Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Družinski proračun in delitev stroškov

Družinski proračun in delitev stroškov

ja saj, to je začela žena., ona bi začela zaračunavat, dec naj še naprej plačuje ko žuti.
[/quote]

Si pa res polpismena ženščina, ni kej.

Si pa res polpismena ženščina, ni kej.
[/quote]

no, kdo je začel s tem, da preveč prispeva?
kdo je tisti, ki bi raje plačeval malo manj?
daj pojdi prebrat prvi post še enkrat, no

Imamo dva principa. Že zgoraj so nekateri pisali o “skupnem računu” – ko so prihodki skupna dobrina obeh in oba skupaj odločata o porabi (tako je tudi pri nas doma).
Ta dva pa imata ločene finance, in tedaj je pač potrebno postaviti neka pravila, kako se bodo stroški delili. In v to “enačbo” je “pošteno” všteti vse, kar kateri od partnerjev prispeva, In menim le, da je pošteno, da se tudi stanovanje šteje kot en od prispevkov k skupnemu življenju.
[/quote]

Obstaja še tretji princip, vsak ima svoj račun in potem imata še enega skupnega “družinskega” za položnice, hrano, dopust… na katerega vsak položi enako vsoto denarja, in je neodvisen od dohodka posameznika (zakaj bi bil negodno kaznovan ker več zasluži?). Oblačila, hobije, avto… si pa vsaki plačuje iz lastnega računa.

To da en partner očitno izkorišča drugega te pa očitno nič ne moti, ti kar plačuj račune z ljubeznijo, toplimi odnosi in družino če boš našla ustanovo, ki sprejema tak način plačila.

Obstaja še tretji princip, vsak ima svoj račun in potem imata še enega skupnega “družinskega” za položnice, hrano, dopust… na katerega vsak položi enako vsoto denarja, in je neodvisen od dohodka posameznika (zakaj bi bil negodno kaznovan ker več zasluži?). Oblačila, hobije, avto… si pa vsaki plačuje iz lastnega računa.
[/quote]

Ali se iz tega racuna placuje tudi kredit?
In mimogrede – avtor se sedaj ni povedal kdo je LASTNIK stanovanja v ZK in ali so sorojenci ze odherbani?

Klasicna zgodba de fakto izkoriscevalske manj sposobne zenske, ki se ze celo zivljenje de fakto slepa na mozeve dohodke. In taksna je v oceh popolnoma zblojenih feministk sedaj se zrtev, lol. Ceprav ze ves cas zveze uziva visji zivljenski standard kot si ga zasluzi. Pa tudi v primeru locitve se bo skoraj zagotovo uspela izboriti za polovice skupnega premozenja. In se bolj feminiziranih okoljih pa se za toliko vec. Ce bi se tip kaj usajaj, pa bi ga se magari po krivem obtozila kaksne zlorabe, da bi sel na pocitnice za resetke.

Kar porocajte se, naivnezi. Dokler si boste pljuvali v skledo, boste lahko verjeli v iluzijo ljubezni. Potem pac pride poslovilni racun, lol.

Z možem živima v hiši, ki je last njegovih staršev. Ampak onadva živita v drugi hiši. Torej bo ta hiša v kateri živimo nekoč moževa-podedovana. Hiša je razširjena in obnovljena v času najinega zakona oz. jo še vedno dozidavama in obnavljama, ampak jaz v obnovo ne vlagam nič. Vse kar se kupi za hišo, kupi mož. Položnic ne plačujem, razen svojih osebnih, kot so zavarovanje, telefon itd, plačujem pa stroške, kar se tiče gospodinjstva-hrana, in stroške, kar se tiče otroka. Moja starša imata dvostanovanjsko hišo v katero bi šla živet v primeru ločitve. Mož ve, da imam črni fond, ne ve pa koliko denarja se je zbralo v tem fondu. Ve tudi, da imam črni fond za primer ločitve, da si lahko kupim opremo za v stanovanje pri starših. Denar ni na trr, ampak v sefu. Opremo izbirama skupaj, čeprav jo plača on. Potovanja in dopuste prispevam jaz po svojih zmožnostih, saj imam manjšo plačo, preostanek plača on. Nikoli se še nisva za denar ali stroške kregala.

