Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Stanovanje otroku da ali ne

Stanovanje otroku da ali ne

Rajši plačujem 200€ več, če moram itak plačevat, kot pa da me neka mati (ali “tašča”) komandira in morda še pričakuje hvaležnost (in po možnosti odreka zasebnost) za nekaj, kar itak plačujem. Oddajaj na prostem trgu in se ubadaj z nepredvidljivimi najemniki. Mislim, da ljudje potrebujejo pomoč, ko se postavljajo na noge, torej čim prej, tem bolje. Punca zgleda to ve, če dela in vlaga v izobraževanja itd. In ne po smrti staršev. Idealno bi bilo, če bi otrokom pomagala ZDAJ TAKOJ, oni pa tebi na stara leta. Očitno na to ne računaš, torej moraš biti preračunljiva – skratka da poskrbiš sama zase. Mogoče izhajam malo preveč iz svojega stališča, sem mlajša, ampak dejstvo je, da meni čez 20 let nobeno stanovanje ne bo nič pomenilo, takrat bom že imela aktivnejši del življenja za seboj in imela bom družino (razen pač v primeru, da ne bom imela družine).

Avtorica posta: ne poslušaj nekaterih, ki bi kar ‘šenkali’ stanovanje otroku. Nihče tega ne bi naredil. Vsekakor si se dobro odločila, da kupiš nepremičnino, ki ti bo nosila dodaten penzion.
Imaš več otrok, pazi, da se ne bodo ostali počutili prikrajšane (je nekdo prej že omenil)
Če bo najstarejši sin notri, mu zaračunaj najemnino; v nasprotnem primeru se mu ne bo splačalo šparati. Ko se bo pa osamosvojil, pa mu pomagaš na svoje in stanovanje oddajaš ali pod enakimi pogoji vseliš notri naslednjega otroka.
Nekateri pa naredijo tako: otrok je v stanovanju in staršem počasi izplačuje kupnino stanovanja. Seveda je potrebna pogodba

Sama sebi kontriraš?!
Prodaj zemljo. Kupi stanovanje. Oddaj tujim najemnikom. Denar od najemnine pa razdeli na 3 dele, zase in za oba sinova. Le tako bo “pošteno” razdeljeno, kar je bilo tako ali tako zastonj dobljeno.

Saj ne morem verjeti kaj berem… A so lahko ljudje še bolj egoistični, pogoltni….Za otroka bi dala življenje, ne samo da mu ne bi računala najemnine …
Kadar ima človek možnost pomagati, naj pomaga, tudi tujim… Ampak, da lastnemu otroku ne bi pomagala, da se postavi na noge.. Ne, nikoli ne bom razumela takšnih ljudi… le zakaj sploh maš otroke: Z možem bi bla sama, ne bi se rabla odrekat ničesar, vsakih 14 dni toplice, vikend na morju, potovanja…… To ti je življenje…

Ja, no, kaj pa je narobe, če za stanovanje kasiraš?
Meni ni nihče nič poklonil, sva morala tenko piskati, da sva nekaj ustvarila.
Ženska ima dva sina, imela bo dve stanovanji. Po smrti bost sinova dedovala.

Drugo stanovanje da v najem in kasira najemnino. Imela bo sredstva, da VEČKRAT naredi veselje sinovom, ko jo pridejo obiskati. Za bencin, za bundo, za fitnes, smučarsko opremo, itd.
Večkrat po malo je bolje, kot en sin zastonj najemnina, drugi pa na suhem.

No takole je bilo pri nas.
Jaz imam stanovanje v Ljubljani. Sem ga kupila sama . Dva sinova.
Starejsi je v casu studija stanoval v stanovanju. Ko je koncaval studij je sel se tamal v stanovanje. In drugo leto je tamal ostal sam v stanovanju. Na faksu zabluzil pritozbe sosedov itd ker je bila vsaka zurka pri njem. Potem se je odlocil da ne bo studiral vec. In sem ga vrgla iz stanovanja. Ce dela. Se mora naucit odgovornosti ravnat s placo. In do dokoncanega studija je na plecih starsev potem je pa treba ravnat odraslo in pdgovorno. Brez slepanja.
Vsa zlahta me je grdo gledala. Kolk sem zaj… pa svojega otroka takole na cesto postavit otd. Moje mnenje je ce bi mu popustila takrat bi se danes luftal. Jaz svoje mulce poznam .

