Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Večno stradanje

Večno stradanje

Joj kako si smešna, ko pišeš, da so čips, napolitanke, nutela zdrava prehrana.
Zdrava prehrana je regrat nabran na travniku daleč stran od cest, pa krompir, pa zelje, pa jabolka in seveda moraš pojesti juho pa zrezek od domačega proizvajalca, ki redi živino z domačimi pridelki.

Glej. Jaz ti garantiram, da če poješ zjutraj en smuti s kosmiči in banano, za kosilo en oreng zrezek/prsi/kos tune z veliko skledo solate, za večerjo pa magar mortadelo z majhnim koščkom kruha, se ne boš zredila. Pa lahko vmes ravno tako mal pogrešiš z malo čokolade, čipsa, sladoleda.. sam ne pojest vsega v hladilniku. Za lušte običajno zadostuje že kakšen košček ali dva.

Pa ne bom zdaj pametovala o eko ali bio ali freerange prehrani.


Avtorica ni nikjer napisala, da poje le “zajemalko krompirjeve juhe”. Je pa napisala, da poje 1500 kalorij na dan, naštela 5 različnih oh-jev, ki jih redno uživa, in hkrati pojamrala, da se nikoli ne naje hrane, po kateri hrepeni. Rešitev je res preprosta.
Seveda pa ne sme redno pojesti škatle napolitank, tega nisem nikjer svetovala, in seveda ni nič pametnega notri, pa kaj potem.

Tisti, ki ste naravno suhi, niti ne veste koliko odpovedovanja moramo prestati tisti, ki smo nagnjeni k debelosti, da ohranimo kolikor toliko normalno postavo.
Če vidim dve napolitanki, mene kar prime, da bi jih pojedla celo škatlo, če vidim košček torte, bi jo pojedla kar celo in če vidim košček salame, bi kar ne nehala jesti.
To je hudo, zato je bolje, da poskrbimo za zadostno količino potrebnih hranil in se čimbolj izogibamo nepotrebnih kalorij.
Ko se enkrat prenaješ, se to zelo pozna in ne moreš prenehati, ker telo čuti, kot, da potrebuje tisto, kar vidijo oči.

No, jaz si pa redno privoscim in nimam tezav s pozelenjem.
2 napolitanki ob kavi si dam na kroznicek in to je to.
Po kosilu kockica cokolade. Pika.
Desert sladoled, odvagam 50-75g, odvisno koliko mi kalorije dovoljujejo ta dan.

Okvirni jedilnik imam splaniran za teden v naprej, danes pa tocen jedilnik za jutri, s tem da pustim prostor se za sladkarijo, ker ne vem, ce bom razpolozena za cokolado ali napolitanko ali kaj ze.
To nacrtovanje je kljucno, ker potem ni levo-desno, ampak se drzis plana.

Nočeš razumet. Tisti, ki smo naravno suhi, se običajno ne prenažiramo in pač ne pojemo cele škatle piškotov, čeprav nas prime. Pa najbrž ne spadam med naravno suhe, saj če jem preveč, se redim.. na vago pa opa, cefizelj… zamenjam večerjo s smutijem, zamenjam prilogo s solato in gre spet dol. Pa z leti gre lažje gor pa težje dol, ampak gre pa.
To, da se pa en mesec pred kopalkami spomniš, da moraš do poletja shujšat in pol stradaš in se nažreš tist trenutek, ko je diete konc pa ni rešitev. To že odkar pomnim počne moja mama, ugani koliko je v vseh teh letih shujšala.

Ok, smo razlicni. Od konstitucije, gibanja, velikosti …itd…
A tako ziveti, kot pises ti, da v okviru dolocenih kalorij – kdo ti jih ej dolocil? – ne zauzijes prakticno nic po svojih zeljah, je mimo. Ce ti ne gre disciplinirano pa imej dan, ko gresis – zauzij skatlo piskotov. Te ne bo konec. Naslednji dan pa ‘po starem’ naprej …

P.s.: pred menstro imam take ‘popadke’: se bašem samo s sladkarijami…

Mislim, da pojem naravno suhi eni kar zlorabljate in ga uporabljate za izgovor. Vsak človek je naravno suh, tako kot ni debelih vrabcev na vrtu, niti debele štorklje ali delfina še nisem videla. Vidiš lahko debelušnega medveda in ježka, ki se pripravljata na zimsko spanje in ima debelost zanju preživetveno funkcijo in je začasna.

