Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Toplotna črpalka, ogrevanje

Toplotna črpalka, ogrevanje

No ja, vsakemu svoje, pač ni za vsakega računanje investicij.
[/quote]

Hvala, da se mi spravil do smeha :))
Pa lep dan tudi tebi!

Hvala, da se mi spravil do smeha :))
Pa lep dan tudi tebi!
[/quote]

S sarkazmom svojega znanja povračljivosti investicij ne boš dvignila. Raje pojdi na šolanje ali pa najemi strokovnjaka.


Ah, hvala lepa, o tem govorim. 19 sva midva s pobom danes imela zjutraj, ker sva šla zgodaj spat in sem zvečer naložil. 19 stopinj je zame bajta mrzla. se pravi, da če bo ogrevala na normalnih 23, bi te prišlo verjetnmo kar 3500 eur elektrika, ker vsako stpopinjo dvignit od teh 19 naprej je velik energijski zalogaj. Kaj je pol ceneja, jaz dam za tovornajk drv 800 eur, če jih kupim in iz tega dobim 20 – 22 metrov drv, ki jih pokurim na sezono, opgrevam na 23 ali celo čez in vodo ogrevam s tem,, letos imam svoja drva, pa par let sem tudi imel svoja. Seveda pa ni komot, ampak mi ni odveč ne pripravit drva, ne nalagat peč in pucat.
[/quote]

Normalna temperatura v hiši naj bi pozimi bila 20-21 stopinj.
https://www.dnevnik.si/1042700789

Torej, če imamo v prostorih 19-20 stopinj, nas ne zebe.
Kot že napisano, smo v kratkih rokavih in bosi, verjetno ne zato, ker ne bi imeli kaj obleči …
Kam izgubljamo energijo, da bi lahko bilo v hiši za npr. 2 stopinji topleje, pa tudi vemo, in bo to v tem letu odpravljeno.

Še to: Nismo vsi večino časa doma in nimamo vsi volje in časa pucat in nalagati peči, po možnosti tudi sredi noči, priti v mrzel dom po celodnevni odsotnosti pa nam tudi ne ustreza. Čas in delo za pripravo drv pa tudi nekaj štejeta, četudi to ti jemlješ kot rekreacijo.

S sarkazmom svojega znanja povračljivosti investicij ne boš dvignila. Raje pojdi na šolanje ali pa najemi strokovnjaka.
[/quote]

LOL … svetovalna pisarna obstaja tudi v SG in tudi tam so ugotovili enako, kot smo ugotovili mi sami. Več kot 12 let, da pridemo na nulo.

Verjamem, da je kje, še posebej pri novogradnjah, smiselna odločitev za TČ, v našem primeru pač ni to optimalna rešitev.

Še to: Nismo vsi večino časa doma in nimamo vsi volje in časa pucat in nalagati peči, po možnosti tudi sredi noči, priti v mrzel dom po celodnevni odsotnosti pa nam tudi ne ustreza. Čas in delo za pripravo drv pa tudi nekaj štejeta, četudi to ti jemlješ kot rekreacijo.

Komentiran samo tole zadnjo trditev: sodobne peči na drva ni treba nalagati sredi noči. Naložiš 1x na dan, peč zakuri samodejno, ko pade temperatura v zalogovniku. Tako dom nikoli ni mrzel, tudi po celodnevni odsotnosti tam bivajočih.
Mi kurimo na drva, pač zato, ker nam rastejo skoraj pred vrati. Sicer bi se tudi verjetno odločili za toplotno črpalko.

Šteje dejstvo, da greš za en dan, en vikend, en teden,…od doma in prideš na toplo; da je zunaj -15C in se zjutraj zbudiš v toplo stanovanje. Visoko temperaturne TČ so komercialni produkt, ker prevladuje mišljenje, da brez visokih temperatur hiše ni mogoče ogreti. Gre tudi na radijatorje pri temperaturah pod 50C. Že dejstvo, da uspeš ogrevat z drvmi, mi to potrjuje. In TČ so iz leta v leto cenejše. Če imaš star izračun povratne dobe investicije, ga ažuriraj.

No invsetcija v takšen sistem se mi zdi, da je primerljiva z investicijo v TČ ali celo dražja. Le majhen procent slovenskega življa ima brezplačen dostop do drv.

Normalna temperatura v hiši naj bi pozimi bila 20-21 stopinj.
https://www.dnevnik.si/1042700789

Torej, če imamo v prostorih 19-20 stopinj, nas ne zebe.
Kot že napisano, smo v kratkih rokavih in bosi, verjetno ne zato, ker ne bi imeli kaj obleči …
Kam izgubljamo energijo, da bi lahko bilo v hiši za npr. 2 stopinji topleje, pa tudi vemo, in bo to v tem letu odpravljeno.