Tako pa verjetno tudi avtorica. In se mi zdi njeno razmislanje kar na mestu. Ze to da pomagas da jima ni treba biti na tujem je ok.

Se strinjam. V bistvu gre tukaj za elementarno vprašanje, zakaj sploh nekdo ima otroke. V čem je smisel imeti otroka (četudi odraslega), če imaš nekaj ekstra in tega nočeš deliti z njim. Če lahko pomagaš sedaj, ko najbolj potrebuje/potrebujeta, pa nočeš. Skratka, če pomoč starša svojemu otroku ni nekaj samoumevnega, zakaj ga sploh imeti že v osnovi?

Točno tako!

Ampak njej je stanovanje oz parcela padla z neba… ona je imela pač statistično srečo, nič ni naredila za to… Ni ravno višek moralne pozicije, s katere bi lahko modrovala drugim.

Ce imas jurja place, bo pokojnina 600€, kar je skoraj pol manj!
Saj znizas apetite, ampak do neke meje. Zakaj bi moral clovek zivotariti v pokoju?
[/quote]

cot in čevljev ma človek do smrti dovolj, zdrava hrana na stara leta ni draga (količine so manjše), stroški bi morali biti za flet 100€. Pa mož bo tud imel. Mislim, da jima bo mnogo več ostajalo kot družinam z dvema otrokoma. Tam imajo samo položnico za šolo 200€, če ni noben v vrtcu. Oblačila, obutev se kupujejo vsak dan. 4x lekarne, 4x frizerji, 4x hrana, vsi stroški stanovanja 4x, pa krediti za avto, stanovanje.. . Nismo prišli do tečajev, počitnic/varstva kaj šele izletov in daril. Mislim, da dva odrasla z 1200€ bi hudimano dobro morala priti čez ne pa životariti.

cot in čevljev ma človek do smrti dovolj, zdrava hrana na stara leta ni draga (količine so manjše), stroški bi morali biti za flet 100€. Pa mož bo tud imel. Mislim, da jima bo mnogo več ostajalo kot družinam z dvema otrokoma. Tam imajo samo položnico za šolo 200€, če ni noben v vrtcu. Oblačila, obutev se kupujejo vsak dan. 4x lekarne, 4x frizerji, 4x hrana, vsi stroški stanovanja 4x, pa krediti za avto, stanovanje.. . Nismo prišli do tečajev, počitnic/varstva kaj šele izletov in daril. Mislim, da dva odrasla z 1200€ bi hudimano dobro morala priti čez ne pa životariti.
[/quote]
popravek: oblačila se kupujejo seveda vsak mesec in ne vsak dan. To je sigruno 200€ na mesec za dva otroka. Enkrat zimski čevlji, drugič bunde pa kombinezoni..kje so še vse drsalke, kotalke, kolesa, čelade, rolerji, skiroji, pa 10 parov hlač in vsaj toliko majic z dolgimi, kratkimi, puloverji..ma se ne neha. Otroci rastejo vsake par mesecev se obrnejo številke. Od ene sezone do druge ni. Tako da naj ne šajba ženska da bosta tenko piskala. Če kdo potem v SLO tenko piskajo družine. Ne samo delavcev tudi malo bolj izobraženih kadrov katerih prilivi niso nek presežek.

