Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek 15-letnica noče kontracepcije

15-letnica noče kontracepcije

Kondom je lih tok zanesljiv kot tabletke. Poleg tega prepreci se spolno prenosljive bolezni. Tako da bodi vesela da ga uporablja. Poslji jo pa h ginekologu v vsakem primeru, da se jo pregleda in pogovori z njo. Stara je 15, ti za njo odgovarjas. Lahko se vrze na popek, tvoja beseda je zadnja.

15 let je občutno prezgodaj. Pa kakšne razmere imate to? Pri teh letih da ima resnega fanta in spolne odnose, je too much.

Zalomi se lahko kadarkoli danes pri 15ih letih ali pa cez 30let. In kaj ce se cez 30let zalomi, ker ni jedla tabletk bo kaj? Bos noseca pri 45letih? Ma lepo te prosim no. Kontracepcija tudi ni zanesljiva da ne bos zanosila.

Bi bilo boljše, da ostane nedolžna do 30. in se potem iz obupa da dol s prvim, ki pride mimo?

Skoz paziva pač. Sva že navajena tako. Jaz ne bi tablet ,on ne bi kondoma,noben ne želi otrok 🤷🏻‍♀️

Tisto glede pecanja moških se pa popolnoma strinjam.

Sem tudi sama tam pri 15ih al 16ih začela sexat, in od takrat naprej vedno.. sem pa poskrbela za zaščito najprej, in mi dan danes tudi nič ne manjka, sem pa takrat res bla noro obsedena z sexom, tudi kaj se tiče sem popestrila z samostoječimi štunfami in tangicami, ki sem redno nosla oboje, in od takrat še vedno obožujem štunfe in tangice..

To da dekle noče niti slišati za kontracepciske tablete je lahko iz več razlogov, saj vsi vemo kaj vse se da prebrati na spletu. Tudi kondom je kar dobra zaščita, toda vseeno. Kaj ko vi se naučila kaj o svojem ciklu, da bi vedela kdaj ima plodne dneva kaj se takrat s telesom dogaja… Verjetno bi se dalo na takšen način pomiriti starša in dekle, ki je verjetno le zbegano v vseh informacijah.
Naj si poišče kakšne informacije na Instagramu. (Priporočam

zenkicikel
in
zavedanjeplodnosti)

Seksam od 16 leta.
Imam dva otroka narejena v roku 1 oz 2 mesecev po odločitvi zanj.
Tabletk v življenju nisem jemala. Niti druge hormonske kontracepcije.
Kondomi v kombinaciji s pazi.


Sicer sem proti KT, ker so strup za ženske (a sem hkrati tudi hvaležna zanje in za dejstvo, da nam je taka zaščita dostopna, kljub vsem neželenim učinkom), a dopovej ji, da je toliko stara in njeno telo toliko zrelo, da dejansko lahko zanosi ter da mora za zaščito SEBE pred neželeno nosečnostjo poskrbeti sama. Njeno telo = njena odgovornost. Neželena nosečnost je ODGOVORNOST OBEH, zato naj fant za zaščito SEBE uporablja kondome, tvoja hči pa naj za zaščito SEBE uporablja KT.
Splav ni hec in ima lahko doživljenjske posledice.
Seks spada med aktivnosti zrelih ljudi. Če se čuti toliko zrela, da lahko seksa, potem s tem pridejo določene obveznosti. Ena izmed teh je, da skrbi za svoje zdravje, kar pomeni, da bi kot zrela oseba morala vedeti, da začetek spolnih aktivnosti sovpada z obiskom ginekologa. O tem sploh ni debate. Če po njenih intimnih delih šari njen fant, potem jo lahko pregleda tudi strokovnjak za zdravje le-teh. Obisk ginekologa ni potreben zaradi kontracepcije, temveč predvsem zaradi njenega zdravja, PAP brisov, preprečevanja bolezni ipd.
Vsem je jasno, da je treba za to, da avto varno postaviš na cesto, opraviti servis, tehnični pregled, ga zavarovati in registrirati. Naše telo je najbolj sofisticiran stroj, ki ga bomo kadarkoli posedovali, in v skladu s tem je treba z njim tudi ravnati.

Super, da se pogovarjate s hčerjo, ampak če boste šli kaj brati o kontracepciji, boste lahko videli, da to ni tako dobro in lepo kot se sliši.
Sama za svoje otroke nikoli ne bi hotela, da jih jemljejo, sploh zato, ker sem sama skoraj umrla zaradi njih, ko sem dobila pljučno embolijo.
Poznam pa tudi obilo primerov, ko se ženskam hormoni niso uredili tudi še 3 leta po jemanju. Dobro naj premisli preden v svoje telo vnaša to “kemijo”.

