Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Barca morda veš? V sloveniji bom pogodbeno delala za tujega naročnika

Barca morda veš? V sloveniji bom pogodbeno delala za tujega naročnika

Desi, ne poznava statusa avtorice; kaj pa ce je npr.na zavodu za zaposlovanje in prejema nadomestilo? Kaj pa, ce bo zasluzek toliksen, da se ji niti za en mesec, z vsem stroski odpiranja, zapiranja, racunovodstvom zaradi zakljucnih porocil ne splaca odpirati s.p.-ja? Mogoce zdaj z s.p.-jem sicer pride na boljse kot pa po pogodbi, a mogoce resno razmislja, da bi v prihodnosti sla na svoje? Z zdajsnjim enomesecnim s.p.-jem v prihodnosti izgubi pravico do znizanih prispevkov…

Marsikaj je treba upostevati, ravno tako, kot so se ob zvisanju meje precej odlocali za normirano dejavnost, kasneje pa ugotovili, da bi placali manj davkov, ce bi vodili knjige, ker so izgubili pravico do vseh olajsav…

Kakor vzames. Davcno svetovalko rabim samo oktopbra (da mi svetuje odlive) in februarja (da mi optimizira zadeve). Posamezno svetovanje me stane 105 evrov na uro. Za to, kar ti nastevas, pa bi bil nor, ce bi placeval knjigovodkinjo. Na leto izdam ca. 100 racunov. Priblizno toliko jih tudi prejmem. Vnesem v program in to je to. Vse skupaj ca. 12 x 15 minut dela. => 4 (moje) ure oz. ca. 300 evrov.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Desi a ti plačas v Nemčiji DDV od zneska,ki ga zaračuna naročniku?

Ja, sem zavezanec za DDV.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

E vidis, zdaj pa smo pri relevantnih vprasanjih. 😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Haha, najbrž, ja. :)) Zato pridejo k nam, da nas bodo isto plačali kot v matični državi. :)))

P. S. Delam za tujega naročnika in govorim iz izkušenj. Bo šlo?[/quote]

5.000 na mesec za FB ni noben znesek. Jaz placujem kolege v Sloveniji, ki delajo na moji opremi (remote – torej nimajo nobenih stroskov licenc, ipd. – to je vse moj strosek) po bruto osnovi (v slovenskem pomenu) 2.500, pri cemer bi za podobno delo v Nemciji dobili med 2.500 in 3.000 bruto. Kot FB pa bi za isto delo dobili ca. 6 do 7 tisoc (s tem, da bi delodajalca razbremenil vseh stroskov – od dopusta in bolniske, pa do opreme, obleke, licenc, prostora, ipd.).

Pisem dobronamerno. Ljudje bozji, dajte si ze razcistit osnove poslovnih odnosov, ce ne bomo vsi pocrkali. Verizno. Ni dobro to, kar se greste. Res ne.[/quote]

Ajme meni, pa ni cel svet samo računalništvo. Razpucaj si ti to že enkrat, ker v vsaki temi serješ s temi svojimi izkušnjami, ki so omejene na zelo ozko panogo in globalno za Slovence ne pomenijo nič. Jaz živim tukaj, jaz delam tukaj, jaz se soočam z realnostjo tukaj. Ti živiš v Nemčiji in nimaš pojma, kako je tukaj, samo pametuješ na suho.
Realnost je, da naročnik poišče izvajalce v Sloveniji, ker so cenejši. Jaz sem plačana nadpovprečno za Slovenijo, o honorarjih Nemcev pa nas 99,99 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lahko samo sanja. Če bi bili enaki, mi ne bi imeli dela. Tako funkcionira svet.

5.000 na mesec za FB ni noben znesek. Jaz placujem kolege v Sloveniji, ki delajo na moji opremi (remote – torej nimajo nobenih stroskov licenc, ipd. – to je vse moj strosek) po bruto osnovi (v slovenskem pomenu) 2.500, pri cemer bi za podobno delo v Nemciji dobili med 2.500 in 3.000 bruto. Kot FB pa bi za isto delo dobili ca. 6 do 7 tisoc (s tem, da bi delodajalca razbremenil vseh stroskov – od dopusta in bolniske, pa do opreme, obleke, licenc, prostora, ipd.).

