Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zoprna sodelavka

Zoprna sodelavka

Par let starejša od mene, nekaj več delovnih izkušenj, nikakršnih prestižnih referenc.
Tako, med vrsticami sem že večkrat slišala, da zna biti hudo pikra. Druži se samo z eno iz kolektiva in je ob pogovoru z njo polna sama sebe. In ob najmanjši napaki-bom že povedala šefu.
To je mobbing na kvadrat. To je prvovrstna priliznjenka.
Namesto, da bi delala v dobro vseh, v dobro kolektiva, vidi samo sebe.
In nihče se ji ne upa zoperstavljati.


Tocno to. Eni bi se vtikali v tujo lastnino in komandirali kdo ja in kdo ne.

Pamti i vrati, bi rekli naši južni sosedje. Bodi strogo formalna z njo, komuniciraj samo kolikor je nujno, službene zadeve vse prek maila. Seveda pazi pri delu. Bo že prišla situacija, ko ji boš lahko vrnila. Ne tako otročje direktno kot ona in mogoče pri pomembnejših zadevah ;). Se je treba naučiti plavati z morskimi psi.
Aja, pa če se le da, grem na službene poti z avtom najraje sama. Imam rada komoditeto, da grem, ko mi paše in se ustavim, kjer in kadar meni paše, poslušam svojo glasbo. Res mi ni do prilagajanja, če ni nujno.

Ne pusti se ji. Niti slučajno ji ne pokaži, da te je prizadela ampak imej hrbtenico! Verjetno se samo počuti ogroženo, ker je nekdo boljši.

Nekaj tolažilnih besed za vse, ki se bojujete proti tistim, ki bi hoteli nekaj biti, pa nič niso in se v potu obraza podrejenega naslajajo v njegovi zadregi.
To sem hotel napisati, prišel bo čas, ko se bo dobila palica tudi za njeno ta zadnjo in takrat bo udarila do črnega.
Za vsakega se dobi palica v grmu. In tudi zanjo se bo in udarila jo bo do črnega.

Zakaj pa ti je pokvarila zaupanje vase? Zato, ker je sikala kot kača?
Lej drugega ti ne morem reči, kot delaj na sebi in to trdo delaj, da boš visoko nad takšnimi avšami.
Drugače boš skozi vse življenje trpela zaradi njih. Ugotovi, da niso vredne pol… saj veš kaj mrzle vode. :-))

Vaš link

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- There are only five things we need in life: - good friends, good job, good food, good sleep & good _UCK (whatever you thinking is right) Great minds discuss Ideas; Average minds discuss Events; Small minds discuss People.

Kje delaš? Najbrž v JS. Tam zagotovo ne napredujejo vedno najbolj sposobni, najbolj pridni in marljivi delavci, pač pa tiste, ki se znajo prikupiti šefu — beri znajo do prave mere poflirtati ali še kaj več z njim. Da so take osebe na slabem glasu, ki napredujejo predvsem iz razloga, ker vodja goji simpatije do njih, je pa popolnoma upravičeno. Zato gre tu za dvorezen meč.

V JS so napredovanja le redko upravičena. Ponavadi gre po sistemu kdo je komu bolj simpatičen. Tisti je tudi nagrajen tako ali drugače. Tudi afere so se že zgodile in so vsi vedeli, da je določena XX oseba napredovala zaradi intimnosti s šefom.

Ne trdim, da je v vseh primerih tako, a v večini je.

Avtorici pa svetujem, da se sodelavke izogiba, če se le da. Lahko pa te potolažim, da je veliko huje, ko se nekdo napravlja, da je iskren in se dela prijaznega v obraz, kasneje pa ugotoviš, da te dejansko že cel čas ne mara. Še huje je, da je to vodja, ki te ocenjuje in lahko zaradi tega tudi pristransko, to je slabše oceni tvoje delo.

Kje delaš? Najbrž v JS. Tam zagotovo ne napredujejo vedno najbolj sposobni, najbolj pridni in marljivi delavci, pač pa tiste, ki se znajo prikupiti šefu — beri znajo do prave mere poflirtati ali še kaj več z njim. Da so take osebe na slabem glasu, ki napredujejo predvsem iz razloga, ker vodja goji simpatije do njih, je pa popolnoma upravičeno. Zato gre tu za dvorezen meč.