Pojej toliko kot rabiš. Vitki ljudje so vitki, ker nekaj za to naredijo. Se dovolj gibljejo, izbirajo kaj jedo in spustijo kdaj kakšno napolitanko ven. Vsak dan moraš misliti in skrbeti za 1000 in eno stvar, a ti gre večno tuširanje, ki ga moraš vsak dan ponoviti, pa si naslednji dan že spet smrdiš, tudi na živce?

Veš kaj, ne poslušaj toliko teh nutricionistov in dohtarjev, naj sami sebe pogledajo. Poslušaj samo zlata pravila, ki ti jih zdaj naštejem:

– vedno pojej samo malo krompirja ali srednje
– pojej raje namesto pečenega in ocvrtega krompirja večinoma dosti riža
– omake naj ne bodo premastne, malo manj jih pij.
– popolnoma se odreci pecivu – tudi jaz ga sploh v življneju nikoli ne jem niti ob praznikih
– in BISTVENO : začni jesti veliko mesa

Biistvo ! Vedno, ko te prime, da bi si naredila sendvič, vzemi v roko en kos mesa, en zrekek, nič hudega, če je pečen na olju, morda samo cvrtje odstrani. In pojej ta kos mesa. To so beljakovine, ki so gradniki naših mišic in skeleta, to ni škrob niti maščoba, ki gre okrog trebuja ali v kri.

In še :
– sadje jej le dopoldne, kakšno uro pred malico ali popoldne okrog 2 uri po kosilu
– sendvič lahko ješ le dopoldne za malico, zraven pa ne pij mastnega jogurta, ker so zelo redilni, raje spij kakšno pijačo ali samo vodo, jogurti blazno redijo in zadržujejo špeh okrog trebuha še dolgo, ko jih ne ješ več
– nikoli ne pojdi spat lačna, saj slabo spiš, vsaj nekaj pojej, razen če ti je dovolj popiti 2 deci vode z 2 zlicama sladkorja, pomirij se mišice in možžgani in boš zaspala, to gre v kri in od tega se ne rediš.

Nikoli ne pozabi – vedno ko te prime, da bi pojedla kos kruha ali čips ali čokolado, nujno pojej kos mesa, nekje 5 dag, saj ga ne potrebuješ več (ampak tudi za kosilo moraš pojest mesa dost.) . Trda mesna hrana obteži želodec in ni lakote.

Sklepam, da enostavvno poješ PREVELIKE KOLIČINE in da si pri kosilu vedno 2 ali 3 x nabašeš juhe, krompirja in kruh namakašv omako – ne odreci se vsemu, samo max zreduciraj ogljikove hidrate, to so testenine in krompir! In namesto tega jej solato, riž in meso.

Ne jej veliko juhe, saj je slana, samo 1 zajemalko vedno. In privošči si rezance. Jej tud kuhan korenček ipd. Zapomni si, da tudi sol človeka redi, ker zadržuje vodo v telesu. N sme te nikoli tiščati v želodcu od sitosti, saj jemo zato, da živimo in ne zato, da jemo.

Opazka od mene zate pa je, da te verjetno muči neke vrste požrešnost, in da imaš razširjen želodec, kar je značilno za tist,e ki hujšate in se nato v stiski ob hujši lakoti prenajedate 😉 Saj pišeš, da bi se rada do sitega najedla vsega, kar si želiš, očitno klobasice _ menim, da si jih le daj tu in tam privošči, a z minimalno kruha in zdravo številko! Kruh je redilen in čista oblika maščobe, zato, če že ješ klobase, ne pojej zraven še 3 kosov kruha in ne boš debela!

Z dieto se bo tvoj želodec zožil in ne boš več potrebovala tolko hrane kot zdaj, ne boš si je želela. Morda pa ti uspe! Ne matraj se, telo moraš dobit, kar rabi.

