Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek s fantom imava različne prehranjevalne navade

s fantom imava različne prehranjevalne navade


A ti kupiš kilogram solate od enkrat? Ena glave gentile solate v Intersparu je okrog 50 centov poleti in 80 pozimi. Ja, res veliko stane..
ne rabiš me prepričevat, da se čevape bolj splača kupovat. Meni se bolj splača kupovat zelenjavo in to tako zaradi zdravja kot financ. In čevapov ne jem, to je meni zanič.[/quote]

Sploh ne gre za to. Od solate, v smislu hranilne vrednosti, nimaš nič. Jo skuriš, še preden jo do konca poješ. Če bo tako, ne bo po kosilu pojedel več vrečke cipsa, ampak verjetno dve ali tri.[/quote]
Solata ima veliko vitaminov in mineralov, med drugim tudi kalcij. Čips pa zobem veliko bolj škoduje kakor recimo čokolada. Čips je ena najslabših prigrizkov(poleg smokija in pombarjev).
V solato si pa daš še rdeči fižol, ki ima veliko beljakovin, poliješ čez bučno olje, jabolčni kis, in dodaš recimo pirine suhe kockice, da je bolj nasitno. Solata ni samostojni obrok, je pa vsekakor dobrodošla ob kosilu ali večerji. Drugače pa polnozrnata žita z dobro doma narejeno omako, dobro nasitijo, zato ni potrebe vsakodnevno meso jesti. Danes sem si naredila njoke v paradižnikovi omaki+grah, korenje, skledo solate z fižolom in sem še vedno sita, pa je že dve uri od kosila. Seveda bi moški moral pojesti večjo porcijo kot jaz, ampak sem prepričana da bi ga to nasitilo vsaj za dve uri :).

Sori, ampak pomivalec pri dveh osebah je nepotreben strošek. Od vode, elektrike, čistila, tabletk …Za 1 eur ceta lahko cel mesec pomivaš posodo brez ostalih stroškov.
Zdaj vidim, da ni problem samo v različni hrani, ampak tudi drugje.[/quote]
Ja, res je problem – v miselnosti. Tvoji za začetek. Če tvoj čas ni nič vreden, še ne pomeni, da je pri drugih tudi tako. Pa ne samo čas – tudi voda, s katero si res potratna, če pereš na roke. Razmisli malo o tem.

Pri minimalnih dohodkih so določene stvari nepotrebne. Popravilo pomivalca pri nič denarja, ni nujno. Avtorica pa očitno popravlja za svoj denar tuja stara jajca. Predpostavljam, da se nov stroj ne bi takoj pokvaril, saj sta se šele vselila.
Zato menim, da pri vsem joku za denarjem, nobeden od njiju nima prioritet.
Drugače pa se strinjam, da sta se vselila prezgodaj, ker je ona še brez šole in službe.
Strinjam se tudi, da če ona kuha, on opravi drugo gospodinjenje.
Najslabše se mi zdi takojšen razhod, preden se sploh obrusiš v zvezi ali pa še slabše, takoj otrok.

Nisi odgovorila, kako vama klapa. Pa ni treba. Razberem iz tvojega pisanja.[/quote]

zelo dobro. Kuhava oba, pravzaprav mož več kot jaz zaradi narave dela. Nimava identičnih okusov, jeva v glavnem vse. Če nečesa, kar skuha, ravno ne maram, pa malo manj pojem. saj mi ne škodi. In obratno.[/quote]

Torej ni potrebe, da sama sebe imenuješ tepka 🙂 🙂
Niti, da tako imenuješ druge.
Brez žalitev se da prav tako pogovarjati. Niso neumni tisti, ki mislijo, drugače od nas.

A ni popravilo pomivalnega stroja strošek najemodajalca?


zakaj že??


zakaj že??[/quote]
A spet? Aja, pardon, nick pove vse, saj res…
Torej za tiste, ki pa so sposobni dojeti – ker je to oprema, ki je bila vključena v najem. Iin v normalni državi, kjer so stvari jasne in normalno delujoče (v Nemčiji npr.), mora to na svoje stroške popraviti najemodajalec (vkolikor ni stroja pokvaril najemnik zaradi malomarnosti oz nepravilne uporabe), sicer ima najemnik pravico do znižanja najemnine (malenkost sicer, pa vseeno).


zakaj že??[/quote]
Ker je njegov.

No, dajmo bit pošteni.

Pri enem študentskem zaslužku, enem minimalcu in kreditu, je čisto vseeno, koliko blagajn imata, problem je v tem, da denarja ni prav veliko.

