Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Žepnina osnovnošolcu,koliko dobijo od vas ?

Žepnina osnovnošolcu,koliko dobijo od vas ?

Aja pa še to. Najboljše, da vse skupaj ukineš, ker je itak brez veze pa kupuješ TI sproti kar pač rabi. Pa še kak € ti bo ostal in boš srečna.

Nikoli nisem dojela poante žepnine. Jaz in mož služiva, skrbiva za otroke. Imajo kar potrebujejo, če želijo kaj posebnega, prosijo. In po navadi dobijo. Čemu na svetu služi žepnina?
A je prosit tako težko? Kje je problem. Itak gre za naš denar. Dokler skrbim zanje je vse, kar je moje – naše.
Nimam pa jaz vsega, kar bi si želela in nimajo otroci. Pa kaj?

Si prebrala vse odgovore ali pišeš kar na pamet? 100x je bilo napisano. Ker se otrok tako nauči ravnati z denarjem. Ker bo drugače bebček, ko bo odrasel, bo denar na veliko zapravljal. Ali pa boš ti nesmrtna mamica in bo vedno vse dobil, ko bo prosil???
Saj se hecaš a ne, da nisi dojela?

Bravo. Še ena taka. Tudi pri nas nikoli nič. 3x. Neumnosti ne kupujemo, kar potrebujejo pa vse. Ko začne kot dijak/študent delati, se še kako pozna, da ni nikoli zapravljal denarja za stvari, ki niso potrebne. Zunaj pa veliko mladih, ki veliko delajo preko ŠS, a vse tudi porabijo za brezveznosti (pijačka na pijačko, kup nepotrebnih oblek..).

Jezusmarija, mame, kako ste za luno. Ve res mislite, da uči ravnanja z denarjem, ko razpreja tistih bogih 10 evrov čez mesec? Ki mu jih je dovoljeno zapravljati za bedarije?
Ne, denar se uči razprorejat, ko gre sam v službo, ko si ga sam zasluži. Šele takrat. In ko ima izdatke, ki jih pora pokrit in vidi, da ima ostanek, ki si ga mora razporedit, da pride skozi mesec.
Ne pa s tem drobižem. Itak jim vse plačate, to pa lahko po vaših beseda zmečejo za traparije. Kje je tukaj vzgojni element? Aja, če bo vse zapravil v treh dneh, potem ne bo mogel v trgovino po nove traparije? Ki so tako nujne za življenje? Mal visoko se nosite s temi svojimi življenjskimi lekcijami.
Edina prava šola je življenje. Najprej faks, ko so od doma in tam se bodo morali že v prvem mesecu naučiti ravnati z denarjem. Hočeš nočeš. Te žepnine so pa krneki. Namesto da jim kupujete traparije ve, si jih lahko kupi sam. ???? V čem je fora? Še vedno gre za razmetavanje denarja. In to je vzgojno?

Si prebrala vse odgovore ali pišeš kar na pamet? 100x je bilo napisano. Ker se otrok tako nauči ravnati z denarjem. Ker bo drugače bebček, ko bo odrasel, bo denar na veliko zapravljal. Ali pa boš ti nesmrtna mamica in bo vedno vse dobil, ko bo prosil???
Saj se hecaš a ne, da nisi dojela?[/quote]

Nikoli nisem. Dobivala zepnine pa seveda znam z denarjem
. Zini kolikor lahko ugriznes, pokrij se kolikor si dolg, najprej poravnaj tekoce obveznosti,planiraj vecje izdatke in nepredvidene dogodke potem trosi kar ti je ostalo. Zgledi vlecejo. Ce otroku dajete denar da zafucka za sladkarije ali nepotrebne neumnosti ni nauk o dejanskem zivljenju z stroski in dolznostmi. Otroka se uci gospodarnega ravnanja s tem da se ga leta pozove k mesecnemu pregledu in urejanju financ,se mu razlozi kako se od mesecne vsote vsak mesec najprej uredi vse nasteto in ugotovi koliko ostane in za kaj se najbolj smotrno porabi.

Koliko traparij ti sama zase in za familijo kupiš na mesec?
Koliko stvari, za katere TI misliš, da niso traparija, kupiš na mesec?

In na osnovi česa bo, ‘otrok’ brez izkušenj znal kar naenkrat z nastopom službe skrbno ravnati s svojim zasluženim denarjem?!?

Zate je 10 € očitno ničvreden drobiž.
Veliko otrokom je 10 € velikanska priložnost za učenje, kaj je denar in kako poslovati z njim.

