Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Baje morajo naši (beri: slovenski) učenci in dijaki pomagati tujim učencem

Baje morajo naši (beri: slovenski) učenci in dijaki pomagati tujim učencem

Kako se lahko otroka ki ne razume jezika kar butne v razred? Niti ta otrok ne dobi kar bi lahko če bi najprej znal jezik, pa noben me ne bo prepričal da to ne ovira ostalih v razredu, ki bi medtem ko se njemu nekaj dopoveduje lahko v čem drugem napredovali.

Tudi vi s to vašo empatijo ste precej egoistični. V bistvu je to čisti egotrip.
[/quote]

Ka pa ti? Misliš, da si s svojim egoizmom empatičen? LOL.

Če je v razredu 5 Albancev, potem je najmanj polovica ostalih učencev južnjakov slovanskih korenin. In ti reveži morajo potem Albance slovenščino učiti. Hahahahha

Ka pa ti? Misliš, da si s svojim egoizmom empatičen? LOL.
[/quote]
Ne, ampak jaz si nimam potrebe pumpat ego z neko empatijo 😛

Od prvega razreda dalje sem pomagala sošolcem, ki jim ni šlo.
Takrat nismo dvomili o tem, da je pomoč sošolcem koristna tudi nam, ki pomagamo.
Moja osebna izkušnja je takšna. Kljub vsej pomoči sošolcem, mi je uspelo, da sem odličen uspeh (in očitno nek nivo znanja) obdržala tudi po zaključeni osnovni šoli, kar avtorja prvotnega članka verjetno najbolj skrbi.
Menim, da sem ob razlaganju sošolcem razvila določene vzorce razmišljanja in kakšno “možgansko povezavo” več, kar je koristilo tudi mojemu znanju.
Pustimo odnose ob strani.

Včasih izgleda, kot da je naša vlada namenoma naredila vse, da bi se otroci iz drugih držav čim težje vključili v naš šolski sistem. Da se, je dejstvo (razskave potrjujejo, da prej izstopajo iz sistema, sploh fantje).

Kaj je naredil sistem?
Vsem tujcem, ki pridejo v naš šolski sitem je omogočil eno uro učenja slovenščine na teden, torej 35 ur.
Konkretno, če torej pridejo na šolo v istem letu kitajka, rus, albanec in trije iz držav bivše Juge, eden v prvi, eden v drugi razred, dva v peti razred in dva v sedmi razred, se potem vsi skupaj eno uro tedensko učijo tujega jezika slovenščine.
Tudi če bi to izvedli ta pouk slovenščine v tečajni obliki je to tri, štiri ure dnevno v dveh tednih.


Ja, včasih smo si sami od sebe med sabo pomagali, zdaj te solidarnosti med otroki očitno (zaradi vzgoje?) več ni in mora vmes poseči učitelj.
Res žalostno, da se starši zgražate, če vaš otrok pomaga sošolcu, namesto da bi ga pohvalili in bili ponosni nanj.
Narodnost tu nima nobene veze, razen za zadrte nacionaliste in homofobe, ampak očitno vas je takih veliko.

Zanimiva tema. Mnenja razno razna. Mene pa zanima zakaj me mon blokira, pa največkrat ne napišem nič tako šovinističnega kot sem uspela prebrati tukaj?

Sem Cefurka, sredi 40ih, torej sem se solala nekje v 80ih …

V OS sem imela 3 slovenske sosolce, katerim sem od 5. razreda naprej pomagala v soli in po soli, tudi s slovenscino!
[/quote]

Čefur.stvo je stanje duha. Tebi bi ga težko pripisali.
Beseda čef.ur izvira iz besede čifut:
Vaš link
…kar pa v prenesenem pomenu pomeni neprilagodljivo osebo. 😉

Učitelji rešujejo situacijo kot vejo in znajo, po svojih najboljših močeh. Niso ministri oz. neki jaki odločevalci v tem primeru in se mi zdi to, da pomagajo slovenski otroci albanskim čisto logična rešitev. Kaj pa drugega?
Sem tudi sama kot otrok imela albansko prijateljico, deklico, ki je prišla v Slovenijo zaradi zdravstvenih težav. Danes je krasna, zdrava, mlada ženska, ki govori tekoče slovensko, končala šolo, dela in je čisto zgledna državljanka 🙂 Imam lepe spomine na naše druženje, sploh ko sem ji risala na papir, ker včasih kake besede ni razumela, sem pa bila takrat njena edina prijateljica od katere se je učila slovenščine v neformalnem okolju. In verjamem, da ji je pomagalo.