Zato morata pač pogruntat, koliko lahko za hrano zapravita. Ne more on enega egoizma s “svojim” denarjem špilat, če položnice niso plačane.[/quote]

to je res, ampak hkrati pa ona nekje sanja, da bi ona za ta denar raje šla na dopust.
to se pravi, da denar je, samo pogledi na to, kako se ga bo zapravilo pa so različni.

in če je človek nezrel, ni rešitev, da drugi partner vzame vlogo starša v razmerju… ker to jaz tu vidim. da mu ona igra mater, ker on ni zrel za lastno samostojno življenje.

kupčkanje plače tako, da ti za lastne potrebe ne ostane popolnoma nič, vse je podrejeno potrebam para, ne vodi nikamor. v takem gospodinjstvu se človek izgubi, če si niti vrečke smokijev ali enega sladoleda ne moreš kupit, ne da bi partner opazil in zameril. ker je šlo iz “skupnega”[/quote]

??
alo, ženska, koliko let imaš? Zate je torej dopust luxuz, junk hrana pa potreba?

to je res, ampak hkrati pa ona nekje sanja, da bi ona za ta denar raje šla na dopust.
to se pravi, da denar je, samo pogledi na to, kako se ga bo zapravilo pa so različni.

in če je človek nezrel, ni rešitev, da drugi partner vzame vlogo starša v razmerju… ker to jaz tu vidim. da mu ona igra mater, ker on ni zrel za lastno samostojno življenje.

kupčkanje plače tako, da ti za lastne potrebe ne ostane popolnoma nič, vse je podrejeno potrebam para, ne vodi nikamor. v takem gospodinjstvu se človek izgubi, če si niti vrečke smokijev ali enega sladoleda ne moreš kupit, ne da bi partner opazil in zameril. ker je šlo iz “skupnega”[/quote]

??
alo, ženska, koliko let imaš? Zate je torej dopust luxuz, junk hrana pa potreba?[/quote]

stvar prioritet. maš tam spodaj temo od ene, ki se ji ne da na dopust hodit.

meni se zdi, da je osnovni problem pri teh dveh, da imata na splošno prevelike oči, kot pa so njune zmožnosti
na vsak način življenje na svoje, najeto komfortno stanovanje (verjetno tudi preveliko), ko pa plače raztalata, pa ne enemu in ne drugemu niti za osebne potrebe, to je za žepnino ne ostane.
in pol si očitata vrečko čipsa.


zakaj že??[/quote]
Ker je njegov.[/quote]
zaradi takšnih kot ti oz. takšnega dojemanja, se stanovanja oddajajo brez aparatur, z minimalno opremo … ker drugi ob uporabi stvari pokvarijo !!
Pa naj si vsakdo sam kupi pečico, hladilnik, pomivalca, štedilnik, … prinese svoj WC, bide, bano, pipe … ☺ in nosi iz najema v najem s sabo

??
alo, ženska, koliko let imaš? Zate je torej dopust luxuz, junk hrana pa potreba?[/quote]

stvar prioritet. maš tam spodaj temo od ene, ki se ji ne da na dopust hodit.

meni se zdi, da je osnovni problem pri teh dveh, da imata na splošno prevelike oči, kot pa so njune zmožnosti
na vsak način življenje na svoje, najeto komfortno stanovanje (verjetno tudi preveliko), ko pa plače raztalata, pa ne enemu in ne drugemu niti za osebne potrebe, to je za žepnino ne ostane.
in pol si očitata vrečko čipsa.[/quote]

🙂
ja, seveda, dnevno konzumira te reči. Mal zračuni, koliko to nanese … si se zaštrikala, pa ti ne gre se ven skobacat ..


Ker je njegov.[/quote]
zaradi takšnih kot ti oz. takšnega dojemanja, se stanovanja oddajajo brez aparatur, z minimalno opremo … ker drugi ob uporabi stvari pokvarijo !!
Pa naj si vsakdo sam kupi pečico, hladilnik, pomivalca, štedilnik, … prinese svoj WC, bide, bano, pipe … ☺ in nosi iz najema v najem s sabo[/quote]
Mi oddajamo stanovanje z vso opremo in glede na to, da nam najemniki plačujejo najemnino za stanovanje in vse kar je v njem, od njih ne pričakujemo, da sami popravljajo – toraj 2x plačujejo. Nismo takšni kot mi problem, pač pa pokvarjeni ljudje. Mi imamo fer odnos in fer odnos pričakujemo, sicer naj spakirajo, za malomarnost je pa kavcija.

No, moški pač običajno več pojedo kot ženske in ne more pričakovat, da bo tvoj fant kot en ptiček jedel samo žitarice in zelenjavo.

