Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zdrava živila za tiste s plitkim žepom

Zdrava živila za tiste s plitkim žepom

Še vedno čakam 10 jedilnikov iz te odlične poceni hrane, da ne bo aktiven, fizično delaven najstnik pol ure po kosilu lačen.
Danes sem skuhala gobovo juho s krompirjem in bučno pito s solato. Jemo zelo malo novodobnih uvoženih pogruntavščin. Veliko znam skuhati in zelo sem prožna pri tem. Nič ne zavržemo. Ogromno jedi na žlico, vsakovrstna žita. Ampak niso poceni. Sploh ker brez vsega niso ravno zelo dobra. Ajdova kaša je odlična jed, samo ne sama in suha.

Bruhal sem jaz, ostali, ki so se z njimi basali, pa ne. Strupenih nismo nabirali.

Mi jedilnikov ne bomo dočakali, veš zakaj, ker se od repe in krompirja najejo morda pujsi, pa še tem jedilnike kmetje kombiniramo s pomijami in jabolki ter pestjo vitaminov.


Saj jih nobeden ne, le 90 zastrupitev s strupenimi gobami je bilo prejšnji mesec na hitro, ko so gobe malo bolj rasle.

Saj bo, po mojem se mestna nevzgojena svojajt več ne bo dolgo prosto gibala po gozdovih in uničevala, predlog je že dolgo na mizi in bo moral kljub upiranju bit sprejet.

sej pišeš da znaš dobro in zdravo kuhat, zakaj pol rabiš jedilnike?


Je tako, ampak ti si staromodna, ne veš, da je vse in in najbolš, super zdravo, kar je še ne dolgo nazaj veljalo za svinjski futer in odpadke. 🙂 Kdaj je pa kdo vraga nasul zrnje koruze v zeleno solato, kot to danes počno? Za kokoši že….no ja saj ti ljudje so danes na ravni kokoši, ovc in še česa. 🙂

Moja mama je bila najstnica, ko se je začela 2. sv. vojna. 4 leta so jedli za zajtrk močnik, za kosilo krompir in zelje ali krompir in solato, ali matevža, za večerjo močnik. In par jajc na teden. In fižolove juhe. Sem in tja so jedli ajdove žgance in še bolj poredko polento. Meso so videli mogoče 1x na mesec. Včasih so jedli sladico: fižol skuhan z jabolkom.

Tudi pred in po vojni so imeli podobno hrano, le nekaj več zelenjave in meso 1x na teden, v nedeljo.

V šolo so ona in njeni vrstniki pred vojno hodili bosi, samo pozimi so smeli nositi čevlje, sicer bi se preveč obrabili, saj je isti par čevljev nosilo več otrok. In mama se nikoli ni imela za revno, ker so drugi ljudje v vasi živeli podobno.

Ti ljudje so bili bolj zdravi kot vsega presitia današnja generacija, ki je odraščala na čokolinu, siru in salamicah in danes prisega na zdravo ekzotično hrano.

regrat
zelje sveže
zelje kislo
repa kisla
ohrovt svež
kumare
stročji fižol
buče in bučke
krompir vseh oblik in barv
čebula
česen
fižol
leča
čičerika (od nekdaj jo obožujem, še iz dalmacije, kjer se je zelo pogosto in ji rečejo slanutak in makedonije, kjer ji rečejo leblebija)
prosena kaša
polenta

kot najstnica sem hodila k bratu, ki je služil JNA v MAkedoniji. Tam so jedli leblebijo, hrustljavo, slano, kot tukaj arašide. NIkoli prej in nikoli kasneje, nisem jedla nič tako zelo dobrega in okusnega 🙂
a se to dobi kje še danes?

To komot sama narediš, pride dobro 🙂
Npr. takole:
https://oblizniprste.si/slastni-prigrizki/hrustljavo-pecena-cicerika/

sej pišeš da znaš dobro in zdravo kuhat, zakaj pol rabiš jedilnike?
[/quote]

Ne potrebujem jedilnika. Niti nimam čisto plitkega žepa. Menim samo, da se iz tistih par vele zdravih osnovnih živil brez dodatkov težko do sitega nahraniš iz tedna v teden.

Iz boab pride še boljše, pa še bob je naš avtohton iz starih cajtov, kokšjerika pa ni, nisi vedela? 🙂

Bob, bobu bob. 🙂 Fina skomljata, suha, malo grenka stvar z debelim olupkom in ogabnim okusom, bojša od čičerike, čeprav podobna. 🙂

Iz boab pride še boljše, pa še bob je naš avtohton iz starih cajtov, kokšjerika pa ni, nisi vedela? 🙂
[/quote]

Vem, ampak boba ne morem kar tako kupit, kadar se mi zazdi. Pa če je še tako avtohton. Sicer pa ne vem, a nisi ti nekaj full proti ajdi pa piri pa to, čeprav so tudi nekako avtohtone?

Vem, ampak boba ne morem kar tako kupit, kadar se mi zazdi. Pa če je še tako avtohton. Sicer pa ne vem, a nisi ti nekaj full proti ajdi pa piri pa to, čeprav so tudi nekako avtohtone?
[/quote]
A bejž no, potem pa jej bob takrat ko raste, saj čičeriko , ki jo kupiš tudi ni sveže obrana, se kaki dve leti vozi v hladilnici do tebe iz Kitajske. 🙂 Bob cenim, mi smo ga sadili doma vsako leto, jedli natanko enkrat letno, tisti dan smo bili vsi lačni, še starša sta vsako leto znova ugotovila, da ni tako dober kot je lep videt. 🙂 Ajdove žgance začinjene z ocvirki pa vsake toliko jem, sem ti povedal, čeprav imam raje matevža začinjenega s prepečenim prekakjenim špehom in kos prekajenega mesa ter zraven kislo zelje. 🙂

Pa kaj najedaš s tem, kdaj bob raste. Nimam njive in nimam vrta in bob pač ni zadeva, ki se bi jo dalo kar tako v štacuni kupit. Pa bi ga, ker mi je všeč. Kaj ti spet ni jasno?


