Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vnuk je pri nas padel in se resno poškodoval. Sin me obtožuje, da sem jaz kriva.

Vnuk je pri nas padel in se resno poškodoval. Sin me obtožuje, da sem jaz kriva.

Naj si ga sam pazi… Samo rečeš da si ti svoje otroke vzgojila.

Izpolnite obrazec ter nam ga pošljite v obravanavo. Sklicujte se na sklenjeno zavarovalno polico. Odgovor prejemete v 5 delovnih dneh.

No, ne glede na to, ali je zgodbica izmišljena ali ne, podobnih situacij je vsak dan na pretek in tudi jaz poznam primere, ko so v primerih poškodb starši očitali starim staršem nepazljivost. Moje mnenje na splošno je podobno mnenju snahe iz te zgodbe, namreč nesreča se res lahko zgodi kadarkoli in komurkoli, tudi če na otroka paziš. Ampak v danem primeru se strinjam s sinom. Tokrat je šlo za malomarnost. Babica je namreč namenoma otroku pustila početi nekaj, kar je nevarno. Zato ja, je kriva babica, ker je otroku sploh dovolila skakanje po postelji in medtem mirno kuhala kosilo in na otroka ni pazila. 7 letnik seveda ve, da se tega ne sme, na pamet že zna litanije o tem, kako bo padel in se poškodoval, a je kljub temu še preveč otročji in ga otroška razigranost žene, da bolj upošteva svoje želje kakor koristen nasvet o nečem, kar bi se mogoče lahko zgodilo. Ta možnost je zanj preveč abstraktna, poleg tega ni sposoben upoštevati prihodnosti, sploh take, ki niti ni nujno, da se bo zgodila. Otrok živi zdaj in tu. Zato kljub temu, da je že “velik”, potrebuje nadzor.

Tudi jaz sem mama in imava z možem oba službo, domov prideva pozno in med tem časom sta najini hčerki pri mojih starših v varstvu, ker itak živimo v isti hiši, vendar ne v istem gospodinjstvu. Nič kolikokrat je katera od njiju padla, pa ne bo krivdi mojih staršev ampak po svoji in na kraj pameti mi ne bi prišlo, da se zaradi tega jezim nanju. Lahko sem hvaležna za vsako minuto, katero sta čuvala moje otroke. Da pa bi ju napizdevala, ker je nevzgojen mulc skakal po kavču in si potolkel bučo, pa sigurno ni kriva babica. Kako naj pospravlja, kuha, (predvidevam, da tudi za svojega sina in snaho, tako, da gospoda pride domov in se njihov dan zaključi) pa še čuva njunega mulca? A je za to plačana? Predlagam, da si najameta varuško, ki jo bosta pošteno plačala ali pa vzameta proste dneve za izredne razmere ko ni šol in so vrtci zaprti in bo stvar rešena in bo njun otrok skakal po njuni glavi. K babici pa naj pridejo samo takrat, ko bo to babici odgovarjalo. Mislim, da bi se jima hudičevo kolcalo. Babi predlagam ti, da zapreš babi hotel in jih vse skup pošlješ v ku….. Uživaj v penziji, ki si si jo pošteno zaslužila in to naj bo trenutno tvoja edina skrb, za vnuke pa naj skrbi tisti, ki jih je naredil.

A ti svoji mami plačuješ babi hotel, če ti čuva mulce, ko si že tako glasna? Ne trudi se, saj vemo odgovor. Odgovor na vprašanje, kako naj kuha in zraven prepreči mulcu skakanje po postelji: preprosto, mu pač poveš, da ne sme. Če ne razume, zakleneš spalnico. Kako pa ti to doma počneš? A ti pride mami čuvat, da uspeš skuhat? Če peljem nekam otroka v varstvo, pričakujem, da se ga čuva. Sicer je isti drek kot če ga pustim samega doma. Pa da se razumemo, nesreča se lahko zgodi, to vsekakor. Ampak vedeti, da mulc skače po postelji (in to iz prebranega sodeč ne prvič) in to mirno ignorirati in mu dovoliti, dokler se ne poškoduje, to ni več nesreča, ampak malomarnost.