Glede denarja so pa stvari precej relativne, ker nisi nič napisala o tem, koliko imata denarja na razpolago. Če ima človek relativno dobro plačo, je pomoje precej neumno, da mu težiš, da preveč soka popije.[/quote]
Zakaj pa ne bi mogel moški uživati predvsem žita in zelenjavo ?
Moški vegetarijanci ne obstajajo ?
Obstajajo samo vegetarijanke ?
A pravega moškega določa to, da se vsakodnevno nažira z mesom in čipsom?
Ali kaj si želela povedati ?

No, moški pač običajno več pojedo kot ženske in ne more pričakovat, da bo tvoj fant kot en ptiček jedel samo žitarice in zelenjavo.

Glede denarja so pa stvari precej relativne, ker nisi nič napisala o tem, koliko imata denarja na razpolago. Če ima človek relativno dobro plačo, je pomoje precej neumno, da mu težiš, da preveč soka popije.[/quote]
Zakaj pa ne bi mogel moški uživati predvsem žita in zelenjavo ?
Moški vegetarijanci ne obstajajo ?
Obstajajo samo vegetarijanke ?
A pravega moškega določa to, da se vsakodnevno nažira z mesom in čipsom?
Ali kaj si želela povedati ?[/quote]

Mislim, da je bistveno, da se vsak sam odloči, ali bo vegeterjanec, vegan ali vsejed. Da pa te partner “prevzgaja” (ne glede v katero smer) pa mislim, da je pot v pekel (seveda tlakovana z dobrimi nameni)

Kako ste pravzaprav na vprašanje vegetarijanstva prišle/i? Avtorica nikjer ne izpostavlja tega kot problem oz. željo po le-tem.

Čas za pogovor, drago dekle. Temu fantetu obupno manjka, da ni nikoli živel sam, samostojno in skrbel zase.

Usedita se in lepo povej, da sistem, ki ga imata glede financ in gospodinjstva niti malo ne funkcionira.

Najprej FINANCE… Treba bo najti en znesek samo zanj in za njegove potrebe. Pa naj si iz tega kupuje čips ali karkoli hoče. Izračunajta, koliko bi to lahko bilo – 10, 20, 50 evrov – pač glede na razpoložljivo stanje. Ostali denar pokupčkajta tako kot do sedaj, samo njemu znesek za OSTALO (za popravila in to) ne sme biti dosegljiv – to gre na poseben račun, s katerim upravjša ti. Če si lahko kuharica in on noče biti boš pa tudi financ minister! Če hoče biti tudi on financ minister, naj pa začne še kuhati!

Denar, ki gre za hrano, razdelita po dnevih: recimo 300 evrov / 30 dni je 10 na dan, s tem da imata verjetno vsaj 3 obroke doma, to pomeni ok. 3 evre na obrok. Toliko da se ve, koliko stane eno kosilo ali koliko si lahko privoščita, da stane.

Potem pa tole KUHANJE…. Za začetek ga povabi, da za vikend enkra za spremembo skupaj spečeta pečenko. To res ni en kunšt pa naj se nauči vsaj pomagati, če že noče kuhati sam. Potem si pa kdja privošči tudi odtiti od doma v času, ko navadno jesta. Lepo pokličeš: šla sem še v knjižnico nekaj za diplomo iskat in se bo zavleklo, ker moram iz ene knjige nekaj izpisat, imaš klobaso v hladilniku pa si jo skuhaj, pridem zvečer. Povej mu, da lahko namesto klobase gre pa tudi kaj kupit, pa mu boš potem vrnila iz fonda za hrano, ampak za 3 evre (ali pač zensek, ki sta ga zračunala), kolikor imava na voljo za kosilo, ker sicer bo konec meseca zmanjkalo. Ne glede na to, koliko bo zapravil, mu daš 3 evre in to je to. To počni vsaj enkrat na teden, potem boš pa videla, kako se bo znašel. Mogoče te bo začel bolj ceniti, mogoče bo ugotovil, da nima pojma, kako preživeti mesec, mogoče pa nič od tega, samo potem je pa za odpis…..

Hja… Samo on bi pečenko, ne krompir in fižol. Plus, a potem bo tudi avtorica zaradi tega na krompirju in fižolu?[/quote]

Tegi eni ne zastopijo, pa da se ubiješ.

In pri takšnih res pali samo (vsaj začasen) sistem ločenih financ, v katerem se stroški strogo delijo in mora vsak svoj del pokrit. In če mu po tem še vedno ostane dovolj za čips, naj si ga pač kupi, samo naj potem ne fehta punce, da mu plača kino. Lahko mu posodi 6 evrov za karto, ampak ji jih bo pri plači vrnil, preden bo šel po junk food. Sori, tough love.

