Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zdrava prehrana in poceni, ali je mogoče skozi mesec s 60 evri za hrano?

Zdrava prehrana in poceni, ali je mogoče skozi mesec s 60 evri za hrano?


Sobotni nakup:
Ribe za 2 obroka
Zamrznjena kokoš za juho
Puranji file cca. 3 kg
Govedina cca. 2 kg
Perutničke
Hokaido buče
Por
Bučke
Brokoli
Cvetača
Paradižnik
Zelena
Peteršilj
Rdeča paprika
Endivja
Šampijoni
Mandarine cca 7 kg
Pomaranče
Avokado
Banane
Sir ( več vrst)
Maslo.. 2 krat
Albuminska skuta
Kisla smetana..5 velikih
Kefir..cca 5 l
Jogurt na grški način
Jajca ..pa ne samo 1 škatla
Ajdova moka
Moka iz pražit
Ajdova kaša
Prosena kaša
Divji riž
Suh fižol
Beljakovinske ploščice
Oreški
Tortilije
Sport musli 2 pakiranji
Radenska..1 pakiranje
Paradižnikovi pelati
Argeta paštete
Tuna v naravnem soku…kar nekaj konzerv mi
Zamrznjena koruza
Zamrznjen grah
Kruh

To se še spomnem.
Jabolka, zelje, čebulo, krompir pa kupimo v večjih zalogah po gajbah oz. vrečah.
[/quote]

Tole bi mi imeli za cca 5 tednov. Pa še bi kaka stvar obležala v špajzi.


Hvala. Nisem namigovala, da je praznoverje in sem se spet nekaj novega naučila 😊
[/quote]
Saj nisi. Ampak sele, ko sem prebrala vprasanje, sem ugotovila, da je lahko komu cudno, kaj ima luna z ribami. 🙂

Zakaj nekateri porabijo na mesec 60 nekateri pa 500. Poleg tega pa še mislijo kako zdravo se prehranjujejo.
[/quote]

Za 60 € ribe nobene ne pridejo v poštev, tako da je čisto vseeno, kje so najbolj ugodne, ker še vedno so predrage glede na nizko vsebnost hranil. Jih enostavno ne rabiš tako nujno, da bi jih v tako poceni jedilnik moral vključevati. Tako kot drugega mesa ne. Pa kaviarja tudi ne.


Sobotni nakup:
Ribe za 2 obroka
Zamrznjena kokoš za juho
Puranji file cca. 3 kg
Govedina cca. 2 kg
Perutničke
Hokaido buče
Por
Bučke
Brokoli
Cvetača
Paradižnik
Zelena
Peteršilj
Rdeča paprika
Endivja
Šampijoni
Mandarine cca 7 kg
Pomaranče
Avokado
Banane
Sir ( več vrst)
Maslo.. 2 krat
Albuminska skuta
Kisla smetana..5 velikih
Kefir..cca 5 l
Jogurt na grški način
Jajca ..pa ne samo 1 škatla
Ajdova moka
Moka iz pražit
Ajdova kaša
Prosena kaša
Divji riž
Suh fižol
Beljakovinske ploščice
Oreški
Tortilije
Sport musli 2 pakiranji
Radenska..1 pakiranje
Paradižnikovi pelati
Argeta paštete
Tuna v naravnem soku…kar nekaj konzerv
Zamrznjena koruza
Zamrznjen grah
Kruh

To se še spomnem.
Jabolka, zelje, čebulo, krompir pa kupimo v večjih zalogah po gajbah oz. vrečah.
[/quote]

Za koliko ljudi in za koliko časa je to?

DDDDD

Za koliko ljudi in za koliko časa je to?
[/quote]
Za približno teden. 2 odrasla, 3-je najstniki.
Jajc, sadja bo zagotovo prej zmanjkalo.
Bo verjetno ostalo še kaše, tune.
Mesa tudi ne bo za več, tudi sira ne.

Zadeve se je treba lotiti iz drugega konca. Ne morete sklepat po sebi in koliko sedaj zapravite za hrana. Ampak morate začeti s tem, da imate na voljo 60 € za hrano in pika konec. In teh 60 € je treba tako obrniti, da bonza cel mesec dovolj. Ker če ne, boste konec meseca lačni.