Še to: Nismo vsi večino časa doma in nimamo vsi volje in časa pucat in nalagati peči, po možnosti tudi sredi noči, priti v mrzel dom po celodnevni odsotnosti pa nam tudi ne ustreza. Čas in delo za pripravo drv pa tudi nekaj štejeta, četudi to ti jemlješ kot rekreacijo.
[/quote]
Glej, tvoja stvar koliko je tebi dovolj toplo. Večinoma imajo ljudje 23 stopinj za dovolj toplo, nekaterim je tudi to premalo. To kako se vam bo pa lenoba, lagodje in pomanjkanje pameti na daljši rok iztekla pa ni stvar te teme in je pa že drugo vprašanje. Kaže vam ne preveč dobro, sodeč po stanju.

Ti vsaj približno napišeš tako kot je in se da iz tega razbrat, da ni ugodno, ne kot poznavalc, ki klati take, da niso ne za na voz, ne za na sanke. Ker 19 stopinj pa res za večino ljudio ni drugega kot večno mrzla bajta, verjetno je tudi posledično temu življenje popolnoma hladno, ne?

In koliko stane takšna sodobna peč?
Koliko drv porabi na sezono?

LOL … svetovalna pisarna obstaja tudi v SG in tudi tam so ugotovili enako, kot smo ugotovili mi sami. Več kot 12 let, da pridemo na nulo.

Verjamem, da je kje, še posebej pri novogradnjah, smiselna odločitev za TČ, v našem primeru pač ni to optimalna rešitev.
[/quote]

Upam da ne govoriš o tako imenovanih energetskih svetovalcih, plačanih iz javnega denarja?


Glej, tvoja stvar koliko je tebi dovolj toplo. Večinoma imajo ljudje 23 stopinj za dovolj toplo, nekaterim je tudi to premalo. To kako se vam bo pa lenoba, lagodje in pomanjkanje pameti na daljši rok iztekla pa ni stvar te teme in je pa že drugo vprašanje. Kaže vam ne preveč dobro, sodeč po stanju.

Ti vsaj približno napišeš tako kot je in se da iz tega razbrat, da ni ugodno, ne kot poznavalc, ki klati take, da niso ne za na voz, ne za na sanke. Ker 19 stopinj pa res za večino ljudio ni drugega kot večno mrzla bajta, verjetno je tudi posledično temu življenje popolnoma hladno, ne?
[/quote]

Nisem jaz napisala članka, ki sem ga prilepila, in raziskovala, kakšne so primerne temperature.

Berem tukaj na MON-u, da nekateri tudi sredi zime spijo pri odprtih oknih in precej nižjih temperaturah od 19 stopinj v spalnih prostorih, kot jih imamo mi danes tam.
Kako ledeno življenje imajo šele oni?

mi imamo 180 let staro PRENOVLJENO hišo. Imela je še črno kuhinjo in lesene pode. Popolnoma smo jo prenovili, dali nova okna, fasado…ogrevamo na toplotno črpalko 140 m2 na 22 stopinj. Za januar smo plačali 120€ vso elektriko, se pravi glede na to, da imamo poleti elektrike cca 45€, plačujemo ogrevanje 75€ na mesec. Toliko o tem koliko se splača. Nam se definitivno splača.

Identična situacija pri nas. Ista temperatura isti strošek

Nisem jaz napisala članka, ki sem ga prilepila, in raziskovala, kakšne so primerne temperature.

Berem tukaj na MON-u, da nekateri tudi sredi zime spijo pri odprtih oknih in precej nižjih temperaturah od 19 stopinj v spalnih prostorih, kot jih imamo mi danes tam.
Kako ledeno življenje imajo šele oni?
[/quote]
Ne se sklicevat na članke, če si toliko okoli, potem veš kaka je kje toplota, ne? Nikjer ni 21 stopinj, ker je prehladno. P akj če spijo, mene ne moti, ampak so izjeme. Toplotna črpalka je trenutni trend preseravanja in n ajmanj ugodna varianta s aktero si po večini ljudje poslabšajo kvaliteto bivanja, da so na ven videt pomembni. Je pa tudi pokazatelj, lenobe ljudi, domišljavosti in pomanjkanja pameti. Dolgo ap ta trend niti ne bo, ker ne bo vzdržal.

