Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Tiste ki ste rodile po 43

Tiste ki ste rodile po 43

Tudi dve desetletji mlajšim prav pride pomoč babic. Pravzaprav je tukaj gor eden pogostejših stavkov: Nimamo babi servisa (implicirano je: tako kot večina).

Pri nas smo imeli eno starejšo mamo, pa eno starejšo rejnico, pa pri dveh otrocih smo v glavnem videvali stare starše na prireditvah in roditeljskih …
Največji unikum je bila ena izrazito mlada mamica, ona je res izstopala (ne pa me, stare koke).
Recimo, da nas je bila večina stara od 35 do 40 let, ko smo otroke pospremile v 1. razred. Ona se je meni zdela deset let mlajša.

Rodila si pri 28 in bi bila pri 43 počasi rada že babica??? Kako si pa to predstavljaš?
Glede na to, kaj si siknila avtorici … halo.
[/quote]

pa kaj je s tabo? kje pišem, da bi rada bila babica?

Škoda filozofirat. Ženska je pri 43 še v čisto normalnem rodnem obdobju. Tudi umetne oploditve se pri teh letih še normalno delajo. Seveda te ginekologinja opozori na možne zaplete pri takšni nosečnosti oz. da je v nekaterih primerih morda težje zanosit, svetuje malo več odgovornosti do svojega telesa, to je pa tudi vse. Odvisno je od marsičesa, tudi ali je ženska na KT ali ne. Če ni, bo zagotovo lahko prej zanosila, saj ne bo čakala več mesecev, da se vzpostavi normalen cikel, ovulacija. SEveda se za otroka pri teh letih lažje določi ena, ki še nima otrok ali ap ima samo enega, kot pa kakšna, ki jih ima že 5 in je tudi fizično njeno telo že utrujeno od vsega. Res je to zelo odvisno od posamezne ženske, v kakšni psihofizični kondiciji je, koliko je vitalna pri teh letih oz. koliko jo je življenje do tega leta že zmatralo. Veliko žensk, ki so rodile v teh letih, je šlo lepo skozi nosečnost. Morda tudi zato, ker so se iz bojazni, da bi šlo kaj narobe, bolj potrudile pri prehrani, se izogibale škodljivim vplivom okolja in raznih substanc itd. Avtorici svetujem, da se začne zdravo prehranjevat, si omisli kakšna prehranska dopolnila oziroma tabletke za obdobje pred zanositvijo folna kislina + še kaj), potem pa tudi med nosečnostjo redno jemlje podobne pripravke.
Glede zanositve, poteka nosečnosti, otroka ne moreš bit nikoli čisto ziher, niti v mlajših letih. Veliko otrok z Downovim sindromom se recimo rodi tudi mamicam, ki so mlajše od 30, tako da…

koliko verjetno je, da boš zanosila, se lahko greš pozanimat. obstajajo hormonski testi, ki ti ugotovijo rezervo jajčnika in ali je verjetno, da zmoreš zanositi

https://www.ukc-mb.si/ivf/neplodnost/preiskave-pri-neplodnem-paru/hormonske-preiskave/

če je FSH preko določene meje, boš težko zanosila, tudi s pomočjo medicine in , ker enostavno ni več dovolj jajčec na razpolago

https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=6944024

recimo tale tu je verjetno 44 in ima take rezultate:
kaja44
18 Jun 2013
Pozdravljeni,
tudi jaz prosim za mnenje glede izvida, kri sem dala 3. dan cikla.
S- FSH 23,53 IU/l
S-Prolaktin 9,31 ug/L

Stanko Pušenjak
hm?….vaš FSH je za žensko v reproduktivnem obdobju previsok in kaže na iztrošen jajčnik – predstoječo menopavzo. Seveda pa o vas vem odločno premalo, da bi lahko to kar trdil od daleč. Stanje imenujemo “hipergonadotropni hipogonadizem”.

tale verjetno ne bo mogla več zanosit.