Naravno suhi jemo takrat ko smo lacni.. Ce mi ob desetih zvecer zapase sendvic, ga bom pojedla, s sirom, salamo, pa se majonezo.. ce za kosilo nisem kaj prida lacna, ga bom pojedla samo polovico. Ko se mi zalusta sladoled ali torta, pojem porcijo sladoleda ali kos torte in je to to. Zakaj bi imela zeljo po litru sladoleda ali celi torti.. . Meni je dovolj, potesila sem svoje luste in lakoto in gremo dalje.. Pri naravno suhih ljudeh ni hrana center sveta, ne zivimo zato da jemo, ampak obratno..

Beli kruh, bele testenine, beli riž nimajo nikakršnih nutrientov, krompir je boljši, ampak ne vem, zakaj to nujno potrebuješ, če ogljikovi hidrati niso nujno potrebni za preživetje. Namesto tega normalno lahko poješ neke proteine, ki si jih želiš.

Ti nekaj povem, 1500kcal dnevno in jamraš. Poznam punco staro 17, ki ima na 174cm 51kg. Ima manekensko vitko postavo.
Zelo je podvržena debelosti. Na dan zaužije 200kcal, točno, prav prebrano, 200. To sta 2 proteinska napitka na merico, prah mešan z vodo in če je 1cm v višino preveč, odlije višek v odtok.
Pije samo vodo z vitamini in raznimi prehranskimi dopolnili, črno kavo in pijače brez sladkorja. Tako živi od 12 leta. Pri tej dieti sta jo podprla starša.
Tega bo počas 6 let. Razen da govorijo, kakšno hudo rit ima, da cela sš skače za njo in je pol šole zaljubljeno vanjo, ni slišat.

Ti nekaj povem, 1500kcal dnevno in jamraš. Poznam punco staro 17, ki ima na 174cm 51kg. Ima manekensko vitko postavo.
Zelo je podvržena debelosti. Na dan zaužije 200kcal, točno, prav prebrano, 200. To sta 2 proteinska napitka na merico, prah mešan z vodo in če je 1cm v višino preveč, odlije višek v odtok.
Pije samo vodo z vitamini in raznimi prehranskimi dopolnili, črno kavo in pijače brez sladkorja. Tako živi od 12 leta. Pri tej dieti sta jo podprla starša.
Tega bo počas 6 let. Razen da govorijo, kakšno hudo rit ima, da cela sš skače za njo in je pol šole zaljubljeno vanjo, ni slišat.
[/quote]

Točno taka je bila na naši sš pred 20 leti. Danes je ni več. Anoreksija.

Njeno obnašanje je “spodbudilo” marsikatero na šoli, da se ji v tem norem početju pridruži. Pa skrivale riti z majicami okoli pasu in podobno, ker je takrat bilo sramotno imeti veliko rit – karkoli to že je. Danes gre izgleda v kontra smer, pa tudi to ni v redu.

Ve se kaj je zdravo in zmerno, vsa odstopanja so zaskrbljujoča, o ekstremih pa da ne govorim.

Ko takole berem forume, me kar pri srcu stisne, sama imam pri 21ih že take bitke s prehrano, da sploh upam ne pomisliti kako bo čez 20 let, v meni.. Sicer zaenkrat ohranjam nekakšno “linijo”, pač nisem suhica, konfekcijska št. 36,38, odvisno od modela, ampak si grooozno želim enkrat poskusiti ta ‘lajf’ suhic 🙁 Imam prb. 64kg, želim priti na 55..
Je pa delo vsak dan, planiranje obrokov, psihiranje pred prazniki, pa sekiranje, če poješ nekaj kar “ne bi smel”, oz. si želiš nekaj pojesti. Belega kruha/toastov nisem videla že več let.. Sem pa vsaj oves, temno čokolado, zelenjavo vzljubila.. 4x na teden v hribe in 1x vadba, počasi se mi bo že zmešalo.

Ko enkrat v svoji glavi predelas, da ne gre za “slabo” in “dobro” hrano, da hrana ni “greh” in “kazen”, ampak da je vsa skrivnost v zmernosti, postane vse lazje.

