Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek So vaši znani predniki vsi imeli slovenske priimke – bili Slovenci?

So vaši znani predniki vsi imeli slovenske priimke – bili Slovenci?

Po mamini strani do prababice so imel Slo priimek, za še nazaj pa pojma nimam.

LOL :))
Ne samo rod, tudi naš priimek se nadaljuje 🙂

furlanski, uskoški, češki in nemški so rojstni priimki mojih štirih starih staršev, ki so bili vsi rojeni tu

za še en kolen nazaj pa ne vem več


Vsi.

Priimek Marolt prihaja iz nemške besede Meierhof, kar pomeni oskrbnika. Priimej je v Sloveniji zelo pogost, saj ga ima (po statistiki) 1518 oseb in je na 73 mestu.
[/quote]

Nevem kako dobiš iz Meierhof ven Marolt, prej bi rekla francosko: Marault, Maraude, če to izgovoriš je skoraj kot Marolt.

Kje sem dobila kaj priimek pomeni? Pobrskala sem po Googlu analize priimkov. Mojemu npr. tudi ne bi pridala njegovega pomena (če bi ga slišala, je redek), ki pomeni štajerski mrzli dol. Pa pomeni, večkrat potrjeno, tudi skozi objavljeno znanstveno analizo,

Iščem najbolj redke priimke, njihov izvor. Moj priimek je zelo redek. Menda nas ni več, kot 25. Obstaja kak link, ali kaj takega, kjer se to najse- zanima me predvsem izvor.

Imam narejen rodovnik po očetovi strani (priimek na IČ, izpeljanka tipičnega slovenskega imena) in po materini strani (priimek izpeljanka imena drevesa) do cca 1700, obe družini se namreč nista premaknili iz te vasi vsaj toliko let, vas pa leži v današnji Sloveniji. Če pa se to šteje za “slovenske” prednike, pa ne vem 🙂

Rodovnike je najlažje narediti tako (če jih ne vodijo že družine), da izdelaš današnji rodovnik in greš nazaj kolikor pač zna vsak povedati (za 100 let niso dostopne javne evidence, varstvo podatkov), če se družine niso selile, dobiš največ podatkov v knjigah Status animarum (popis duš na določeni hišni številki, vodila ga je cerkev), drugače pa moraš pregledati matične, rojstne knjige …

Iščem najbolj redke priimke, njihov izvor. Moj priimek je zelo redek. Menda nas ni več, kot 25. Obstaja kak link, ali kaj takega, kjer se to najse- zanima me predvsem izvor.
[/quote] Hawlina iz Škofje Loke se ukvarja z analizo in izvorom priimkov. Moji starši vem da so šli prebrskat župne knjige v župnišča. Danes pa lahko tudi malo poguglaš da prideš ko kakega podatka kje in kako iskati.

A sedaj bomo ugotovili da smo Slovenci Francozi?

po materini strani sam Slovenci, po ocetovi sami Hrvati. Jaz sem prva generacija pol-pol, moj otrok pa ze 3/4 Slo – 1/4 Hr

Ravno obratno. Francozi so tudi slovenskega rodu. Če boste brali dela p. Tomažiča, Šavlija, Bora in naredili analizo, boste spoznali, da je celotna Bretonija polna slovenskih imen in izrazov. Ni zaman mesto Brest tam na koncu ….pa pokrajina Slovenje itd.

Kako pa vam zvenijo priimki slavnih fr. pisateljev drugače kot slovensko?

– Traven (opsa, sedajle videl, da je nemški pisatelj s slovenskim priimkom) Upor obešencev
– Zola (= Zalar)
– Le pen (= Zajec), pri nas kraji Lepena, priimki Lapajne, Lapanje, Lepen

Sicer pa naj bi kot obrtniki že v času ustanovitve najstarejše, t.j. Žičke kartuzije prišli sem nosilci naslednjih priimkov:

– Žigon
– Žorž
– Pertot
– Beltram
– Jeromen
– Kurent
– More
– Morel

Mnogi mislijo, da so potomci kakšnega Napoleonovega vojaka, potem pa odkrijejo, ko delajo svoj rodovnik, da so bili ti priimki mnogo pred letom 1797….

Napoleon je očitno dobro poznal našo zgodovino, da je ust. Ilirske province.

In glavno presenečenje za na konec: Po eni verziji bi l. 1918 Slovenija dobila avtonomijo pod francoskim protektoratom!

ali pa

Zveza s Češko preko Gradiščanskega, tako Madžari (prvotno Sarmati) sploh ne bi mejili na povojno Avstrijo!!!

Vesel oče

Ja, res je, Slovenci od vekomaj, isti priimek naša rodbina nosi že preko 500 let, na isti domačiji, v isti vasi, načeloma se v naši vasi sploh ni nič menjalo, nekaj priimkov, pa še to zato ker je tamlad prišel, v enem primeru so gošarji konec vojske pobili vse moške, tako da je zaradi tega prišlo do spremembe priimka, ampak genetska linija je ostala.

