Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zdrava živila za tiste s plitkim žepom

Zdrava živila za tiste s plitkim žepom

bog vas nima rad, nehite kozlarije pisat.
1. jota
2. ričet
3. segedin
4. pire krompir in bučke
5. različne rižote
6. pite iz prosene/ajdove kaše s sezonskim sadjem
7. sataraš
8. žganci polenta

Ampak cela štala, da za vse našteto dobiš čimveč domače zelenjave in sadja. In seveda meso manjka, če imaš odraščajoče mulce. Potem pa od kmeta do kmeta fehtačit za domače kure, govedino, ovce, koze, zajce. S svinjino je itak problem, ker tisto malo, kar pridelajo sami pojejo in ni na prodaj.
In z domačim mesom ješ naribano sladko zelje in solato, če seveda prigrebeš do zdrave. Pa krompir. In če imaš domače meso lahko pol še bolonez in golaž delaš. Tako da se jedilnik da naredit, ki je če kupuješ sezonsko lahko precej ugoden tudi cenovno.
Ampak a sploh kdo od vas ki v Hoferju bio semenke kupujete ve koliko dela je že s tem, da stvari nakup nabereš, pol pa še skuhaš?
Seveda če imaš vrt nekaj pridelaš sam, ampak tudi tu gre čas. Tudi tega verjetno večina ne ve, ker med vašim klamfanjem o kvinoji, tofuju ipd. njivo itak mame in tašče obdelujejo:)
Ampak s trudom se da tudi najstnike nafutrat zdravo.

Amapak vi ki ste na kvinoji,


Saj ne jes SAMO tega, ampak zivila pac vkljucis v redno prehrano. Navadni ovseni kosmici so vsaj 3x cenejsi od pobarvanih sladkih briketov, pa se barvi in visku sladkorja se izognes. Suhi fizol in kislo zelje tudi ni hrana, ki bi stala celo premozenje. Poskusi kdaj k pasirani spinaci in pire krompirju namesto hrenovk dati 2 jajci na oko ali mehko kuhani. Dosti ceneje in dosti bolj hranljivo. Itd.

Za Modri sij pa vprasanje: si kot otrok jedel lubenice? Je mama vlagala ta malo “paradajz” papriko? No vidis, pa so to ravno tako “eksoticne” zadeve kot cicerika. Ce se ti jug stare Juge zdi eksoticen.
[/quote]

Čičerika je azijska rastlina, ki nikakor ne paše v naš prostor. Za kalitev potrebuje 18 stopinj, tako da se pri nas lahko sadi le za domačo uporabo. In glede na to , da je čičerika po okusu in vsem prmerljiva bobu, bob je celo malo bolji, ne vem zakaj se promovira uvoz kitajskega živila kot izjemno zdravega, namesto da bi se promoviral bob in začel sadit pri nas. Pradajz papriko, smo pa poznali in vlagali že pred 40. leti, prav tako kumare, gobe, srbsko solato, kislo zelje, repe nismo marali…

Včeraj je ena baba na forumu naštela sama azijska imena živil, ki pridejo v poštev v “zdravem ” prehranjevanju. Se pravi je pri nas največji problem polnih riti in treba bi bilo malo pripret pipico hrane na razpolagi, ne da zgolj obljubljajo, da bo kmalu kriza s hrano in je bo primanjkovalo, ker edino tako se bo pamet začela vračat.

Samo pa res ne vem, če sem jaz tista, ki vsak drugi dan čičeriko ven meče? Kje to?

