Nina Grilc: “V svoji izkušnji nikoli nisem želela postati žrtev”

27. januar 2023

Nina Grilc: “V svoji izkušnji nikoli nisem želela postati žrtev”

27. januar 2023
Foto: H&M Move

Po tem, ko je leta 2021 izgubila svojega moža, je Nina Grilc postala prepoznavnejša vplivnica, ki odkrito govori o svoji izgubi. S svojo zgodbo predstavlja, da je gibanje pomemben del fizične in mentalne moči, zato je pred kratkim postala prva ambasadorka H&M Move.

Nina Grilc je slovenska vplivnica, ki na svojih družbenih omrežjih deli številne vsebine povezane z aktivnim preživljanjem prostega časa in družino. Leta 2021 se je njen mož, Marko Grilc, eden najuspešnejših slovenskih deskarjev vseh časov, smrtno ponesrečil. Nina se kljub težki življenjski preizkušnji ni predala in skupaj z njunimi otroki ohranja spomin na preminulega moža.

Na svojem Instagramu je že vse od nesreče transparentna in ji služi kot dnevnik, kjer komunicira s sledilci in z njimi deli svoje misli ob žalovanju. “Skozi sporočila ljudi sem počasi začela razumevati, da imajo moje besede težo in da ljudje v mojih zapisih velikokrat najdejo tudi delček sebe,” je pojasnila in dodala, da v “svoji izkušnji nikoli nisem želela postati žrtev in nekdo, ki bi se ljudem smilil.”

Foto: H&M Move

Stremi k temu, da kljub negativni življenjski preizkušnji na ljudi vpliva pozitivno, in del tega je vsekakor fizična aktivnost. “Moje duševno in čustveno stanje je bilo v zadnjem letu velikokrat na preizkušnji, od anksioznosti, strahu, paničnih napadov, do nepopisne žalosti in občutka nemoči. Prav vsakič znova se v teh trenutkih zatečem ravno v gibanje in šport.”

Tako je postala prva ambasadorka H&M Move, kasneje pa so v k sodelovanju povabili še Tima Marovta. “Oba imata izjemno navdihujoči življenjski zgodbi in sta pravi dokaz, da je z gibanjem mogoče vse,” pravijo pri H&M.

Nina Grilc in Tim Marovt sta lokalna ambasadorja H&M Move. (Foto: H&M Move)

Gibanje je v tvojem življenju več kot očitno pomembno, nenazadnje tako ali drugače živiš v gibanju. Kako bi pomen gibanja opisala z besedami?
Zame osebno je gibanje nekaj, brez česar si težko predstavljam vsak dan. Gibanje ni le navada, zaradi katere se bolje počutim, ampak je del mojega življenja, ki je nujno potreben za mojo koncentracijo, psihično stanje in pa fizično kondicijo, ki je pri treh otrocih kar nujno potrebna.

Koliko časa na dan nameniš gibanju? Premalo ali ravno prav?
Veliko premalo, oziroma veliko manj, kot bi si želela. Dan ima na žalost le 24 ur in dva otroka sta šoloobvezna, tako da si je včasih treba za gibanje v naravi ali za šport čas kar izboriti, je pa res, da zato tiste trenutke, ko uspem posvetiti športu, še toliko bolj cenim.

Katere oblike gibanja imaš najraje?
Najraje se gibam v naravi. Narava ima izredno moč in skupaj s fizično aktivnostjo je pravi balzam za telo in dušo. Najraje seveda deskamo na snegu, kolesarimo, rolkamo, surfamo na valovih, super je tudi kakšen izlet v hribe ali tek ob jezeru, včasih pa paše tudi kakšen trening v telovadnici.

Si med gibanjem raje v družbi ali sama?
Najraje imam, ko športamo skupaj z otroki. Vedno je zabavno in zanimivo, hkrati pa je to tudi nekaj, kar nas povezuje in zbližuje. Med tekom ali ko telovadim v telovadnici, pa ta čas iskreno najraje izkoristim za malo tišine in časa zase.

