Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek za tiste, ki ste se preselili v Avstrijo – vaše izkušnje? kaj si mislite o Avstrijcih

za tiste, ki ste se preselili v Avstrijo – vaše izkušnje? kaj si mislite o Avstrijcih

Zadnjih nekaj let imam eno od svojih podjetij – GmbH (majno podjetje), tudi v Avstriji. Živim v Sloveniji in tam odhajam po potrebi.
Moje izkušnje z Avstrijci so čedalje bolj negativne.
Sprva sem težila v čim boljši integraciji v njihove okolje, razmišljala, da se z družino tja tudi preselimo.

Potem pa skoraj vsakič, ko sem imela opravka z domačini, nategi in to ne enkrat, nategi na vsakem koraku. Računovodski servis, banka, lastnik prostorov v najemu, …
Nazadnje pri nakupu sluzbenega vozila. Iskala sem rabljen avto, v dobrem stanju. Našla avto, ponujala ga je avtohiša. Avto smo videli, nakazali denar, dobili pa mačka v žaklju. V oglasu in ob ogledu so trdili eno (avstrijski avto, prvi lastnik, tehnično bp, pokazali ponarejene dokumente…), resnica pa drugačna. Sedaj je zadeva pri odvetniku. Samo kaj, ko domočini ščitijo domačine in težko, da bom kaj dosegla. Odvetnik bi moral glede na situacijo takoj podati kazensko ovadbo, pa je ni… Je rekel, da bo počakal, če nam vrne denar.

Skratka, v Avstriji je treba biti zelo zelo previden. Sedaj sem se bolj obračam na povezave z ex-yu, kot z domačini, kljub vsem predsodkom so ex-yu bolj pošteni in zaupanja vredni kot lokalni ljudje. Za lokalce smo apriori manj vredni, gledajo nas zviška in če se le da, gledajo, kako te okrog prenesti.

a da sem do tega prišla, sem morala iti skozi take grenke izkušnje, kot jih imaš ti. Nategi z avtomobili so v Sloveniji enako pogosti, če ne še bolj. Pravice je v Avstriji več na policiji in sodiščih. Sprejemanje ljudi je odvisno od več dejavnikov, po mojih izkušnjah je najhujše z manj izobraženimi, ki si radi filajo ego na tebi, bolj navzgor ko greš, boljši so ljudje, bolj mirni, bolj prijazni, bolj razumni in te zaradi tega bolj cenijo itn.

Kako te je nategnil računovodski servis, če smem vprašat?

Jaz sem zadovoljna, imam hiško, super plačo, super življenje, Avstrijci so kulturni ljudje in zato z njimi nimam težav.

večina računovodskih servisov v Avstriji se ukvarja tudi z davčnim svetovanjem. nateg je bil v tem, da vsakic, ko sem npr prinesla kakšne dokumente ali pozdravila lastnika, je ta to smatral kot “svetovanje” in zaračunal, ravno tako so mi dodatno zaracunali vsak poslani email – kateri se ni nanasal na nobeno svetovanje ali kakšno posebno zadevo, temvec je bil le del redne komunikacije v stilu “manjka na ta racun, nam ga lahko dostavite” ipd. skratka, tega v poslih se nikoli prej nisem dozivela- da ti nekdo za redno komunikacijo ločeno zaračuna kot extra “honorar”. potem sem zahtevala specifikacijo teh extra storitev, pa je nisem dobila. Sedaj ravno iscem racunovodstvo, ki bo v lasti nekoga iz ex-yu.

Avstrijci prekleto dobro ločijo kaj se plača in kaj ne. Posel je posel. Nam je to bolj nenavadno, ker smo vajeni prijateljskih uslug, vez, poznanstev.
Sem pa natege doživela povsod v tujini. Sklepam, da je tujec najbolj priročen za pokvarjene namene goljufov povsod.

večina računovodskih servisov v Avstriji se ukvarja tudi z davčnim svetovanjem. nateg je bil v tem, da vsakic, ko sem npr prinesla kakšne dokumente ali pozdravila lastnika, je ta to smatral kot “svetovanje” in zaračunal, ravno tako so mi dodatno zaracunali vsak poslani email – kateri se ni nanasal na nobeno svetovanje ali kakšno posebno zadevo, temvec je bil le del redne komunikacije v stilu “manjka na ta racun, nam ga lahko dostavite” ipd. skratka, tega v poslih se nikoli prej nisem dozivela- da ti nekdo za redno komunikacijo ločeno zaračuna kot extra “honorar”. potem sem zahtevala specifikacijo teh extra storitev, pa je nisem dobila. Sedaj ravno iscem racunovodstvo, ki bo v lasti nekoga iz ex-yu.[/quote]

Nisem v Avstriji, a pri nas je isto. Vsako minuto in uslugo ti obracunajo, od kopij do telefonskih klicov. Ce si sveza iz Slovenije, si verjetno navajena, da marsikaj dobis zastonj, cesar v tujini (kapitalisticni) ni. Gre se amo za denar, in tega ne imenujejo nateg ampak uspesno poslovanje.