In koliko stane takšna sodobna peč?
Koliko drv porabi na sezono?
[/quote]

Vprašanje razumem kot provokacijo. Ni bil moj namen propagirati te vrste ogrevanja, samo povedala sem, da ti tudi pri ogrevanju na drva ni potrebno vstajati sredi noči in prilagati na ogenj, če se hočeš zjutraj prebuditi na toplem.
Stane kar konkretno, seveda. Koliko pokuri, niti ne vem, ker mi poleg drv kurimo še vse sorte druge lesene odpadke, ki nastajajo pri obnovi in vzdrževanju (lesenih) gospodarskih objektov.
In tudi to je res, da imamo drva doma, ni jih treba kupiti-


Najbrz mislis tč zrak}voda. Mi imamo sicer se enkrat debelejso izolacijo in troslojna okna, mansarda 40cm izolacije.
V dnevni je vgradni kamin, s katerim se, bolj kot ne za užitek hisa obcasno dogreva. Nekaj dni na leto, ko so temperature res ekstremno nizke to se pesebej dobro vpliva na porabo elektrike, saj se na tc ne rabi vklapljat tisti “dodatni vir”.
Za ogrevanje tako porabimo med 300 in 400 eur na sezono skupaj s sanitarno vodo (zraven lahko dostejes kak m2 drv).
Menjava ogrevalnega sestema pa naj ne bi imela prednosti pri hisah brez izolacije, s slabimi okni in radiatorji. Najvecja bedarija je, da bi kdo, ki nima izolacije na podlagi moje porabe investiral 15 000 v novo kurilnico, ker je denar vrge stran. Raje naj za ta denar izolira hiso (vsaj S del) in dovrsi okna (zamenja, nalepi tesnila ali po toliko letih dofila termopan). Pred temi ukrepi je nesmiselno menjat kurisce, pravtako po njih, saj se v naslednjih 10 letih investicija ne povrne. Torej; izolacija, okna in pocakat da obstojece kurisce crkne…pol pa je menjava upravicena (magar iz prihrankov ki jih bo ustvarila izolacija).
[/quote]

Dobro napisano.


Ne se sklicevat na članke, če si toliko okoli, potem veš kaka je kje toplota, ne? Nikjer ni 21 stopinj, ker je prehladno. P akj če spijo, mene ne moti, ampak so izjeme. Toplotna črpalka je trenutni trend preseravanja in n ajmanj ugodna varianta s aktero si po večini ljudje poslabšajo kvaliteto bivanja, da so na ven videt pomembni. Je pa tudi pokazatelj, lenobe ljudi, domišljavosti in pomanjkanja pameti. Dolgo ap ta trend niti ne bo, ker ne bo vzdržal.
[/quote]

Edino, s čimer se v tvojem zapisu strinjam, je, da gre za lenobo, saj nam nekaterim res ni do tega, da bi se morali ukvarjati z vzdrževanjem in čiščenjem sistema.
TČ pa zaradi svojih številnih prednosti pred drugimi sistemi po mojem ne bodo tako drastično izgubile svojega deleža med ogrevalnimi sistemi, kot misliš.

Vprašanje razumem kot provokacijo. Ni bil moj namen propagirati te vrste ogrevanja, samo povedala sem, da ti tudi pri ogrevanju na drva ni potrebno vstajati sredi noči in prilagati na ogenj, če se hočeš zjutraj prebuditi na toplem.
Stane kar konkretno, seveda. Koliko pokuri, niti ne vem, ker mi poleg drv kurimo še vse sorte druge lesene odpadke, ki nastajajo pri obnovi in vzdrževanju (lesenih) gospodarskih objektov.
In tudi to je res, da imamo drva doma, ni jih treba kupiti-
[/quote]

Torej je takšna peč investicija, ki se večini navadnih gospodinjstev ne izplača. Kakor tudi večina nima na voljo dovolj (brezplačne oz. poceni) lesne mase itd.
Pri nas (in še pri kom) torej takšna peč ne bi bila tako optimalna rešitev, kot je pri vas.

Torej je takšna peč investicija, ki se večini navadnih gospodinjstev ne izplača. Kakor tudi večina nima na voljo dovolj (brezplačne oz. poceni) lesne mase itd.
Pri nas (in še pri kom) torej takšna peč ne bi bila tako optimalna rešitev, kot je pri vas.
[/quote]

Tako je.

Dobro napisano.
[/quote]

Hvala. Do teh zakljuckov prides, ce zdruzis izkusnje iz obeh vrst his in tisto, kar ti prodajalci prodajajo. Naj se dodam, da bi dogrevanju (ki sicer ne bi bilo potrebno!) popolnoma zadostila ze pec za 300eur, namesto kamina za 3000-ampak je tko lep 🙂 …in smo pac zdruzili prijetno s koristnim.