Moj podpis!

Pretres možganov, otroci so trpežni. Bo drugič bolj pozoren, samo da si ni kaj polomil. Možgani otrok so posebej prirejeni, da se obnovljajo hitreje, če niso res prehude poškodbe. Tako se učijo motorike in preživetja. Sinova obtožba je neresna. Drugič si ga naj sama pazita. Je pa tako – tudi sam bi si želel da bi bile babice bolj stroge, kot razvajujoče, ker s tem samo delajo nered. Se opravičujem to je pač moje mnenje, da s pravo strogostjo bolj pomaga staršem kot z razvajanjem.

Meje morajo biti.Ker drugače pride tudi do nesreč.
Na svoje otroke sem vedno pazila, ko so bili majhni, na vnuke še veliko bolj.
Je odgovornost.
Velika.

Vsak ima svoja pravila in kar je za ene ok za druge ni. Jaz jim ne dovolim skakanja po postelji, a še vedno občasno  (1× na 2meseca) dobijo idejo in ko ne gledam izkoristijo.

A vseeno sama nebi rekla da je to vaša kri da. Otrok je star 7 let, razume kaj je prav in narobe. Ne potrebuje več stalnega nadzora, samo toliko da si nekje v bližini če te potrebuje.

Ti mi je isto, kot če bi padel po stopnicah ali pa s kolesa.  Ne moreš vsake sekunde gledat in držat za roko že šolarja.

Pred 30 leti smo si stari 7 let sami pripravili zajtrk, rezali s tavelikim nožem (ko smo bili sami doma) in šli potem sami peš v šolo.

Kriva nisi, si pa najbrž res malomarna. Najbrž se gre za malega otroka, ki ga je treba imet na očeh. Veliki otroci ne skačejo več po posteljah. ☺️ Za naslednjič veš, da je treba otroka opazovati in ko je znotraj hiše preveč zdivjan, ga odpeljat ven. Naši so tudi doma noreli in se razbili, mi je bilo vedno žal da jih nisem bolj privila v stanovanju. Tudi iz postelje je kater padel na oster radiator in se konkretno poškodoval. Sin je reagiral inlz strahu in bolečine, odpusti mu in se opraviči, da nisi bila dovolj pozorna. Tudi mamam se to dogaja, medtem ko kuhajo. Je pa dobro da spregledaš svojo odgovornost in si bolj pazljiva, da se kaj hujšega ne zgodi… Npr ga zbije avto.

Ah seveda si ti kriva, konec koncev sta ti ga dala v varstvo, da ga gledaš, ja vsak je kriv, ko se kaj naredi otroku, kaj zdaj pa je v bolnici in ima pretres možganov, kaj pa če bi zaradi tebe ko ga nisi gledala tako padel da bi bil paraplegik.

Seveda bi rekli, jaz pa nisem nič kriva. Zdaj pa imate, poškodovanega otroka.

zelo preprosto je: otroka najbrž nisi videla prvič.

od tega je odvisno tvoje vedenje.

če paziš mirno punčko, ni isto kot če paziš živahnega fanta.

torej, če veš da fanta ni za puščati samega, potem ga imaš na očeh.

torej med kuhanjem ti pomaga kuhati, ali nekaj zlaga, ali karkoli… v kuhinji!

ker si ti za njega odgovorna.

ti postavljaš pravila.

starši so ti ga ZAUPALI v varstvo.

torej naj bo varen.

 

sin se je zato jezil, ker je pričakoval, da bo sin pri tebi varen.

opraviči se sinu, povej da ti je hudo za kar se je zgodilo,

in, da se ne bo ponovilo več

in da sedaj veš, da ga ni za puščati samega v sobi.

tako ne bo zamer.