cot in čevljev ma človek do smrti dovolj, zdrava hrana na stara leta ni draga (količine so manjše), stroški bi morali biti za flet 100€. Pa mož bo tud imel. Mislim, da jima bo mnogo več ostajalo kot družinam z dvema otrokoma. Tam imajo samo položnico za šolo 200€, če ni noben v vrtcu. Oblačila, obutev se kupujejo vsak dan. 4x lekarne, 4x frizerji, 4x hrana, vsi stroški stanovanja 4x, pa krediti za avto, stanovanje.. . Nismo prišli do tečajev, počitnic/varstva kaj šele izletov in daril. Mislim, da dva odrasla z 1200€ bi hudimano dobro morala priti čez ne pa životariti.
[/quote]

ti pa očitno živiš pri tašči v mansardi glede na to, da si skregana s sodobnimi cenami?
pa stari si ne smejo nič privoščiti, nobene lekarne (boljš da se stegne), nobene cote, ti pa ves čas po trgovinah letaš? Še monovske brisače se v 10 letih obrabijo, ali pa se stari ne rabijo umivat, saj so samo doma in lahko smrdijo kolikor jih je volja?
ko pa eden umre, pa drugi s 600 evri itak lahko na polno žura.
sicer pa bi lahko že ugotovili, da je ta tema huda provokacija in slabo domišljena, da poka na vseh šivih. Je pa seveda zelo aktualna v Slo, kjer mnogo ljudi že pri dvajsetih vkalkulira v svoje načrte vso potencialno dediščino.

Ampak njej je stanovanje oz parcela padla z neba… ona je imela pač statistično srečo, nič ni naredila za to… Ni ravno višek moralne pozicije, s katere bi lahko modrovala drugim.
[/quote]

Po njeni smrti bo tudi njunima sinovoma padlo z neba. S tem da jima niti davka ne bo treba placat 😉

Ce sin dela naj placa najemnino. Ko mu bo zagustilo glede na to da je omenila da ni redno zaposlen ima stanovanjski problem resen . Drugje ga ne bi imel.


Odvisno od okolja. Pri nama z bratom in sorodstvu so vedno starši kupili vsakemu stanovanje. Potem pa po željah. Eni so prodali in kupili hišo, drugi so raje kupili eno malo stanovanje in oddajajo. Skratka normalni starši pomagajo otrokom. Komu pa bojo? Sebi? Kaj pa še potrebujejo??

Kaj, da nihče ne bi šenkal stanovanja svojemu otroku??? Če TI ne bi, potem ne posplošuj tvoje škrtosti na vse ljudi!!

Meni sta oče in mama KUPILA stanovanje in je na moje ime! Še na misel jima ni prišlo, da bi mi računala kakšno najemnini. Zlata sta in se tega zavedam. Vem pa, da gotovo nista edina taka starša in jih je več. Če imaš, potem lahko podariš in komu boš, če ne lastnemu otroku?

jaz se seveda strinjam s tvojim zapisom a ona pravi, da ni egoist in nima narcisoidne motnje.. . Mogoče je pa MOM :).

Točno tako!
[/quote]
potem se pa čudijo, da otrokom ni mar za njihove tegobe. Jah kot staršem ni bilo za otrokove. Hladni, preračunljivi odnosi vsekakor niso toplina in varnost doma in družine.

Po njeni smrti bo tudi njunima sinovoma padlo z neba. S tem da jima niti davka ne bo treba placat 😉

Ce sin dela naj placa najemnino. Ko mu bo zagustilo glede na to da je omenila da ni redno zaposlen ima stanovanjski problem resen . Drugje ga ne bi imel.
[/quote]

Je razlika… ona te parcele ni dobila po svojih starših kot dedič prvega reda, ampak po teti, ki očitno ni imela drugih dedičev, kar je velika statistična sreča. Podobno kot če bi zadela na lotu, s tem, da je tam potrebno kupiti listek in obkrožiti prave številke. Tukaj pa ji ni bilo potrebno narediti popolnoma nič. Dejansko je pač imela veliko srečo in te sreče očitno ni pripravljena deliti s svojima otrokoma, ki pomoč, oz vsaj eden izmed njiju, potrebujeta sedaj.

jaz se seveda strinjam s tvojim zapisom a ona pravi, da ni egoist in nima narcisoidne motnje.. . Mogoče je pa MOM :).
[/quote]

moja resnica je taka, da bolj starši otrokom tiščijo dobrine v rit, bolj nesposobne jih s tem delajo.