Seveda kot prvo gredo stran vsi priboljški, sir in salama, pa seveda razni namazi, čipsi, piškoti, kupljene pijače …

Za zajtrk se pride skozi z 1 kg ovsenih kosmičev, 30 g je priporočljiva porcija na osebo. Zraven 150 -200 ml mleka. Kar za cel mesec znese: 2 € za kosmiče in 6 L mleka – 4 €, se pravi 6 € za cel mesec za zajtrk

druga možnost, jajca in kruh, 30 jajc – 4,5 €, kruh spečeš sam – iz cca 3kg moke bi moral zadostovati za cel mesec – cca 1,5 € in smo spet pri 6 € za cel mesec

Zelenjava: 10 kg za cel mesec mora biti dovolj, ni optimalno, ampak žal tako je. Če izbiramo zelenjavo, ki stane nekje med 1 do 2 € na kg, to pomeni cca 15 € za cel mesec

Meso: recimo vsak drugi dan 100 g. Spet ni idelano, ampak mora biti dovolj, to pomeni 1,5 kg mesa za cel mesec, recimo 8 €

Do sedaj smo porabili 30 €.

Se pravi nam ostane še 30 €.

Priloge, se pravi testenine, riž, krompir …

Testenine 1 kg, je za 10 krat – 1 €

riž 1 kg je za ravno tako vsaj za 10 krat, če ne za 15 krat – 2 €

krompir – 1 kg za recimo 5-6 krat – se pravi ga rabimo 2 kg – 1 €

Smo na 34 €.

Ostane nam še 26 €, da pokrijemo večerjo (recimo enako kot zajtrk) 6 €.

Ostane še 20 € . Vsaj 5 € gre za stvari kot so sol, sladkor, kis, olje (tu priporočam raje kot refinirano olje svinjsko mast, ki je bolj naravna), začimbe …

Ostane še 15 € za različne dodatke, pločevinke paradižnika, fižol, lečo, kašo, kakšen jogurt, skuto, morda celo maslo, dodaten kilogram moke, liter mleka, škatla jajc, kava … pač po želji in prioritetah.

Ni ravno vrhunec zdrave prehrane, ampak še vedno bolj zdravo, kot mnogi, ki imajo na voljo precej več. in predvsem niso samo testenine z oljem.

Je pa to izredno skromno in seveda za 1 osebo, ki poje neke normalne količine hrane. In bodite hvaležne, da imate na voljo več.

Mama mi je povedala, da so v mladih letih med vojno 4 leta jedli vsak dan krompir, sem in tja polento, fizol, domaco solato in jabolka, meso pa za vzorec nekajkrat na leto. Tudi prej in kasneje niso jedli veliko bolj raznoliko. V danasnjem denarju bi stala njihova prehrana drobiz. Po tvojem bi morali vsi pomreti zaradi pomankljive prehrane. V resnici so povecini ziveli okoli 90 let, ena od njih jo maha proti 100. In vsi cili do par mesecev pred koncem, noben v domu za stare. In imeli so vec energije, kot jo imajo danes tisti, ki si kupijo fensi smensi snicle ali ribe za 50 evrov kilo, ker oni pa ze ne bodo jedli pomij.
Toliko v razmislek.
[/quote]

mogoče jih je enih par doživelo 90 let, pol jih je pomrlo do odrasle dobe. tut jaz poznam kakšno 90+, ki je preživela koncentracijsko taborišče, večina pa je tam umrla, pa veliko tudi kmalu po vojni za posledicami.

Brez veze da se trudiš, tema že dolgo ni več namenjena iskanju rešitev ampak prepucovanju tistih ki ne znajo kupovati in kuhati oziroma t.i. “strokovnjakov za prehrano” nad tistimi ki živijo z malo denarja. Počakaj malo zdaj te bodo napadli da to ni zdrava prehrana, da nimaš vsak dan več vrst mešanega sadja in zelenjave, da so zaradi takšne prehrane vrste pri zdravniku, da je olivno in bučno olje po 15 nujnu potrebno za zdravo prehrano in takšne nebuloze. Me zanima koliko bo potrebno da začnejo.