poleg tega pri tvojih letih nimaš več pravice do plačanega postopka in bi morala v to it samoplačniško.

odkrito povedano, tvoj partner želi imeti otroke. glede na to, da jih s tabo verjetno ne bo mogel imeti, si bo najbrž iskal v roku par let kakšno drugo. on ima za to še več kot dovolj časa. ne se preveč zanašat na to, da bo na veke vekov s tabo

Kaj se to sploh sprašuje na forumu. ČE ti paše, potem zanosi, če ne, pa ne. Glede statistike. Tista, ki govori o enih procentih ne zna računati. Če je statistična možnost zanositve na ciklus 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, pomeni, da je v enem letu ta možnost več kot 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Lahko rata v prvo, drugo.. dvanasto.. ali nikoli. Tako kot pri ostalih starostnih skupinah.

hahaha kake maš

hahaha kake maš
[/quote]
haha, ta ziher hodi v cerkev 😉

Avtorica, moja mama je zanosila pri 42 letih. In je v grozi rekla: Joj, pa samo enkrat sva.

Torej, tiste bolj fertilne ženske zlahka zanosijo kadarkoli. Tudi sama sem trikrat rodila, trikrat je ratalo v prvem mesecu.

Tudi moja hči je zanosila točno takrat, ko je želela.

Seveda je pa eno zanosit in imeti dojenčka, to je mala malica. Vse ostalo pa raje ne pišem. In za koliko je tak otrok prikrajšan tudi ne.

Joj, grozno je, ko prebiram komentarje. Iz videnega lahko napišem, da je znanka od svojega 25+ leta neuspešno skušala zanositi skoraj 15 let. Je že obupala in se pomirila z dejstvom, da ne bo nikoli mama. In potem se je zgodil “čudež”. Danes ima dva luštna fantka, star 3 in 1 leto. Pa je super mama

pa kaj je s tabo? kje pišem, da bi rada bila babica?
[/quote]

Avtorici si zasikala, da so to leta, ko bi morala biti že babica … Ti si rodila pri 28. A boš ti tudi zrela že za babico pri 43?


ta verjetnost se ne sešteva in verjetnost zanositve po 40 v enem letu je tam nekje 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

kot sem že prej napisala, lahko ugiba, lahko pa si gre izmerit nivo hormonov v krvi in vidi, ali je možnost zanositve, ali je ni več.

poleg tega je po 40 višja verjetnost, da boš splavila, kot da boš rodila, če že zanosiš.
po 40 letu z vsakim letom verjetnost za zanositev še dodatno pade….

podatki za uspešnost ivf postopkov pri tako starih ženskah pravijo, da zgolj 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} uspe rodit otroka…


haha, ta ziher hodi v cerkev 😉
[/quote]

Če pomisliš recimo na Suzano Jakšič, ki je postala babica pri 40…
Ali pa kakšno iz romske vasi…
Ali pa….
Ali pa…

V bistvu ima, kar prav. 🙂

Tudi če pogledamo ženske, ki so v sedemdesetih rojevale zelo mlade, je jasno, da tega niso počele zaradi zdravja, ampak zato, ker so enostavno nenačrtovano zanosile. Da niti ne govorimo koliko takšnih potem na silo sklenjenih zakonov je šlo po gobe.
Ženske, ki so rojevale pri 20 ali pa še celo mlajše, niso bile pri teh letih nikoli čisto ok oz. ready za bit mame. Tudi redko katera je bila dobra mama, ampak tega ne bo priznala. Vedo pa njihovi otroci povedat marsikaj.
Danes so pa 20-letnice itak še bolj adijo kot so bile takrat.

