Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Upokojenci se meni ne zdijo taki reveži kot se opisujejo v medijih

Upokojenci se meni ne zdijo taki reveži kot se opisujejo v medijih


Seveda so. In še več.
Ampak ne prejemajo vsi pokojnine 20 let, eno jo tudi 30 in več, nekateri pa en mesec.
Povprečje tistih, ki so pokojnine prejeli,so jo prejemali 18 let, v to povprečje pa niso všteti tisti, ki so samo vplačevali, pa umrli preden so prišli do penzije. Tako da tudi njihova vplačila, iz katerih nisi nikoli nič dobili gredo v pokojninski sklad.

Evo sem šel pogledat v eno plačilno listo.
Od bruto plače 1300 eur (neto 887 eur) je šlo v pokojninski sklad 316 eur. (15,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}+8,85{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}).
Nekdo, ki bi 40 let prejemal 887 eur plače pa bi prejel 507 eur pokojnine. (57,25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}).
Torej je v 40 letih plačal v sklad 151.700 eur,
v 20-tih letih, kar je nadpovprečno dolgo, bo pa prejel za 121.700 eur pokojnine.
[/quote]
Zakaj pa toliko panike iz SPIZA, da ni denarja.

Ivan Svetlik in njegova reforma.

Kako bi ti s tem denarjem 500 eur preživel mesec, če si sam, plačaš najemnino, stroške, hrano…. kje je dopust itd?
[/quote]

Starost te pita šta je radila mlaost

Oba sva recimo delala in oddelala 40 let. Imava enako izobrazbi in slično odgovornost.
Ti na banki ali zavarovalnici
Jaz pa v teżki industriji STT, Litostroju, Metalni….

Razlike v pokojnini do 400 E
[/quote]

zakaj bi pa moral imeti ti samo 900€, če si bil dober delavec?
in zakaj bi moral imeti jaz samo 500€?

zakaj ne bi dobila oba toliko kot sva si zaslužila???
že v mladih letih in tudi v penziji!

Niso penzije previsoke,ampak so plače prenizke.
Predvsem je pa krivičen sistem:
Pogoji upokojevanje se nenehno spreminjajo,tisti,ki so jim za izračun vzeli najboljših 10 let,so absolutno na boljšem,zato iajo lepe penzije,zelo krivično do nas, tečemo za to penziji,pa ne vem če jo bomo ujeli,ker podaljšujejo dobo
V pokojninski sistem smo prisiljeni plačevati,pogoje pa spreminjajo,ce to podpises pogodbo za kredit na banki,a lahko rečeš čez 5 let,sori zdaj bom pa manj plačeval,se mi je plača znižala
Se odgovor “točno to”,me boli srce,da imaš tako egoistične starše,moja dva imata skupaj 1200,pa ko sem bila na začetku kariere poti z malo pripravniško plačo in z malimi otroci, sta mi vedno kaj primaknili za otroke,jim kupovala kar so potrebovali,jih jemala s sabo na dopust. Sedaj sta obnemogla in potrosita vse za zdravila in nego. Sem šla s trebuhom za kruhom in sem predaleč,da bi jima dnevno pomagala,primaknem pa kaj za nego. Ampak onadva sta kljub takim penzijama veliko prisparala in to sedaj trosita.


Zakaj pa toliko panike iz SPIZA, da ni denarja.
[/quote]
Zato, ker se iz pokojninskega sklada napajajo tudi taki, ki vanj niso nikoli nič vplačevali.
npr kulturniki, župniki….. v boljših časih je šlo pa še za železnice, pa v proračun…..
Ali pa taki, ki so plačevali samo 30-let ali manj, (policaji, tajnica na policiji……in tisti ki jih je Petrletova vlada poslala v penzijo pri njihovih 40-tih letih ali še manj.)
Taki so malo vplačevali pa dolgo prejemajo penzijo. Ne bom sedaj razpravljal, ali si penzijo zaslužijo ali ne, samo ne more pa it penzija za njih iz pokojninskega sklada, če vanj niso vplačevali.

Penzija bi morala bit odvisna od vplačil v sklad in starosti. Kar tudi je za tiste, ki so 40 let vplačevali.
Skratka, za tiste, ki so 40 let vplačevali nebi smelo bit nobenega pomanjkanja, nobene panike.