Bi šla pogledat učinkovitost kondomov in učinkovitost tablet? Nič ni 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, oboje je visoko učinkovito. Pa kondom bolje varuje pred spolno prenosljivimi boleznimi ter hkrati nima hormonskega vpliva. Očitno je 15letnica pametnejša.

Prvo kot prvo, naj se sama odloci katero obliko kontracepcije bo uporabljala.
Drugo kot drugo, stara je 15 let, kar pomeni, da njen menstrualni ciklus se sploh verjetno ni do konca razvit!
Tretje kot tretje, kontracepcijske tabletke so strup! Slisi se fajn, da te “varujejo” pred nezeleno nosecnostjo (a v resnici so 92{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ucinkovite), tudi kozo imas lepo itd, ampak na dolgi rok so slabe in imajo ogromno nezelenih ucinkov, kot naprimer napihnjenost, prebava se poslabsa, glavoboli, libido lahko pade, pocutje niha konstantno, spanje se lahko poslabsa. Prav tako pa, ce ima kakrsnekoli tezave, jih tabletke ne bodo resile, samo prekrile jih bodo!
In zadnje, dajte se malo pozanimat o teh stvareh. Hormonska kontracepcija je na dolgi rok slaba zadeva. Dokler uporabljata kondome je vse vredu, lepo ji razlozite da naj pazita pri fantov emu izlivu, da pac mu naj ne pride ko je v njej temvec ga naj ven potegne (pull out metoda s kondomom) in je problem resen.

Kot prvo, mene bi najbolj skrbelo to, da punca očitno seksa že od devetega razreda osnovne šole?
Kot drugo pa ne razumem zakaj noče jemat kontracepcije in se na tak način losat kondomov (dokler ima “stalnega” fanta). Saj pa se večina ljudi, sploh otrok, otepa kondomov češ, da je brez mnogo boljše. Če mene vprašaš, onadva kondomov sploh ne uporabljata in je to izjavila samo zato, da bi ti dala mir. Če pa mogoče res uporabljata kondome – kaj če jima kondom med seksom poči ima dovolj pameti v buči, da bo šla po jutranjo tabletko? Če je že sploh slišala za to.
Torej skrajšano; seks ni za otroke in z mularijo se je treba o seksu pogovarjat že pred puberteto. Ne pa, da je v večini družin spolnost tabu tema, potem se pa starši čudijo kakšne norosti zganjajo njihovi otroci.

Zdravo!

Menim, da otroka ne moreš prisilit v to da začne jemat tabletke. Zdi se mi bolj efektno, da imate nek resen pogovor o spolnosti in da izrazite vašo skrb glede nezaželene nosečnosti in kakšne posledice to pusti za sabo. Sama sem stara 19 let, nikoli nisem bila na kontracepciji, tudi ne razmišljam da bi šla (zdi se mi škoda brkljat hormone). Razumem vašo skrb, ampak se mi zdi, da je to odločitev osebe za katero gre. Sploh za to, ker imajo tabletke side effecte…

Rada pa bi izpostavila še en problem, ki se odpre z jemanjem tabletk. Glede na to, da je s fantom skupaj že nekaj časa, se verjetno pogovarjata o veliko stvareh. Med drugim mu bo verjetno omenila, da je na tabletkah. Reakcija večine fantov je v tem primeru “super, zdej lahko brez kondoma”. Skratka, to se mi zdi še slbša ideja. Kondomi so 98{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zanesljivi, tabletke pa 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ampak niso zaščita pred spolno prenosljivimi bolezni IN glede na to, da ima punca 15 let se da zgodit, da kakšen dan pozabi vzet. Pri teh letih se ne zavedaš kakšno odgovornost ima ta mini tabletka…

Mogoče ste prvič uporabili napačen pristop s predlogom o tabletkah (ko nam starši to predlagajo ne vzamemo tega kot da vas skrbi, ampak da nas napadate in rinete v nekaj in avtomatično začnemo kontrirat). Da morda naredite nek “research” o tem in ji argumentirate zakaj se vam zdi to najboljša ideja. Date pluse in minuse tabletk in čas, da se punca odloči sama. Tudi obisk ginekologa ni slaba ideja, ali pa da govori s kakšno od starejših punc, s katero si je blizu. Jaz se dostikrat pogovarjam s sestrico (ima 15 let) in se mi zdi, da ji je lažje mene poslušat in mi zaupat, kot staršem.