A samo taki se ločujejo, ne pa idealni pari z idealno starostno razliko in skupnimi otroki?
In vsi, ki ne morejo imeti otrok, se avtomatično ločijo, ker si tipi začnejo iskat žensko, ki lahko zanosi?
A si ti normalna?
Da ne bo tebe tvoj mož zamenjal za mlajši (in malo manj škodoželjen) model.


ta verjetnost se ne sešteva in verjetnost zanositve po 40 v enem letu je tam nekje 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

kot sem že prej napisala, lahko ugiba, lahko pa si gre izmerit nivo hormonov v krvi in vidi, ali je možnost zanositve, ali je ni več.

poleg tega je po 40 višja verjetnost, da boš splavila, kot da boš rodila, če že zanosiš.
po 40 letu z vsakim letom verjetnost za zanositev še dodatno pade….

podatki za uspešnost ivf postopkov pri tako starih ženskah pravijo, da zgolj 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} uspe rodit otroka…
[/quote]

Nekdo je prilepil link o statistiki po enem letu poskušanja in možnost po 40 letu je 40-procentna (torej da v enem letu načrtnega delanja otroka ženska zanosi).

Kako se to naredi, kako izvemo ali smo pri 42 letih še plodne? Mogoče misliš na izmeritev nivoja hormonov FSH in LH v krvi ?

pravkar sem poklicala, samoplačniško staneta oba skupaj okoli 25 eur, kri vzamejo v kleti, tud brez napotnice.

http://www.reprodukcija.si/preiskave/hormonske-preiskave/

Pričakovana življenjska doba današnjih 40-letnic je skoraj za 10 let višja od današnjih 60-letnic. To vpliva tudi na rodnost.
Danes rodit pri 20 je neumnost. Če ima danes ženska otroka pri 40, je to približno tako kot če ga je imela 20 let nazaj pri 30 -35.
Strokovnjaki ocenjujejo, da se bo veliko današnjih deklic odločalo za otroke okoli 40. leta. Svet gre pač v to smer. Tudi znanost, medicina napreduje. mogoče čez 30 let nobena ne bo več zanosila po naravni poti, ampak bodo v trendu načrtovane in kontrolirane nosečnosti. Kdo ve.

Logika? Recimo iz tega grafa je razvidno, da v roku 1 leta zanosita 2 od petih žensk pri +40.
http://www.fertilityanswers.com/wp-content/uploads/2014/03/Age-Pregnancy-Rates.gif

http://www.fertilityanswers.com/fertility-surgery/understanding-tubal-ligation/reversal-success-rates/
[/quote]

Je velika razlika med 40 in 43. Tezko je najti tocne podatke, a recimo na tej strani:
https://www.livestrong.com/article/144162-43-trying-get-pregnant/

pise, da je pri 43 moznost za zanositev v enem ciklu 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. In ta procent vsakih nekaj mesecev se pade ko se zenska bliza menopavzi. In tudi ce zanosis to se nic ne pomeni, moznost za splav v teh letih je precej velika – nasla sem podatek 38{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. V Sloveniji delajo IVF samo do 42 ravno zato – ker so moznosti potem ze tako slabe, da se ne izplaca.
Tukaj se lepo vidi – pri 40ih je moznost za zanositev se nad 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (na splosno seveda, ne v enem ciklu), pri 45 pa samo 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}:
https://www.babycentre.co.uk/a6155/your-age-and-fertility

Res vidimo veliko mladih mamic po 40-em, a v resnici ne vemo kako so zanosile – naravno, z IVF, darovano celico… tega verjetno ne razlagajo okoli.

A samo taki se ločujejo, ne pa idealni pari z idealno starostno razliko in skupnimi otroki?
In vsi, ki ne morejo imeti otrok, se avtomatično ločijo, ker si tipi začnejo iskat žensko, ki lahko zanosi?
A si ti normalna?
Da ne bo tebe tvoj mož zamenjal za mlajši (in malo manj škodoželjen) model.
[/quote]

glej, jaz vem samo to, da je želja po otrocih pri ljudeh lahko velika. in da v končni fazi ni fer nekoga omejevat pri tem. in da je ogromno moških, ki si na stara leta najdejo eno mlado, ker bi radi imeli otroke.
in da je mogoče bolje za oba, da ne silita z glavo skozi zid in se soočita z dejstvi.
jaz pri mojem postu ne vidim nobene škodoželjnosti.

oprosti, biologija se v 50 letih pa res ni toliko spremenila, da bi ženske bile kar naenkrat bolj fertilne, kot so bile včasih…
otroci so se vedno rojevali tudi ženskam po 40 letu… samo niti slučajno ne tako pogosto, kot ženskam pri 20ih.