Brez veze da se trudiš, tema že dolgo ni več namenjena iskanju rešitev ampak prepucovanju tistih ki ne znajo kupovati in kuhati oziroma t.i. “strokovnjakov za prehrano” nad tistimi ki živijo z malo denarja. Počakaj malo zdaj te bodo napadli da to ni zdrava prehrana, da nimaš vsak dan več vrst mešanega sadja in zelenjave, da so zaradi takšne prehrane vrste pri zdravniku, da je olivno in bučno olje po 15 nujnu potrebno za zdravo prehrano in takšne nebuloze. Me zanima koliko bo potrebno da začnejo.
[/quote]
Takoj bomo začeli! Ker so vrste pri dohtarjih ekstremno debelih ljudi in ljudi s sladkorno predolge. Slovenija ima preveč debelih otrok ( kar pomeni, da so slabo in neustrezno hranjeni) ima preveč ljudi s holesterolom in ima preveč debelih babnic, ki menijo, da pride debelost od hormonov. Če ti veš za pravo olivno olje po manj kot 13 evrov za liter , napiši naslov. Enako velja za dobro bučno olje. Pa med brez 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vode, pa ..Sicer pa, zakaj pa imamo vse tiste socijalne transferje, pa uno Anitko ogulin, pa .. če se da živet s 60 evri na mesec za 4 člansko familijo s 3 obroki na dan.


Takoj bomo začeli! Ker so vrste pri dohtarjih ekstremno debelih ljudi in ljudi s sladkorno predolge. Slovenija ima preveč debelih otrok ( kar pomeni, da so slabo in neustrezno hranjeni) ima preveč ljudi s holesterolom in ima preveč debelih babnic, ki menijo, da pride debelost od hormonov. Če ti veš za pravo olivno olje po manj kot 13 evrov za liter , napiši naslov. Enako velja za dobro bučno olje. Pa med brez 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vode, pa ..Sicer pa, zakaj pa imamo vse tiste socijalne transferje, pa uno Anitko ogulin, pa .. če se da živet s 60 evri na mesec za 4 člansko familijo s 3 obroki na dan.
[/quote]

To pa res ni trajalo dolgo he,he. No sedaj čakamo še ostale (ali pa iste pod drugimi nicki) da se oglasijo in nam postrežejo s svojimi “modrostni”.

Brez veze da se trudiš, tema že dolgo ni več namenjena iskanju rešitev ampak prepucovanju tistih ki ne znajo kupovati in kuhati oziroma t.i. “strokovnjakov za prehrano” nad tistimi ki živijo z malo denarja. Počakaj malo zdaj te bodo napadli da to ni zdrava prehrana, da nimaš vsak dan več vrst mešanega sadja in zelenjave, da so zaradi takšne prehrane vrste pri zdravniku, da je olivno in bučno olje po 15 nujnu potrebno za zdravo prehrano in takšne nebuloze. Me zanima koliko bo potrebno da začnejo.
[/quote]

Hitro bo zacelo padat, ja. 🙂

Imam pa eno vprasanje za vse sodelujoce: a res cisto vsak dan jeste meso? Brez izjeme vsak dan?

Ne sprasujem o veganstvu/vegetarijanstvu, zanima me samo zato, ker imamo pri nas ze od nekdaj vsaj dva dneva na teden, ki sta brezmesna in takrat pripravim dugacne jedi. Moji otroci so solarji in tam tako ali tako dobijo meso na voljo vsak dan.

Hitro bo zacelo padat, ja. 🙂

Imam pa eno vprasanje za vse sodelujoce: a res cisto vsak dan jeste meso? Brez izjeme vsak dan?

Ne sprasujem o veganstvu/vegetarijanstvu, zanima me samo zato, ker imamo pri nas ze od nekdaj vsaj dva dneva na teden, ki sta brezmesna in takrat pripravim dugacne jedi. Moji otroci so solarji in tam tako ali tako dobijo meso na voljo vsak dan.
[/quote]
Za koga pa potem kuhaš? Otroci jedo v šoli, vidva v službi, potem res znese tistih 200 evrov samo za večerje in občasne zajtrke. Kaj pripravljaš in za kateri obrok?

Hitro bo zacelo padat, ja. 🙂

Imam pa eno vprasanje za vse sodelujoce: a res cisto vsak dan jeste meso? Brez izjeme vsak dan?