Ne živim v Avstriji, tam sem bila nekajkrat kot turist. Po pravici povedano, mi ljudje niso všeč. Delujejo mi arogantno, ne želijo govoriti angleško kaj šele slovensko. Večkrat doživeto, da so nas v gostilni pustili čakati takoj, ko so ugotovili, da smo Slovenci. Ne vem no, tam sem se počutila odveč.

večina računovodskih servisov v Avstriji se ukvarja tudi z davčnim svetovanjem. nateg je bil v tem, da vsakic, ko sem npr prinesla kakšne dokumente ali pozdravila lastnika, je ta to smatral kot “svetovanje” in zaračunal, ravno tako so mi dodatno zaracunali vsak poslani email – kateri se ni nanasal na nobeno svetovanje ali kakšno posebno zadevo, temvec je bil le del redne komunikacije v stilu “manjka na ta racun, nam ga lahko dostavite” ipd. skratka, tega v poslih se nikoli prej nisem dozivela- da ti nekdo za redno komunikacijo ločeno zaračuna kot extra “honorar”. potem sem zahtevala specifikacijo teh extra storitev, pa je nisem dobila. Sedaj ravno iscem racunovodstvo, ki bo v lasti nekoga iz ex-yu.[/quote]

Nisem v Avstriji, a pri nas je isto. Vsako minuto in uslugo ti obracunajo, od kopij do telefonskih klicov. Ce si sveza iz Slovenije, si verjetno navajena, da marsikaj dobis zastonj, cesar v tujini (kapitalisticni) ni. Gre se amo za denar, in tega ne imenujejo nateg ampak uspesno poslovanje.[/quote]

mislim, da napacno razumes. placuje se mesecni pavsal, ki zajema vec faktur, kot jih imamo in vec obracunov OD kot jih imamo. ne more ti nekdo za vsako figo kar tako nekaj dodatno zaracunavati … , razen, ce je tako vnaprej dogovorjeno.

In prav tako delajo Slovenci z ljudmi iz bivše Jugoslavije,oni so čefurji,cigani….in ne vem še kaj.
Kaj misliš,kaj so Slovenci za Avstrijce?
Upam,da razumeš,kaj želim s tem povedati?!

Nisem v Avstriji, a pri nas je isto. Vsako minuto in uslugo ti obracunajo, od kopij do telefonskih klicov. Ce si sveza iz Slovenije, si verjetno navajena, da marsikaj dobis zastonj, cesar v tujini (kapitalisticni) ni. Gre se amo za denar, in tega ne imenujejo nateg ampak uspesno poslovanje.[/quote]

mislim, da napacno razumes. placuje se mesecni pavsal, ki zajema vec faktur, kot jih imamo in vec obracunov OD kot jih imamo. ne more ti nekdo za vsako figo kar tako nekaj dodatno zaracunavati … , razen, ce je tako vnaprej dogovorjeno.[/quote]

Tu gre za upravičenost zaračunanih storitev. Ne bom pametna, katere storitve so upravičene in katere ne, ker se na avstrijsko zakonodajo še ne spoznam zelo veliko. Lahko pa pokličeš druge računovodske servics oz. davčne svetovalce in jih vpraša, če bi oni take zadeve zaračunali in se nato odločiš za plačilo ali neplačilo in s tem povezano možnostjo tožbe. Potem boš tudi vedela, če zamenjati servis ali ne.

mislim, da napacno razumes. placuje se mesecni pavsal, ki zajema vec faktur, kot jih imamo in vec obracunov OD kot jih imamo. ne more ti nekdo za vsako figo kar tako nekaj dodatno zaracunavati … , razen, ce je tako vnaprej dogovorjeno.[/quote]