Ampak najlažje se splača jamrat, obračat javno mnenje , evo ta tema je lep primer, kako so naščuvali delovne ljudi proti upokojencem, da jim še tistih 500€ ne privoščijo – čeprav so vse zaslužili. In javnost bi znižala penzije, politiki pa z veseljem ustrežejo, da za njih več ostane.
Ko bodo pa ti,ki danes tako vneto nabijajo, koliko imajo upokojenci preveč prišli do penziona bo pa jok in stok. Potem bi pa obrnili ploščo.
Sem spodaj odprl temo,kolko bi so pa tisti, ki menijo da so penzije previsoke dali sebi ko bodo na tem, pa ni nekega odziva, so raje tiho.


Kje ti zivis? Malo si odpri obzorja… ves koliko upokojencev dobi toliko? In to sele komaj zdaj ko so spremenili zakon… oprosti res dotalna nerazgledanost… tu svetujem, da malo zacnes spremljati zakonodajo in vse drugo…


Pazi en dan bos na istem…… takrat naj ti vzamejo vse idiot nerazgledan….

Sigurno bo nam slabse ko bomo upokojenci, tudi starejsi priznavajo da je bilo vcasih lazje najti sluzbo, graditi hiso… moj tast je bil strojevodja, v penziji je od 50 leta (bonificirana doba), , penzijo ima lepo. Tak luksuz kmalu ne bo vec mozen. Mi je pa hecno, piloti nimajo bonificirane dobe, strojevodje pa imajo, a je delo manj stresno kot od pilota. To je pa zaposlitev v SZ 🙂

čez 10 let bo življenej za upokojence en samo boj za preživetje.
Penzije ne bodo šle gor tako hitro kot se bodo dražile storitve hrana.
Za nas kmete srednjih let, hvala bogu, lačni nismo nikol in ponosen sem nato, da imam mlek, domač kruh (ga spečem sam), meso, toplo hišo, mah kaj sploh še rabmo, NIČ:

o pa jo…40 let in 6 mesecev (do pred kratkim, ko so jo milostno dvignili na 500) 478 EUR…
in 40 let je polna delovna doba!!!

o pa jo…40 let in 6 mesecev (do pred kratkim, ko so jo milostno dvignili na 500) 478 EUR…
in 40 let je polna delovna doba!!!
[/quote]
Ja in teh 22 eur, ki so mu jih dvignili ni pokrito z vplačili v pokojninski sklad. Čeprav je manj plačeval kot tisti, ki je že prej imel 500€, imata oba enako pokojnino.
Dvignili so mu jo pa na račun tistih, ki so vplačevali. Prav tako na račun tistih, ki so vplačevali dobivajo penzijo tisti, ki nisonikoli vplačevali – kulturniki, župniki….


Ja in teh 22 eur, ki so mu jih dvignili ni pokrito z vplačili v pokojninski sklad. Čeprav je manj plačeval kot tisti, ki je že prej imel 500€, imata oba enako pokojnino.
Dvignili so mu jo pa na račun tistih, ki so vplačevali. Prav tako na račun tistih, ki so vplačevali dobivajo penzijo tisti, ki nisonikoli vplačevali – kulturniki, župniki….
[/quote]
Še to da ne boste skakali v luft. Ne mislim, da si ne zasluži tistih 500 eur. Le iz pokojninskega sklad nebi smelo it. Pravtako za kulturnike….


Še to da ne boste skakali v luft. Ne mislim, da si ne zasluži tistih 500 eur. Le iz pokojninskega sklad nebi smelo it. Pravtako za kulturnike….
[/quote]
A tisti,ki so šli pod boljšimi pogoji v penziji si pa bolj zaslužijo al kako? Če bi meni vzeli najboljših 10 let in 80 odstotkov od tega,se ne bi pritoževala. Pa včasih niso rabili 40 let delovne dobe za upokojitev. Ti dobri pogoji v času,ko smo se osamosvojili in je bilo zaradi izgube kužnih trgov veliko brezposelnih in so to reševali z upokojevanjem,to sedaj plačujemo mi,otroci tistih peziomistov. Zato sei zdi ful gtdo,ce tako z dobrimi penzijama ne pomagajo otrokom,vnukom,ce nimajo. Kje je zdaj ta medgeneracijska solidarnost? Stara sem 55 in se mi ne zdi OK,da so se pogoji spremenili na slabše.