Pisem dobronamerno. Ljudje bozji, dajte si ze razcistit osnove poslovnih odnosov, ce ne bomo vsi pocrkali. Verizno. Ni dobro to, kar se greste. Res ne.[/quote]

Ajme meni, pa ni cel svet samo računalništvo. Razpucaj si ti to že enkrat, ker v vsaki temi serješ s temi svojimi izkušnjami, ki so omejene na zelo ozko panogo in globalno za Slovence ne pomenijo nič. Jaz živim tukaj, jaz delam tukaj, jaz se soočam z realnostjo tukaj. Ti živiš v Nemčiji in nimaš pojma, kako je tukaj, samo pametuješ na suho.
Realnost je, da naročnik poišče izvajalce v Sloveniji, ker so cenejši. Jaz sem plačana nadpovprečno za Slovenijo, o honorarjih Nemcev pa nas 99,99 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lahko samo sanja. Če bi bili enaki, mi ne bi imeli dela. Tako funkcionira svet.[/quote]

Ne kvasi bedarij. Nemci uvazajo delovno silo zato, ker jim lastne primanjkuje. Nemska “brezposelnost” bazira predvsem (ne izkljucno, ampak predvsem) na “zenah” delavcev iz “bliznje-vzhodnih oz. bliznje-azijskih dezel”, ki na racun stevilcnih druzin vlecejo poleg place se precej visoke socialne transferje. Ce ne bi uvazali delovne sile, bi se jim sesul pokojninski sistem. To je realnost, ki jo Nemci (tudi cisto navadni smrtniki) povecini dobro poznajo. Veseli so, ce pridemo “evropejci”, ki delimo “skupno kulturo”. Oni temu recejo, da “govorimo skupni jezik”. In so nas radi pripravljeni tudi bolje placati, kakor npr. Azijce, ce le dobro delamo. In zakonitosti veljajo povsod enako, ne glede na panogo. FB oz. FMB je placan ca. 2 do 2,5 krat toliko, kolikor je placan redno zaposleni. Tukaj nekih strasnih odstopanj ni v nobeni panogi (status FB je v bistvu omejen na zelo majhno skupino poklicev, ki so si vsi na nek nacin sorodni). Prevzame pa ves poslovni riziko nase.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

E vidis, zdaj pa smo pri relevantnih vprasanjih. ;-)[/quote]

Zdaj pa preberi se moj prvi komentar v tej temi … na kak nacin bo izpeljala posel…

E vidis, zdaj pa smo pri relevantnih vprasanjih. ;-)[/quote]

Zdaj pa preberi se moj prvi komentar v tej temi … na kak nacin bo izpeljala posel…[/quote]

Ja, jaz sem se potem oglasil (po drugem) in opozoril, da smo (v bistvu sva ravno midva) to ze ugotavljali. In povedal, da je verjetno bolj smotrno, da odpre s.p. za en mesec. Tvoj prvi in zadnji komentar pa sta seveda ZELO na mestu.

In se cisto osebno: Ves Barca… Vcasih se “sporeceva”. Ampak, zelim da ves, da te kot strokovnjakinjo zelo cenim. In ce bi posloval v Sloveniji, bi te z veseljem najel kot osebno svetovalko, ker cutim, da svoje delo rada opravljas. In to pri meni veliko steje. Upam, da takihle “spopadov mnenj”ne jemljes prevec osebno in se ti (tebi osebno) opravicujem, ker te vcasih “zlorabim” tudi za “posplosevanje”. 😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ajme meni, pa ni cel svet samo računalništvo. Razpucaj si ti to že enkrat, ker v vsaki temi serješ s temi svojimi izkušnjami, ki so omejene na zelo ozko panogo in globalno za Slovence ne pomenijo nič. Jaz živim tukaj, jaz delam tukaj, jaz se soočam z realnostjo tukaj. Ti živiš v Nemčiji in nimaš pojma, kako je tukaj, samo pametuješ na suho.
Realnost je, da naročnik poišče izvajalce v Sloveniji, ker so cenejši. Jaz sem plačana nadpovprečno za Slovenijo, o honorarjih Nemcev pa nas 99,99 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lahko samo sanja. Če bi bili enaki, mi ne bi imeli dela. Tako funkcionira svet.[/quote]