V JS so napredovanja le redko upravičena. Ponavadi gre po sistemu kdo je komu bolj simpatičen. Tisti je tudi nagrajen tako ali drugače. Tudi afere so se že zgodile in so vsi vedeli, da je določena XX oseba napredovala zaradi intimnosti s šefom.

Ne trdim, da je v vseh primerih tako, a v večini je.

Avtorici pa svetujem, da se sodelavke izogiba, če se le da. Lahko pa te potolažim, da je veliko huje, ko se nekdo napravlja, da je iskren in se dela prijaznega v obraz, kasneje pa ugotoviš, da te dejansko že cel čas ne mara. Še huje je, da je to vodja, ki te ocenjuje in lahko zaradi tega tudi pristransko, to je slabše oceni tvoje delo.
[/quote]

Dobro, mislim, da malo pretiravaš. Če uslužbenka v javnem sektorju napreduje postopoma in v običajnem obdobju za napredovanje, je to posledica njenega dela, pridnosti, iznajdljivosti, znanja. Problematične so tiste, ki že v štartu dobijo dokaj visok naziv, ali neko drugo “ugodnost” mimo vrste. Takih je kar nekaj z vsako novo vlado. So tudi primeri, ko je vodja na izjemno visokem položaju, pa so vsi njegovi podrejeni oziroma podrejene starejši od nje oziroma njega, pa še z več izkušnjami. Ne vem, kako lahko spoštuješ nekoga, ki ni strokovnjak na določenem področju, niti nima izkušenj.

Z avtorico sočustvujem. Poznam to sceno.

Sama sem vedno strmela k dobrim, korektnim odnosom, predvsem pa k profesionalnosti v kolektivu in doseženemu normativu. Vse ostalo me nikoli ni zanimalo.

Jaz imam pa sicer tako izkušnjo. Nikoli nisem hotela spletati prijateljskih vezi v službi, nedavno tega pa sem in sem s tem storila usodno napako, zaradi katere se v tej službi več nisem počutila dobro in sodelavci so se mi posmehovali zaradi nje.

Zaupala sem zasebne reči osebi, ki me nikoli v resnici ni marala. To spoznanje je bilo zame zelo boleče. Po klepetalniku sva se zasebno pogovarjali tudi po več ur. Ni bilo teme, ki je ne bi dali čez. Preveč stvari sem ji povedala o sebi, potem pa sem od preostalega dela kolektiva izvedela, da jim je vse, kar sem ji zaupala, povedala. To je bil zame hud šok. Še zdaj ne morem verjeti s kakšno hinavsko osebo sem imela celo privatne stike. Zelo obžalujem to izkušnjo.

Vesela sem, da ta oseba, ki me je prizadela, kmalu odide in ne bova več sodelovali. Bolečina bo verjetno s tem izginila. Vsaj upam.

Avtorica, bodi močna.

Dobro, mislim, da malo pretiravaš. Če uslužbenka v javnem sektorju napreduje postopoma in v običajnem obdobju za napredovanje, je to posledica njenega dela, pridnosti, iznajdljivosti, znanja. Problematične so tiste, ki že v štartu dobijo dokaj visok naziv, ali neko drugo “ugodnost” mimo vrste. Takih je kar nekaj z vsako novo vlado. So tudi primeri, ko je vodja na izjemno visokem položaju, pa so vsi njegovi podrejeni oziroma podrejene starejši od nje oziroma njega, pa še z več izkušnjami. Ne vem, kako lahko spoštuješ nekoga, ki ni strokovnjak na določenem področju, niti nima izkušenj.
[/quote]

Če bi lahko, bi povedala za primer poimensko, pa ne želim imeti težav in prejeti po pošti kake tožbe. Verjemi, v večini primerov gre preko postelje. Tudi v JS.

Navadi se hitrega in učinkovitega razmišljanja. Sedaj je ona klofnila tebe, ker si ti zamudila priložnost, da bi jo nazaj. Sicer je ta situacija zamujena, ampak fajn bi bilo, če bi recimo pravi čas čisto mirno in dostojanstveno rekla, da Ona ima ime in da je zelo vljudno, če se ga v nagovoru ali ogovoru uporabi, še sploh če ima tendenco šikaniranja. Ali pa kaj drugega, kar bi ji zaprlo usta, najvažneje je, da ni knedla, s solzami obrobljenih oči, globokega dihanja… ne, enostavno moč v sporočilu in moč sporočila, premoč, skratka.