A tisti,ki so šli pod boljšimi pogoji v penziji si pa bolj zaslužijo al kako? Če bi meni vzeli najboljših 10 let in 80 odstotkov od tega,se ne bi pritoževala. Pa včasih niso rabili 40 let delovne dobe za upokojitev. Ti dobri pogoji v času,ko smo se osamosvojili in je bilo zaradi izgube kužnih trgov veliko brezposelnih in so to reševali z upokojevanjem,to sedaj plačujemo mi,otroci tistih peziomistov. Zato sei zdi ful gtdo,ce tako z dobrimi penzijama ne pomagajo otrokom,vnukom,ce nimajo. Kje je zdaj ta medgeneracijska solidarnost? Stara sem 55 in se mi ne zdi OK,da so se pogoji spremenili na slabše.
[/quote]
Se po eni strani strinjam s tabo, po drugi pa ne moreš sedaj enemu 80 letnemu rečt, : zdej so se pogoji spremenili, rabiš 40 let pokojninke dobe namesto tvojih 35, pojdi še 5 let oddelat da se bo izenačilo z frišnimi upokojenci.
Takrat so bili pač taki pogoji za upokojitev, in ko so ljudje pogoje izpolnili so šli v penzijo. Nisooni krivi,ampak oblast.
Se pa pričakovana starostna doba tudi dviga. delovni pogoji pa v povprečju v starih časih tudi precej slabši kot danes.
Ampak kar beri to temo, še današnji pogoji za upokojite, ki so precej slabši v primerjavi z par let nazaj, se nekaterim tu na forumu zdijo še predobri za upokojence, pa zahtevajo še slabše. Oblast pa z veseljem ustreže, niža penzije, zaostruje pogoje, da za njihove žepe več ostane.

Kaj za vraga so pa tebi tvoji starši in starši tvojega moža dolžni?
Čuvat tvoje otroke?
Dati tebi svoje penzije, svoje hiše?
Pa dolžni so sedeti doma, nikamor iti, si nič privoščiti?
Povej to svojim in njegovim staršem v obraz!
Vsekakor so te tvoji starši zelo slabo vzgojili!
[/quote]

Dejstvo je, da oni vseeno jamrajo! O tem je govora in ne o tem kaj bi kdo moral, ja? Nevem če razumeš!

Pokojnina ne more bit enaka plači, ampak upokojenci mislijo, da bi morala bit, da bi lahko lagodno živeli, pa še otroke in vnuke sponzorirali.
Za takšno brezskrbno starost je treba tekom let še kaj drugega postorit ne samo hodit v službo. Pametno vlagat denar še kam drugam, ne samo v hiše in avte. Možna so tudi razna dodatna varčevanja in podobno.

Glede na splošni standard v Sloveniji so slovenske pokojnine ok. Marsikateri mladi starš ima nižjo plačo kot kakšen upokojenec pokojnino, pa mora s tem vsak mesec naredit čudež in pol. Bi bil že čas, da se ta država začne osredotočat tudi mlade družine, da se dela v smeri raznih ugodnosti recimo za nakup prve nepremičnine itd. Če hočejo, da še kdo ostane v tej državi in dela za pokojnine bodočih upokojencev. Brez delovne sile in zadovoljivega standarda nima smisla nenehno samo filozofirat o pokojninah.

Tole s penzijonisti pa ni tako enostavno. Me spominja na izbrisane. Vsak primer je malo drugačen.
Iz prve roke vam povem, da poznam dve penzionistki, obe s polno delovno dobo, obe sta delali v isti taktrat eni največjih jugo firm, ki ni imela slabih plač, obe za tekočim trakom. Torej obe brez izobrazbe. Ena ima okoli 650 ojrov, edina bolniška je bila njena porodniška, ki je takrat trajala samo 7 mesecev. Sicer pa nikoli bolna. Rada je hodila v službo, saj ji je bilo tam bolje kot doma pri tašči, ki ji je pa roko na srce pazila froca, tako, da je bila lahko ves čas na šihtu. Druga njena kolegica in vrstnica, dvakrat na porodniški in približno 30 let od 35 let pokojninske dobe na bolniški. Ne, ni bila tako bolana, samo lena velika simulantka, kar smo vedeli vsi. Njen dec pa je jako dobro služil na črno in bil podobna kategorija kot ona. Vendar jima v takratnem sistemu nihče ni mogel nič. Penzija malo manj kot 500 ojrov. Hja no, se je od njene bruto plače pač toliko manj odvajalo za ZPIZ. Zato pa rožica celo mladost in najlepša leta pač ni kaj dosti delala. To tudi nekaj šteje. Torej to sta samo dva primera. Ostaja jih na stotisoče.

Jaz imam penzijo 612€. Naj mone presodijo, kako mi je, sem revež, nisem revež in kaj sem.
Mone so prava “komisija”.; ).