 

predlog: ne bom več pazila otrok,

to je pa nezrelo in otročje.

 

 

 

 

in kakšno je danes njegovo stanje?

Odgovor na objavo uporabnika
no, 03.01.2022 ob 11:22

zelo preprosto je: otroka najbrž nisi videla prvič.

od tega je odvisno tvoje vedenje.

če paziš mirno punčko, ni isto kot če paziš živahnega fanta.

torej, če veš da fanta ni za puščati samega, potem ga imaš na očeh.

torej med kuhanjem ti pomaga kuhati, ali nekaj zlaga, ali karkoli… v kuhinji!

ker si ti za njega odgovorna.

ti postavljaš pravila.

starši so ti ga ZAUPALI v varstvo.

torej naj bo varen.

 

sin se je zato jezil, ker je pričakoval, da bo sin pri tebi varen.

opraviči se sinu, povej da ti je hudo za kar se je zgodilo,

in, da se ne bo ponovilo več

in da sedaj veš, da ga ni za puščati samega v sobi.

tako ne bo zamer.

 

predlog: ne bom več pazila otrok,

to je pa nezrelo in otročje.

 

 

 

 

zakaj je otročje? Če mora ženska skuhat, pospravit in ne vem kaj še naredit tačas, ko naj bi pazila nevzgojenega otroka, potem tega enostavno ne zmore. Lepo pove sinu, da ga ves čas ne more paziti in da naj pride prej iz službe ali pa jim naroči obroke iz gostilne.

VSAKA MAMA mora znati zraven tega, da pazi otroka, tudi kuhati in pospravljati.

(razen, ko je mož ali kdo drug doma, da ga lahko popazi in to naredi bolj v miru)

torej: če je otrok živahen, ga pač tisti čas, ko kuhaš imaš pri sebi v kuhinji na očeh.

kot babica pa verjetno nimaš generalno čiščenje ravno TISTI ČAS, ko je vnuk pri tebi v varstvu, se ti ne zdi?

 

otročje je, ker naj bi zrela oseba bila sposobna sprejeti odgovornost za svoja dejanja,

torej: razmislek, kaj sem naredil, kako bi lahko naredil bolje, kako bi naredil, da se to ne zgodi več…

in opravičilo.

ne pa: pa jih ne bom več pazila.

“pa nisem več s tabo”, rečejo otroci v vrtcu.

 

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
no, 03.01.2022 ob 12:10

VSAKA MAMA mora znati zraven tega, da pazi otroka, tudi kuhati in pospravljati.

(razen, ko je mož ali kdo drug doma, da ga lahko popazi in to naredi bolj v miru)

torej: če je otrok živahen, ga pač tisti čas, ko kuhaš imaš pri sebi v kuhinji na očeh.

kot babica pa verjetno nimaš generalno čiščenje ravno TISTI ČAS, ko je vnuk pri tebi v varstvu, se ti ne zdi?

 

otročje je, ker naj bi zrela oseba bila sposobna sprejeti odgovornost za svoja dejanja,

torej: razmislek, kaj sem naredil, kako bi lahko naredil bolje, kako bi naredil, da se to ne zgodi več…

in opravičilo.

ne pa: pa jih ne bom več pazila.

“pa nisem več s tabo”, rečejo otroci v vrtcu.

 

 

 

oh ja kolikor vidim sodobne mame nič ne kuhajo in pazijo zraven. Včasih so to počele, ker so otroke vrgle v stajico, da ni bilo dela z njimi.

vsekakor je babica v času varovanja odgovorna za otroke. Najbrž pa ni storila nič takega, da bi bila kazensko odgovorna, ker je prišlo do nesreče. Bila je sicer zelo neumna, da je otroku pustila skakat po postelji, saj se je poškodoval, zraven pa še uničeval posteljo.Nima pa se sine kaj mulit sedaj, saj se nesreče dogajajo, tudi pri njemu so se, razen, če je to ata, ki nikoli ne pazi lastnega otroka, ampak ga vedno poturi nekomu drugemu v brezplačno varstvo.

ne, to ni nobena nesreča.

pustiti otroka, da skače po postelji in biti v kuhinji, to je malomarnost.

to ne pomeni paziti otroka. to pomeni da se bo otrok v sobi že pazil sam.