Eni ga bodo takoj zapravili za bedarije, pa saj si včasih dobro tudi kaj privoščiti, kar se ostalim zdi neumnost, drugi bodo dobljen denar skrbno hranili in spoznavali, da se da na ta način imeti v lasti veliko večje zneske ter da tako postanejo velike sanje izvedljive.

Si prebrala vse odgovore ali pišeš kar na pamet? 100x je bilo napisano. Ker se otrok tako nauči ravnati z denarjem. Ker bo drugače bebček, ko bo odrasel, bo denar na veliko zapravljal. Ali pa boš ti nesmrtna mamica in bo vedno vse dobil, ko bo prosil???
Saj se hecaš a ne, da nisi dojela?[/quote]

Nikoli nisem. Dobivala zepnine pa seveda znam z denarjem
. Zini kolikor lahko ugriznes, pokrij se kolikor si dolg, najprej poravnaj tekoce obveznosti,planiraj vecje izdatke in nepredvidene dogodke potem trosi kar ti je ostalo. Zgledi vlecejo. Ce otroku dajete denar da zafucka za sladkarije ali nepotrebne neumnosti ni nauk o dejanskem zivljenju z stroski in dolznostmi. Otroka se uci gospodarnega ravnanja s tem da se ga leta pozove k mesecnemu pregledu in urejanju financ,se mu razlozi kako se od mesecne vsote vsak mesec najprej uredi vse nasteto in ugotovi koliko ostane in za kaj se najbolj smotrno porabi.[/quote]

Pa res,bedarija si ti. Če si ti bila slučajno svetla izjema, to ne pomeni, da bodo tudi drugi. Večina jih ne bo, pa če se ti na glavo postaviš.
Ha ha, pokrij se kolikor si dolg, seveda, samo najprej moraš ugotoviti koliko si dolg. In če nimaš, ti mama ne da denarja, ker njenega pa že ne boš zapravljal, ne boš nikoli ugotovil koliko si dolg.

Trapasto. V čem je fora? Pa ste res vse zadeta ali kaj? Fora je v tem, a se nauči sam razpolagati z denarjem, da spozna, da ga zmanjka za vse ostale dni, če ga porabi prvi dan…… Ubogi otroci pri tako butastih starših.

Meni se pa zdi, da so striktno proti žepnini samo tiste mamice, ki denarja nočejo dati od sebe. Ki hočejo svoje sonce do potankosti nadzirati. Ki hočejo imeti glavno besedo, glavno komando, brez katerih se ne sme zgoditi nič. Ko bo tako sonce moralo stopiti na svojo življenjsko pot brez gestapovca v ozadju, bo pa polom na celi črti.

Ha, ha, pa si ti že katerega spravila na svojo življensko pot ali pametuješ na podlagi teorije (zgrešene).

Ha, ha, pa si ti že katerega spravila na svojo življensko pot ali pametuješ na podlagi teorije (zgrešene).[/quote]

In zakaj je njena teorija zgrešena? Čisto prav ima.

P.s. Preden vprašaš se mene – ja, sem spravila hči na samostojno življenjsko pot. S kar nekaj prihranjeni tisočaki. Dobivala je žepnino in Zoisovo štipendijo, z obojim bi lahko počela, kar bi hotela. Pa je denar hranila.
Bistvo je v vzgoji in dobrem zgledu, ne pa v omejevanju in kontroli.

Ha, ha, pa si ti že katerega spravila na svojo življensko pot ali pametuješ na podlagi teorije (zgrešene).[/quote]
Smešno ti je? Ker si ena od zgoraj omenjenih gestapo mam in ti drugače ne uspeva? Jah, smeh je eden od obrambnih mehanizmov, ti se kar smej.

Stara sta 14 in 15 let in vsak dobi po 20eur/mesec.

Moja hči dobiva od letošnjega januarja enkrat mesečno (na moj plačilni dan) 15 eur. Z njimi si lahko kupi kar želi, razen sladkarij. Stara je 10 in pol let. Prej ni dobivala nič.

V OŠ še nič.

Nazadnje sem mu dala 30e vse kar sem imela v denarnic. Je rabil za material pa da bo častil sošolko. Sta delala nekaj za šolo. Drugače pa če je ok dobi če ne mu pa vzamem.