Ne kvasi bedarij. Nemci uvazajo delovno silo zato, ker jim lastne primanjkuje. Nemska “brezposelnost” bazira predvsem (ne izkljucno, ampak predvsem) na “zenah” delavcev iz “bliznje-vzhodnih oz. bliznje-azijskih dezel”, ki na racun stevilcnih druzin vlecejo poleg place se precej visoke socialne transferje. Ce ne bi uvazali delovne sile, bi se jim sesul pokojninski sistem. To je realnost, ki jo Nemci (tudi cisto navadni smrtniki) povecini dobro poznajo. Veseli so, ce pridemo “evropejci”, ki delimo “skupno kulturo”. Oni temu recejo, da “govorimo skupni jezik”. In so nas radi pripravljeni tudi bolje placati, kakor npr. Azijce, ce le dobro delamo. In zakonitosti veljajo povsod enako, ne glede na panogo. FB oz. FMB je placan ca. 2 do 2,5 krat toliko, kolikor je placan redno zaposleni. Tukaj nekih strasnih odstopanj ni v nobeni panogi (status FB je v bistvu omejen na zelo majhno skupino poklicev, ki so si vsi na nek nacin sorodni). Prevzame pa ves poslovni riziko nase.[/quote]

Ti govoriš o uvozu delovne sile, jaz pa ti govorim o outsorcingu.

Ne kvasi bedarij. Nemci uvazajo delovno silo zato, ker jim lastne primanjkuje. Nemska “brezposelnost” bazira predvsem (ne izkljucno, ampak predvsem) na “zenah” delavcev iz “bliznje-vzhodnih oz. bliznje-azijskih dezel”, ki na racun stevilcnih druzin vlecejo poleg place se precej visoke socialne transferje. Ce ne bi uvazali delovne sile, bi se jim sesul pokojninski sistem. To je realnost, ki jo Nemci (tudi cisto navadni smrtniki) povecini dobro poznajo. Veseli so, ce pridemo “evropejci”, ki delimo “skupno kulturo”. Oni temu recejo, da “govorimo skupni jezik”. In so nas radi pripravljeni tudi bolje placati, kakor npr. Azijce, ce le dobro delamo. In zakonitosti veljajo povsod enako, ne glede na panogo. FB oz. FMB je placan ca. 2 do 2,5 krat toliko, kolikor je placan redno zaposleni. Tukaj nekih strasnih odstopanj ni v nobeni panogi (status FB je v bistvu omejen na zelo majhno skupino poklicev, ki so si vsi na nek nacin sorodni). Prevzame pa ves poslovni riziko nase.[/quote]

Ti govoriš o uvozu delovne sile, jaz pa ti govorim o outsorcingu.[/quote]

Tema naj bi bila o “freelancer”-jih in ne o izvozu storitev. 😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Konstruktivne debate, podkrepljene z argumenti, so mi vedno zanimive in jih niti slucajno ne jemljem za osebni napad, vsak ima moznost predstaviti svoje misljenje in konec koncev se ne tako redko najde neka cisto tretja, se boljsa ideja 🙂
Mi je pa smesno, ko se nekdo spusti na nivo osebnega zaljenja, tudi s tem, da lepim linke 🙂 Saj ne mores drugace, ce razlagas, kaj pravi zakonodaja in to podkrepis z linkom na tisti clen :))

Zdaj pa preberi se moj prvi komentar v tej temi … na kak nacin bo izpeljala posel…[/quote]

Ja, jaz sem se potem oglasil (po drugem) in opozoril, da smo (v bistvu sva ravno midva) to ze ugotavljali. In povedal, da je verjetno bolj smotrno, da odpre s.p. za en mesec. Tvoj prvi in zadnji komentar pa sta seveda ZELO na mestu.