Pojesti 3 rezine mortadele na kosu kruha ni greh, je vecerja. Zraven si narezi 2 paradiznika in 1 papriko.
Kosilo pripravi na malo manj mascobe (se da), z zelenjavno prilogo in z malo porcijo (60 – 8 g) testenin. Ti ostane prostora za 30 – 50 g napolitank, ki jih pojes takoj po kosilu in ne takrat, ko si lacna kot volk in bi pojedla celo skatlo.
Taka ali drugacna zelenjava naj bo del (skoraj) vsakega obroka.
Kolikor je mozno, vkljuci v obroke vec beljakovin, ker za dalj casa nasitijo in tudi nimas tako hude zelje po sladkem. Jajcni beljaki se dobijo v tetrapaku in visek lahko razelis na porcije in zamrznes. Nemstna skuta je odlicna osnova za vse sorte namazov, ali pa npr naredis skutine njoke ali cmoke za kosilo namesto krompirjevih. Npr za zajtrk pojej kos kruha s skutnim namazom in polovico kumare, ali pa omleto iz 1 celega jajca in 100 g beljaka, na vrh pa mali koscek kruha z nutelo.

In gibanje. Ce na dan za ohranjanje teze pojes 1500 kalorij, se verjetno zelo malo gibas. Poskusi s kakim preprostim gibanjem, kolikor dopusca cas in zmoznosti. Tudi kratek sprehod (20 minut hitre hoje) je boljse kot nic. Ali pa pol ure aktivne igre z otroki.

Točno taka je bila na naši sš pred 20 leti. Danes je ni več. Anoreksija.

Njeno obnašanje je “spodbudilo” marsikatero na šoli, da se ji v tem norem početju pridruži. Pa skrivale riti z majicami okoli pasu in podobno, ker je takrat bilo sramotno imeti veliko rit – karkoli to že je. Danes gre izgleda v kontra smer, pa tudi to ni v redu.

Ve se kaj je zdravo in zmerno, vsa odstopanja so zaskrbljujoča, o ekstremih pa da ne govorim.
[/quote]

Tudi moja sošolka iz OŠ. Je ni več.
Na prehodu v SŠ je začela s hujšanjem, ko je bila še sama kost in koža in zdravljenja niso pomagala, si je sama pomagala in končala..Prežalostno.

Oprosti, saj v nekih tockah imas prav, ampak generalno pa je tvoj zapis nebuloza!

1500kcal ni naziranje in tako jem ze kar nekaj let,avtorica verjetno tudi ze 20 let!
Kje se lahko s to revscino kalorij nazres?

In koliko casa potrebuje zelodec, da se skrci? 30 let?!
Po mojih lastnih izkusnjah, ko sem zacela hujsati, ce bi po nekaj mesecih pojedla toliko kot prej, bi se razpocila, danes pa, tisto moje staro kosilo, to bi imela za cel dan in se razpocila bi se!

Juha!
Pojem ogromno juhe. To me zasiti toliko, da ostalega pojem manj.
Glede soli, prvo ne solim veliko, pri nas imamo trije kilo soli skoraj za celo leto in kot drugo, poijem tudi ogromno vode, ki spere sol iz telesa. Z zastajanjem vode imam tezave ob vecjem vnosu OH, a takrat se vec pijem in je tudi ta problem resen.

Ce se ti zalusta nekaj sladkega, sploh ce se ti isce dolocena sladkatija ali pa kaj drugega, kruh recimo, karkoli, lahko se ti nabases z mesom in sadjem in svezimi kumarami in ne vem cem vse, si poln, da dihat ne mores, a zelje po slastni cokoladi ne bos utisal!
Zato vsakic, ko si zazelim cokolado, pojem tisti jebeni koscek cokolade in imam mir!
Sem poskusila tudi tako, da jem vse ostalo, pozrla kalorij bistveno vec, kot bi jo s cokolado, a zelja je bila se vedno prisotna in se naprej sem odpirala hladilnik in omare in iskala, kaj bi pojedla. Ima to sploh kak smisel?! Jaz ga ne vidim!

Visoka sem 180cm, tezka 70kg, jem 1500kcal in to je moj limit. Kaj bom uvrstila v teh 1500 kalorij, je pa stvar dneva, vcasih res vse po predpisih super zdrave prehrane, vcasih je pa tudi kremsnita na jedilniku!

