Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek So vaši znani predniki vsi imeli slovenske priimke – bili Slovenci?

So vaši znani predniki vsi imeli slovenske priimke – bili Slovenci?

Jaz ravno izdelujem družinsko deblo. Pri čemer se zgodi, da se ovržejo nekatere “družinske zgodbe”. Recimo, da naj bi bil naš priimek francoskega izvora/ iz Napoleonovega obdobja… Pa ugotovim, da so bili predniki s tem priimkom tule že od začetka krstnih knjig sredi 17. stoletja.
Mimogrede… sem jih tudi nekaj na ič našla v cerkvenih knjigah še iz okoli 1700 (Miglič, Verbič, Zupančič).
Sicer naj bi bili mi vsi skupaj Slovenci, del ki sem ga doslej raziskala je res, od začetka krstnih knjig sredi 17. stoletja. Ko bodo dovolj pocenili genetsko mapiranje (ponudba za črni petek je bila že skoraj prava 🙂 ) načrtujem narediti tudi to.


Ej, tale rodovnik me zanima. Sem že parkrat razmišljala o tem, celo na spletu našla eno spletno stran o genealogiji, vnesla podatke, kar sem vedela iz glave, potem se je pa ustavilo. Kako prideš do podatkov za 100 in več let nazaj? Vam je to kdo izdelal/pomagal, ste sami iskali in se ukvarjali s tem? Lahko poveš kaj več na to temo?
[/quote]

NAjveč dobiš po župnijah, na župnijskih uradih- v knjigah…. za leta 1700 in nazaj….

Sorodniki dveh mojih starih staršev so se ukvarjali z rodoslovjem in raziskovali naše družinsko drevo. Za prednike teh dveh starih staršev vem, da imajo vsi razen enega slovenske priimke vse tja do začetka 18. stoletja, do koder segajo podatki. Ta izjema je prednica, rojena v naših krajih začetku 18. stoletja, ki je imela nemški priimek. Ne vem pa, če je njena družina dejansko izvirala iz nemško govorečih krajev ali pa je bil priimek samo ponemčen (kar ni bil tako redek pojav v tistih časih), ker sicer obstaja tudi pomensko enak slovenski priimek.

Predniki preostalih dveh starih staršev, ki se jih ta dva spomnita ali sta zanje slišala, imajo vsi slovenske priimke in korenine.

NAjveč dobiš po župnijah, na župnijskih uradih- v knjigah…. za leta 1700 in nazaj….
[/quote]

Njalažje dobiš in še vse zbrano skupaj v Nadškofijskem arhivu glede na območje, s katerega si (Ljubljana, Maribor in menda Koper). Žal pa med sabo ne menjajo podatkov, tako da, če si preseljena, je kar zahtevno.

kolikor se spoznam na priimke so pri mojih prednikih
4/8 slovenski
1/8 hrvaški
1/8 poslovenjen nemški
1/8 ruski
1/8 madžarski

En Slovenec
Ena Nemka
Ena Poljakinja
En Čeh

Vsi so še iz A-O monarhije

Genetika in dejanski kraj bivanja je pa povsem nekaj drugega, seveda, v to se mi pa ne da spuščat.

Da ne bos razocarana. Zenske ne podedujejo Y, zato dobis rezultate samo za zenske prednice in se to samo tisto, od katerih gene si podedovala, kajti zaradi kombinacij se v vsaki generaciji nekaj genetskega materiala izpusti. Ce hoces se moske prednike, daj testirat oceta ali brata. Rezultati so precej splosni. Ne bodo ti rekli, da je bila tvoja babica 5 kolen nazaj Francozinja iz doline Loare, ampak po procentih dobis regije, ki ponavadi zajemajo nekaj drzav.

Če gremo dovolj daleč nazaj, smo vsi iz Afrike.


O bog, kakšne ti pišeš?!? Pa kaj te briga, kaj bodo Barcini potomci počeli in ali jih sploh ima. A ti nimaš nobenega lajfa???

In še nekaj me zanima. Ti ohranjaš družinsko tradicijo? Vzgajaš potomce, da spoštujejo prednike ali jih bodo poznali samo po rodovniku in pa za denar cuzat? Vesel oče, dobila sem vtis, da si en zatežen dedec, ki je skregan z vsemi okoli sebe in da misliš, da si nekaj več. Nisi! Si navaden bumbar nevzgojen!
[/quote]

Pozabi, tak osebek ni vreden odgovora …

In kot sem ze kar nekajkrat napisala, nihce me ne bo tule sprovociral toliko, da bom tule razkrivala, koliko imava s partnerjem otrok, koliko so stari, kaj pocnejo…

Moja mami je imela dekliški nemški priimek Hirscher, izvira iz Bavarske, po očetovi strani pa so predniki čehi.

