Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek matematika 4. razred

matematika 4. razred

Vsak osnovnošolc, ki je čez dal kako tekmovanje iz logike zna to v nulo razložit.

ALI = unija (vsi elementi obeh množic – torej tu 3 + 3 =6)
IN = presek (skupni elementi obeh množic – 0, ker so 3 tam, 3 tam, ni skupnega)

Pa še to: nekateri ste pisali ALI ALI. V logiki ALI ALI ni enako kot ALI. ALI je pač navadna unija, ALI ALI pa pomeni, da šteješ samo tiste, k so v eni od množic. Tu je pač v obeh primerih odgovor 6, ker je presek obeh množic prazen.

3 so radi kolesarili in 3 so radi rolkali. V vsaki dejavnosti 3. Odgovor je 3 za vsako.
Po številu učencev bi pa vsota prišla 6, ker je to 6 različnih učencev, ampak po športu za vsako 3.

3 so radi kolesarili in 3 so radi rolkali. V vsaki dejavnosti 3. Odgovor je 3 za vsako.
Po številu učencev bi pa vsota prišla 6, ker je to 6 različnih učencev, ampak po športu za vsako 3.
[/quote]
Moj doktor matematike (čisto pravi) je po obrazložitvi problema povedal, da je odgovor 6. Brez takšnega naokoli bluzenja. 🙂

3 so radi kolesarili in 3 so radi rolkali. V vsaki dejavnosti 3. Odgovor je 3 za vsako.
Po številu učencev bi pa vsota prišla 6, ker je to 6 različnih učencev, ampak po športu za vsako 3.
[/quote]
Moj doktor matematike (čisto pravi) je po obrazložitvi problema povedal, da je odgovor 6. Brez takšnega naokoli bluzenja. 🙂
[/quote]

je doktoriral v Sloveniji?

ja? potem je vprašanje, če ima res prav…

3, ker piše ALI.

To je edini logičen odgovor. Če bi bile različne številke, bi bil odgovor rola najraje x učencev in kolesari najraje y učencev. Ker je isto število je odgovor, rolajo ali kolesarijo najraje 3 učenci.

Matematika ni vedno najbolj logična.

Naloga ni rešljiva.

3 so radi kolesarili in 3 so radi rolkali. V vsaki dejavnosti 3. Odgovor je 3 za vsako.
Po številu učencev bi pa vsota prišla 6, ker je to 6 različnih učencev, ampak po športu za vsako 3.
[/quote]
Moj doktor matematike (čisto pravi) je po obrazložitvi problema povedal, da je odgovor 6. Brez takšnega naokoli bluzenja. 🙂
[/quote]

En tak doktor je verjetno tudi tale delovni zvezek požegnal. Po domoče fahidiot. Ukalupljen v svoj prav, ker že celo življenje samo na en način razmišlja in se za mnenja drugih sploh ne zmeni.

In potem se čudimo, da je “matematika težka”.
Ja par pravil (definicij – ki se ne spreminjajo glede na vreme ali občutek ali primernost reševalca ) prebrat in se jih držat – uporabit, je pa res težko. – Le od kod je to poznano?

Včasih s(m)o se vsi spoznali na vreme in nogomet, zdaj pa očitno tudi na matematiko.
Hm so bili učitelji uspešni – ker je toliko ljudi prepričanih, da obvlada stvar v nulo, ali neuspešni, ker trdijo svoje, čeprav nimajo prav? Pišem glede na odzive tu gor.
Upam, da so konkretni nesporazum razrešili. Prvo objavo razumem kot iskanje razlage oziroma potrditve, ko ti ne gre skupaj, kar veš s tistim, kar si slišal (prebral) od nekoga (nekje), ki mu zaupaš – če mu ne bi, dileme sploh ne bi bilo.

Ko so Feynmana vprašali, če se ima za bolj pametnega kot 1000 drugih fizikov, je odgovoril, da ne, od popvprečja 1000 fizikov, pa sigurno.
Da 1000 ponovljena laž, postane resnica je pa od nekje drugje – v matematiki pač ne.

In kaj je sedaj pravilni odgovor? Pa utemeljitev?

Nasedam na provokacijo.
Odgovor Je bil že večkrat napisan:

Koliko učencev najraje rola ali kolesari?
(Učenci, ki najraje kolesarijo ali rolajo, naj se vsedejo v rumen kombi, da se odpeljejo na igrišče.)

Sprašuje koliko je učencev z določenimi hobiji, lastnostmi?

Ali ustreza opisu učenec, ki najraje rola? Če, ja koliko je takih? Če ne, zakaj ne? JA, ker je rolanje del od najraje rola ali kolesari. 3
Ali ustreza opisu učenec, ki najraje kolesari? Če ja, koliko je takih? Če ne, zakaj ne? JA, ker je kolesarjenje del od rola ali kolesari. 3
Ali ustreza opisu učenec, ki najraje plava? Če ja, koliko je takih? Če ne, zakaj ne? Ne, ker plavanje ni del od rola ali kolesari. 0
….
Koliko je (vseh) učencev, ki ustrezajo opisu? 3+3+0+0… = 6 (+0 lahko spuščamo)
Učenci, ki najraje rolajo IN učenci, ki najraje kolesarijo.

(Koliko učencev sedi v kombiju?
Učenci, ki najraje rolajo in učenci, ki najraje kolesarijo, naj se vsedejo v rumen kombi, da se odpeljejo na igrišče.)

https://sl.wikipedia.org/wiki/Unija_mno{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}BEic

Sicer na samo temo odgovarjam malo pozno ampak vseeno, bom podal svoje mnenje.
Pri odgovorih sem opazil nezdravo mero arogance in hudo pomanjkanje dejanskih obrazlozitev tako da Vam bom podal svojo.

