Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Unicil kip Marije

Unicil kip Marije

Dej povej, kje, kdo v Posočju? Me res zanima.[/quote]

tudi mene[/quote]

Če omenim samo par drobcev, pa brez umorov ki so jih kristjani zagrešili nad staroverci.

….

Naravno svetišče Padnce, v kanjonu soteske Doblarca, pri kraju Doblar. Na božični večer leta 1925 kristjani, nasprotniki staroverstva razstrelijo sveti Lunin kamen.

V Prepadcah pod Robarjem je nad skalnim previsom stal špičasti kamen, ki so mu rekli Kačji
zob. Po prvi svetovni vojni, ko so mladeniči iz norčavosti z levega brega potoka Doblarca v Prepadce metali granate, ki jih je tam v bližini pustila italijanska vojska po preboju pri Kobaridu, so ga uničili.

Na vrhu Korade, nekoliko proti vzhodu, je stal vse do leta 1923 žarni kamen. Takrat pa so ga neznanci oskrunili in uničili. Žarni kamen je iz zemlje štrlel do višine pasu, na njegovem vrhu pa je bil položen za otroško glavo velik rdeč prodnik. S tistega mesta so okoličani od “pamtiveka” opazovali sončni vzhod.

Ko so na vrhu Škeljaka začeli graditi cerkev sv. Jakoba, je prišlo do hudih sporov, predvsem zaradi uničenja prostora, kjer so častili sončno božanstvo. Ker dogovor med sprtimi ni bil sklenjen, so se staroverci umaknili, kačjo glavo pa so na skrivaj premestili na Korado. Tam je ostala najmanj celo stoletje ali celo več, dokler jih niso od tam pregnali. Da bi kačjo glavo obvarovali pred uničenjem, so jo zapriseženi možje skrili v Babjo jamo pri Zamedvejem. Nasprotniki starovercev pa so jo s pomočjo vohunov le izsledili in uničili.

Kamen Matjar v Možev dolu. Domačini smo mu rekli le mož. Stal pa je tam še po prvi vojni.
Po tem pa so moža prevrnili in razbili. Stal je na križišču poti, ki gre iz Vrtač proti Seniškemu Bregu in iz Široke njive proti zahodu. Danes rečejo tistemu kraju Možen Dol, vendar je bil vedno Možev Dol. Ime pa je dobil po moškem spolovilu, ki je bilo vklesano na vzhodni ploskvi. Kraj je bil posvečen plodnosti. Seveda je nekatere spolovilo zelo motilo, zato so ga neznanci s sekačem zelo poškodovali. Ker to ni bilo dovolj, so ga večkrat tudi premazali, po prvi vojni pa, kot sem že povedal, uničili.

vir : Vaš link

____________________ [b]404 Not Found[/b] [i]nginx/1.6.2[/i]

Mogoče bi te zanimalo, kako so nekoč pri nas v Dolgem Lazu postavili začetno mesto oziroma točko tročana, ki je potem dobila ime temenik. Tega so imele vse vasi in zaselki, ki so živeli v skladu s staro vero na našem področju.
Takrat pa, ko so začeli kamne oziroma temenike imenovati hudičevi kamni, so nam jih uničili.
Temenik je bil pomemben za vse, kar se je zgodilo v vasi, saj so prav od temenika nastali še vsi ostali tročani, v katerih so bile zgrajene hiše in vsi drugi objekti v vasi. Tako kot drugje so tudi temenik v Dolgem Lazu uničili, a šele leta 1930 na dan začetka njihovega štirideset dnevnega posta.

Septembra 1902 v celoti uničili svetišče Dujence v Mrzlem potoku.

Do Kamrtne so hodili posamezniki le takrat, ko so za to čutili notranjo potrebo, da bi se z njo pogovorili, ji kaj prinesli, ali pa se ji zahvalili. Stari oče mi je tudi povedal, da je nepoškodovana preživela prvo svetovno vojno, razen dela kamnitega risa, ki ga je neznanec na zahodnem delu poškodoval, ko je zmetal nekaj kamnov po pobočju. Seveda so ga kmalu po vojni spet obnovili. Kajti ris je bil tudi ločnica, ki je začrtala mejo svetišča. Ko si stopil vanj, si bil pod njegovim močnim vplivom, ki ga je izžarevala skala. Najprej si se je moral dotakniti z obema rokama in čelom. To je bil tudi trenutek, ko si ji povedal vse tisto, zaradi česar si prišel k njej. Lahko si ji tudi kaj prinesel. Prineseno pa si položil na
tla ob skalo. Smer prihoda ni bila določena, saj so bile vse smeri enakovredne. Če ti je čas dopuščal, si lahko opravil tudi obred objemanja. To je pomenilo, da si se okoli nje pomikal v desno, tako da si jo z iztegnjenimi rokami obkrožil.
Okoli leta 1920 pa so Kamrtno neznanci onečastili. Ris so popolnoma uničili, prav tako tudi zidove zavetišča, ki so ga nekoč uporabljali puščavniki. S seboj so v posodah
prinesli tudi goveje iztrebke, s katerimi so pomazali nekatere dele skale. Ogenj, ki so ga zanetili prav na Kamrtni, pa se je kmalu pogasil, ker je bilo takrat rastlinje še v polni rasti. Seveda so bili staroverci po tistem zelo prizadeti in prestrašeni. Nekateri so pričakovali, da se bo nasilje samo še stopnjevalo.
Ker jih ni bilo veliko, so se odločili, da prepustijo naravi, ki bo sama sprala iztrebke. Uničenega pa niso nameravali obnoviti, ker niso hoteli izzvati sovražnikov, ki bi dejanja le ponovili in stopnjevali.