Še enkrat – ni naloga učencev, da opravljajo delo, ki ga mora šola. Ali pa Min,. če hočeš. Pa je čisto vseeno ali je v razredu učenec, ki ne razume jezika Anglež ali pa Bantu črnec. Ne vem sicer komu ti lezeš v anus, ugotavljam pa dve stvari:
– ti ziher nisi klena Slovenka (reakcije, uporaba serbokroatizmov)
– pri vas doma očitno močno primanjkuje jajc (nekam pogosto omenjaš njih manjko, psihologija pa vemo, kako deluje)

Pa brez zamere!
[/quote]

Od ene klene SLOVENKE samo zate: Pa saj po večini imajo te otroci dodaten tečaj jezika, ampak ker se pač ne morejo vsega naučiti takoj, jim učenci pomagajo pri kakšnih nalogah ki jih ne razumejo tako dobro kot oni. Povej mi, je bolje da nekdo ki vse konča takoj gleda iphone ali gleda v luft, ali raje medtem nekomu malo pomaga. Tvoji otroci se mi smilijo, saj s tako vgojo ne bodo daleč prišli. Ožina v glavi dela neuspešne in zagrenjene ljudi. Začarn krog, bi lahko rekli. Jaz sem svoje vzgajala v ljubezniva bitja, s širino v srcu. Vsi so bili odličnjaki, spominm se kako so vsi zastojn pomagali drugim sošolcem. Slovencem in tujcem, ki jih je bilo takrat zelo veliko. Danes lahko za svoje odrasle otroke rečem, da so vsi zelo uspešni in delajo točno to, kar jih veseli.
Me prav zanima, kako bi se odvzali na ministrstvu če bi dobili svoje pismo. Pomoje bi se samo prijeli za glavo in rekli: “Še en bedak “.

Lej…. 20. 30 let nazaj je bilo popolnoma drugače, kot danes. Ne moreš ti primerjat tiste svoje ( naše) čase z današnjimi časi, ko so naši otroci hodili npr. v OŠ.
Si v naših časih niso toliko upali tile prišleki iz Albanije napirmer, kot danes – so bili bolj spoštljivi do sošolcev in učiteljev – pa ravno tako so morali v Titovo sliko na steni gledat, pa roke na hrbet dat, ko je to učitelj/učiteljica rekel/rekla, da je treba.

Od ene klene SLOVENKE samo zate: Pa saj po večini imajo te otroci dodaten tečaj jezika, ampak ker se pač ne morejo vsega naučiti takoj, jim učenci pomagajo pri kakšnih nalogah ki jih ne razumejo tako dobro kot oni. Povej mi, je bolje da nekdo ki vse konča takoj gleda iphone ali gleda v luft, ali raje medtem nekomu malo pomaga. Tvoji otroci se mi smilijo, saj s tako vgojo ne bodo daleč prišli. Ožina v glavi dela neuspešne in zagrenjene ljudi. Začarn krog, bi lahko rekli. Jaz sem svoje vzgajala v ljubezniva bitja, s širino v srcu. Vsi so bili odličnjaki, spominm se kako so vsi zastojn pomagali drugim sošolcem. Slovencem in tujcem, ki jih je bilo takrat zelo veliko. Danes lahko za svoje odrasle otroke rečem, da so vsi zelo uspešni in delajo točno to, kar jih veseli.
Me prav zanima, kako bi se odvzali na ministrstvu če bi dobili svoje pismo. Pomoje bi se samo prijeli za glavo in rekli: “Še en bedak “.
[/quote]

Ne gleda v luft, dobi dodatno nalogo. Krasno, da imaš tako prečudovite otroke, nočem pa vedeti kaj jih tako veseli. Na misel mi pridejo poklici kot so komunalni manipulant, barska plesalka in podobno.

Ker evidentno nimaš pojma o šolstvu, naj ti zaupam, da šolska inšpekacija take primere jemlje resno, še zlasti, če so strokovno utemeljeni, kot bi bil moj.

Pač nekateri enostavno ne razumete, kaj je opis del in nalog učitelja in kako naj bi ta vodil učno uro. Očitno se otroci niso vrgli po tebi, sicer ne bi bilo nič od petk v šoli.

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

Ne gleda v luft, dobi dodatno nalogo. Krasno, da imaš tako prečudovite otroke, nočem pa vedeti kaj jih tako veseli. Na misel mi pridejo poklici kot so komunalni manipulant, barska plesalka in podobno.

Ker evidentno nimaš pojma o šolstvu, naj ti zaupam, da šolska inšpekacija take primere jemlje resno, še zlasti, če so strokovno utemeljeni, kot bi bil moj.

Pač nekateri enostavno ne razumete, kaj je opis del in nalog učitelja in kako naj bi ta vodil učno uro. Očitno se otroci niso vrgli po tebi, sicer ne bi bilo nič od petk v šoli.
[/quote]

samo vprašam … si ti učitelj?