– vse dobro!

Bolj pamerna hči kot mama.Zakaj pa bi se zastrupljala s kemijo.A ni že dovolj bolezni pri ženskah Sama imam 49 let,nikoli pila kotracepcijo vedno kondom.Zdrava kot riba,vse kolegice neke težave,vse pile tablete.Imas zelo pametno hči. Bravo punca. Obstajajo druge zdrave zadeve…srečno

Kondomi so, če jih uporabljaš pravilno, zelo zanesljiva metoda kontracepcije. Sploh pa niso invazivni, kar pa za tabletke ne moremo reči. Tabletke ti vplivajo na hormone in nikoli ne veš, na kaj ti poleg zaščite še vplivajo. Lahko na psiho, na libido, apetit, kopičenje maščob…

Raje kot da jo siliš, da si v telo dodaja hormone, se z njo pogovori o varni spolnosti. Še prej se pa sama malo izobrazi o njej, ker očitno imaš hude predsodke pred kondomi, ki pa so popolnoma neutemeljeni.

Je katera od zagovornic KT sploh kdaj prebrala v priloženih navodilih kakšni so stranski učinki? Eden izmed mnogih je povečanje možnosti za nastanek raka na dojki. Da ne govorim o povzročanju depresije. Potem pa jej še zdravila za zdravljenje depresije. Evo, pa si na kemiji.

Se spomnim obdobja, tam nekje v 80 tih, ko sem se naposlušala, koliko ženskam so pobrali ven maternice zaradi raka. Razmišljam, če so takratne kontracepcijske tablete imele kaj pri tem. Samo razmišljam…

Koliko žensk po 15 tih letih neprestanega jemanja KT izjemno težko zanosi…

Pa ne pretiravajte. Tabletke in hormoni..kot da so potem na nekem hudem hormonskem dopingu.. gre za 1 hormon v tako nizkih dozah, da ce pozabis 1 dan je lahko ze problem ker pade nivo.
Probas..ce ti ne odgovarja (pocutje,teza,libido..) pa nehas ce ti ne.
Bolj je problem doslednost pri jemanju. Za mlada dekleta se prepisejo tabletke z zelo nizkimi dozami in ze 1 pozabljena so lahko posledice.
In..partner.. Tabletke se splaca jemat ce je seks reden, drugace je res brez veze in je kondom najboljsa zascita.
Zacela z jemanjem pri 15 petih in takrat so bile samo ene tablete STEDIRIL M..jedla 10 let. Brez tezav zanosila, sem zdrava pri 45.

Odgovor na objavo uporabnika
se ne zaveda odgovornosti, 03.05.2021 ob 08:17

Mislim, da se tvoja hčerka ne zaveda najbolj, kaj pomeni spolnost. Pri 15-ih tudi težko. Tudi sama ima 15-letnico doma in mi je zelo jasno, kako in kaj razmišljajo te punce.
Skratka, punca mora razumet in dojet, da spolnost ni samo za “zabavo”, ampak da spolnost lahko prinese tudi posledice. Ker niti kondom, niti kako drugo sredstvo pač niso 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Torej se pogovori z njo v smislu tega, če se zaveda, da lahko zanosi. In kaj pomeni zanositev pri 15-ih. In kaj pomeni splav pri 15-ih. Ali kaj pomeni imeti otroka pri 16-ih. Kaj to pomeni duševno, kaj telesno, kaj v smislu šolanja, kaj pomeni to finančno, kaj pomeni v smislu odgovornosti za drugo živo bitje. Kaj pomeni to za odnos.

Se je pripravljena ukvarjati z vsemi temi vprašanji? In če se je, kakšne odgovore ponuja? Se zaveda, da tudi splav ni nedolžen, da lahko pripelje do dolgoročnih posledic (redko, a lahko).

Je ta fant, čigar potrebe trenutno zadovoljuje, vsega tega vreden? Njenega zdravja, prihodnosti, negotovosti, odgovornosti za življenje?

Punce pri 15-ih so, če je vse normalno, pri teh letih na ravni spogledovanja, pogledovanja za fanti, prvih bežnih dotikov, prvih poljubov, ki pa tega ne presežejo, ker se ustavijo. Ker niti še niso tam.