Ne sprasujem o veganstvu/vegetarijanstvu, zanima me samo zato, ker imamo pri nas ze od nekdaj vsaj dva dneva na teden, ki sta brezmesna in takrat pripravim dugacne jedi. Moji otroci so solarji in tam tako ali tako dobijo meso na voljo vsak dan.
[/quote]

Ja. Sicer ne nujno ravno meso, lahko je npr riba, morski sadeži, jajca, nekaj živalskega pač. Sicer je to zelo zelo redko zrezek, večinoma gre za vok variante kjer je več zelenjave kot mesa, in razne enolončnice. Lahko je npr samo par klobas v ohrovtovi mineštri ali prekajene kosti v joti ali radič/regrat s krompirjem, jajcem in pancetto, torej jedi kjer je žival udeležena bolj za okus, ampak odpovedati se ji ne mislim niti slučajno.

Ja. Sicer ne nujno ravno meso, lahko je npr riba, morski sadeži, jajca, nekaj živalskega pač. Sicer je to zelo zelo redko zrezek, večinoma gre za vok variante kjer je več zelenjave kot mesa, in razne enolončnice. Lahko je npr samo par klobas v ohrovtovi mineštri ali prekajene kosti v joti ali radič/regrat s krompirjem, jajcem in pancetto, torej jedi kjer je žival udeležena bolj za okus, ampak odpovedati se ji ne mislim niti slučajno.
[/quote]
Ocitno si bil/a v prejsnjem zivljenju hiena :)))).


Ocitno si bil/a v prejsnjem zivljenju hiena :)))).
[/quote]

Od.jebi


Za koga pa potem kuhaš? Otroci jedo v šoli, vidva v službi, potem res znese tistih 200 evrov samo za večerje in občasne zajtrke. Kaj pripravljaš in za kateri obrok?
[/quote]

Med tednom pripravljam zajtrk, popoldansko malico in vecerjo. Med vikendom seveda vse obroke. Zajtrkujemo vsak dan, vecerja je vedno kuhana, le seveda v manjsih kolicinah.

Zajtrki so zelo razlicni, od kosmicev, do jajc, kruha, sadja, jogurtov, itd… nimam nekega jedilnika, grem po zeljah, navdihu in temu kar imamo v hladilniku. Obcasno kaksen cokolino, nismo neki obozevalci, pastet ne jemo, mesnine zelo redko.

Popoldanske malice so bolj u izi varianta, toliko da potolazijo lakoto. Vztrajam, da otroci pojejo vsaj en kos sadja se takrat.

Vecerje so razlicne, od zelenjavnih minester, do rizot ali malo testenin, palacinke z zelenjavo, meso in zelenjava, polenta z jajcem, riba, itd… podobno kot kosilo pac, le da ne skuham toliko. Kot receno, 2x na teden je vecerja brez mesa, ribe po navadi pripravim za vikend. Hvalabogu, otroci niso izbircni pri zelenjavi.

V bistvu nisem komentirala budgeta, samo zanimalo me je, ali res vsi jeste meso vsak dan brez izjeme?

Med tednom pripravljam zajtrk, popoldansko malico in vecerjo. Med vikendom seveda vse obroke. Zajtrkujemo vsak dan, vecerja je vedno kuhana, le seveda v manjsih kolicinah.

Zajtrki so zelo razlicni, od kosmicev, do jajc, kruha, sadja, jogurtov, itd… nimam nekega jedilnika, grem po zeljah, navdihu in temu kar imamo v hladilniku. Obcasno kaksen cokolino, nismo neki obozevalci, pastet ne jemo, mesnine zelo redko.

Popoldanske malice so bolj u izi varianta, toliko da potolazijo lakoto. Vztrajam, da otroci pojejo vsaj en kos sadja se takrat.

Vecerje so razlicne, od zelenjavnih minester, do rizot ali malo testenin, palacinke z zelenjavo, meso in zelenjava, polenta z jajcem, riba, itd… podobno kot kosilo pac, le da ne skuham toliko. Kot receno, 2x na teden je vecerja brez mesa, ribe po navadi pripravim za vikend. Hvalabogu, otroci niso izbircni pri zelenjavi.