Sicer pa, da te ne bo preveč azijsko poreklo čičerike skrbelo, ni ravno tako:
https://sl.wikipedia.org/wiki/{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8Ci{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8Derika
In nenazadnje se potem zajebeš še pri bobu :))))
http://druzina.enaa.com/kulinarika/Pozabljeni-bob-bi-ga-poskusili.html

Resno sprašujem PR, a to je razširjena navada, da se zraven špinače in krompirja mora nujno pojesti še kaj? Jaz sem že od primarne družine navajena, da je čist ok brez dodatkov. Nekajkrat je mama sicer naredila doma narejene zelenjavne polpete (se jih da tudi kupiti). Samo se niso potem kaj prida pojedli. Ponavadi jih je samo oče.
[/quote]
Ja, kolikor jaz poznam, mislim da nihce ne je samo spinace in pireja. Standardno je zraven kuhana govedina (iz nedeljske juhe) ali pa hrenovke.
Meni je pasirana spinaca in pretlacen krompir cudna in prazna kombinacija samo zato, ker je vse skupaj kot en frutek. Podusena cela spinaca in krompir v kosih pa mi je normalen obrok. :)) Pac stvar navade.
Pa zelenjavni polpeti bi mi tudi pasali zraven, medtem ko k frutek spinaci pa ne.

Vi se ne zavedate, da so lačni po blokovskih naseljih.

Kam naj gre ena mamca po regrat? Na zelenico posrano od pasicov?
Kam naj gre po solato, če težko hodi?

Ne more vsak laufat po Jelovici in si nabrat gob, kostanja, šipka…….. pa še moliš, da te ne dobi lublanska inšpekcija.

Po moje je za okni blokov nebroj osamljenih ljudi. Ko bodo umrli, se bo pa 12 dedičev greblo za nujni delež!

Hehe zdaj vidim,da je veliki poznavalec taplavo teslo svoje znanje o čičeriki prepisal iz wikipedije.


Ja, kolikor jaz poznam, mislim da nihce ne je samo spinace in pireja. Standardno je zraven kuhana govedina (iz nedeljske juhe) ali pa hrenovke.
Meni je pasirana spinaca in pretlacen krompir cudna in prazna kombinacija samo zato, ker je vse skupaj kot en frutek. Podusena cela spinaca in krompir v kosih pa mi je normalen obrok. :)) Pac stvar navade.
Pa zelenjavni polpeti bi mi tudi pasali zraven, medtem ko k frutek spinaci pa ne.
[/quote]

Frutek špinače pri nas tak ne jemo veliko 🙂 Krompir pa zraven v tisoč in eni obliki. Hvala!


Nič se ne zajebem, govorim o modenem času, ne o tem, da je kropmpir prišel iz Amerike in z njim koloradski hrošč.:-) Bedast je ta trend povzdigovanja azijskih živil kot edinh zdravih, to je zgolj polna rit in prazna glava črede. Ljudje ni ranili lakoto, da bi se vrnila pamet in spoštovanje česa.

Kot to pametovanje v tej temi. Serjete babe s polno ritjo, najkatera od vas, ko bo na socialni podori pove kako pestro in kvalitetno bo kuhala, ne pa da zdaj nabijate s polno ritjo, kako se vse da.


Nič se ne zajebem, govorim o modenem času, ne o tem, da je kropmpir prišel iz Amerike in z njim koloradski hrošč.:-) Bedast je ta trend povzdigovanja azijskih živil kot edinh zdravih, to je zgolj polna rit in prazna glava črede. Ljudje ni ranili lakoto, da bi se vrnila pamet in spoštovanje česa.

Kot to pametovanje v tej temi. Serjete babe s polno ritjo, najkatera od vas, ko bo na socialni podori pove kako pestro in kvalitetno bo kuhala, ne pa da zdaj nabijate s polno ritjo, kako se vse da.
[/quote]

A potem krompir je v redu, čičerika ni, bob je pa celo avtohton? Po kateri logiki?
Ker če ti kot avtohtone sorte jemlješ tisto, kar so imeli tvoji starši in stari starši na njivi 50 let nazaj, potem boš ob malo guglanja kmalu lačen. No, kot vidiš, se moraš tudi bobu izogibat :))))

Odjebite s to čičeriko! Pa kajenski poper, pa kokosovo maslo……. pa kva še???