Torej, prva in najpreprostejsa utemeljitev odgovora je:
V omenjenem razredu uciteljica rece:”Otroci ki ste oznacili da imate najraje rolkanje ALI kolesarjenje, se prosim postavite na levo stran ucilnice.”
Iz danih navodil bi se na levo stran ucilnice postavili tako tisti ki so oznacili rolkanje kot tisti ki so oznacili kolesarjenje in bi bilo skupno stevilo otrok na levi strani ucilnice 6.
V primeru, da bi uciteljica rekla:”Na levo stran ucilnice se postavite tisti, ki ste oznacili kolesarjenje IN rolkanje.”
V tem primeru se na levo stran ne bi postavil NIHCE, saj ni noben otrok oznacil obe resitvi.

Zasledil pa sem da je to temo opazilo tudi dobro stevilo nadobudnih matematicarjev, zato bom podal tudi matematicno argumentacijo.

V skupini dveh mnozic logicni operaciji ALI ter IN predstabljata odnos danih dveh mnozic. ALI predstavlja vse elemente, ki se nahajajo v katerikoli od mnozic, IN pa predstavlja elemente mnozic, ki se nahajajo v obeh mnozicah hkrati, torej PRESEK.

Drugace povedano logicna operacija ALI predstavlja sestevek moci mnozic.
Moc mnozice predstablja bijektivno preslikavo med elemento iz omenjene mnozice in mnozice naravnih stevil. Drugace povedano vsakemu elementu iz mnozice nadene stevilo (moc mnozice je stevilo elementov v mnozici).
Kot sem ze prej pomenil IN pomeni presek mnozic, torej elementi, ki se nahajajo v obeh mnozicah (skupni elementi, v tem primeru otroci ki se ukvarjajo z OBEMA sportoma hkrari).
Pri operacoji ALI, ki je navedena v temi te objave, pa moramo sesteti moci obeh mnozic. Torej elementi v eni mnozici + elementi v drugi mnozici. (Po dormuli je to m(A U B)= m(A) + m(B) – presek mnozic, ki je tu enak 0. “m” oznacuje moc mnozice, ki sem jo razlozil zgoraj).

Iz vsega navedenega lahko varno recem da je pravilni odgovor 6 in upam da sem s tem odgovoril na vasa uprasanja.

LP

Zamudil si s svojim pametovanjem, fakulteta je že objavila da je odgovor 3.

Zamudil si s svojim pametovanjem, fakulteta je že objavila da je odgovor 3.
[/quote]
Kje pa je ta odgovor fakultete in katera fakulteta je to? Ker me res zanima njihova razlaga upam da ni smo št. 3

ce bo kdaj kdo rabil dokaz slovenske zahojenosti, naj ne isce dlje od te teme na tem forumu, samo pogleda si naj stevilo postov, kjer trdijo, da je pravilen odgovor 3… in njihovo narcisisticno, vzviseno, fejs(t)bukovo aroganco…

Dunning-Krugerjev učinek predstavlja kognitivno pristranskost, kjer se neusposobljeni posamezniki ne zavedajo lastnega nivoja znanja o določenem področju, kar vodi k slabim odločitvam in zmotnim zaključkom. Posameznikom lastna nesposobnost preprečuje, da bi spoznali svoje napake.

No ja, pri mojem odgovoru ni slo za “pametovanje” ampak za natancnejso razlago preproste naloge, ki je vec kot ocitno povzrocila kar veliko tezav, saj je velik del teh, ki so tu odgovarjali ne razume oz. ne zna resiti. (To se navezuje na del odgovorov, ki trdi da je pravilni odgovor 3.)
Razlog za natancnejso razlago v mojem odgovoru je v tem, da bi bilo z vecjo natancnostjo in modra drugacnim vpogledom v nalogo lazje videti pravilno resitev in razumeti, zakaj je le ta taksna.

Zamudil si s svojim pametovanjem, fakulteta je že objavila da je odgovor 3.
[/quote]

Naslednjic pa vam priporocam, da se o temi pozanimate in ce je se zmeraj ne razumete raje ostanete tiho, kot pa da “zmerjate” razlage, ki jih ne razumete z pametovanjem.

LP

Pravilen odgovor je 6. Ker vprašanje z besedo ALI daje 2 možnosti, to je rolkarje in kolesarje. Zato damo v množico tako rolkarje kot kolesarje. Enih in drugih je skupaj 6.

Se strinjam, da je pravilen odgovor 6. Ampak, kot se spomnim te lanske teme, je bil problem v tem, da učiteljica ni priznala tega odgovora kot pravilnega. Zdaj si pa zamisli, da bi bilo vprašanje za oceno in otrok za tak pravilen odgovor dobi slabo oceno, ker učiteljica nima pojma.

Če se ne motim, je bilo nekje obljubljeno, da bo fakulteta za matematiko podala svoje mnenje glede te naloge, pa nisem še zasledila njihovega odgovora.

Sem prebral le prvo stran ker sem videl da je tema zelo stara. In se smejim ko nekateri trdijo da je pravilen odgovor 3 in mislijo da baš znajo matematiko. Očitno niti do množic niso prišli. V tem primeru je vseeno ali je v navodilu beseda ALI ali IN, ker v vsakem primeru moraš upoštevat vse.


Kje je fakulteta to objavila? Res me zanima njihova utemeljitev tega odgovora.

Zamudil si s svojim pametovanjem, fakulteta je že objavila da je odgovor 3.
[/quote]

ubogi diplomanti teh fakultet, nikoli ne bodo naše diplome brez dodatnih izobraževanj kaj prida priznane v svetu.

New Report

Close