če spotenciram, za lažje razumevanje: če bi namesto skakanja po postelji tisti čas padel z balkona? bi bil sam kriv? bi bila nesreča? bi sin ne imel pravice nič reči?

sin je dal otroka mami v VARSTVO. in mama je kuhala kosilo, ob tem pa malo pozabila na varstvo.

in sin ima pravico biti jezen na mamo, ker je od nje pričakoval varnost za svojega otroka.

mama naj se opraviči in v bodoče bolj pazi, to je vse.

tudi sin ne bo držal nobene zamere, ker bo videl, da se mama bolj potrudi in da je to bila tudi mami lekcija, da je treba pri tem vnučku biti malo bolj pozoren.

 

Odgovor na objavo uporabnika
no, 03.01.2022 ob 13:13

ne, to ni nobena nesreča.

pustiti otroka, da skače po postelji in biti v kuhinji, to je malomarnost.

to ne pomeni paziti otroka. to pomeni da se bo otrok v sobi že pazil sam.

če spotenciram, za lažje razumevanje: če bi namesto skakanja po postelji tisti čas padel z balkona? bi bil sam kriv? bi bila nesreča? bi sin ne imel pravice nič reči?

sin je dal otroka mami v VARSTVO. in mama je kuhala kosilo, ob tem pa malo pozabila na varstvo.

in sin ima pravico biti jezen na mamo, ker je od nje pričakoval varnost za svojega otroka.

mama naj se opraviči in v bodoče bolj pazi, to je vse.

tudi sin ne bo držal nobene zamere, ker bo videl, da se mama bolj potrudi in da je to bila tudi mami lekcija, da je treba pri tem vnučku biti malo bolj pozoren.

 

pričakovati od ene stare babe, da bo zastonj pazila na otroka je tudi malomarnost staršev, ki se na take zanašajo. Če je ženska v penziji, potem pomeni, da ni več sposobna za resno delo, eni pa takih zaupajo svoje najdražje – otroke.

Odgovor na objavo uporabnika
Bolijo me njegove besede, 19.12.2020 ob 11:48

Predvčerajšnjim je bil vnuk, star 7 let, pri nas v varstvu. Sin in svakinja sta morala v službo. Od nekdaj mu je bilo veselje skakati po postelji. V četrtek pa je žal šel preblizu roba in padel direktno na glavo. Jaz sem medtem kuhala kosilo. Nekaj ur po tem je začel bruhati. Peljali so ga na urgenco, kjer so ga hospitalizirali in zdaj ostaja na opazovanju.

Res mi je grozno, ampak krivo se pa ne počutim, kar mi očita sin, češ da sem malomarna in da naj v drugo bolj pazim. Sinove besede so se me zelo dotaknile. Še svakinja je bila bolj razumevajoča, saj je rekla, da bi se to lahko zgodilo tudi njim.

Kako vi komentirate situacijo?

 

Skakanje po postelji ni nedolžna igra. Seveda je zabavno za otroka ampak kaj ko se lahko hitro zelo slabo konča. Glede na to, da so robovi pohištva zelo ostri ni potrebno veliko pa je poškodba lahko tudi usodna.

Moj namen ni strašiti ampak odrasli moramo presoditi kaj je primerno in kaj ne.

Skakanje, tekanje v stanovanju ni varno ravno zaradi robov, tepihov itd…

Imeli ste srečo v nesreči, a otrok ni padel na rob z glavo.

Kriv je vedno odrasel ne glede kaj se zgodi.  Otrok je otrok, odrasli pa smo dolžni poskrbeti za varno igro.