A potem krompir je v redu, čičerika ni, bob je pa celo avtohton? Po kateri logiki?
Ker če ti kot avtohtone sorte jemlješ tisto, kar so imeli tvoji starši in stari starši na njivi 50 let nazaj, potem boš ob malo guglanja kmalu lačen. No, kot vidiš, se moraš tudi bobu izogibat :))))
[/quote]Avtohtone sorte jemljem po logiki našega podnebja in tvojega sprenevedanja ob polni riti, ko boš imela prazno, kar jo boš kmalu, skupaj zamno in vsemi ostalimi v prihodnosti, ti ne bo več do nabijanja traparij.

Rad sem prisluhnil stari mami, ki je pripovedovala, kako je kot sveža vdova preživela vojno s tremi otroki, v hiški veliki 4x 4 metre, očetu, kao je bilo v izgnanstvu, še vedno rad prisluhne starim ljudem, čeprav jih je iz leta v leto manj. Polne riti niste več sposobne niti pogovora, ne le da nimate razsodnosti in nobenega spoštovanja do ničesar, za povrh ste še hhinavski in žleht, ne le omjeni.

Glasujem za bob.
Za našega avtohtonega, slovenskega, ki zraste iz snega!
Plus vodna kreša!

Čakj uno vprašaj, ki je včearj napisala sama azijska imena živil primernih za zdravo prehrano…..ne moreš verjet, na kako raven so ljudje danes prišli…

Kako ne poznate čičerike, saj je doma v istri. Mi jo jemo odkar pomnim, pa sem kar nekaj stara.

A potem krompir je v redu, čičerika ni, bob je pa celo avtohton? Po kateri logiki?
Ker če ti kot avtohtone sorte jemlješ tisto, kar so imeli tvoji starši in stari starši na njivi 50 let nazaj, potem boš ob malo guglanja kmalu lačen. No, kot vidiš, se moraš tudi bobu izogibat :))))
[/quote]

Sonja, vzamem nazaj svojo izjavo od zadnjič, da si inteligentna in razgledana.
Nič od tega, le polna gneva in arogance, niti ne obvladaš osnovni bonton.

Avtohtone sorte jemljem po logiki našega podnebja in tvojega sprenevedanja ob polni riti, ko boš imela prazno, kar jo boš kmalu, skupaj zamno in vsemi ostalimi v prihodnosti, ti ne bo več do nabijanja traparij.

Rad sem prisluhnil stari mami, ki je pripovedovala, kako je kot sveža vdova preživela vojno s tremi otroki, v hiški veliki 4x 4 metre, očetu, kao je bilo v izgnanstvu, še vedno rad prisluhne starim ljudem, čeprav jih je iz leta v leto manj. Polne riti niste več sposobne niti pogovora, ne le da nimate razsodnosti in nobenega spoštovanja do ničesar, za povrh ste še hhinavski in žleht, ne le omjeni.
[/quote]

No, daj nas razsvetli, kje je razlika med čičeriko in bobom in zakaj je zate bob avtohton, čičerika pa invazivna sorta :))))

Sonja, vzamem nazaj svojo izjavo od zadnjič, da si inteligentna in razgledana.
Nič od tega, le polna gneva in arogance, niti ne obvladaš osnovni bonton.
[/quote]

Kaj je pa tebe prizadelo?

Slovenski kmetje pa jokajo.,…………danes cel dan sem na tržnici prodal za 20 €.

Itak, če ima cene nabite! Krat 3.
Razen krompir.

Spust SLO kmet cene na rave trgovinske .- pa bomo vsi kupovali. Eno leto boš tenko piskal …. boš mal težko vzdrževal 2 traktorja, avto, živali……… pol bo pa zalaufalo. Kdo ima to od nas, ki smo kupci??
Imate pa vsooooooo hrano in rajši, da zgnije ali jo pobere pozeba, kot da bi šopek peteršilja prodali po isti ceni, kot v štacuni!!

Pa ker mal poznam sceno – vem, da ima kmet vse zase popolnoma ločeno. Kar gre v prodajo, ni več to.!!