____________________ [b]404 Not Found[/b] [i]nginx/1.6.2[/i]

No če smo pošteni je teh kipov preveč po Sloveniji in to dejanje je nepravičljivo ampak glede na to, da bomo v Sloveniji kmalu imeli veliko novih ljudi druge vere bi lahko kje postavili tudi kakšen kip preroka Mohameda.

Pa da vas vidim danes, tisti ki sami sebe za kristjane smatrate, da bi vam kdo z drekom mazal vaše kipe, vaše cerkve. kakor so kristjani to počeli starovercem, iz čiste zlobe.
Bi vreščali, kristjanofobija, kristjanofobija. Pozabljate pa na lastno zgodovino.

____________________ [b]404 Not Found[/b] [i]nginx/1.6.2[/i]


Pa saj to se je že začelo dogajat. In to v času, ko bi se zadeve lahko umirile, in bi lahko živeli eden z drugim. Mislim pa da se to ne bo omejilo samo na kristjane.

Tole bomo s skupnimi močmi ignorirali. Hvala za razumevanje 🙂

Frillox, zanimivo. Vidim, da so ljudje že zdavnaj veselo uničevali tisto drugačno in česar niso razumeli, nekoč pod krinko prave vere, danes pa propagande, domišljije in predsodkov, začinjenih z dobršno mero laži.
Pa hvala za link do knjige, je že v mapi za branje.

Knjiga je izjemen dokument in vsekakor priporočam.

____________________ [b]404 Not Found[/b] [i]nginx/1.6.2[/i]

Tiste ki zanima, dokaj frišen prispevek na to temo –Vaš link

____________________ [b]404 Not Found[/b] [i]nginx/1.6.2[/i]

Kar jaz vem, muslimani ne smejo upodabljat stvari. Kipov torej ne bodo nikoli postavljali.

Škoda, da se je toliko uničilo in izbrisalo. Nisem pa mnenja, da so za to krivi bili duhaoviki. Prej menim, da so za to krivi zlobe, ki niso nujno kristjani. Je pa res, da so npr. leta 1920 bili tukaj vsi kristjani. Verjetno tega niso počeli v imenu religije. Prej iz mladostniške objestnosti.

Kipa naj bi razbijal 41-letni moški iz obrobja Kopra, ki je z razbijanjem nadaljeval tudi v knjižnici v Kopru naslednji dan. Zakaj se ne napiše priimek in ime osumljenca? Kakšen motiv je imel? Sovraštvo do cerkve, psihične motnje ali kakšne druge težave, ali je na delu zgolj hudobija in maščevanje? Ima ta človek morda kakšne travme iz otroštva, je bil zlorabljen?
Zakaj vsi tako previdno molčijo?

Kar jaz vem, muslimani ne smejo upodabljat stvari. Kipov torej ne bodo nikoli postavljali.[/quote]

Tako je, v islamu je prepovedano upodabljati boga. Nabožnih kipov in slik v islamski umetnosti ne najdemo.


Ker je treba državne zobe plačat iz lastnega žepa?

Prejšnji teden rogovili po zdravstvenem domu inzobarcam s kladivom tolkel po vratih in ime – preimenoval se je uradno v nekaj, da ne moreš verjet…

Ni bil mgrant.

BIL JE NAŠ, VAŠ ,OD VSEH SOSED,ŽE VES TEDEN BLUZI PO OBALI! SOSED JE BIL,SOSED!!!

Koper je leglo rdečkarjev, tako, kot cela Primorska.V takem okolju je tako dejanje, nekaj povsem normalnega.

A Vipava ni Primorska? Sicer severna, a še vedno Primorska?

Kakšne povezave ima Vipava z dogodkom, ki se je zgodil v Kopru?

Praviš, da je cela Primorska leglo rdečkarjev, pa me zanima, ali Vipava tudi spada mednje…

Imaš prav, kar se tiče Vipave, vendar ena lastovka ne prinese pomladi.

Kar jaz vem, muslimani ne smejo upodabljat stvari. Kipov torej ne bodo nikoli postavljali.[/quote]
No za domačo nalogo poišči, kaj pravi 2. božja zapoved, tista iz svetega pisma (ne tista iz katekizma), pa tu prilepi in poročaj če je pri nas kaj drugače.

Našli so storilca gre za 41 letnika.

ti pa si hitra 🙂

Kar jaz vem, muslimani ne smejo upodabljat stvari. Kipov torej ne bodo nikoli postavljali.[/quote]
No za domačo nalogo poišči, kaj pravi 2. božja zapoved, tista iz svetega pisma (ne tista iz katekizma), pa tu prilepi in poročaj če je pri nas kaj drugače.[/quote]

5 Mojzes 5,1-22
Jaz sem GOSPOD, tvoj Bog, ki sem te izpeljal iz egiptovske dežele, iz hiše sužnosti.


No za domačo nalogo poišči, kaj pravi 2. božja zapoved, tista iz svetega pisma (ne tista iz katekizma), pa tu prilepi in poročaj če je pri nas kaj drugače.[/quote]

5 Mojzes 5,1-22
Jaz sem GOSPOD, tvoj Bog, ki sem te izpeljal iz egiptovske dežele, iz hiše sužnosti.[/quote]
Ne delaj si rezane podobe in ničesar, kar bi imelo obliko tega, kar je zgoraj na nebu, spodaj na zemlji ali v vodah pod zemljo! Ne priklanjaj se jim in jim ne služi, kajti jaz, GOSPOD, tvoj Bog, sem ljubosumen Bog, ki obiskujem krivdo očetov na sinovih, na tretjih in na četrtih, tistih, ki me sovražijo, 6 toda izkazujem dobroto tisočem, tistim, ki me ljubijo in izpolnjujejo moje zapovedi.

New Report

Close