No, tvoja punca je to presegla, pomahaj ji zdaj, da bo spoznala, da spolnost ni zabava, ni način, kako obdržati fanta, ampak je bistveno več. Je nadgradnja odnosa pri malo starejših letih in ko lahko s polnostjo odgovarjaš ne samo zase, ampak tudi za to, kar se ti lahko zgodi.

Vidi se, da si clueless boomer. Na najpopularnejšem omrežju za otroke, TikToku, je non-stop govora o sexu in še čemu hujšemu kot le navadnemu sexu.
Večina punc zdaj izgubi nedolžnosti pri 14, 15, 16, ne pa po poroki, kot v vaši generaciji.

Jaz sem enaka. Uporabljam samo kondome. To je najbolj zaneslijiva kontracepcija. Pa zablete uničujejo zdravje. Ti bi pri 16 uničila zdravje s tabletami? Kondom ni dovolj??? Kaaajjj? Pozanimaj se mal.

Če sta zaščitena s kondomom in ga znata pravilno uporabljati predvsem po zaključku odnosa (da se zadeva pravilno oz. previdno sname}, potem je to čisto dovolj. Zakaj bi morala jemati še hormonske tablete, ki niso zdrave za mlado telo.

 

Moja takrat 19 letna hči je 2018 jemala hormonske tablete. Zaradi njih je dobila pljučno embolijo, ki jo je povzročil krvni strdek, ko je pripotoval iz noge, kjer jo je najprej ful bolelo, pa ni vedela zakaj, naposled je po žilah prispel v pljuča in takrat je bilo hudo, ker zaradi njega ni mogla dihat. Na urgenci so samo vprašali dohtarji ali jemlje kt. Takoj so vedeli vzrok. En teden je bila v bolnici in pol leta je mogla jemat tablete proti strjevanju krvi. Smo sli gledat v navodila tabletk, kjer res piše, da je uporaba tablet povezana z rizikom krvnih strdkov. Vendar to so proizvajalci primorani bili napisati, potem ko so jih v zda tožili svojci umrlih žensk zaradi embolije.  In ali kdo od ginekologov danes nevarnost tega rizika pove kateri ženski, ki ji predpiše tbl? Dvomim. Pa povzročajo tudi raka na prsih. Ga je dobila ena naša znanka. Ob diagnozi isto vprašali, če ima kt kontracepcijo in jo je morala nehati jemati.

Odgovor na objavo uporabnika
sopajan, 03.05.2021 ob 07:57

Moja 15 let hči je imela spolne odnose s fantom, s katerim sta skupaj dobro leto. Čez dva meseca bo stara 16 in ne želi slišat za kontracepcijo. Uporabljata sicer kondome, ampak ne vem če je to dovolj.
Nikakor je ne prepričam, da bi šla na pregled in se odločila za še eno bolj zanesljivo metodo. Kaj lahko naredim, ne morem ji preprečiti, da bi se videvala s fantom, niti ji tablet rinit v usta.

 

In ve, da se pred SPB lahko zaščiti samo s kondomi.

Kupite ji butt plug in analni gel pa naj trenira. Ko se bo okol gonila je much smarter da si u pičko tampon zafila kao da ma menstro pol pa tipom asshole ponuja. Tko vam ziher ne bo breja ratala.

No takole bom povedala ker vidim da ste vsi zelo pametni …bom pac povedala svojo zgodbo  ..js sm mela prvega fanta pri 14ih sem bila prva s katero je imel spolne odnose da nebo pomote on je bil isto star ko js …nism bila pripravljena na spolne odnose zato je tudi on pocakal ..veliko sva se pogovarjala o teh stvareh od zascite in da se bojim da nebi zanosila …on je to razumel in je pocakal, po enmu letu sva prisla do tega da sm tut js sama pripravljena ..sel je po kondome in pac sva mela odnose … skupej sva bla 2leti pa pou na koncu sva se razsla, po nekaj casa je on dobil punco in js druzga fanta(sam zato da pozabim njega) in ta njegova punca ni dovolila da se on sploh pozdravi z mano ker je vedla da sva se mela zelo rada …po neki casa je on prekinu z njo ker je vidu da ga vara …opravicu se mi je za use kar je naredu in ker se ni pogovarju in tok sva spet prsla v stike pisala sva si vidla sva se in use(prijatelsko) js seveda nism mogla dat iz glave vse tiste trenutke ko sva bla skupi in on isto ne zato sva se odlocla da spet probava …ce ne stejemo to da sva prekinla umes bi blo use skupi 3leta pa pou k sva bla skupi pa ko pravite nekateri da to ni resna zveza pol pa res nevem

New Report

Close