:-). Men niso nič dajal žepnine, sem vedno dobila kar sem rabila (plus več) in tako tudi moji otroci. Niso plačanci/uslužbenci, da jim denar dajem. Ni potrebe. Ne rečem kasneje ko hudijo žurirat..seveda se jim da denar za sproti ampak dokler povsod skupaj hodimo in sva midva z možem priliv ne razumem potrebe po tem teatru. Starši so mi kupili stanovanjce pri 20tih in mi rekli, da so na meni stroški, hrana itd. Ker sem še študirala sem jo raje oddajala in v nekaj letih skupaj z štud.delom (občasnim) prepotovala velik del sveta in si prišparala za delux opremo. Ko pa je prišla redna zaposlitev in redna plača sem se preselila. Najprej plačam stroške in tako naprej. Nobene posebne znanosti in tople vode pa mi niso dajali nekega namenskega drobiža na mesec za teatralne in brezvezne kao vzgojne lekcije. Aja? Kako naj se otrok nauči z drobižem gospodarno ravnati, če je pa itak brez stroškov. Kaj se ga nauči s tem? Da zapravlja brez veze? Da je zapravljanje omejeno? Kako bi se iz tega lahko kaj naučil o dejanskem življenju, rednih obveznostih, stroških (hrana, lekarna, oblačila, počitnice, stanovanjski stroški, avto, predvidevanje popravil..) ?

5€ na vsako šolsko leto,torej v 1 razredu 5€, v 2 razredu 10€……
V SŠ pa štipendija oz če do te ni upravičen/a pač znesek enak štipendiji

Avtorica sprašuje za 8 letnico, mislim, da je 5 € na teden ali 14 dni popolnoma dovolj.

Za naprej pa:

Smiselno je, da se žepnino postavi ne preveč, ne premalo. Dovolj, da lahko nekaj konkretno prihrani (če seveda želi) in da ima hkrati tudi za svoje sprotne bedarije. Ja, za stvari, ki se staršem zdijo blesave in nepotrebne, otrokom pa nujne. Ne mi rečt, da same ne zapravljate za bedarije, nova šminka, senčka za oči, parfum, skodelica, prtiček … Tudi to so v bistvu bedarije, majhne stvari za dušo, ki nam polepšajo življenje. In, do njih imamo pravico tako otroci kot odrasli. Drobne skrivnosti, za katere ni nujno, da starši sploh vemo zanje.

Tista, saj jim vse kupimo, samo prosit morajo, se sploh zavedate, kako zna biti to ponižujoče za otroke? Pa pri osmih še gre, ampak pri osemnajstih? Si enostavno ne predstavljam, da bi morala za čisto vsako stvar prosit mamo ali pa očeta in potem še razlagat, zakaj pa to? Hvala bogu, so bili moji starši bolj pri pameti in so mi dajali žepnino od prvega razreda naprej. Občutek samostojnosti, odraslosti, ki spremlja otroka, ko ponosno zapravlja svoj denar, je neprecenljiv, ne jim tega vzet, no.

moj večji je star 10 in nima žepnine..pa sem daleč od tega, da ne dajem denarja od sebe, komot bi mu dala 100 eur na mesec, pa tudi ne nadziram ga 24/7..
dobi denar za božič, rojstni dan, ali od naju, ali od starih staršev.. babi in dedi kdaj dasta kar tako, čeprav sem jaz proti, ampak OK; oni se to zmenijo brez mene..
sploh ne vem, zakaj bi on imel zdaj denar zase..vse dobi, v trgovine ne hodi sam.če si kaj želi, kupim..OK, ne ravno vsako bedarijo..oz. bedarij itak ne..
tudi jaz nisem imela nikoli žepnine, pa mi ni nič manjkalo..sem dobila v gimnaziji štipendijo..pa sem vse prišparala..
pa nismo škrti, daleč od tega, hodimo, okrog, otroka ne čutita pomanjkanja v čemerkoli, vsaj moj filing je tak.
sploh ni tema žepnine prišla nikoli na dan, očitno tudi otrok ne čuti potrebe po njej.

Otroku je ponižujoče reči za denar??? Pa kakšne mame ste to? Jaz nikoli nisem imela žepnine. Z denarjem sem se naučila ravnat, ko sem ga dejansko imela, tako ko vsa naša normalna generacija. Otrok, ki si z žepnino kupuje nadstandard (beri traparije), pa res ne rabi tega denarja smotrno razporejat, vas prosim. V vsakem primeru ga je v končni fazi za enako količino traparij. Umetnost je denar razporedit tako, da je za:

-nujne stroške
-traparije
-varčevanje

Torej je smiselno šele mogoče v srednji šoli, če je zraven kakšna štipendija in položnica. Kakšna nujne stroške ima osnovnošolec??? Dobi 10 evrov, jih spiči prvi dan. In? Kakšne so posledice? Jih ni.
Mami reče priden. Brez tistih traparij pa otrokom s polno ritjo vsega res ni težko potrpet.