V bistvu nisem komentirala budgeta, samo zanimalo me je, ali res vsi jeste meso vsak dan brez izjeme?
[/quote]

po domače povedano vsaj 200 evrov daste pa še za obroke, ki jih pojeste drugje (v službi, šoli). če otroka jesta v šoli še kosilo, pa je to v bistvu kar premalo, s tem da so ti obroki subvencionirani.

po domače povedano vsaj 200 evrov daste pa še za obroke, ki jih pojeste drugje (v službi, šoli). če otroka jesta v šoli še kosilo, pa je to v bistvu kar premalo, s tem da so ti obroki subvencionirani.
[/quote]

Tema je prvič, kako preživeti s 60 euri, če nimaš več od tega
In drugič, eni kljub temu, da otroci jedo v šoli ali vrtcu, v trgovini pustijo 100 + eur na teden.

Nudim tečaj branja z razumevanjem. Ugodno.

Tema je prvič, kako preživeti s 60 euri, če nimaš več od tega
In drugič, eni kljub temu, da otroci jedo v šoli ali vrtcu, v trgovini pustijo 100 + eur na teden.

Nudim tečaj branja z razumevanjem. Ugodno.
[/quote]

ja njihova stvar, če jih ne bi imeli, jih ne bi pustili.
komentiram pač, ker se eni trkajo po prsih z malo količino denarja za hrano, ki pa jo v glavnem jedo drugje, ne pa v domači kuhinji.

po domače povedano vsaj 200 evrov daste pa še za obroke, ki jih pojeste drugje (v službi, šoli). če otroka jesta v šoli še kosilo, pa je to v bistvu kar premalo, s tem da so ti obroki subvencionirani.
[/quote]

Vec kot 200, z mozem v sluzbah jeva zunaj, ker nimamo nekih jedilnic ali kuhinj. Otroci so trije, vsi jejo kosilo v soli.

Se enkrat, nisem komentirala budgeta, niti opisovala svojih stroskov. Zanimalo me je samo to, ali vsi jeste meso vsak dan ali veckrat na dan?


Če se osredotočim samo na zajtrke.
Vnos za žensko je za pol premajhen, za moškega še bolj.
K temu zajtrku je treba dodati š enkrat toliko ogljiikovih hidratov, da o vnosu ostalih snovi ne govorim.

ja njihova stvar, če jih ne bi imeli, jih ne bi pustili.
komentiram pač, ker se eni trkajo po prsih z malo količino denarja za hrano, ki pa jo v glavnem jedo drugje, ne pa v domači kuhinji.
[/quote]

Pa si pomislila, da nekateri dejansko nimajo?

Pa si pomislila, da nekateri dejansko nimajo?
[/quote]
V državi kjer je več kot 2.000.000 ( dva milijona) socialnih transferjev so eni lačni? Res? Karitas tala hrano, RK tala hrano, vsi nekaj dajejo. Pa ne mi o lačnih!
Edini, ki jim verjamem, da so lačni so starejši, ki imajo 500 ali manj evrov penzije, pa nič sorodnikov, ki bi jim pomagali.
Ampak ti ne berejo MONa in zanje vam tak in tako ni mar.
Pa še udeleženi niso v tistih zgornjih 2 milijonih socialnih transferjev.
Ker ne znajo in ne zmorejo do njih, Anita in njena druščina pa se zanje ne briga. Še ostale kao humanitarne organizacije ne. Ti so res lahko lačni!


Če se osredotočim samo na zajtrke.
Vnos za žensko je za pol premajhen, za moškega še bolj.
K temu zajtrku je treba dodati š enkrat toliko ogljiikovih hidratov, da o vnosu ostalih snovi ne govorim.
[/quote]

Lahko se osredotočiš kamor hočeš, ampak dejstvo, da imaš na razpolago 60 € za cel mesec, ostane. Če imaš boljši predlog, kaj jesti za zajtrk za cca 6 € za cel mesec, na dan z njim.

Sicer pa lahko dodaš nekaj sadja ali zelenjave iz tisteh 10 kg mesečne kvote, povečaš porcijo, če ti je premalo, pač vzameš iz ostalih kategorij, ki sem jih napisala.

Če si na kratko z denarjem, so ovseni kosmiči daleč najbolj nasitna, zdrava in poceni izbira. Če imaš boljši predlog, na dan z njim.

Ker tema je, kako se s 60 € na mesec prehranjevati čim bolj zdravo, ne kako zdravo jesti za ob neomejenem budžetu. Normalno,d a so razlike.

New Report

Close