Tu gre za upravičenost zaračunanih storitev. Ne bom pametna, katere storitve so upravičene in katere ne, ker se na avstrijsko zakonodajo še ne spoznam zelo veliko. Lahko pa pokličeš druge računovodske servics oz. davčne svetovalce in jih vpraša, če bi oni take zadeve zaračunali in se nato odločiš za plačilo ali neplačilo in s tem povezano možnostjo tožbe. Potem boš tudi vedela, če zamenjati servis ali ne.[/quote]

ampak za take storitve potem mora obstajati cenik, stranka pa mora biti s tem v naprej seznanjena. tukaj ne obstaja taksen cenik in vnaprej naj ni bilo predstavljeno, da se zaracune za “dober dan, prinesla sem dokumente”. gre za nateg, da te nekdo olupi, če te lahko.

Tako kako se vi pocutite v tujini, (ceprav ni vedno tako), tako se ljudje ,ki prihajajo iz juznih Republik pocutijo pri vam. Samo v razmislek nacionalistom!

To se pa takole bere, kot da bi napisala za Hrvaško, pa ravno tako greste dol vsako leto na morje. Zanimivo.

Kulturen (poudarek je na kulturen), deloven Slovenec z znanjem nemščine ima odprta vrata v Avstriji. Oni niso taki, kot mi Slovenci, ko vsakega od doli sprejmemo z odprtimi rokami, pa četudi ne ve našega jezika. Oni so ponosni nase. V tem je razlika.

konjusarji,majhen butast narod ki ga nikoli nikoli niso spostovali.

Na oni strani Alp je tudi precej Hrvatov, Bosancev, Srbov… Kako pa oni vidijo Avstrijce?

45 let življenja v avstriji ampak še vedno sem tujec, še vedno mi dajo vedeti da nisem njihov, nisem potomec cesarske države , za njih smo vsi jugosi pa če si doktor znanosti ali pa gradbeni delavec , žal taka je resnica , lahko se tolažiš s hišo, plačo ampak s družabnim življenjem kjer so vključeni avstrijci sigurno ne, za njih si jugos , aja pa poročen sem s avstrijko in ona pravi, tako tukaj je Dunajčani se imajo za nekaj več, sledijo Salzburžani , ostalo so pa nekaj mešanega.

45 let življenja v avstriji ampak še vedno sem tujec, še vedno mi dajo vedeti da nisem njihov, nisem potomec cesarske države , za njih smo vsi jugosi pa če si doktor znanosti ali pa gradbeni delavec , žal taka je resnica , lahko se tolažiš s hišo, plačo ampak s družabnim življenjem kjer so vključeni avstrijci sigurno ne, za njih si jugos , aja pa poročen sem s avstrijko in ona pravi, tako tukaj je Dunajčani se imajo za nekaj več, sledijo Salzburžani , ostalo so pa nekaj mešanega.[/quote]

Pa še to – nikjer drugje na svetu nisem dozivela, razen v Avstriji – takoj te vprašajo: ” Oprostite, od kod pa ste vi? ” in to redno, vsepovsod. Od kod jim ta pravica, da te klasificirajo za “2.class person” že takoj na začetku? Seveda od sedaj naprej se ne bom slepila, bom realna in svoja pričakovanja prilagodila tem spoznanjem. Sicer pa sem srecna, da se nismo odločili preseliti. Raje zivim v Sloveniji in hodim tja občasno.

Tule gor večina bolj kot ne svoje lastne frustracije sprošča ko opisuje “realnost” Avstrijcev. Ali zaradi mene Hrvatov, Italijanov itd.

Če se znaš primerno obnašat, uredit, obleč, govorit solidno nemščino ( Eni, vidim; težijo zato, ker se Avstrijcem v Avstriji ne da govorit angleško. Halo! Zakaj pa bi v lastni domovini?), boš čisto v redu sprejet. Kje na Koroškem boš skozi prišel tudi s slovenščino, zlasti kot kupec.

Pa na glede na gene, ki so v Avstriji tako ali tako precej zmešani, zlasti s slovanskimi, zlasti na Dunaju. Tudi premožnost, socialni status ni tako odločilen. Nič bolj kot v SLO.