In se cisto osebno: Ves Barca… Vcasih se “sporeceva”. Ampak, zelim da ves, da te kot strokovnjakinjo zelo cenim. In ce bi posloval v Sloveniji, bi te z veseljem najel kot osebno svetovalko, ker cutim, da svoje delo rada opravljas. In to pri meni veliko steje. Upam, da takihle “spopadov mnenj”ne jemljes prevec osebno in se ti (tebi osebno) opravicujem, ker te vcasih “zlorabim” tudi za “posplosevanje”. ;-)[/quote]

Tole te pa krepko okoli prenašajo. A veš koliko ti konec leta plačaš računovodkinji. Teh pet računov oziroma deset in ddv, plačo bi lahko sama naredila. Koliko ti potem bilanco računa tisoč evrov a še več.

Koncno nekdo s kmecko pametjo
In Barca se kar tumba svoje

Ce se v tujini s pogodbo doloci koncni strosek izplacevalca pac se in pika
Pa lahko se bolj tumbas o bruto pa bruto bruto pa II bruto pa ne vem kaj se

Oni bajo budget 5.000
Dajo 5.000
Pika

Ja, in teh (fiktivnih, ker avtorica zneska ne omenja)5.000€ se pri nas steje kot 5.000€ bruto in se placajo prispevki od bruta in akontacija dohodnine, ce gre prek pogodbe, ne placajo pa se prispevki na bruto, kar bi pomenilo bruto bruto in posledicno drugacen neto.
In jaz ze od zacetka tumbam tako, kot bi ta znesek prek pogodbe obravnavala nasa davkarija.

Ja, in teh (fiktivnih, ker avtorica zneska ne omenja)5.000€ se pri nas steje kot 5.000€ bruto in se placajo prispevki od bruta in akontacija dohodnine, ce gre prek pogodbe, ne placajo pa se prispevki na bruto, kar bi pomenilo bruto bruto in posledicno drugacen neto.
In jaz ze od zacetka tumbam tako, kot bi ta znesek prek pogodbe obravnavala nasa davkarija.[/quote]

Evo, da bomo (boste) vedeli, kako to “zunaj” zgleda. Mocno dvomim da imas prav Barca, saj bi bilo v nasprotju z obligacijskim zakonikom.

[attachment=0]2017-02-21_20h32_23.png[/attachment]

To sta ta dva clena, ki sta ponavadi bolj ali manj povsod enaka. In tu davcna nima nobene podlage arbitrarno odlocati drugace, kot izhaja iz pogodbe, saj bi krsila drug zakon (obligacijski).

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ja, in teh (fiktivnih, ker avtorica zneska ne omenja)5.000€ se pri nas steje kot 5.000€ bruto in se placajo prispevki od bruta in akontacija dohodnine, ce gre prek pogodbe, ne placajo pa se prispevki na bruto, kar bi pomenilo bruto bruto in posledicno drugacen neto.
In jaz ze od zacetka tumbam tako, kot bi ta znesek prek pogodbe obravnavala nasa davkarija.[/quote]

Evo, da bomo (boste) vedeli, kako to “zunaj” zgleda. Mocno dvomim da imas prav Barca, saj bi bilo v nasprotju z obligacijskim zakonikom.

2017-02-21_20h32_23.png

To sta ta dva clena, ki sta ponavadi bolj ali manj povsod enaka. In tu davcna nima nobene podlage arbitrarno odlocati drugace, kot izhaja iz pogodbe, saj bi krsila drug zakon (obligacijski).[/quote]

Zdaj pa prosim, se v slovenscini …(ceprav sem doma blizu A meje in sem nemsko ucila celo srednjo solo, nimam pojma, priznam).
Pri nas se v pogodbe zapise bruto znesek (ne neto in ne bruto bruto).