Pozabi, tak osebek ni vreden odgovora …

In kot sem ze kar nekajkrat napisala, nihce me ne bo tule sprovociral toliko, da bom tule razkrivala, koliko imava s partnerjem otrok, koliko so stari, kaj pocnejo…
[/quote]

Hvala Barca, da si tolk fejst baba. Da te ne sprovocirajo in da ne zapustiš MONa. Rada te berem! Vse dobro!

Hvala Barca, da si tolk fejst baba. Da te ne sprovocirajo in da ne zapustiš MONa. Rada te berem! Vse dobro!
[/quote]

Barca, tudi meni si všeč.

Statistični urad Slovenije ima seznam priimkov. Priimek moje babice ima danes le še 5 ljudi.
[/quote]

Super informacija. Sem takoj pogledala, koliko imam sopriimenjakov.

Kaj mogoče kdo ve zakaj je toliko Novakov, pa ne sam v Sloveniji, po vzhodni evropi je to zelo pogost priimek. Delajo veliko otrok? 😀


Z genskimi testi je bilo ugotovljeno, da imamo vsi ljudje na zemlji istega očeta, ki je živel pred 60.000leti

Tudi ljudje iz tega območja Eu/Balkana imamo iste prednike, dveh različnih tipov, tistih bolj severno (kao Slovenci) in tisti bolj južno (Srbi). Dalmacija ima svoje gene, ki so identični Albanskim. Raziskavo so delali Hrvati, ki so želeli dokazati “hrvaške gene” in so našli zgolj 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} njihovega prebivalstva, ki ne pašejo nikamor…
Vprašljiv je tudi naš slovanski izvor, ker se kultura, arhitektura… na tem območji ni menjala še mnogo pred časom, ko naj bi Slovani prišli na to območje. Raziskave kažejo na to, da smo isti že več tisoč let, tudi za vse druge narode okoli smo bili do nedavnega Iliri in šele z vzponom Germanov in poveličevanjem njihove kulture so zatrli to ki smo jo imeli mi, podobno kot se je zgodili Indijancem v Ameriki.

Narodnost je stvar prepričanja isto kot religija. Ne tako dolgo nazaj sploh ni bilo držav na nacionalni osnovi. Šele v moderni dobi začnejo nastajat take države, prej si bil zgolj pripadnik določene države, govoril si jezik, ki si ga pač govoril.

Tudi priimki se niso dedovali kot se danes, obstajala so “hišna imena” in če si prišel k hiši si privzel tisto ime.

Pojem nacionalnosti se uporablja predvsem za to, da se ljudi skrega med sabo, da se jim lažje vlada, ker neglede na nacionalnost imamo vsi ljudje iste potrebe (pre-živeti, imeti otroke, streho nad glavo…)

Ha ha ha…. nov človek v vasi. Novak. Migrant. 😛

Ma iz vseh koncev smo. Samo slovani sigurno nismo, pomojem niti 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Če nas primerjaš z Rusi in Nemci recimo po izgledu, smo veliko bolj podobni Nemcem (Bavarcem) kot Rusom. Sem bila v obeh državah večkrat in se prepričala na lastne oke:)) Da ne govorim o kulturi in vsem ostalem.
[/quote]
Slovakom smo podobni.


Slovakom smo podobni.
[/quote]

Jaz pa mislim da nismo nobenemu prav podobni. Tudi hrvatom ne. Ko sem na hrvaški obali takoj vem kdo je Slovenc in kdo so drugi narodi. Po faci, izrazu, obnašanju,..

En Sojer- nimam pojma od kod izvor, ostslo pa sami slovenski priimki Gosak, Kališnik in celo Sovenc.

Naša rodbina tudi uporablja priimek 300 400 let, v času druge vojne so imeli zeleno arijsko karto, po mamini strani sploh arijske rase, ženina mati je imela dekliški nemški priimek..

Čaki, ampak Sojerjev sem jaz cel kup opazila na Brezovici ali Logu se mi zdi…
Ali je kje kakšen podatek o prvem zabeleženem Sojerju?

In stari ata je umrl v taborišču med ww2.
Je padel iz stražarskega stolpa…

Kr neki se tukaj hvalite z nemškimi priimki in nemškim poreklom. Nemškuarji zarukani.

Mi imamo bosanske, albanske, srbske in še kakšne balkanske korenine. Imamo pa nemški priimek. Ne veste, da se danes lahko pišete von?! Baba trapaste.

V župniji sem prišel do 1760, tko da ni debate da sem pristen …

New Report

Close