Moj mož je za polno delovno dobo do lani oktobra, ko so povečali na 500 e, za cca 41 let delovne dobe prejemal točno 445 e. Če bi vedela kdo si, ti bi poslala tudi izpis iz banke, ker očitno ne verjameš in takih je še več.
Saj itak nimam kaj za skrivat. Vsak mesec gre vse za položnice, pa velikokrat še zmanjka. Moja inv.pokojnina je malo večja ampak gre tudi vsa za hrano in ostale manjše potrebe. Imava sina, ki je še srednješolec, prejema nekaj malega štipendije, ki gre za njegovo mesečno vozovnico, nekaj pa za kak sendvič.
S polno ritjo je lahko srat, s prazno je skoraj nemogoče.
Sita vrana pa lačne še nikoli ni razumela in je nikoli ne bo.
In tudi avtorica zdaj, ko je še v službi zliva svojo faušarijo na upokojence mogoče tudi upravičeno, glede na velikost pokojnin njenih staršev. A vesela naj bo, dokler imajo vsaj oni in ji lahko pomagajo. Ker ko bo ona na njihovem mestu, bo moral njen otrok pomagati njim. Pokojninske osnove se nižajo, od tu tudi razlogi za vsak dan manjše penzije. Se pravi da je bila mnogo let nazaj pokojnina nižja od plače cca 15 procentov, danes je okrog 40. In če imaš zdaj plače 1000 e, bo penzija okrog 600 e/za polno dobo.
In to hočejo še zmanjšati. In tudi bodo. Na koncu bodo redne penzije samo kakih 30 procentov zadnje plače. Je pa že zdaj katastrofa tudi zato, ker pokojnino preračunavajo iz poprečja vseh delovnih mesecev in let oz.iz cele delovne dobe. V zlatih letih pa so jemali povprečje od 10 najboljših let pri izplačilih.
No to je nekaj ledenih cvetk na mrzli zimski dan. Ker boste kmalu čisto drugačnega mnenja.



Imaš tudi primere žensk s 7. stopnjo izobrazbe, služba za določen čas, mali otrok in 700 € neto plače.
Ali pa zaposlene v “svobodnem” poklicu, z univerzitetno izobrazbo, v nesvobodnih delovnih razmerjih in delo za polni delovni čas prek s.p-ja za 1250 bruto. Če zbolijo, niti za zdravila nimajo.
Ali pa inženirje strojništva, ki jih v naših silnih firmah v katerih baje primanjkuje tovrstnega kadra, zaposlujejo za famoznih 750 neto.
Da o vseh z nižjo izobrazbo in v še bolj k.ur.cevih delovnih razmerjih niti ne govorimo.
In ti ljudje naj bi še kaj ustvarili v življenju. Rodili cel kup otrok, da bodo ti delali še za njihove pokojnine. Itd.
Pa presodite, ali smo država revežev ali ne.


Ob 4 zjutraj te mučijo tuje pokojnine? Vratar ali nočni čuvaj? Mladi starši so dela zmožni torej bo treba še kaj storit. In če želijo kupit nepremičnine potem bodo pač prihranili ali se zadolžili.Če so tvoji še živi, potem naj svojo nepremičnino prodajo pa naj gredo v dom. Potem bo nekdo lahko to kupil po primerni ceni. Si to uredila z njimi? Si jim povedala, da si zaslužijo le 500 evrov penzije, ker bi jim ti več ne dala!


odvisno kje so delali. Ena trgovka zagotovo nima kaj dosti čez 500 €, s 40 leti delovne dobe. Verjemi.
Poznam kar nekaj ljudi, ki so pošteno delali, 40 in več let, pa komajda dosežejo mejo 500 €.


Ob 4 zjutraj te mučijo tuje pokojnine? Vratar ali nočni čuvaj? Mladi starši so dela zmožni torej bo treba še kaj storit. In če želijo kupit nepremičnine potem bodo pač prihranili ali se zadolžili.Če so tvoji še živi, potem naj svojo nepremičnino prodajo pa naj gredo v dom. Potem bo nekdo lahko to kupil po primerni ceni. Si to uredila z njimi? Si jim povedala, da si zaslužijo le 500 evrov penzije, ker bi jim ti več ne dala!
[/quote]
Zelo konkreten nagovor, čeprav ne veš ali je ta ob 4 zjutraj moški ali ženska, v službi ali doma, mlad ali star, s starši ali brez.

Dejstvo je, da oni vseeno jamrajo! O tem je govora in ne o tem kaj bi kdo moral, ja? Nevem če razumeš!

[/quote]

Pih, jaz sem upokojena že 6 let, moj mož pa 4.
Jamrava glih ne, pa tudi če bi, se tebe to čisto nič ne tiče.
Si pomislil/a, da boš, če bo vse po sreči, tudi ti enkrat upokojen/a?
Takrat pa nič jamrat, stisnit zobe, pa bo.

New Report

Close