredit 6 krat manj, ima 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} višjo plačo in samo 40{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dražje stanovanje. In potem se sprašujejo zakaj ljudje v sloveniji živijo doma.

I

Do 18. leta sem živela doma, pri starših. Potem sem se preselila v hišo od dedka in babice, plačevala vse svoje stroške, res pa nisem plačevala najemnine, pač pa sem namesto tega pomagala dedku in babici pri vsakdanjih opravilih.

Seveda, jazbinšek je bil vmes.

Ja 2 že zmoreta za enega pa ti lahko povem sem imel sam 600€ kredita na 1300 plače. To ni nobeno življenje sem raje brez stanovanja.
Avto te stane 300€mesec, 200 imaš vsaj stroškov. Hrano ti bodo pa starši plačeval in na dopust boš hodil 20 let za Savo.
[/quote]
Kakšen avto pa imaš to, da te stane 300/mesec ?


Kakšen avto pa imaš to, da te stane 300/mesec ?
[/quote]

ziher BMW na lizing

Tu je treba upoštevati več dejavnikov. Eni mladi smo se takoj ob redni zaposlitvi odselili, ker pač nismo hoteli biti v breme staršem. Drugi so z rednimi službami še več let bivakirali doma. In taki, so lahko nekaj konkretnega privarčevali in potem tudi sami kupili.

Se da, vendar je veliko težje kot včasih, sploh če imaš starše, ki niso “mislili” nate. Plus to, da je lokacija izjemnega pomena – nekdo v Posavju/Zasavju si mnogo lažje kupi sam stanovanje (2-3 sobna cca. 40-70k), kot nekdo v okolici Ljubljane (2-3 sobna 110-180k).

Je pa tudi smola ta, da si večina samostojnih najde službo v LJ (brez vez), v manjših krajih gre večino po vezah.

Torej si imela pomoč. Ker so ti na tak način omogočili, da si lahko veliko prihranila.


Kakšen avto pa imaš to, da te stane 300/mesec ?
[/quote]

kak dec pa si, da si ne znaš preračunat vseh stroškov avta skupaj?

evo stroški avta:
letna registracija in tehnični 140 EUR
zavarovanje 600 EUR (z minimalnim kaskom, ker plačuješ tudi kredit)
servis 300 EUR
skupaj na mesec = 87 EUR
bencin na mesec = 100 EUR
obrok kredit = 120 EUR

skupaj cca 300 EUR, voziš pa staro škodo.

ziher BMW na lizing
[/quote]

to mora bit pa poceni bmw…

Beri prosim.

Jaz sem imel + 10 let star avto, poceni telefon, po barih in gostilnah nisem hodil, kuhal sem si sam, dodatno delal in si kupil spodobno stanovanje… Starši niso prispevali nič, ker niso imeli.
Lepo je brati tiste, ki ste prehodili podobno pot in vam je uspelo. Cviljenja in jadikovanja res ne prenesem. Žrtve reklam v stilu: zaslužite si, privoščite si… navadno same neumnosti. Predragi avti, pozlačeni telefoni, ki služijo zapravljanju časa na FB ali tule…

Pri 27 sem kupila 1,5 sobno stanovanje, po 10 letih ga prodala in si z možem zszidala hišo, torej pri 40 sva se vselila v novo hišo, brez pomoči staršev.

Jaz sem si jo sama. Se danes jo placujem in se jo bom. Odrekanje zelo veliko. Dopust odpade. Letos ze 8 leto, ki dopusta ne bo. In se ga ne bo. Ko bo moj dom izplacan. Bom pa stara, da bi kam sla. Ne vedo pa tisti kaj imajo, ko jim ni potrebno placevat najemnine ali stanovanjskega kredita.

Sem 3.generacija, ki bo podedovala hišo: smo sami edinci hiša pa za 4 družine. Vsi ostanemo doma in moj otrok bo dobil enako. Se pa vsak zapustnik potrudi pustiti hišo v čim lepšem stanju in ko jo ta mladi prevzame jo dodatno uredi, prenovi in si uredi po svoje. Zakaj bi bil suženj kredita in na škrge dihal, se dopustu odpovedoval, če mu ni treba. Se vsi tudi dobro razumemo ker smo od malega tako vzgojeni.


Kakšen avto pa imaš to, da te stane 300/mesec ?
[/quote]

Bencin, registracija, zavarovanje, servis seštej pa množi z 12. To je še malo če ne upoštevaš izgube vrednosti.


Pa v času gradnje živeli pri starših : )

Meni niso. Nimamo dobesedno nobenih stikov že od mojega 19.leta. Je pa res, da rada delam in mi ni nikoli bil problem imeti magari dve službi. Zakreditirala sem se pa za lastno stanovanje, ker se mi je zdelo neumno metati denar za najemnino.

Da, midva. Leta 2015, je mož vzel kredit za stanovanje na 25 let. Takrat je bil star ravno 25 let, jaz 24. Okolica Ljubljane, zato je obrok zelo nizek. Živiva normalno, potujeva, imava prihranke.
Večina, ki jih poznam, pa res živi v prizidkih, podedovanih stanovanjih itd. Ampak ta večina se nama posmehuje – da imava majhno stanovanje. Da spiva v hostlih, ko greva okoli. Da voziva star avto… Mislim, da bi lahko veliko mladih kupilo nekaj svojega, ampak ima previsoke apetite.