Če se pa zgledaš. se vedeš in govoriš kot Balkanec, te bojo pač sprejeli za Balkanca. Ne vem, kaj se mate za bunit 🙂

45 let življenja v avstriji ampak še vedno sem tujec, še vedno mi dajo vedeti da nisem njihov, nisem potomec cesarske države , za njih smo vsi jugosi pa če si doktor znanosti ali pa gradbeni delavec , žal taka je resnica , lahko se tolažiš s hišo, plačo ampak s družabnim življenjem kjer so vključeni avstrijci sigurno ne, za njih si jugos , aja pa poročen sem s avstrijko in ona pravi, tako tukaj je Dunajčani se imajo za nekaj več, sledijo Salzburžani , ostalo so pa nekaj mešanega.[/quote]

Sam si krivec, če se nimaš za potomca cesarske države. Verjetno se imaš za potomca Jugoslavije, ki je obstajala 70 let. Ne vem od kod si po genih ( mogoče iz področja kakega cara Dušana), ampak večina sedanje Slovenije je bila del habsburškega cesarstva skoraj 600 let. Pred tem pa skupaj z našimi severnimi sosedi še del skupnega germanskega svetega rimskega cesarstva praktično od Karla Velikega naprej. Torej še iz prvega tisočletja.

Kaj ti jaz morem, če se distanciraš od te zgodovine. Potem pa jokcaš, da se Avstrijci distancirajo od tebe. Tvoje lastno maslo, če se maš bolj za jugosa.

To žal ne bo držalo. Sebe imam za kulturno, vedno urejeno (poslovna oblačila vrhusnkih materijalov), imam 8. stopnjo izobrazbe (torej doktorat), delam posle po celem svetu (npr od janurja po danes, sem bila več kot 60 dni na potovanjih – ZDA, Australija, po Evropi, Aziji, itd) , poznam različne kulture, sem odprtih misli in načeloma brez predrasodkov, v tem primeru z Avstrijci, pa sem globoko razočarana.

Primerno oblečt? Poglej jih malo kako se oni napravljajo. Ne bi rekla če bi bilo govora o Italijanih.

45 let življenja v avstriji ampak še vedno sem tujec, še vedno mi dajo vedeti da nisem njihov, nisem potomec cesarske države , za njih smo vsi jugosi pa če si doktor znanosti ali pa gradbeni delavec , žal taka je resnica , lahko se tolažiš s hišo, plačo ampak s družabnim življenjem kjer so vključeni avstrijci sigurno ne, za njih si jugos , aja pa poročen sem s avstrijko in ona pravi, tako tukaj je Dunajčani se imajo za nekaj več, sledijo Salzburžani , ostalo so pa nekaj mešanega.[/quote]

Imam drugačen podatek. Nekdo živi na “selu” že desetletja in ker je priden, s spoštovanjem Avstrijci govorijo o njem. Vsi, tako tisti bolj nerazgledani kot tisti bolj. Opravlja čisto navadna dela. V mestih pa pravim da jaz tako nimam nobenega problema, sklepam prava prijateljstva, o vsem se da pogovorit. Meni sicer še manjka nekaj časa, da bom povsem normalno čisto v vseh situacijah sproščena in ne bom razmišljala 100 na uro, če sem povedala prav ali ne, a počutim se čisto dobro, domače, tako da še včasih v Sloveniji s polno glavo nemščine hočem reči komu danke ali kaj podobnega.:-))

To pa sploh ni res. Če bo pri nas hrvat prišel v trgovino, mu bodo trgovke takoj začele čebljati po hrvaško. Ko bo slovenec prišel na hrvaško, pa ne boš nikoli in nikdar slišal od njih slovenske besede.
Enako je z avstrijci. Takoj, ko se en prikaže pri nas, si vsi začnejo lomiti jezik z nemščino, ko prideš ti k njim, je pa tako… ali boš povedal po nemško kar želiš ali pa pač ne bo dobil.

Torej, kaj si hotel-a povedati??

Zakaj bi Avstrijci v lastni domovini govorili angleško??
Zakaj potem ti isti Avstrijci pri nas, torej v naši lastni domovini, kjer se govori slovensko, čisto normalno pričakujejo, da bomo z njimi govorili nemško in jih seveda tudi razumeli????

Zakaj bi mi v naši lastni domovini morali razumeti njihov jezik in v njihovem jeziku tudi komunicirati?
Zakaj, te sprašujem. Zakaj en Avstrijec pri nas ne razmišlja kot ti in govori slovensko???????

Primerno oblečt? Poglej jih malo kako se oni napravljajo. Ne bi rekla če bi bilo govora o Italijanih.[/quote]

He, he, saj oni tudi tako mislijo. Ko pridejo k nam, oblečejo svoja najboljša, zakmašna oblačila, da jih spoznaš na 3 km :)))

New Report

Close