KLinc pa taka zavedna slovenka, ki kupuje kitajsko čičeriko, saj čičerika tudi zdaj ne raste. 🙂 Imaš teglce, jaz ti zrihtam bob in sadiš, kot fižol, ne? Ne pa kitajsko “zdravbo hrano”, kot tiste sveže zamrznjene osliče, ki so jih letos zaplenili preden so jih po leto dni troganja v hladilnici mislili dat na naše trgovske police………Pa tko si zavedna in proti invazivnim vrstam, vsak drug dan pa nabijaš s čičeriko, ki je azijska rastlina.


KLinc pa taka zavedna slovenka, ki kupuje kitajsko čičeriko, saj čičerika tudi zdaj ne raste. 🙂 Imaš teglce, jaz ti zrihtam bob in sadiš, kot fižol, ne? Ne pa kitajsko “zdravbo hrano”, kot tiste sveže zamrznjene osliče, ki so jih letos zaplenili preden so jih po leto dni troganja v hladilnici mislili dat na naše trgovske police………Pa tko si zavedna in proti invazivnim vrstam, vsak drug dan pa nabijaš s čičeriko, ki je azijska rastlina.
[/quote]
Saj dokler se Yo ne začne zavzemati, da naj vrli Slovenci vzgajajo na svojih tleh čičeriko, potem je še vse v redu. Pa do takrat ko se bo to zgodilo, čičerika (še) ni invazivna vrsta … Modrček, malo bo treba osnove biologije ponovit 😉 Lep večer!


Saj dokler se Yo ne začne zavzemati, da naj vrli Slovenci vzgajajo na svojih tleh čičeriko, potem je še vse v redu. Pa do takrat ko se bo to zgodilo, čičerika (še) ni invazivna vrsta … Modrček, malo bo treba osnove biologije ponovit 😉 Lep večer!
[/quote]

Uf, to je pa jošk slavne gole ven padu.


Saj dokler se Yo ne začne zavzemati, da naj vrli Slovenci vzgajajo na svojih tleh čičeriko, potem je še vse v redu. Pa do takrat ko se bo to zgodilo, čičerika (še) ni invazivna vrsta … Modrček, malo bo treba osnove biologije ponovit 😉 Lep večer!
[/quote]
Kaj ima pa Yo po tvojem z biologijo in praviš, da bo čičerika postala invazivna vrsta, ko jo bo Yo začela sadit? A ste babe vse ob večerih nalite kot čepi na forumu , da take pišete ali vam je to naravna danost? 🙂


Kaj ima pa Yo po tvojem z biologijo in praviš, da bo čičerika postala invazivna vrsta, ko jo bo Yo začela sadit? A ste babe vse ob večerih nalite kot čepi na forumu , da take pišete ali vam je to naravna danost? 🙂
[/quote]
Dragi plavi, posebej za tebe se ga toko ulijemo, da ne samevaš 🙂


Saj ne jes SAMO tega, ampak zivila pac vkljucis v redno prehrano. Navadni ovseni kosmici so vsaj 3x cenejsi od pobarvanih sladkih briketov, pa se barvi in visku sladkorja se izognes. Suhi fizol in kislo zelje tudi ni hrana, ki bi stala celo premozenje. Poskusi kdaj k pasirani spinaci in pire krompirju namesto hrenovk dati 2 jajci na oko ali mehko kuhani. Dosti ceneje in dosti bolj hranljivo. Itd.

Za Modri sij pa vprasanje: si kot otrok jedel lubenice? Je mama vlagala ta malo “paradajz” papriko? No vidis, pa so to ravno tako “eksoticne” zadeve kot cicerika. Ce se ti jug stare Juge zdi eksoticen.

Uf, to je pa jošk slavne gole ven padu.
[/quote]
Vidiš, ko ne poznaš dogovorov med forumaši. Midve z golo imava dogovorjeno, da jaz plavega mal ogrejem, potem grem pa mlajše rajcat. Gola pa potem nadaljuje s plavim …

Moderator, upam, da imaš kaj kondomov na zalogi … Saj veš, da ne bodo virusi ….


Saj ne jes SAMO tega, ampak zivila pac vkljucis v redno prehrano. Navadni ovseni kosmici so vsaj 3x cenejsi od pobarvanih sladkih briketov, pa se barvi in visku sladkorja se izognes. Suhi fizol in kislo zelje tudi ni hrana, ki bi stala celo premozenje. Poskusi kdaj k pasirani spinaci in pire krompirju namesto hrenovk dati 2 jajci na oko ali mehko kuhani. Dosti ceneje in dosti bolj hranljivo. Itd.

Za Modri sij pa vprasanje: si kot otrok jedel lubenice? Je mama vlagala ta malo “paradajz” papriko? No vidis, pa so to ravno tako “eksoticne” zadeve kot cicerika. Ce se ti jug stare Juge zdi eksoticen.
[/quote]

Resno sprašujem PR, a to je razširjena navada, da se zraven špinače in krompirja mora nujno pojesti še kaj? Jaz sem že od primarne družine navajena, da je čist ok brez dodatkov. Nekajkrat je mama sicer naredila doma narejene zelenjavne polpete (se jih da tudi kupiti). Samo se niso potem kaj prida pojedli. Ponavadi jih je samo oče.

New Report

Close