Seveda lahko govoriš, da lastnega časa ne porabiš vendar oba veva, da gre kar nekaj časa za pripravo drv ter njihovo vsakodnevno logistiko. Ne govorimo o minutah temveč urah.

Da prostor imaš si ga moral zgraditi, potem pa ga imaš v vsakem primeru.

Dodaten komfort je seveda čistoča v priostoru kot tudi zavedanje, da ne onesnažuješ ozračja.

Po mojih izračunih bom investicijo poplačal v mesecu aprilu oziroma celo v marcu, če se bo tak mraz nadaljeval – se pravi v manj kot 7 letih.
[/quote]
Ti bi še iz teh drv naredil celo znanost, samo, da bi čimbolj upravičil svojo investicijo. 🙂

Pa ti nimaš zavedanja, ampak omejenost, če se ne zavedaš, da s porabljanjem elektrike prav tako posredno onesnažuješ okolje, saj 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} elektrike prihaja iz NEK in termoelektrarn.


Ti bi še iz teh drv naredil celo znanost, samo, da bi čimbolj upravičil svojo investicijo. 🙂

Pa ti nimaš zavedanja, ampak omejenost, če se ne zavedaš, da s porabljanjem elektrike prav tako posredno onesnažuješ okolje, saj 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} elektrike prihaja iz NEK in termoelektrarn.
[/quote]

Meni ni potrebno nikomur opravičevati moje investicije, meni se bo poplačala naslednji mesec.

Moja elektrika ne onesnažuje, saj kupujem zeleno elektriko.

Moj sin ogreva 120m2 , talno gretje, 30 cm opeka, 15 cm izolacija stiropor, ogrevanje sanitarne vode, temperatura v prostorih stalno 23 stopinj……strošek celotne kurilne sezone cca. 350 €
Mi ogrevamo 180m2 radiatorsko, 30 cm opeka, 10 cm kamena volna, ogrevanje sanitarne vode za 700-750 € na kurilno sezono. Obe lokaciji sta na Tolminskem
Dobro bi bilo napisati katero TČ ste vgradili??? Se zadeva kar precej razlikuje od proizvajalca do proizvajalca.
Po moje je slabo deminzionirana in namesto, da bi grela na agregat toplotne črpalke se grejete na vgrajene električne grelce??? Zlasti pri radiatorskem načinu ogrevanja je potrebno biti zelo pazljiv pri izbiri naprave. Veliko informacij najdete na http://www.fonex.si/novice/novice

Poceni reklama?

Mi smo se letos že 6. sezono ogrevali na Kitajsko toplotno črpalko. Zadevo sem iz Kitajske uvozil in vgradil sam. Investicija se je izplačala po treh sezonah… Servisa do sedaj še ni potrebovala in ga verjetno tudi ne bo. Ko pa ga bo, je popravljal ne bom, ampak samo zamenjal.

Glede na dosedanje delovanje brez vsakršnih problemov pričakujem da bo menjava potrebna tam nekje po 10. ogrevalni sezoni (ob vgradnji sem pričakoval da bo delala 5. sezon, oz. so moji “kolegi”, ki se “spoznajo” na Kitajsko “kramo” rekli da bo delala ene 2 morda 3 leta).

Kakorkoli, Toplotna črpalka je v principu praktično samo obrnjen hladilnik. Kaj se lahko pokvari v hladilniku najbrž sami veste. Če gre kompresor je zadeva za stran. Se pa kompresor pokvari zelo malokrat tako pri hladilniku kot pri Toplotni črpalki… Skratka stroški servisov pri Toplotni črpalki zanemarljivi, če sploh so. Za komplet štrom (to pomeni vse luči v bajti, aparature in na koncu ogrevanje) dam letno jurja €.

Se pa nasprotno pri kurjenju na drva konstantno pozablja na strošek dimnikarja. Za 150 € letnega dimnikarskega servisa se ti podre celotna ekonomična matematika z drvmi (150 € je že 15 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kompletnega proračuna za štrom!). Plus to da ne govorim, da je treba, če hočeš z drvmi kaj prišparat, le te privleč iz lastnega gozda in nasekat sam (za to rabiš npr. traktorček in motroko, ki ju je tudi treba vzdrževat in tankat, pa cekular ki ti z lahkoto odreže roko), nato pa drva še kontanstno metat v peč, čistit pepel…. Pri nas je tako, da je še knof za vžig Toplotno črpalke včasih problem prižgat, kaj šele da bi kdo nalagal drva vsakih par ur.

Se pa morda drva splača, če imate doma kakšno starejšo osebo, ki se v zimskih dnevih ukvatrja samo s kurjenjem.

New Report

Close