Težko jo boš “onesposobila”, ker je očitno neuravnovešena. Samo čakaš lahko, da ji sami spodrsne. Enkrat bo že naredila kakšno napako, ki jo bo opazil šef. Take osebe se prej ali slej zapletejo, verjemi.
[/quote]

Navadno se mobing začne na ta način – z izločanjem, opravljanjem, klevetanjem. Napadalec vloži vse napore v to, da žrtev izolira, izloči, osami in proti njej z obrekovanjem ustvari trdno koalicijo. Žrtev se počuti vedno bolj izločena, ogrožena, izolirana, nesposobna, nesamozavestna, prestrašena… začne delati napake, je psihično izmučena… in prerokba se začne uresničevati. Baje ima žrtev mobinga le cca 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} možnosti, da mobing preživi na istem delovnem mestu. Navadno situaciji ni kos, se psihično zlomi in predčasno zamenja službo, ali se umakne v bolniško. Mobing na delovnem mestu je najlaže primerjati z napadom tropa hijen. Žrtev naprej osamijo, nato pa zalezujejo dneve daleč, dokler jo nemočno ne pokončajo in raztrgajo.

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]

Navadno se mobing začne na ta način – z izločanjem, opravljanjem, klevetanjem. Napadalec vloži vse napore v to, da žrtev izolira, izloči, osami in proti njej z obrekovanjem ustvari trdno koalicijo. Žrtev se počuti vedno bolj izločena, ogrožena, izolirana, nesposobna, nesamozavestna, prestrašena… začne delati napake, je psihično izmučena… in prerokba se začne uresničevati. Baje ima žrtev mobinga le cca 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} možnosti, da mobing preživi na istem delovnem mestu. Navadno situaciji ni kos, se psihično zlomi in predčasno zamenja službo, ali se umakne v bolniško. Mobing na delovnem mestu je najlaže primerjati z napadom tropa hijen. Žrtev naprej osamijo, nato pa zalezujejo dneve daleč, dokler jo nemočno ne pokončajo in raztrgajo.
[/quote]

Veš, kako pravijo….vse je odvisno od šefa oziroma šefinje. Če je ta korekten, pravičen, umirjen, preudaren, se nekaj takega ne more zgoditi. Žal je v JS takih zelo malo. 😉

Veš, kako pravijo….vse je odvisno od šefa oziroma šefinje. Če je ta korekten, pravičen, umirjen, preudaren, se nekaj takega ne more zgoditi. Žal je v JS takih zelo malo. 😉
[/quote]
Res je. Mobing lahko preseka zgolj šef. Nič drugega ne pomaga, nobeno dokazovanje sposobnosti, kompetenc… vse to je pickin dim… 😉

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]

Navadno se mobing začne na ta način – z izločanjem, opravljanjem, klevetanjem. Napadalec vloži vse napore v to, da žrtev izolira, izloči, osami in proti njej z obrekovanjem ustvari trdno koalicijo. Žrtev se počuti vedno bolj izločena, ogrožena, izolirana, nesposobna, nesamozavestna, prestrašena… začne delati napake, je psihično izmučena… in prerokba se začne uresničevati. Baje ima žrtev mobinga le cca 35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} možnosti, da mobing preživi na istem delovnem mestu. Navadno situaciji ni kos, se psihično zlomi in predčasno zamenja službo, ali se umakne v bolniško. Mobing na delovnem mestu je najlaže primerjati z napadom tropa hijen. Žrtev naprej osamijo, nato pa zalezujejo dneve daleč, dokler jo nemočno ne pokončajo in raztrgajo.
[/quote]

miles imaš prav. Vendar se mobing izjemno težko dokaže v sodnih postopkih, če ni vpleten tudi šef.
Neko sikanje ene babe drugi še niti približno ne moreš okarakterizirati kot mobing. :-))

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- There are only five things we need in life: - good friends, good job, good food, good sleep & good _UCK (whatever you thinking is right) Great minds discuss Ideas; Average minds discuss Events; Small minds discuss People.

miles imaš prav. Vendar se mobing izjemno težko dokaže v sodnih postopkih, če ni vpleten tudi šef.
Neko sikanje ene babe drugi še niti približno ne moreš okarakterizirati kot mobing. :-))
[/quote]

Sikanje ene babe še nikoli ni bil problem. Ko pa se začnejo intrige, zarota, obrekovanja… no, to pa je že druga pesem 😉 Dober šef se MORA ukvarjati tudi s temi stvarmi in imeti delovno okolje pod kontrolo. Sicer bolje, da ga ni.