Glede zelenjave imas zelo prav, jaz gledam, da je moj vnos nekje polovica zelenjave, vse tehtam.
Z zelenjavo vneses tudi precej tekocine v telo.

Glede mascobe, sem jo jedla zelo malo, grozno malo, potem sem ugotovila, da jo telo potrebuje in zdaj jo pojem vec, verjetno se vedno manj od povprecja, a se pocutim bolje.
Podobno z OH, sem jih jedla komaj kaj, zdaj jem nekje polovicne porcije, recimo nekje 40g suhih testenin ali 100g kuhanih, pa se to ne jem vsak dan. Kruha pojem v povprecju en kos na teden, jem pa vsako jutro kosmice, ti mi zelo pasejo.

Jajca recimo so super zivilo, vsaj zame, ceprav jih zanemarjam in jih ne pojem toliko, enostavno pozabim, da bi lahko jedla jajca, a vsakic, ko jih jem, ugotavljam, da me zelo nasitijo in mi dajo energijo.

Saj neke smernice so splosno znane, mora pa vsak pri sebi sam pogruntat, kaj mu pase in kaj ne.

Glede zelenjave imas zelo prav, jaz gledam, da je moj vnos nekje polovica zelenjave, vse tehtam.
Z zelenjavo vneses tudi precej tekocine v telo.

Glede mascobe, sem jo jedla zelo malo, grozno malo, potem sem ugotovila, da jo telo potrebuje in zdaj jo pojem vec, verjetno se vedno manj od povprecja, a se pocutim bolje.
Podobno z OH, sem jih jedla komaj kaj, zdaj jem nekje polovicne porcije, recimo nekje 40g suhih testenin ali 100g kuhanih, pa se to ne jem vsak dan. Kruha pojem v povprecju en kos na teden, jem pa vsako jutro kosmice, ti mi zelo pasejo.

Jajca recimo so super zivilo, vsaj zame, ceprav jih zanemarjam in jih ne pojem toliko, enostavno pozabim, da bi lahko jedla jajca, a vsakic, ko jih jem, ugotavljam, da me zelo nasitijo in mi dajo energijo.

Saj neke smernice so splosno znane, mora pa vsak pri sebi sam pogruntat, kaj mu pase in kaj ne.
[/quote]
Nikar na stara pota. 1.500,00 kalorij in pika. Vendar morajo vsebovati tisto, kar telo potrebuje, ne pa mašila kot so sladice, slaščice, smokiji, krompirček, narezki.
Tega nikar.
Raje tako, kot pa ponovno na agresivno hujšanje ali pa prezgodnje obolenje.

Jej vsakega malo, kar ti paše. Le pretiravat ne smeš in se nažirat. Še posebej je važno, da ne ješ zvečer po 6. uri!
Zelo pomembno je gibanje! Če le imaš možnost, pojdi ven na hiter sprehod, hodi hitro vsaj eno uro, ne samo po ravnem, pač pa tudi v hrib, da se spotiš in utrudiš. Tudi spala boš bolje. Najbolj neumno pa se je vsemu odrekati in delati hude diete, ker se po njih itak takoj zrediš. Če človek dalj časa strada, se potem enkrat dobesedno “nažre” in potem gre ves trud v nič.

Glede zelenjave imas zelo prav, jaz gledam, da je moj vnos nekje polovica zelenjave, vse tehtam.
Z zelenjavo vneses tudi precej tekocine v telo.

Glede mascobe, sem jo jedla zelo malo, grozno malo, potem sem ugotovila, da jo telo potrebuje in zdaj jo pojem vec, verjetno se vedno manj od povprecja, a se pocutim bolje.
Podobno z OH, sem jih jedla komaj kaj, zdaj jem nekje polovicne porcije, recimo nekje 40g suhih testenin ali 100g kuhanih, pa se to ne jem vsak dan. Kruha pojem v povprecju en kos na teden, jem pa vsako jutro kosmice, ti mi zelo pasejo.