Kako se to naredi, kako izvemo ali smo pri 42 letih še plodne? Mogoče misliš na izmeritev nivoja hormonov FSH in LH v krvi ?

pravkar sem poklicala, samoplačniško staneta oba skupaj okoli 25 eur, kri vzamejo v kleti, tud brez napotnice.

http://www.reprodukcija.si/preiskave/hormonske-preiskave/
[/quote]

Malo sem posurfala po tej strani … mogoče veš, če obstaja še kakšna druga metoda za preverjanje plodnosti oziroma ugibanje o možnostih zanositve ter seveda donositve?
Sem kar nekaj googlala, recimo ali je mogoče sklepati glede na pretekle nosečnosti, siceršnje telesno zdravje in kondicijo, itd., pa nisem nič našla.
Gin. mi je z ultrazvočno preiskavo lahko lepo videla folikle, ker je bil ravno čas ovulacije, tudi to, da se bo ravno sprostilo jajčece.

O, jaz pa ne – štacuna za rojevanje zaprta, na stežaj odprta pa za užitek v zreli dobi :)))) V teh letih se telo spet normalizira, mišice pridobivaš nazaj, če skrbiš za svoje zdravje in kondicijo, si spet v super top formi – jaz sem celo v boljši, kot pri 20ih, 30ih, priznam. IN svoje poslanstvo kar se rojevanja tiče sem izpolnila in zaključila na tem svetu 🙂

Minilo je tahudo stresno obdobje – nosečnost in porod sta hud stres za žensko telo+ potem še cca 10-15 let. S ponosom, skrbnostjo in predanostjo vse oddelano, ampak – poslanstvo nadaljevanja in prenosa svojih genov več kot dobro opravljeno 🙂

Pa ker tudi ne delujem po načelu, imejmo jih, kolikor jih bo bog dal 🙂

Tašča se je že 65 let nazaj rodila pri maminih 45ih letih, ko so že mislili, da je nemogoče. Nobenih težav pri tašči zaradi nosečnosti oziroma poroda, ampak kasneje, ko je bila tašča v puberteti. Pač starša vsak s svojo boleznijo in starostjo pa živčkanjem nekako nista bila pripravljena na najstnico. K sreči je imela dosti starejšo sestro in brata, ki sta dejansko prevzela starševske naloge.
Kar pa se današnjih časov tiče, res je možnost zanositve manjša, kot v mlajših letih, hkrtai pa večja možnost, da gre kajnarobe. Ampak v kolikor vam zdravje služi glede medicine ni nobenega zadržka. Imam dve prijateljici, ki sta rodili (41 in 42), obe zdravstveno čisto ok in zanimivo, tudi porod pri obeh lažji kot prvič. Ena je sicer imela proti koncu nosečnosti rahle težave s pritiskom, ampak nič hujšega.
Po porodu pa je pri mlajši prišlo do krize, ker ni imela nobene dodatne pomoči, in je jamrala, da je precej bolj utrujena kot prvič, vse jo je bolelo,……….. in ja, na trenutke je obžalovala, da si je namislila dodatno dete. Starejša pa ima doma mamo, ki ji je že prvega otroka pomagala “spravit gor” in tako je tudi zdaj. V formo je prišla hitro, ker je pač imela čas zase.
Ampak bolj, kot ali lahko zanosim oziroma ali naj zanosim, se vprašajte, ali si predstavljate pri 55ih biti mama pubertetnika. Če je odgovor DA, pa kar zacet z akcijo :-))

lp

Je velika razlika med 40 in 43. Tezko je najti tocne podatke, a recimo na tej strani:
https://www.livestrong.com/article/144162-43-trying-get-pregnant/