Foto: Instagram @grilogang

Veliko si bila že po svetu. Kako bi naš odnos do gibanja in nasploh načina življenja, povezanega z njim, primerjala z drugimi državami, ki si jih obiskala?
Mislim, da smo Slovenci izredno športen narod, da se radi gibamo in preživljamo čas v naravi, za kar imamo v Sloveniji res enkratne pogoje. Verjetno smo tudi zato v samem vrhu sveta, kar se tiče športnih dosežkov.

Iz izkušenj, res ogromno ljudi pozna našo malo Slovenijo, saj smo jo Slovenci skozi leta suvereno postavili na sam vrh držav z svetovno poznanimi športniki in njihovimi športnimi dosežki in v tem smislu sem zelo ponosna, da sem Slovenka.

Vsakodnevno gibanje ima veliko prednosti, ne samo na telesno, ampak tudi na mentalno, duševno zdravje. Gibanje je del fizične in obenem mentalne moči. Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Absolutno. Mislim, da sta telo in psiha zelo tesno povezana in najbolje delujeta, ko sta v ravnovesju. Zdravo in močno fizično telo, sigurno igra pomembno vlogo pri zdravem in pozitivno naravnanem duševnem stanju.

Konkretno – kako in na kakšne načine ti gibanje izboljša življenje?
Na lastni koži sem izkusila, kako izredno pomembna je fizična aktivnost v povezavi z mentalnim zdravjem. Moje duševno in čustveno stanje je bilo v zadnjem letu velikokrat na preizkušnji, od anksioznosti, strahu, paničnih napadov, do nepopisne žalosti in občutka nemoči. Prav vsakič znova se v teh trenutkih zatečem ravno v gibanje in šport. Iskreno je to edina stvar, ki zares deluje pri tem, da se moje misli umirijo in moje duševno stanje popolnoma stabilizira. Zame in za mojo družino je zato gibanje izredno pomembno in potrebno.

Foto: H&M Move

Dokončaj stavek. Dan brez gibanja je …
… kot sončev mrk, je rekel sin Maxx. Zanimivo za kratek čas, ampak ne nekaj, kar bi bilo za nas dobro na dolgi rok.

Se strinjaš, da se da težke življenjske preizkušnje premagati ali vsaj omiliti z gibanjem?
Vem, da se da. So stvari v življenju, ki se jih ne da spremeniti, premagati ali preboleti, je pa gibanje nekaj, kar nam pri tem lahko pomaga, da jih drugače sprejemamo in se z njimi spopadamo na bolj pozitiven način oziroma da se z njimi naučimo živeti.

Ali ob težkih življenjskih preizkušnjah uteho nemudoma poiščeta v gibanju ali najprej preteče nekaj časa? Je tudi gibanje pri vaju kdaj na stranskem tiru? Se tudi vama kdaj preprosto ne ljubi?
Načeloma je zame gibanje nekaj k čemur se zatečem takoj, če mi le življenje v tistem trenutku to omogoča. Seveda, bi se večino dni, ko imam čas takrat najraje ulegla in spala 10 ur, ampak je ravno to tisti trenutek, ko vem, da je gibanje nekaj, kar mi bo pri tem pomagalo in zvišalo moj nivo volje ter energije, zato se takrat še posebej potrudim, da v urnik stisnem kakšen trening ali vsaj sprehod z otroci.

Kako je videti tvoja običajna rekreativna izkušnja? Se popolnoma odklopiš v drugo dimenzijo, kjer odmisliš zadeve ali rekreacijo zaznamuje premislek, snovanje načrtov?
Po navadi se med rekreacijo skušam izogniti razmišljanju o drugih stvareh. Smisel je res, da se takrat odklopim in “prečistim” misli, zato da po koncu rekreacije, lažje razmišljam.