Jajca recimo so super zivilo, vsaj zame, ceprav jih zanemarjam in jih ne pojem toliko, enostavno pozabim, da bi lahko jedla jajca, a vsakic, ko jih jem, ugotavljam, da me zelo nasitijo in mi dajo energijo.

Saj neke smernice so splosno znane, mora pa vsak pri sebi sam pogruntat, kaj mu pase in kaj ne.
[/quote]

Vse tehtate? 😲 Vi to resno?

Se strinjam s tistim delom o maščobah, nujno jih rabimo. Kaj če ti telo z željo po mortadeli sporoča, da ne moreš živet samo na pašti in kruhu? Losos, sardelce, olive, olivno olje, maslo, orehi, lešniki, mandlji, jajca in ja, tudi mortadela, zakaj ne? Pa mesu ne rezat maščobe stran. Če male količine pokombiniraš ne boš kr eksplodirala, no. 🙂 Ne se bat hrane.

To ni kompliciranje, saj sami vemo, koliko je predebelih ljudi in koliko denarja se porabi za zdravljenje le teh, ker se ne znajo pravilno prehranjevati in podležejo mnogim boleznim zaradi prekomerne telesne mase.
Vem, da nekaj naredijo geni, toda , če si podvržen debelosti, je le prav da se držiš zdravniških nasvetov in se odrekaš temu, kar veš, da ti ne koristi in te samo napolni z nepotrebnimi kalorijami.

Jaz sem se pa vedno spraševala kdo zaboga kupuje sadne napolitanke, kako je sploh komu prišlo na misel spacat skupaj tako nemogočo kombinacijo. Pa imam rada napolitanke, ampak seveda lešnikove ali kakavove. Sicer še vedno ne vem, kdo jih kupuje, ker avtorica jih očitno ne. Se mi pa smilite vsi, ki ste tako obsedeni s hrano. Tehtanje, računanje, odtegovanje dan na dan…. groza, jaz ne vem, kako bi zdržala tako življenje. Pojma nimam koliko kalorij ima kaj, približno vem kaj je zdravo in kaj ne in uporabljam zdravo pamet. Jem vse, a vedno po malem. Avtorica, kupi že tisto škatlo napolitank, nabaši se, do slabosti, mogoče se ti uprejo za vedno.

Glede zelenjave imas zelo prav, jaz gledam, da je moj vnos nekje polovica zelenjave, vse tehtam.
Z zelenjavo vneses tudi precej tekocine v telo.

Glede mascobe, sem jo jedla zelo malo, grozno malo, potem sem ugotovila, da jo telo potrebuje in zdaj jo pojem vec, verjetno se vedno manj od povprecja, a se pocutim bolje.
Podobno z OH, sem jih jedla komaj kaj, zdaj jem nekje polovicne porcije, recimo nekje 40g suhih testenin ali 100g kuhanih, pa se to ne jem vsak dan. Kruha pojem v povprecju en kos na teden, jem pa vsako jutro kosmice, ti mi zelo pasejo.

Jajca recimo so super zivilo, vsaj zame, ceprav jih zanemarjam in jih ne pojem toliko, enostavno pozabim, da bi lahko jedla jajca, a vsakic, ko jih jem, ugotavljam, da me zelo nasitijo in mi dajo energijo.

Saj neke smernice so splosno znane, mora pa vsak pri sebi sam pogruntat, kaj mu pase in kaj ne.
[/quote]
Glede mascob se strinjam. Seveda so nujno potrebne. Mogoce sem malo nerodno napisala. V mislih sem imela skrite in PRESEZNE mascobe, ki pa jih mimogrede pojemo prevec. Tako kot je sladkor v zdravi meri nujen, ampak ga s predpripravljeno hrano mimogrede pojemo prevec.

Seveda, upoštevanje zdravniških nasvetov na prvem mestu. Ne oporekam. Če zdravnik reče brez maščobe, naj bo tako.

Če pa ni zdravstvenih razlogov, vidim sebe, da bi mi brez vsakršne maščobe možgani slabše delali, hormoni bi šli v maloro in bila bi sitna. Če bi zdravnik rekel drugače, bi pa bilo drugače.

Dobre ste, kaj naj rečem.

New Report

Close