pise, da je pri 43 moznost za zanositev v enem ciklu 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. In ta procent vsakih nekaj mesecev se pade ko se zenska bliza menopavzi. In tudi ce zanosis to se nic ne pomeni, moznost za splav v teh letih je precej velika – nasla sem podatek 38{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. V Sloveniji delajo IVF samo do 42 ravno zato – ker so moznosti potem ze tako slabe, da se ne izplaca.
Tukaj se lepo vidi – pri 40ih je moznost za zanositev se nad 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (na splosno seveda, ne v enem ciklu), pri 45 pa samo 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}:
https://www.babycentre.co.uk/a6155/your-age-and-fertility

Res vidimo veliko mladih mamic po 40-em, a v resnici ne vemo kako so zanosile – naravno, z IVF, darovano celico… tega verjetno ne razlagajo okoli.
[/quote]

Statistike so žal skorajda edin oprijemljiv podatek na podlagi katerega ženske prepričujejo kdaj je in kdaj ni primerno zanosit. Toda statistike so samo statistike. Zelo neživljenjske. Sploh za ženske po 40. letu, ki želijo na normalen način zanosit, brez kakšnih posebnih komplikacij v življenju, brez prejšnjih težav z zanositvijo itd. Hočem reči, da ravno tisti ekstremni primeri močno vplivajo na statistiko, ker je v teh letih relativno malo žensk, ki se odločijo za otroka. Večina jih družino načrtuje nekoliko prej. Zato potem tisti ekstremni primeri tako močno popačijo statistično sliko. Ampak to so pogosto primeri, ki so bili problematični tudi pri 30 , ne samo pri 40.
Če hoče imet ženska otroka pri teh letih, naj se ne zgleduje preveč po statistikah. Žensko je treba v teh letih z željo po otroku obravnavat izključno INDIVIDUALNO. Samo tako lahko vemo pri čem smo oz. pri čem je ona.
Zato je tudi spraševanje o zanositvi pri teh letih na nekem forumu nesmiselno. Lahko kvečjemu slabo vpliva na psiho ženske in pogosto je tudi psihični faktor pomemben pri zanositvi.
Avtorici svetujem, da sploh en bere teh zapisov in se raje o vsem skupaj pogovori s svojo ginekologinjo in partnerjem oz. skupaj naredijo “načrt” za zanositev in zdrav potek nosečnosti.

Jaz sem svojega drugega moža spoznala pri svojih 33 takrat, on jih je imel 31, jaz sem imela iz prvega zakona 13 letno hči…on nič otrok, otrok si nisem želela nikoli več in mi ni tudi na misel prišlo, da bi jih imela zato, ker jih on nima ali da ga bom lažje zadržala itd…

Sem bila fer in sem mu to tudi TAKOJ povedala. Da če si želi v lifu otroke bo moral drugam. Od tega je minilo 13 let še vedno sva skupaj nikoli ni izrazil željo po otrocih, očitno sva se našla dva ravno prav egoistična, da sva si samozadostna, On ima svoje drage hobije jaz svoje, ljubiva svoj prosti čas, skupni in posamični, ljubiva en drugega in se posvečava en drugemu 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} . Samo v vednost vsem ženskam, ki na vsak način želijo vsakemu novemu moškemu v življenju roditi enega otroka.

Mimogrede moja hči je super srečna mlada dama ima super očeta in super “očima”.

Kako se to naredi, kako izvemo ali smo pri 42 letih še plodne? Mogoče misliš na izmeritev nivoja hormonov FSH in LH v krvi ?

pravkar sem poklicala, samoplačniško staneta oba skupaj okoli 25 eur, kri vzamejo v kleti, tud brez napotnice.

http://www.reprodukcija.si/preiskave/hormonske-preiskave/
[/quote]

ne poznam drugih načinov, kot krvne teste hormonov med 2. in 5. dnevom cikla.

New Report

Close