Vedno se moramo vprašati ali sem vse naredil, da bi preprečil nezgodo?

Nesreče se dogajajo vendar v vašem primeru pač izkušnja za drugič, da postelja ni trampolin.

Odgovor na objavo uporabnika
Bodeča neža, 23.12.2020 ob 11:38

Jaz pa mislim takole: ali lahko kdorkoli od vas, ki se tu napihujete, iskreno reče, da je svojega otroka ali vnuka gledal čisto vsak hip, kaj počne? So imeli vaši starši 24/7 oči na vas? Jasno, da se je oče prestrašil in so bile te besede v afektu. Je pa po moje zelo pomembno, koliko je otrok star. Če bi se zaradi skakanja po postelji poškodoval triletnik, bi rekla, da so bili stari starši neodgovorni, da so mu to dovolili. Pri sedemletniku pa je to nesreča, ki se lahko zgodi vsakemu. Meni je otrok pred mojimi očmi padel z gugalnice. Bila sem zraven. Pa ni bil visoko. Zgodilo se je v hipu, ko se je nagnil preveč nazaj.. Na srečo se je samo malo potolkel. Ali naj bi mu zato za večne čase prepovedala, da se guga?

Skakanje po postelji in druge dejavnosti, kjer se teka, igre z žogo in podobno pač v stanovanju niso dovoljene in otrok ve kaj se sme in kaj ne.

Otrok pa večkrat krši pravila ker je pač bolj zanimivo.

Na prvem mestu je varnost vse ostalo pride pozneje.

Razlika je se zgodi nesreča na trampolinu ali ker je skakal po sobi.  V primeru hujše poškodbe se vmeša tudi Csd in se ugotavlja zanemarjanje itd…

Varstvo otrok je pač zahtevno in ne moremo vedno preprečiti nezgode, moramo pa vse narediti, da do nezgode ne pride in če že pride ja občutek krivde in morebitna kazenska odgovornost manjša kot če je nezgoda zaradi malomarnosti.

Permisivna vzgoja je po drugi strani lahko tudi v kategoriji zanemarjanja otroka.

 

 

 

 

Odgovor na objavo uporabnika
LEAH 53, 03.01.2022 ob 06:19

Kriva nisi, si pa najbrž res malomarna. Najbrž se gre za malega otroka, ki ga je treba imet na očeh. Veliki otroci ne skačejo več po posteljah. ☺️ Za naslednjič veš, da je treba otroka opazovati in ko je znotraj hiše preveč zdivjan, ga odpeljat ven. Naši so tudi doma noreli in se razbili, mi je bilo vedno žal da jih nisem bolj privila v stanovanju. Tudi iz postelje je kater padel na oster radiator in se konkretno poškodoval. Sin je reagiral inlz strahu in bolečine, odpusti mu in se opraviči, da nisi bila dovolj pozorna. Tudi mamam se to dogaja, medtem ko kuhajo. Je pa dobro da spregledaš svojo odgovornost in si bolj pazljiva, da se kaj hujšega ne zgodi… Npr ga zbije avto.

Veliki otroci skačejo po avtocesti,  z mostu in pri tem ogrožajo sebe in druge.

Tudi odrasli počnejo podobno in velikokrat s smrtnim izzidom.

Pač ljudje smo rojeni za bedarije.

Poglejte si kake klipe na YouTube 🙂 🙂

Vsekakor pa je za otroka in njegova dejanja odgovoren starš oziroma skrbnik.

Pod kazensko odgovornostjo je starš odgovoren za dejanja, ki ji stori otrok oziroma jih starš ali kdor varuje otroka opusti.

