So ljudje s tetovažami privlačnejši?

03. maj 2022

So ljudje s tetovažami privlačnejši?

03. maj 2022
Foto: Pexels

Tetovaže so vedno manjši tabu, nekaterim so ljudje s tetovažami bolj privlačni, nekaterim pa manj. Na čigavi strani je znanost?

Vedno več ljudi svoja telesa krasi z različnimi motivi in risbami. A kljub normalizaciji imajo nekateri proti tetovažam še vedno predsodke in zadržke.

Uporabniki Starševskega čveka so prav tako med seboj debatirali, ali naredijo tetovaže človeka manj privlačnega. “Če vam je ženska/moški všeč, nato izveste, da ima tetovaže … vam je oseba manj privlačna?” je postavil vprašanje eden izmed uporabnikov.

“Vsiljujejo svojo filozofijo”

Odgovori so bili dokaj deljeni, nekaterim se tetovaže sploh ne zdijo primerne: “Pa, v bistvu si niti ne želim biti v njihovi bližini, pa ne, da jih sovražim, ampak v komunikaciji z njimi mi tetovaže, če so vidne, na nek način vsiljujejo. Kar pomeni, da mi vsiljujejo svojo filozofijo življenja s pofarbanimi slikami na telesu,” je odgovoril eden od uporabnikov.

Foto: Unsplash

Mnogi sicer niso imeli tako močnega mnenja: “Meni tatuji niso všeč. Tudi ljudje, ki imajo tatuje, me ne privlačijo. So mi nezanimivi.”

Nekateri pa so celo svoje mnenje o tetovažah spremenili skozi čas, zaradi njihove priljubljenosti: “Včasih so mi bili tatuji všeč, prijatelji so si jih delali. Ker pa so nekateri s tem pretiravali, so se posamezni tatuji, ki so bili sami po sebi dobri, potem kar porazgubili v množici… ali pa so se na telesu nakopičili tatuji, ki ne pašejo skupaj. Ne znam razložiti … Manj je več,” je razložil eden izmed uporabnikov.

Oseba postane bolj privlačna

Drugi pa so ravno na nasprotni strani, saj so jim osebe s tetovažami bolj privlačne od tistih brez telesnih poslikav. “Sama sem skoraj cela potetovirana že od mladosti. Vedno so me privlačili ljudje z alternativnim stilom. Je pa res, da je odvisno kakšne motive imajo,” je napisala ena izmed uporabnic.

In znanost je pravzaprav na strani tistih, ki so jim tetovaže privlačne. Raziskava Jagiellonianske Univerze za medicino na Poljskem razkriva, da predvsem ženske povezujemo tetovaže z boljšim zdravjem.

Foto: Unsplash

V svoji raziskavi so anketirancem pokazali slike golih moških, ki so bili brez tetovaž in nato gole moške s tetovažami. “Ne glede na spol in spolno usmerjenost anketirancev, so moške s tetovažami dojemali kot bolj dominantne in bolj agresivne,” razlagajo raziskovalci in dodajajo, da so ženske potetovirane moške dojemale kot bolj zdrave, a ne kot bolj privlačne. Za ženske potetovirani moški niso bili potencialni partnerji ali očetje njihovih otrok. Moški pa so potetovirane moške dojemali kot bolj privlačne in kot potencialne partnerje. Zanimivo, kajne?

V praksi je drugače

A dejanska praksa vseeno kaže naklonjenost ljudem s tetovažami. Aplikacija za zmenke Type je pred kratkim razkrila, da je kar 64 odstotkov njihovih uporabnic izrazilo preferenco za moške s tetovažami. Pravzaprav ne glede na spolno usmerjenost, so ženske bolj nagnjene k partnerjem, ki imajo nekaj tetovaž.

Foto: Pexels

Pri moških pa je delež občutno manjši – le 39 odstotkov moških privlačijo ženske s tetovažami. “Presenetljivo je, kako velik delež naših uporabnikov išče ljudi s tetovažami – več kot očitno je mnogim to zelo privlačno,” razlaga lastnik aplikacije Steve Bryson.  “Menim, da mnogi tetovaže povezujejo z zabavno, avanturistično osebnostjo.”

Raziskovalci iz Poljske Univerze za medicino pa privlačnost ljudi s tetovažami pripisujejo tudi vizualni simetričnosti telesa. “Ljudje s simetričnimi obrazi in telesi veljajo za bolj privlačne. Uhani, piercingi in tetovaže dajejo iluzijo simetričnosti, zato so mnogim bolj privlačni,” še razlagajo raziskovalci.

Avtor
Piše

Meta Vražič

Style. Več novic

New Report

Close