Aha, ena od tistih, ki je preračunljivo šla živet k možu, da ji preskrbi in izšola otroke in jo vzdržuje, na skrivaj pa varčuje za ljubimca. Ko moža ne boš več potrebovala, se boš odselila, verjetno si se že poročila z namenom ločitve, ko boš moža izčrpala. Pač, take ste nekatere.

Veš, jaz na njenem mestu ne bi bila več tvoja žena.
Stopiti v zakon, za mene pomeni tudi skleniti nekakšno pogodbo o sodelovanju, …


Drzi da si dal vse prihranke za skupno gnezdo. Gnezdo je skupno ker sta skupaj,v primeru razhoda bo gnezdo samo se tvoje in nic vec vajino. Ostalo bo tebi ,zena bo morala oditi
Glede delitve stroskov je pa moje mnenje tako,da si jih razdelita na pol ,prav tako si na pol razdelita skrb okoli otrok in gospodinjstva,mogoce bo zena tako pridobila kako uro vec na teden in jo izkoristila za dodatni zasluzek. Tako bi ravnala jaz na njenem mestu,ce bi imela premajhno placo glede na potrebe.

V zakonu, kjer so otroci moje in tvoje ne moreta obstajati, obstaja “naše”.
Od tam se razdelijo zadeve kolikor kdo potrebuje. Če žena zase potrebuje več, naj pač pove, česa ji manjka, da se ji tako močno gre za 100€ na mesec. Kaj bistvenega za ta denar že ne more biti, da se ne bi mogla dogovoriti. Tudi stanovanje, v katerem ste, po tej logiki seveda ne more biti samo tvoje. Mindset imaš napačen. Še enkrat preberi prvi stavek.

Res je, tudi moja starša tako. Vse je NAŠE in tudi, ko se je mama k očetu v hišo preselila, se je takoj smatralo, da je skupno. Ne pa neko “to je moje, to je tvoje”, “ti daš manj, jaz več” in podobno ponganje sem in tja.

Današnja generacija je žal čisto drugačna. Moj bivši recimo, sploh nisva skupaj živela, imel je točno 1x višjo plačo od mene, a on vedno kao reven in vedno kao ni imel. Še na eno skupno morje, kjer bi dal vsak 50:50, ni želel, ker on kao nima. Ful težeče je bilo tudi z njim v trgovino iti, ker je non stop samo akcije gledal, cene primerjal in mene skoz s tem obremenjeval. Če ni bilo v akciji, se ni kupilo. Si ne predstavljam s takšnim človekom imeti napr. otroka. Je potem lahko v stilu: če plenice niso v akciji, jih pač otrok ne bo imel. Svašta.

Vse je “naše” je možno takrat, ko oba s primerljivimi dohodki začenjata ustvarjati iz nule. Ne pa, ko eden izmed partnerjev pride z vrečko v tujo nepremičnino ali pa ima precej manjše dohodke in ostalo premoženje. Takrat so pri večini v igri že ekonomske računice in je prav. da se človek pravno zaščiti. Razen. če ti je seveda vseeno, da je partner s tabo prvenstveno zaradi premoženja, kar pa je itak v večini primerov odraslih vez 30 +.

Vaju na civilni poroki niso podučili, da vsak zakonec prispeva v zakon po svojih zmožnostih, nikjer ni govora o pol-pol. To pol-pol velja potem pri ločitvi 😉

Ja u bistvu ima, zastonj streho nad glavo že 10 let, pa se to ji ni dovolj očitno. NE vem no če se uselim k tipu, ok mojih je pol stroškov, pa se kej zraven za streho nad glavo ane… Al kako? To je fer.

Ja u bistvu ima, zastonj streho nad glavo že 10 let, pa se to ji ni dovolj očitno. NE vem no če se uselim k tipu, ok mojih je pol stroškov, pa se kej zraven za streho nad glavo ane… Al kako? To je fer.
[/quote]

Ja, sam v tem primeru streha nad glavo ni NJEGOVA, tako da ne vem zakaj bi ona kaj NJEMU plačevala?

Ja u bistvu ima, zastonj streho nad glavo že 10 let, pa se to ji ni dovolj očitno. NE vem no če se uselim k tipu, ok mojih je pol stroškov, pa se kej zraven za streho nad glavo ane… Al kako? To je fer.
[/quote]
Ti je fer, da lastni mož tebi zaračunava neke vrste najemnino?