Pa si ti vedel, da smo vsi tega rodu:?
[img]https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/1/590x/374058_1.jpg[/img]

Imamo rodovnik, ki sega še v začetek 1800. Sem čistokrvna Slovenka. Imamo pa potem v mlajših rodovih (še živeči), poženjeni s tako Američani kot iz držav bivše juge.

S priimkom, kot je moj? Nas je manj kot 15 v Sloveniji …
Je pa ta prapra…ded prišel na ozemlje današnje Slovenije iz severa in ostal tu, že kar nekaj pred nastankom Avstro-Ogrske.
[/quote]

barca, prosim ne vzet tega osebno…ampak nekje sem prebrala ravno o teh redkih priimkih iz severa pri nas
ti redki “priseljenci” ki so se naselili pri nas, so bežali pred roko pravice;
večinoma so bili veliki lumpi, tudi morilci…

barca, prosim ne vzet tega osebno…ampak nekje sem prebrala ravno o teh redkih priimkih iz severa pri nas
ti redki “priseljenci” ki so se naselili pri nas, so bežali pred roko pravice;
večinoma so bili veliki lumpi, tudi morilci…
[/quote]

To ne moreš nikol natančno vedet kaj so predniki počeli, tudi če imaš slovenski priimek, so bili lahko tvoji 500 leti nazaj morilci. Drugače imaš pa tudi slovenske priimke, ki se slišijo zelo čudno, verjetno niso dobili kar tako takšnega priimka.

Zanimivo, sami germani. V Mladini sem brala kakšne pol leta nazaj, js nekdo, ne spomnim se imena, delal doktorat od kje izhajamo slovenci, tako da je primerjal genski material se mi zdi da 400 slovencev in ugotovil da imamo še največ skupnega s Slovaki in Hrvati. Verjetno vas germanov ni testiral.

barca, prosim ne vzet tega osebno…ampak nekje sem prebrala ravno o teh redkih priimkih iz severa pri nas
ti redki “priseljenci” ki so se naselili pri nas, so bežali pred roko pravice;
večinoma so bili veliki lumpi, tudi morilci…
[/quote]

Ja, verjetno so se nasli tudi taki, ki so bezali pred roko pravice, tako iz severa do nas kot tudi nasi na sever ali pa jug… nekateripa so sli samo za boljsim zivljenjem.
Glede na to, da si se predniki vracali na obiske tudi na sever, ne verjamem, da je ravno bezal pred cim. Res da sicer poredko (ne kot zdaj, ko lahko gres s svojim avtom vsak dan), a ob vecjih dogodkih so se.

Ma iz vseh koncev smo. Samo slovani sigurno nismo, pomojem niti 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Če nas primerjaš z Rusi in Nemci recimo po izgledu, smo veliko bolj podobni Nemcem (Bavarcem) kot Rusom. Sem bila v obeh državah večkrat in se prepričala na lastne oke:)) Da ne govorim o kulturi in vsem ostalem.

Ma iz vseh koncev smo. Samo slovani sigurno nismo, pomojem niti 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Če nas primerjaš z Rusi in Nemci recimo po izgledu, smo veliko bolj podobni Nemcem (Bavarcem) kot Rusom. Sem bila v obeh državah večkrat in se prepričala na lastne oke:)) Da ne govorim o kulturi in vsem ostalem.
[/quote]
Ne, Bavarci so podobni nam.

Mi smo Slovenci na obeh straneh. Edino kar izstopa je en prednik, ki je prišel v Slovenijo pred okoli 160 leti s severa, tam okoli Labe, a je imel slovanski priimek, ki se pojavlja v več slovanskih državah, ne pa v Sloveniji. Tako da je vprašanje, od kje so njegovi predniki prišli do Labe. Drugo je pa vse domače. Tako zelo domače, da so bili po mamini strani vsi predniki daleč nazaj iz parih vasi na relaciji kakih 3 do 4 kilometrov. Očitno so bili bolj zapečkarji.

Veliko nemških priimkov je v resnici slovenskih. Ljudje so za časa Avstrije in spreminjali priimke, ker jim je nemški priimek zagotovil boljše delo.


Ne, Bavarci so podobni nam.
[/quote]

Ja ok pa tako 🙂

Iščem najbolj redke priimke, njihov izvor. Moj priimek je zelo redek. Menda nas ni več, kot 25. Obstaja kak link, ali kaj takega, kjer se to najse- zanima me predvsem izvor.
[/quote]

Statistični urad Slovenije ima seznam priimkov. Priimek moje babice ima danes le še 5 ljudi.


O bog, kakšne ti pišeš?!? Pa kaj te briga, kaj bodo Barcini potomci počeli in ali jih sploh ima. A ti nimaš nobenega lajfa???

In še nekaj me zanima. Ti ohranjaš družinsko tradicijo? Vzgajaš potomce, da spoštujejo prednike ali jih bodo poznali samo po rodovniku in pa za denar cuzat? Vesel oče, dobila sem vtis, da si en zatežen dedec, ki je skregan z vsemi okoli sebe in da misliš, da si nekaj več. Nisi! Si navaden bumbar nevzgojen!

New Report

Close