Oba sva šla od doma takoj po študiju oz. sva bila že prej v študentu. Živela dolga leta v najemu. Zdaj imamo svojo čudovito novo hišo, narejeno / kupljeno z najinimi žulji. En kos jo bova še odplačala, ampak ni drame, hodimo na dopuste, si privoščimo dobro hrano, obleko in druge stvari. Nisva pa več najmlajša, ampak zdaj imava točno to, kar sva želela.

Ni čisto tako. Pri banki lahko dobiš moratorij mislim, da za eno leto (v primeru da ostaneš brez službe). Ne rubijo takoj, je pa treba jih takoj seznanit s situacijo, da vedo odreagirati. Vse je odvisno tudi od zgodovine plačevanj (ali si zamujal s plačili) itd.
Poleg tega je treba malo pomisliti tudi na to, kje kupuješ in koliko kredita imaš. Pri nas hiše gredo kot vroče zemljice. Je ni na trgu dlje kot en teden, razen če ni s hišo kaj narobe ali če niso preterali v ceni.
Glede na to, kaj se lahko zgodi pa sem se dala maksimalno zavarovati za vse možne primere (čeprav je res, da ravno zavarovalnice so najslabše kritje, ker vedno iščejo luknje zakaj ne izplačati).
V končni fazi gledano – za najem bi dala približno toliko kot dajem za kredit. S tem, da bo tu nepremičnina čez 25 let moja, pri najemu pa ne bi bila.
[/quote]
Oprosti, ampak imam izkušnje, takoj ko banka zavoha, da imaš težave, da ne boš mogel redno plačevat, unovčijo vpis v zemljiško knjigo, ni šans, da sam prodaš. O kakšnem odlogu plačil so gluhi.

Hotel sem povedat, da vsi tisti, ki še plačujejo kredite se morajo zavedat, da še niso na svojem. Nepremičnino so kupili s tujim denarjem ne za minulo delo!
Zadeva se lahko spremenijo čez noč, pride neka kriza, znižajo plače, podražijo se življenjski stroški, obrok kredita postane nočna mora.
Nek pregovor pravi, da kdor kupuje hišo s tujim denarjem si nosi kamenje na grob… :/

Smiselen se mi zdi način, ki ga je opisala “Ni nas tako malo ;26 Feb 2019 07:07”. Kupiš nekaj takega kar lahko v kratkem odplačaš in živiš v okviru svojih zmožnosti.

Kupila sva parcelo in zgradila hišo. S kreditom in povprečnim dohodkom. Vselila sva se pri 35. Prej sva nekaj let zivela v skupnem gospodinjstvu s starši in sva tudi prispevala svoj delež.

Ljudje pri nas samo sanjarite o nekih lastnih nepremičninah. Kot da striktno mora biti to cilj vsakega posameznika. Navsezadnje pa se dogaja, da se gospodarstvo “preseljuje” hitreje kot se menjujejo generacije. Komu je še sploh cilj zazidati hišo v kraju, kjer za 20 let ne bo možnosti zaposlitve? Osebno raje ne vlagam v nekaj kar me nato prikleni na “pekel”, sem raje bolj odprtega mišljenja, danes tukaj, jutri ZDA, Nemčija…

Sicer pa ne razumem, čemu se zgražaš, če je tvoje življenje tako idealno. Živi svoje življenje še naprej kakor želiš, ne rabijo vsi umirati na obroke…

Za najemnino? Ali samo za stroške?


Oprosti, ampak imam izkušnje, takoj ko banka zavoha, da imaš težave, da ne boš mogel redno plačevat, unovčijo vpis v zemljiško knjigo, ni šans, da sam prodaš. O kakšnem odlogu plačil so gluhi.

Hotel sem povedat, da vsi tisti, ki še plačujejo kredite se morajo zavedat, da še niso na svojem. Nepremičnino so kupili s tujim denarjem ne za minulo delo!
Zadeva se lahko spremenijo čez noč, pride neka kriza, znižajo plače, podražijo se življenjski stroški, obrok kredita postane nočna mora.
Nek pregovor pravi, da kdor kupuje hišo s tujim denarjem si nosi kamenje na grob… :/

Smiselen se mi zdi način, ki ga je opisala “Ni nas tako malo ;26 Feb 2019 07:07”. Kupiš nekaj takega kar lahko v kratkem odplačaš in živiš v okviru svojih zmožnosti.
[/quote]

domnevam, da je tole tudi en nick od željca ali desija?
v sloveniji je trg nepremičnin tak, da se ti splača samo nakup in čisto nič drugega. No ok, če se odločiš biti dosmrtni socialc s kopico otrok v socialnem stanovanju, tudi gre.
Ja lahko se zalomi, še bolj pa se zalomi, ko si najemnik. Zato se tudi tedensko zbira kakšna nabirka, da se postavi hiša, kupi stanovanje, kakšnemu revežu. to je osnova v Sloveniji, ki tudi ne gre v socialo (ne verjamem, da je še kje na svetu tako).
je pa res zanimivo, da so čisto vsi ljudje, ki so sami prišli do nepremičnine zbrani tukaj na tem monu.

imam brata in nobenemu od naju starši niso pomagali do stanovanja, niti niso imeli s čim. sam sem šel od doma pri 18 v najem in kot luzer nisem privarčeval do danes nič. brat je ostal pri starših do 32 leta, potem je vzel kredit in si kupil svoje stanovanje popolnoma brez pomoči. nismo vsi enako sposobni, s tem se tolažim.

New Report

Close