Otroku je ponižujoče reči za denar??? Pa kakšne mame ste to? Jaz nikoli nisem imela žepnine. Z denarjem sem se naučila ravnat, ko sem ga dejansko imela, tako ko vsa naša normalna generacija. Otrok, ki si z žepnino kupuje nadstandard (beri traparije), pa res ne rabi tega denarja smotrno razporejat, vas prosim. V vsakem primeru ga je v končni fazi za enako količino traparij. Umetnost je denar razporedit tako, da je za:

-nujne stroške
-traparije
-varčevanje

Torej je smiselno šele mogoče v srednji šoli, če je zraven kakšna štipendija in položnica. Kakšna nujne stroške ima osnovnošolec??? Dobi 10 evrov, jih spiči prvi dan. In? Kakšne so posledice? Jih ni.
Mami reče priden. Brez tistih traparij pa otrokom s polno ritjo vsega res ni težko potrpet.[/quote]

Slicice, nalepke, albumi, karte in podobno niso nujni stroski, ki bi jih imel.osnovnosolec, zame osebmo tudi velika bedarija, ampak za 10-12 letnika pa hudo pomembna stvar.
Ja, nas je to kupoval iz zepnine. Danes lahko te karte proda za 2-3 jurje, slikice in nalepke ne vem koliko so vredne, sklepam da manj.
Pa to sploh ni pomembno. Jaz sem kupovala vsak petek Bravo, kar je bila mojim starsem najvecja bedarija, meni pa petek zadetek!

Otroku je ponižujoče reči za denar??? Pa kakšne mame ste to? Jaz nikoli nisem imela žepnine. Z denarjem sem se naučila ravnat, ko sem ga dejansko imela, tako ko vsa naša normalna generacija. Otrok, ki si z žepnino kupuje nadstandard (beri traparije), pa res ne rabi tega denarja smotrno razporejat, vas prosim. V vsakem primeru ga je v končni fazi za enako količino traparij. Umetnost je denar razporedit tako, da je za:

-nujne stroške
-traparije
-varčevanje

Torej je smiselno šele mogoče v srednji šoli, če je zraven kakšna štipendija in položnica. Kakšna nujne stroške ima osnovnošolec??? Dobi 10 evrov, jih spiči prvi dan. In? Kakšne so posledice? Jih ni.
Mami reče priden. Brez tistih traparij pa otrokom s polno ritjo vsega res ni težko potrpet.[/quote]

Slicice, nalepke, albumi, karte in podobno niso nujni stroski, ki bi jih imel.osnovnosolec, zame osebmo tudi velika bedarija, ampak za 10-12 letnika pa hudo pomembna stvar.
Ja, nas je to kupoval iz zepnine. Danes lahko te karte proda za 2-3 jurje, slikice in nalepke ne vem koliko so vredne, sklepam da manj.
Pa to sploh ni pomembno. Jaz sem kupovala vsak petek Bravo, kar je bila mojim starsem najvecja bedarija, meni pa petek zadetek![/quote]

No, meni je Bravo kupovala mama. V čem je razlika? Praviš, da je tvoj sin kupoval nalepke, albume in karte? Jih je za 10 erov dobil fiksno ali je bila kakšna razlika, če je nekaj kupil v pon, drugo v tor, tretje v sredo? V vsakem primeru je vedel, da si lahko za 10 evrov (recimo) kupi toliko in toliko robe.
Torej je vse tisto nakladanje o tem, da se otrok tako nauči ravnanja z denarjem, traparija. Ko je dobil, je spičil in do naslednjega meseca ni bilo več. Res huda lekcija. Je bil zaradi tega kako prikrajšan? Je občutil, da denarja ne bi smel tako hitro zapravit? Mu je bilo hudo za njim? Ne, a ne? Samo čakal je, kdaj ga bo dobil spet, da ga bo spet spičil. Ne bi bilo čisto nobene razlike, če bi mu vse to kupovala ti, tako kot kupujem jaz. Če je namenjena potrošništvu, je vse isti kakec, samo da gre namesto iz enega žepa iz drugega.

New Report

Close