Ena je vlekla primerjavo med junkom in dopustom, jaz imam pa glede na tovrstne primere, ki jih poznam, močan filing, da bi šel poba tudi na dopust, samo ne zna 5 mesecev vnaprej pomislit in našparat. Kar pomeni, da bo ona šparala “svoj” denar, on bo s svojim čips kupoval, na koncu bosta šla pa za tri dni v Umag, namesto na planirane Kanarce, ker bo njemu zmanjkalo.

Robi, seveda je lahko tudi moški vegi. Ampak pri parih, ki jih jaz poznam, je običajno tako, da bi ona samo bučke in malo krompirja za kosilo, on pa potem zraven žalostno gleda, če ne dobi še mesa. Zato posplošujem. So izjeme, ampak avtoričin tip več kot očitno ni ena od njih.

http://naredilaana.blogspot.com/?view=flipcard [1]

Je vsega po malem, ker kuharice niste naučile še niti do sedaj z recepti, kako naj ravna. Da bo za oba prav.

Tiste, ki pa za dva laufate pomivalca, bi pa rekla, da je nekaterim tudi dve nogi včasih zdravo težko zalaufati in je bolje soliti in vihteti vilice, morda tudi nezdravo. Ker ne razumem, koliko vode porabiš, da pomiješ bištek in krožnike z lonci toliko več, kolikor znašajo še dodatna sredstva za v pomivalca. Včasih vidim v službi, kako pomivalec pere, da je bolje, če še kaj sam dodatno opereš ali pa imaš pač svoj pribor.
Ne vem kako so stroški povsod, ampak, če uporabljaš ali ne uporabljaš, je ponekod tako, da plačaš po porabi, ponekod imaš pavšal in preplačuješ, pa imaš potem skonto itd..
Smo imeli npr. sušilca, dokler se ni pokvaril, sem sušila, prala med tednom ali pa vikendi, pa zaradi samega sušilca ni bilo povečanega zneska plačila elektrike, ker že komplicirate okrog pomivalca, če sem vam par krožnikov ne da na roke pomit.

Manj komplicirajte tudi okrog prehrane, bo več vsaj zdravja verjetno.


Tole je pa tako zmedeno napisano, da razen receptov in tega, da se ti zdijo tisti,ki uporabljajo pomivalca, lenobe, ni mogoče razbrati kaj ima sušilec s temo. Najprej pa – ja, ti, ki pomivaš peš, porabiš veliko več vode, kot pa pomivalec. Enim je to težko dojeti, ampak tako se vedno je. In ne vem kaj vse ti dodajas pomivalcu. Jaz razen soli in gela oz tablete nič (ni potrebe). Ker je moj oz možev čas preveč dragocen, ga pač ne trativa za pomivanje peš, če imava možnost uporabiti stroj, ki to stori še bolje (ti ne pereš v vodi, ki ima 65 stopinj, a ne). Ti pa počni, kar ti paše, lahko tudi cunje pereš na roke – saj veš, za dva pa res ni veliko in se res ne splača laufat stroj.

pomivalec je v najetem stanovanju. kaj naj ga ven vržeta?
porabi pa dosti manj vode kot ročno pomivanje. če sta v stanovanju še z daljinskim ogrevanjem vode, pa je sploh ceneje pomivalca zagnat, kot pa litre in litre tople vode stočit.[/quote]

Tudi jaz imam pomivalca v najetem stanovanju. Splača se mi ga zalaufat, ko je poln, ne glede na to ali sem kuhala za 1, 2 ali več oseb. Tablete kupim v DM-u, 60 tablet stane okoli 4 eur, na pranje porabim pol tablete.

p.s. Vodo in elektriko potrebujem tudi pri ročnem pranju. V bistvu še kurilno olje za ogrevanje vode.[/quote]

Torej avtorica pri dveh osebah zalaufa napol prazen stroj ali pa počaka, da se napolni? Se pravi, da ima v najetem stanovanju toliko posode, da komot čaka na poln stroj?
Pa nič ni treba prej na roke podrgniti, če čakaš? Aha, ok, to se pravi tisto drgnjenje potem ne stane nič energije in ne porabiš nič vode?
Daljinsko ogrevanje je dražje od gretja v bojlerju?

Hvala za prijazne odgovore.