 

 

pričakovati od ene stare babe, da bo zastonj pazila na otroka je tudi malomarnost staršev, ki se na take zanašajo. Če je ženska v penziji, potem pomeni, da ni več sposobna za resno delo, eni pa takih zaupajo svoje najdražje – otroke.

najprej to ni ena stara baba.

spoštljivo se izražaj, ker boš tudi ti en dan stara.

gospa ki je začela temo je babica, ta otrok je njen vnuk.

malomarnost staršev, ki so ji zaupali otroka?

komu boš bolj zaupal otroka kot svoji mami? če je mama normalna, zdrava ipd.

in to, da je v penziji še ne pomeni, da ni sposobna popaziti na 7 let starega vnuka.

oprosti, ampak tu si šla vse mimo.

Odgovor na objavo uporabnika
no, 03.01.2022 ob 14:14

pričakovati od ene stare babe, da bo zastonj pazila na otroka je tudi malomarnost staršev, ki se na take zanašajo. Če je ženska v penziji, potem pomeni, da ni več sposobna za resno delo, eni pa takih zaupajo svoje najdražje – otroke.

najprej to ni ena stara baba.

spoštljivo se izražaj, ker boš tudi ti en dan stara.

gospa ki je začela temo je babica, ta otrok je njen vnuk.

malomarnost staršev, ki so ji zaupali otroka?

komu boš bolj zaupal otroka kot svoji mami? če je mama normalna, zdrava ipd.

in to, da je v penziji še ne pomeni, da ni sposobna popaziti na 7 let starega vnuka.

oprosti, ampak tu si šla vse mimo.

če je otroku babica je stara, saj mlada ne more biti. Če se zahteva odgovornost kot da je v službi, potem so starši ki več kot 8 ur zaupajo starim otroke v varstvo skrajno neodgovorni. Saj sem jih dosti slišala, ko so se mame in fotri pogovarjali v službi, eh saj danes se mi ne mudi domov, so otroci pri starših…… torej so tam lahko cele dneve,  v vrtec se pa mudi, tam pa ni trte mrte, tam je predpisano koliko časa je otrok lahko v varstvu.

prvič: teoretično in praktično, čeprav verjetno ni veliko take prakse, je lahko ženska babica tudi, ko je stara še pod 40 let. torej ne moreš kar trditi, da če je babica, je stara.

drugič: stara baba je žaljivo rečeno. vljudi ljudje rečejo: starejša gospa.

tretjič: od staršev, ki pazijo otroke se zahteva in pričakuje, da bodo za otroka poskrbeli, da ne pride v nesrečo, da dobi za jesti, itd. starosti primerno skrb. ni potrebno nobeno dodatno znanje, ki ga babica ne bi imela že iz svojih izkušenj (razen, če gre za otroka s posebnimi potrebami itd.)

četrtič: če si slišala, da se mame v službi tako pogovarjajo, kakšno vezo ima to s tem primerom? tudi zakaj posplošuješ, da je to nekaj slabega, da vsi tako delajo… mamice so lahko z babicami zmenjene, da tisti dan ostanejo otroci več časa v varstvu. lahko je to edini dan, ko so v varstvu. lahko je babica sama predlagala, da ostane dalj časa, itd. itd. če bi pa mamica vsak dan hodila pozno domov, bi pa tudi babica to opazila in, če ji ne bi bilo prav, bi že rešile, se ti ne zdi?

petič: tu se pogovarjamo o 7-letnem otroku, ki hodi v šolo, ne v vrtec.

šestič: s tem zaključujem debato s tabo, ker ocenjujem, da je nesmiselna.

 

 

 

 

Razumem obe strani. Naš fant je veljal za pametnega in preudarnega, a je kdaj naredil tako traparijo, da samo gledaš. Bil je tudi spreten, treniral šport, kjer je motorika zelo pomembna, a se je nekajkrat znašel na urgenci zaradi neumnih, k sreči majhnih poškodb v domačem okolju. Težko rečem, da se meni ne bi moglo zgoditi kaj takega. Od 7-letnika že pričakuješ malo pameti, a nikoli ne veš, kaj ga piči. Bi se pa grozno sekirala.

New Report

Close