Rumeno: s placilom v tej pogodbi dolocene kompenzacije (Vergütung – morda je kak boljsi slovenski izraz) so izpolnjene VSE zahteve narocnika do izvajalca. (zzgl. MwSt pa pomeni, da DDV ni vstet v navedene zneske)

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Popravek:

Rumeno: s placilom v tej pogodbi dolocene kompenzacije (Vergütung – morda je kak boljsi slovenski izraz) so izpolnjene VSE zahteve izvajalca do narocnika . (zzgl. MwSt pa pomeni, da DDV ni vstet v navedene zneske)

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ok, pri nas so v pogodbi dogovorjene obveznosti med narocnikom in izvajalcem in to je bruto. Dodatni prispevki in davki (odvisno od pogodbe) pa niso vec stvar izvajalca, ampak narocnika in drzave, to je znesek drugega bruta.
In ta razlika je to, kar je bila razlika med najinima izracunoma.

Tudi pri dohodnini bo davkarijo zanimal podatek o mojem bruto zasluzku, ne o bruto bruto zasluzku.

Saj vem. Zato pa se mi zdi toliko bolj pomembno opozorit na te zadeve. Ker je kot pravim, kultura poslovanja frugacna. Tukaj (pa tudi drugje, kolikor delam z ameri in ostalimi) velja “cisti racuni, dobri prijatelji”. In stvari so presneto jasne, preproste. Tega pa v sloveniji ni.

Ce malo razlozim zgornji primer:
– zgoraj pise, da moram biti vsaj dva delovna dneva v tednu, skupaj vsaj 10 efektivnih ur na teden razpolozljiv narocniku (ceprav to nikjer eksplicitno ne pise, je jasno iz tega, kako je opredeljena nesankcionirana odsotnost)
– pise, da mi za ta cas pripada pavsalna kompenzacija v tej in tej visini, kar pomeni, da nimam izgovora, da ne bi bil na voljo (ker bi imel nujno opravilo)
– pise, da odsotnost, daljsa od 5 delovnih dni in hkrati 9 koledarskih dni (torej en teden) ni placana => pomeni: ne placujemo dopusta in bolniskih – za vsak teden odsotnosti jemljemo 25{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od pavsala
– ne placujemo nobenih dodatnih postavk, ki niso eksplicitno navedene v zgornji definiciji “kompenzacije”

Kratko, jasno in jedrnato. Vsi vemo, na cem smo. V Sloveniji pa je navada, da za vse poskrbijo drugi in noben tocno ne ve, kdo pije in kdo placa (razen racunovodkinj, ki potem “kidajo drek” za vsemi). In zato se mi zdi pomembno punci (in vsem ostalim) pojasnit, da so zunaj drugacna pravila. Veliko bolj “kruta”, kot so doma. In ce lahko pomagam komu, da se “ne nategne” s prenagljeno odlocitvijo, potem se splaca tudi z Baarco “skregat”. 😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Berem temo in bom v kratkem na istem kot avtorica. Ampak jaz imam popoldanski sp. Nimam pa še davčne za tujino. Nekje sem slišala, da se nekatera dela smatrajo, da jih delaš v tujini in potem rabiš to davčno za tujino. Nekatera dela se pa šteejo, da jih delaš v Sloveniji. A obstaja kje spisek kam kakoo delo paše?

Ne rabis “davcne za tujino”, pac pa se moras zgolj povsem normalno registrirat za DDV, vendar z opombo kot “netipicni zavezanec”. Pomembno je, da na racunu ne izkazujes DDV-ja, ker ti ga bodo v tujini zavrnili. Steje se, da se DDV na storitve obracunava tam, kjer je storitev uzita (in ne, kjer je dejansko izvedena). Vec pa bo znala definitivno povedati Barca. To pa ni moj “rajon”. :-)))

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ok, razumem, da pač potem izdam račun za toliko, kolikor bi mi tujci itak plačali?

malo prehitro sem oddala. Torej če so mi oni pripravljeni plačat 1000 evrov, izdam njim račun za toliko. kaj pa potem z našo davkarijo naredim?

New Report

Close