zaradi mene kupujte otrokom stanovanja, plačujte jim stroške, delajte vse, samo da se otrokom ne bo potrebno malce potrudit v življenju

jaz imam hišo in stanovanje, ki ga trenutno oddajam. hči je še majhna. ampak niti slučajno ji stanovanja ne mislim podarit, ko odraste. obe nepremičnini sem pridobila z delom in odrekanjem. hišo skupaj z možem, stanovanje sama. stanovanje je moja zavarovalna polica za starost, da si bom iz najemnine ali pa kupnine lahko plačala domsko oskrbo, če bo potrebno. otrok bo definitivno dobil nekaj malo pomoči ob startu v življenje, ampak da bi dobila vse položeno, brez da bi morala s prstom mignit, to pa ne.

moja resnica je taka, da bolj starši otrokom tiščijo dobrine v rit, bolj nesposobne jih s tem delajo.

zaradi mene kupujte otrokom stanovanja, plačujte jim stroške, delajte vse, samo da se otrokom ne bo potrebno malce potrudit v življenju

jaz imam hišo in stanovanje, ki ga trenutno oddajam. hči je še majhna. ampak niti slučajno ji stanovanja ne mislim podarit, ko odraste. obe nepremičnini sem pridobila z delom in odrekanjem. hišo skupaj z možem, stanovanje sama. stanovanje je moja zavarovalna polica za starost, da si bom iz najemnine ali pa kupnine lahko plačala domsko oskrbo, če bo potrebno. otrok bo definitivno dobil nekaj malo pomoči ob startu v življenje, ampak da bi dobila vse položeno, brez da bi morala s prstom mignit, to pa ne.
[/quote]

Kaj pa, če svojega premoženja ne bi pridobila z delom in odrekanjem ampak na podlagi sreče? Potem hčeri ne bi privoščila, da bi še ona dobila kak kos pogače od tega? 🙂

ti pa očitno živiš pri tašči v mansardi glede na to, da si skregana s sodobnimi cenami?
pa stari si ne smejo nič privoščiti, nobene lekarne (boljš da se stegne), nobene cote, ti pa ves čas po trgovinah letaš? Še monovske brisače se v 10 letih obrabijo, ali pa se stari ne rabijo umivat, saj so samo doma in lahko smrdijo kolikor jih je volja?
ko pa eden umre, pa drugi s 600 evri itak lahko na polno žura.
sicer pa bi lahko že ugotovili, da je ta tema huda provokacija in slabo domišljena, da poka na vseh šivih. Je pa seveda zelo aktualna v Slo, kjer mnogo ljudi že pri dvajsetih vkalkulira v svoje načrte vso potencialno dediščino.
[/quote]
Ni provokacija, prisežem 🙂 14 dni se že z možem pogovarjava kaj naredit, ali kupiti to stanovanje ali ne. In do konca tedna sva nekako rekla, da bova javila kaj in kako, zato sem tudi napisala to temo. Ampak zdaj vidim, da bi vprašanje morala postaviti drugače: koliko ste pripravljeni plačati mami za najem 2,5 sobnega obnovaljenega stanovanja?

moja resnica je taka, da bolj starši otrokom tiščijo dobrine v rit, bolj nesposobne jih s tem delajo.

zaradi mene kupujte otrokom stanovanja, plačujte jim stroške, delajte vse, samo da se otrokom ne bo potrebno malce potrudit v življenju

jaz imam hišo in stanovanje, ki ga trenutno oddajam. hči je še majhna. ampak niti slučajno ji stanovanja ne mislim podarit, ko odraste. obe nepremičnini sem pridobila z delom in odrekanjem. hišo skupaj z možem, stanovanje sama. stanovanje je moja zavarovalna polica za starost, da si bom iz najemnine ali pa kupnine lahko plačala domsko oskrbo, če bo potrebno. otrok bo definitivno dobil nekaj malo pomoči ob startu v življenje, ampak da bi dobila vse položeno, brez da bi morala s prstom mignit, to pa ne.
[/quote]

ampak dokler misliš, da imaš prav boš takšna. V ozadju take odločitve so lahko pa le dve čustvi: strah (da otrok ne bo dovolj sposoben, komolčarski ipd) IN kompleksi (meni ni nihče in tudi jaz ne bom..iz principa). Še je čas, da te psihoterapija nadgradi.