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]


To je njen problem, ne tvoj.
Da pa s tako lahkoto zgubiš zaupanje vase, pa pomeni samo to, da si ga do zdaj tkala v zunanjih odzivih nase. Zaupanje je v tebi, ne zunaj tebe. Ko boš to dojela, te nobena taka sodelavka ne bo mogla spravit v slabo voljo. :)).

Sikanje ene babe še nikoli ni bil problem. Ko pa se začnejo intrige, zarota, obrekovanja… no, to pa je že druga pesem 😉 Dober šef se MORA ukvarjati tudi s temi stvarmi in imeti delovno okolje pod kontrolo. Sicer bolje, da ga ni.
[/quote]

Imaš popolnoma prav.
Vendar recimo v konkretnem primeru mislim, da ne bi bilo dobro, da bi takoj letela do šefa z zgodbo kaj je tista siknila. Kajti mogoče “alfa” samica kolektiva točno to pričakuje, da jo lahko začne prikazovati v slabi luči pred sodelovkami.
Važno je, da se ne da zmesti in da ohrani mirno glavo. Potem bo videla, kako se bodo stvari razvijale. Predvsem pa je važno, da če se le da naštudira to “alfa” samico in njene metode.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- There are only five things we need in life: - good friends, good job, good food, good sleep & good _UCK (whatever you thinking is right) Great minds discuss Ideas; Average minds discuss Events; Small minds discuss People.

Sikanje ene babe še nikoli ni bil problem. Ko pa se začnejo intrige, zarota, obrekovanja… no, to pa je že druga pesem 😉 Dober šef se MORA ukvarjati tudi s temi stvarmi in imeti delovno okolje pod kontrolo. Sicer bolje, da ga ni.
[/quote]

Tako je. Žal pa je precej šefov takih, da jim slabi odnosi med podrejenimi ustrezajo. Dokler se oni prepirajo med sabo, se ne bo nihče z njim oziroma njegovo (ne)sposobnostjo ukvarjal. So tudi prebrisani šefi, ki posebej poskrbijo za take odnose, sami pa “operejo roke” in se delajo nevedne. Tista “sikajoča baba” je lahko nekdo, ki jo je nadrejeni nagovoril, da se tako obnaša, saj je na ta način težje dokazati mobbing, tako kot pravi watamaro.

Imaš popolnoma prav.
Vendar recimo v konkretnem primeru mislim, da ne bi bilo dobro, da bi takoj letela do šefa z zgodbo kaj je tista siknila. Kajti mogoče “alfa” samica kolektiva točno to pričakuje, da jo lahko začne prikazovati v slabi luči pred sodelovkami.
Važno je, da se ne da zmesti in da ohrani mirno glavo. Potem bo videla, kako se bodo stvari razvijale. Predvsem pa je važno, da če se le da naštudira to “alfa” samico in njene metode.
[/quote]
Ja, to je res. Ampak keč pri mobingu je ravno ta, da je treba odreagirat precej hitro, sicer so tvoje šanse preživetja minimalne. Ko je enkrat koalicija proti tebi ustvarjena je prepozno… In navadno se mobinga začneš zavedati, ko začne leteti iz vseh strani – in kot rečeno, takrat je žal že prepozno tudi za posredovanje šefa, ker te kolektiv že izločil. Malo je pa takih šefov, ki bi obrnili kolektiv na glavo zaradi ene prestrašene osebe. Game over.