Ne nas okol prinašat!

Čakj uno vprašaj, ki je včearj napisala sama azijska imena živil primernih za zdravo prehrano…..ne moreš verjet, na kako raven so ljudje danes prišli…
[/quote]

Polarni, imate vi še doma ta pravi bob, drobnozrnatega, našega avtohtonega, ne tega debelega iz Italije?

No, daj nas razsvetli, kje je razlika med čičeriko in bobom in zakaj je zate bob avtohton, čičerika pa invazivna sorta :))))
[/quote]
Z invazivno sorto sem se zajebaval, ker rada večkrat omenjaš. A si spet pijana ali se le delaš tumasto? Čičerike ne moreš na prostem na veliko gojit v našem podnebju, ker že za samo kalitev potrebuje 18 stoinj celzija. Bob pa pri nas lakho sadiš celo večkrat letno, tako kot fižol, grah., … Po vrednosti in okusu sta bob in čičerika primerljiva. Pa pejt še riž pri nas sejat. Ali pa vse tiste oreščke in živila, ki jih danes poivzdigujejo kot edine zdrave, pa to nikor niso, ki nikakor ne bi uspevale v našem okolju. Amapk je oh in sploh “super zdravo”, ker je betica sfiuzlana rit polna, pa ne ve kaj bi si še izmisliala, da bi bilo fensi. Kriva je pa država, ki dopušča uvoz vsega tega, kar omejena čreda zahteva. POjdi živet v Azijo, pa boš imela v celoti azijsko prehrano, mislim , da bi te hitro navdušenje minilo in vse tiste, ki prisegajo na super živilca iz azije, da se preseravajo in lahko izžiblajo norost in domišljavost..

Polarni, imate vi še doma ta pravi bob, drobnozrnatega, našega avtohtonega, ne tega debelega iz Italije?
[/quote]Ne vem jaz ga nimam, bi moral sestro vprašat, če še sadi in kaj sadi.


Z invazivno sorto sem se zajebaval, ker rada večkrat omenjaš. A si spet pijana ali se le delaš tumasto? Čičerike ne moreš na prostem na veliko gojit v našem podnebju, ker že za samo kalitev potrebuje 18 stoinj celzija. Bob pa pri nas lakho sadiš celo večkrat letno, tako kot fižol, grah., … Po vrednosti in okusu sta bob in čičerika primerljiva. Pa pejt še riž pri nas sejat. Ali pa vse tiste oreščke in živila, ki jih danes poivzdigujejo kot edine zdrave, pa to nikor niso, ki nikakor ne bi uspevale v našem okolju. Amapk je oh in sploh “super zdravo”, ker je betica sfiuzlana rit polna, pa ne ve kaj bi si še izmisliala, da bi bilo fensi. Kriva je pa država, ki dopušča uvoz vsega tega, kar omejena čreda zahteva. POjdi živet v Azijo, pa boš imela v celoti azijsko prehrano, mislim , da bi te hitro navdušenje minilo in vse tiste, ki prisegajo na super živilca iz azije, da se preseravajo in lahko izžiblajo norost in domišljavost..
[/quote]

Sem ti že zgoraj napisala, da mi povej, kje jaz povzdigujem čičeriko, pa mi nisi.
Kot mi nisi razložil, kje je blazna razlika med čičeriko in bobom.
Še manj mi je jasno, kaj mene tlačiš v oreške ipd., ki jih niti ne maram.

Ne vem jaz ga nimam, bi moral sestro vprašat, če še sadi in kaj sadi.
[/quote]

Velja. Hvala.

Ne vem jaz ga nimam, bi moral sestro vprašat, če še sadi in kaj sadi.

Haha za vsakega od nas,ki nad niti ne poznaš, točno veš kako zgledamo in koliko denarja baje imamo oz nimamo. Pri lastni sestri pa niti to ne veš, če ima še njivo. Dobre odnose imaš na celi črti,vidim.

New Report

Close