Ja, sam v tem primeru streha nad glavo ni NJEGOVA, tako da ne vem zakaj bi ona kaj NJEMU plačevala?
[/quote]

Nakdo vzame stanovanje/hišo na lizing. In oddaja. In bi najemnik rekel – saj ni njegovo, zakaj bi mu kaj plačeval !?
Lastništvo tu res ni pomembno, kvečjemu “posestna pravica”, kar pa ON kot kaže ima.
In z drugega zornega kota – kdorkoli njerkoli stanuje, mora vedeti, da je to neka vrednota. K jo poravnava ali preko najemnine ali preko nakupa ali ker mu pač lastnik to daje brezplačno v uporabo (navadno zaradi sorodstvenih vezi). A tudi v tem zadnjem primeru je to izključno dobra volja lastnika (poznamo tudi primere, ko starši zaračunavajo “najemnino” svojim odraslim otrokom)


Ti je fer, da lastni mož tebi zaračunava neke vrste najemnino?
[/quote]

Če se greva “moje – tvoje” – vsekakor. Če se greva “najino” – ne. Onadva se očitno gresta “moje – tvoje”. Upoštevata prispevek vsakega od njiju na na osnovi tega delita stroške. Vsekor je to, da je poskrbljeno za bivanje, v tem primeru “prispevek” njega in je torej pri vrednotenju prispevkov “pošteno” da se tako tudi upošteva,

Nakdo vzame stanovanje/hišo na lizing. In oddaja. In bi najemnik rekel – saj ni njegovo, zakaj bi mu kaj plačeval !?
Lastništvo tu res ni pomembno, kvečjemu “posestna pravica”, kar pa ON kot kaže ima.
In z drugega zornega kota – kdorkoli njerkoli stanuje, mora vedeti, da je to neka vrednota. K jo poravnava ali preko najemnine ali preko nakupa ali ker mu pač lastnik to daje brezplačno v uporabo (navadno zaradi sorodstvenih vezi). A tudi v tem zadnjem primeru je to izključno dobra volja lastnika (poznamo tudi primere, ko starši zaračunavajo “najemnino” svojim odraslim otrokom)
[/quote]

Se čist strinjam, samo potem bi moral to povedati in razčistiti PREDEN je ona prišla tja.
Da je pač najemnina tolk in tolk, pa naj punca plačuje.
Ne pa da čez par let joka, kako ga okrog prinaša.

Se čist strinjam, samo potem bi moral to povedati in razčistiti PREDEN je ona prišla tja.
Da je pač najemnina tolk in tolk, pa naj punca plačuje.
Ne pa da čez par let joka, kako ga okrog prinaša.
[/quote]

Mot kaže sva brala različne začetne poste :-(.
V mojem je pisalo, da je partnerka ugotovila, da je glede na njune dohodke njen prispevek prevelik in želi “prerazporeditev bremen” – in s tem ni prav nič narobe. Je pa seveda primerno, da se potem da “vse na mizo” – kolikor kdo od njiju pač prispeva in kolikšne so njegove potrebe – če imata pač “moje-tvoje” gospodinjstvo


Ti je fer, da lastni mož tebi zaračunava neke vrste najemnino?
[/quote]

zdi se mi fer, da sama od sebe nekaj primaknem za streho nad glavo. Ne morem kar zastonj živet pri tipu….

no ja sej bi bilo luštn, recimo jaz svoje stanovanje oddam in grem k descu zastonj živet…

Ja, sam v tem primeru streha nad glavo ni NJEGOVA, tako da ne vem zakaj bi ona kaj NJEMU plačevala?
[/quote]

to sploh ni važno, ona biva zastonj….

Mot kaže sva brala različne začetne poste :-(.
V mojem je pisalo, da je partnerka ugotovila, da je glede na njune dohodke njen prispevek prevelik in želi “prerazporeditev bremen” – in s tem ni prav nič narobe. Je pa seveda primerno, da se potem da “vse na mizo” – kolikor kdo od njiju pač prispeva in kolikšne so njegove potrebe – če imata pač “moje-tvoje” gospodinjstvo
[/quote]

Vse na mizo se da ob njeni vselitvi, nič kasneje.

Vse na mizo se da ob njeni vselitvi, nič kasneje.
[/quote]

potem pa ona zdaj po desetih letih itak nima več kaj piskat… anede.

New Report

Close