Tudi jaz imam pomivalca v najetem stanovanju. Splača se mi ga zalaufat, ko je poln, ne glede na to ali sem kuhala za 1, 2 ali več oseb. Tablete kupim v DM-u, 60 tablet stane okoli 4 eur, na pranje porabim pol tablete.

p.s. Vodo in elektriko potrebujem tudi pri ročnem pranju. V bistvu še kurilno olje za ogrevanje vode.[/quote]

Torej avtorica pri dveh osebah zalaufa napol prazen stroj ali pa počaka, da se napolni? Se pravi, da ima v najetem stanovanju toliko posode, da komot čaka na poln stroj?
Pa nič ni treba prej na roke podrgniti, če čakaš? Aha, ok, to se pravi tisto drgnjenje potem ne stane nič energije in ne porabiš nič vode?
Daljinsko ogrevanje je dražje od gretja v bojlerju?

Hvala za prijazne odgovore.[/quote]
Večina pomivalcev ima možnost polovičnega pranja. Sicer pa ja, tudi dva nabereta za cel stroj, če res kuhata. V enem dnevu se nabere. In ne, posebej ne drgnem (izjema res kaj, če se slučajno zažge). Glede ogrevanja ne vem.

ja, kdo pa naj bi?
še zlasti, če nimaš tašče.

Nisem se se pregrizla cez vse napisano, ampak takoj na zacetku 2 stvari.

Prvo, otroka bos imela kasneje, najprej isci partnerja. To je taksen, ki MU ne kuhas, in ne peres gat, ampak je to npr po dogovoru tvoj del prispevka k SKUPNEMU gospodinjstvu. Ce bi on skuhal drugace, pa naj, pa pac ti posesas tepih in odneses smeti, ker kaj veliko “moskega” dela se takole v enem stanovanjcu ponavadi ne najde. Zdaj imata cas, da preizkusata, kako bo delo najbolj optimalno razdeljeno, ne da sta ze kar nekaj zabetonirala.
Ker mu nisi mama, tudi ne mores odrejati, kaj in kdaj naj je. Imejta pac locene finance, dajta skupaj za poloznice in en skupni obrok dnevno, ostalo pa vsak po svoje. Nekaterim funkcionira tako, vsaj dokler ni otrok

Drugo, nehaj KUHATI zelenjavo. V vodi razkuhan poc res ni neki visek kulinarike i je glavni vzrok, da vecina ljudi misli, da zelenjava ni dobra. Ce jo preprazis ali podusis na hitro, da ostane kompaktna, dodas koscek masla in dobro zacinis, je pa cisto druga zgodba. To menjaj ze zaradi sebe.

Cisto tako na splosno pa mislim, da decko potrebuje se par let odrascanja. Ce mu ne bos spilala mame, je se moznost, da tudi zares odraste. Drugace pa se raje spet razselita, ampak ne k starsem, in poskusita s skupnim goapodinjstvom spet cez par let.

Tudi jaz imam pomivalca v najetem stanovanju. Splača se mi ga zalaufat, ko je poln, ne glede na to ali sem kuhala za 1, 2 ali več oseb. Tablete kupim v DM-u, 60 tablet stane okoli 4 eur, na pranje porabim pol tablete.

p.s. Vodo in elektriko potrebujem tudi pri ročnem pranju. V bistvu še kurilno olje za ogrevanje vode.[/quote]

Torej avtorica pri dveh osebah zalaufa napol prazen stroj ali pa počaka, da se napolni? Se pravi, da ima v najetem stanovanju toliko posode, da komot čaka na poln stroj?
Pa nič ni treba prej na roke podrgniti, če čakaš? Aha, ok, to se pravi tisto drgnjenje potem ne stane nič energije in ne porabiš nič vode?
Daljinsko ogrevanje je dražje od gretja v bojlerju?

Hvala za prijazne odgovore.[/quote]

Ampak, čisto prijazno, prej je pomito, če pomiješ in se na zraku posuši, kot da vso energijo vlagate v enega pomivalca. Sploh si ne predstavljam tok problemov )))
Če pa ne veste glede porabe energije, se pač poučite. Kot meni malo fali.
Saj, tu sem sama sicer malo bosa, ampak imam pavšal, pa se doplača ali pa se potem zastonj furam. Ko je poračun. Pri elektriki in vodi.
Naj me kdo pouči. Ampak, takle problem si pa ne delam, zaradi enega pomivalca. Perem cunje tudi med tednom, da sem med vikendom frej. Koliko evrov me stane med tednom pri Eklektru Ljubljana, če Elektro pravi, da morda moram kaj doplačati za zimo? Vodarji pa pravijo, da se lahko zastonj perem kake tri mesece? No, prosim, poduk.

Začimbe in še maslo – če se lahko smejem sama, se moj želodec ne sme tako ))). Seveda, oboje ni zdravo niti drugače v preveč smislu.

New Report

Close