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]

Imaš popolnoma prav.
Vendar recimo v konkretnem primeru mislim, da ne bi bilo dobro, da bi takoj letela do šefa z zgodbo kaj je tista siknila. Kajti mogoče “alfa” samica kolektiva točno to pričakuje, da jo lahko začne prikazovati v slabi luči pred sodelovkami.
Važno je, da se ne da zmesti in da ohrani mirno glavo. Potem bo videla, kako se bodo stvari razvijale. Predvsem pa je važno, da če se le da naštudira to “alfa” samico in njene metode.
[/quote]

Res je, mogoče ji je “alfa samica” že pripravila past, da se vanjo ujame. Na koncu bo avtorica prikazana kot nekorektna in prepirljiva. Menim pa, da je redkokatera alfa samica tako pogumna “na suho”. Mora imeti neko zaledje, ali pri drugih sodelavkah, ali pri samem šefu oziroma šefinji.


To je njen problem, ne tvoj.
Da pa s tako lahkoto zgubiš zaupanje vase, pa pomeni samo to, da si ga do zdaj tkala v zunanjih odzivih nase. Zaupanje je v tebi, ne zunaj tebe. Ko boš to dojela, te nobena taka sodelavka ne bo mogla spravit v slabo voljo. :)).
[/quote]
To je res, ampak na žalost le v teoriji. V službah je ogromno mobinga, stresa in bolniških zaradi načrtnega škodovanja, šikaniranja, intrig. Človeški odnosi znajo biti precej nečloveški – daleč smo mi od Švedske… 😉
Mobing je precej bolj resna zadeva od nepriljubljenosti. Gre za načrtno škodovanje določeni osebi, to pa ima lahko zelo hude in dolgoročne posledice (izguba službe = socialne varnosti, post-travmatski stres, bolniške…). Skratka, to nikakor ni hec.

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]


To je res, ampak na žalost le v teoriji. V službah je ogromno mobinga, stresa in bolniških zaradi načrtnega škodovanja, šikaniranja, intrig. Človeški odnosi znajo biti precej nečloveški – daleč smo mi od Švedske… 😉
Mobing je precej bolj resna zadeva od nepriljubljenosti. Gre za načrtno škodovanje določeni osebi, to pa ima lahko zelo hude in dolgoročne posledice (izguba službe = socialne varnosti, post-travmatski stres, bolniške…). Skratka, to nikakor ni hec.
[/quote]

Daleč smo mi od Švedske ja. Predvsem pa zato, ker imamo postavljenih mnogo šefov po politični liniji, nepotizmu, klientelizmu… in ne po sposobnostih… tko čist mim grede.

V tem je tudi vsa razlika. :-))))

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- There are only five things we need in life: - good friends, good job, good food, good sleep & good _UCK (whatever you thinking is right) Great minds discuss Ideas; Average minds discuss Events; Small minds discuss People.


To je res, ampak na žalost le v teoriji. V službah je ogromno mobinga, stresa in bolniških zaradi načrtnega škodovanja, šikaniranja, intrig. Človeški odnosi znajo biti precej nečloveški – daleč smo mi od Švedske… 😉
Mobing je precej bolj resna zadeva od nepriljubljenosti. Gre za načrtno škodovanje določeni osebi, to pa ima lahko zelo hude in dolgoročne posledice (izguba službe = socialne varnosti, post-travmatski stres, bolniške…). Skratka, to nikakor ni hec.
[/quote]
To je res, mobing je marsikje.
jaz nisem govorila o mobingu. Ampak o tem, da naj se avtorica ne pusti vsaki sodelavki takole sprovocirat. Pa kaj pol če uni ni všeč, ne moreš biti vsakemu všeč no. S tem, ko samega sebe ojačaš, ti dejansko taka sodelavka ne pride do živega, ker veš, da je to samo njena hrana, ker drugače ne zna živet.

Daleč smo mi od Švedske ja. Predvsem pa zato, ker imamo postavljenih mnogo šefov po politični liniji, nepotizmu, klientelizmu… in ne po sposobnostih… tko čist mim grede.

V tem je tudi vsa razlika. :-))))
[/quote]

Švedsko omenjam v povezavi z mobingom zgolj zato, ker ima najboljšo in najostrejšo zakonodajo s tega področja, poleg tega pa so se mobinga kot problema sploh prvi sistemsko lotili.

------------------------------------------------------------------------------------------------------- [i]Do what you can't.[/i]

New Report

Close