Ni provokacija, prisežem 🙂 14 dni se že z možem pogovarjava kaj naredit, ali kupiti to stanovanje ali ne. In do konca tedna sva nekako rekla, da bova javila kaj in kako, zato sem tudi napisala to temo. Ampak zdaj vidim, da bi vprašanje morala postaviti drugače: koliko ste pripravljeni plačati mami za najem 2,5 sobnega obnovaljenega stanovanja?
[/quote]
nikoli in nič. Če imam tako mamo, da ji moram plačevati se lahko samo polulam nanjo. Na lastnem otroku bi služila? Pfuj! Sama si zastonj do tega denarja prišla zdaj pa bi še dobičke na lastnem otroku kovala? Pa ti si bolna do daske. Kupi stanovanje in plačuj režijske stroške (ogrevanje, da ti ne splesi in vse kar je obvezno ali si notri ali ne) in občasna popravila. Ta delež bi ti prevzel otrok, če bi mu dala v brezplačno uporabo ampak tebi to ni dovolj. Res sta z možem za bruhat.


Ni provokacija, prisežem 🙂 14 dni se že z možem pogovarjava kaj naredit, ali kupiti to stanovanje ali ne. In do konca tedna sva nekako rekla, da bova javila kaj in kako, zato sem tudi napisala to temo. Ampak zdaj vidim, da bi vprašanje morala postaviti drugače: koliko ste pripravljeni plačati mami za najem 2,5 sobnega obnovaljenega stanovanja?
[/quote]

pa davek na dediščino, ker ni prvi dedni red si že plačala?
iz odgovorov pa lahko vidiš, da je taka varianta med žlahtniki zelo slaba.
svetujem ti, da namesto 2.5 sobnega stanovanja kupiš samo garsonjero in jo oddajaš tujim ljudem, preostali denar pa podariš otrokoma, da si bosta opomogla.

moja resnica je taka, da bolj starši otrokom tiščijo dobrine v rit, bolj nesposobne jih s tem delajo.

zaradi mene kupujte otrokom stanovanja, plačujte jim stroške, delajte vse, samo da se otrokom ne bo potrebno malce potrudit v življenju

jaz imam hišo in stanovanje, ki ga trenutno oddajam. hči je še majhna. ampak niti slučajno ji stanovanja ne mislim podarit, ko odraste. obe nepremičnini sem pridobila z delom in odrekanjem. hišo skupaj z možem, stanovanje sama. stanovanje je moja zavarovalna polica za starost, da si bom iz najemnine ali pa kupnine lahko plačala domsko oskrbo, če bo potrebno. otrok bo definitivno dobil nekaj malo pomoči ob startu v življenje, ampak da bi dobila vse položeno, brez da bi morala s prstom mignit, to pa ne.
[/quote]

Imava dva otroka.
Hiso caa 250m2 +1000m2 zemlje
3 sobno stanovanje
2 gradbeni parceli.
Vikend 100m2
Prihranke caa 30.000.

Skupaj z mozem imava 1200 penzije.
Preselila sva se na vikend.
En otrok je dobil hiso.
Drug stanovanje in parceli.
Napisali smo oporoko in vsak od otrok ima svoj izvod.
Lastnika bosta po najini smrti.
Ce bo kateri od naju z mozem moral v dom morata otroka krit vsak polovico doma katere z mozem ne bi sama mogla krit iz penzije plus dom se bo poplacal se z prodajo vikenda in iz prihrankov ce ne bodo skopneli.

Otroka nama vsako leto pripravita drva.
Midva cuvava vnuke in hodiva po njih v vrtec. Veckrat jih pocartava s kaksnim kosilom in oni med vikendom naju.
V zAhvalo za cuvanje otrok nama vsako leto placata morje.

Trenutno razmisljamo kako naj uredimo da bo otrok prodal stanovanje in si skupaj z zeno zgradil hiso.
Najbrz bova kar lepo izrocila vse pred smrtijo.
Po novem letu gremo v akcijo.

New Report

Close