S svojim načinom življenja prek različnih družbenih platform ali v živo različne ciljne skupine spodbujaš h gibanju. Kdaj si ugotovila, da s svojo zgodbo, življenjskim slogom in gibanjem ne vplivaš le nase, ampak tudi na širši krog ljudi? Kako gledaš na to?
Družbena omrežja so bila nekaj, kjer sva že z Markom rada izpostavila prednosti gibanja v naravi z družino, kasneje po njegovi smrti so ta postala bolj kot nekakšen dnevnik zapisov, misli in čustev. Skozi sporočila ljudi sem počasi začela razumevati, da imajo moje besede težo in da ljudje v mojih zapisih velikokrat najdejo tudi delček sebe. Mislim, da smo ljudje socialna bitja in družbena omrežja nam absolutno omogočajo, da se povežemo z ljudmi, ki jih drugače morda ne bi imeli možnosti “spoznati” in z njimi “spregovoriti” kar je nekaj res posebnega.

V svoji izkušnji nikoli nisem želela postati žrtev in nekdo, ki bi se ljudem smilil, zato sem vesela, da lahko na nek način na ljudi vplivam pozitivno, morda ozavestim pozitivne stvari, kljub svoji negativni življenjski preizkušnji.

Foto: H&M Move

Te je to presenetilo? Si potrebovala nekaj časa, da si se na to navadila oziroma to sprejela? Ti je to v navdih?
Iskreno, na ljudi, ki mi sledijo, gledam kot na neko veliko skupino prijateljev. V letu dni sem prejela toliko lepih sporočil in ganljivim zgodb, da upam, da bom lahko to srčnost in prijaznost na nek način kdaj povrnila.

Druge na različne načine spodbujaš h gibanju. Kaj oziroma kdo pa je bil tisti, ki je prvi spodbudil tebe?
Kljub temu, da sem imela vedno rada šport, sem ga zares vzljubila do te mere z Markom. On je bil resnično moj večni mentor, motivator in navijač, predvsem pa moj navdih.

Kaj imaš za svojo največjo zmago?
Do zdaj, to da sem tukaj in da lahko poskrbim za svoje tri otročke. V prihodnosti pa vidim za svojo največjo zmago dan, ko bom videla svoje otroke samostojne in srečne svojih življenjskih vlogah in da sem bom z njimi lahko veselila, vseh lepih trenutkov, ki jih še čakajo.

Pomemben del različnih oblik gibanja so tudi kakovostna in udobna oblačila. Kaj ti je pri tem najpomembneje?
Udobje med vadbo je seveda ključno. Da se oblačila prijetno prilegajo telesu in podpirajo tiste dele telesa, ki to potrebujejo, je zelo pomembno, zato sem bila pri izbiri športnih oblačil vedno precej izbirčna.

Foto: H&M Move

Si slovenska ambasadorka nove blagovne znamke H&M Move. Kakšno je tvoje mnenje o kolekciji?
Ker vsakega, ki mi na družbenih omrežjih sledi, cenim, tako kot njegov čas in zaupanje, se vedno trudim, da je moje mnenje pristno in produkti ter sporočilo, za katerim stojim, iskreno. Kolekcija je noro dobra. Iskreno! Sporočilo za samo kolekcijo je nekaj, kar mi je osebno zelo blizu in v to zares verjamem, in sama oblačila s tem absolutno sovpadajo. Materiali so vrhunski in udobni, fit je noro dober in barve so top. Samo povem (smeh).

H&M Move se podaja na misijo, na kateri želi zagotoviti športna oblačila za vse ter spodbuditi ves svet in vsako telo h gibanju. Blagovna znamka ponuja dostopnejšo vizijo športa, saj ga pojmuje kot gibanje in slavi dejstvo, da je vsakdo na planetu že gibalec, ki se giblje na različne načine. H&M Move se predstavlja z elegantnimi in funkcionalnimi “gibalnimi oblačili”, ki bodo gibalcem vseh zmožnosti in spretnosti omogočila udobno in samozavestno gibanje.

Avtor
Piše

B. G.

Style. Več novic

New Report

Close