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯


Ja, včasih smo si sami od sebe med sabo pomagali, zdaj te solidarnosti med otroki očitno (zaradi vzgoje?) več ni in mora vmes poseči učitelj.
Res žalostno, da se starši zgražate, če vaš otrok pomaga sošolcu, namesto da bi ga pohvalili in bili ponosni nanj.
Narodnost tu nima nobene veze, razen za zadrte nacionaliste in homofobe, ampak očitno vas je takih veliko.
[/quote]

Preseli se v Francijo, pa boš videla,kateri kezik bodo tvoji otroci morali govorit v šoli. Ali še bolje, kar zgražaj se nad avtorico, a se boš spomnila svojih besed, ko bo tvoj otrok moral govoriti v lastni državi tuj kezik, če se bo hotel s kom pogovarjati. Vedno imate za primerjavo tujino na pladnju. No pa dajmo še tokrat. Prijatelj se je z družino preselil v Nemčijo. Njegovi otroci so morali najprej v enoletni program za tujce, da so se naučili jezika, šele potem so lahko vstopili v šolo in v vrtec. Edino pravilno. To, da se mi v lastni državi učimo tujega jezika, da se tujcem, ki se k nam množično priseljujeo, ni treba, je možno res samo pri nas in to je sramota.

Zanimivo je brat te teme o šolstvu. V eni je o Finskem šolstvu kako je super in sploh in oh. Kako so učitelji avtonomni in se učenci učijo na drugačen način, ja tudi s pomočno drugim nedgeneracijsko,… In seveda da jih nihče ne nadzoruje ker jim vsi zaupajo.
In potem tema o našem šolstvu. Kaj se vse so učiteljeve naloge in kaj si učitelj predstavlja ko učenca prosi da pomaga svojemu sošolci iz drugega jezikovnega področja. Seveda na koncu bi še kdo inšpekcijo poklical ker učitelj ne dela točno tako kot naj bi. Seveda inšpektor nebi sedel niti v razred, učencev še srečal nebi ampak za učitelja bi pa ugotovil da je pozabil nekje napisati en datum ali pa vejico.
No čez kak mesec pa bomo seveda brali kako si učitelji dovolijo učencem naložiti da sami predstavijo določeno temo sošolcem.

Ni bistvo teme šolstvo, ampak tujci, ki se jim mi prilagajamo, namesto da bi bilo obratno.

samo vprašam … si ti učitelj?
[/quote]

Že dolgo ne več, kdo bi v takih razmerah sploh želel še delati na šoli?

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

Ja, saj to je namen šolske inšpekcije, a veš. Da se jo pokliče, ko nekdo ne dela tako, kot bi moral. Prva stopnja, kamor se je smiselno obrniti, je seveda ravnatelj. Že ta ima pravico biti navzoč pri katerikoli učni uri kateregakoli učitelja.

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.


Očitno gledava na zadevo različni. Jaz razumem da ti 14.letniku govorijo slovensko ampak slabo in sošolci jim pomagajo da se lažje privadijo tudi jezika ne le snovi. To meni kaže na to da se prilagajajo na nas način življenja. V kolikor pa bi pričakovali da boji Slovenski učenci prevajali v Arabščini potem pa bi bilo drugače.

Ni bistvo teme šolstvo, ampak tujci, ki se jim mi prilagajamo, namesto da bi bilo obratno.
[/quote]


Ja, saj to je namen šolske inšpekcije, a veš. Da se jo pokliče, ko nekdo ne dela tako, kot bi moral. Prva stopnja, kamor se je smiselno obrniti, je seveda ravnatelj. Že ta ima pravico biti navzoč pri katerikoli učni uri kateregakoli učitelja.
[/quote]
Pa saj to kar delajo v razredu avtorici nega sina ni proti zakonu. Oni utrjujejo snov s tem ko pomagajo razumeti tudi tistim ki imajo pri razumevanju težave. Kje je tu kaj kar ni v skladu z zakonom.


Pa saj to kar delajo v razredu avtorici nega sina ni proti zakonu. Oni utrjujejo snov s tem ko pomagajo razumeti tudi tistim ki imajo pri razumevanju težave. Kje je tu kaj kar ni v skladu z zakonom.
[/quote]

Predam se. Vidim, da je Slovenijo udaril neozdravljiv virus množične norosti.

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

Jaz znam malo albansko

Predam se. Vidim, da je Slovenijo udaril neozdravljiv virus množične norosti.
[/quote]

Menjaj forum, samo v komentarjih na nori24 je še zdrava pamet. :)))))

Že dolgo ne več, kdo bi v takih razmerah sploh želel še delati na šoli?
[/quote]

na prvi strani si napisal tole … Če ima določen učenec učne težave se mu organizira ustrezna učna pomoč, obstaja prav za to posebno delovno mesto učitelja za učno pomoč. Pa še druge oblike.

prvič slišim in zdi se mi zanimivo .. ampak dvomim da je to realna trditev 🙂

__________________________________________________ °°° Stay Hungry, Stay Foolish °°° [url]https://www.youtube.com/watch?v=JJ9IX4zgyLs [/url] ¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

na prvi strani si napisal tole … Če ima določen učenec učne težave se mu organizira ustrezna učna pomoč, obstaja prav za to posebno delovno mesto učitelja za učno pomoč. Pa še druge oblike.

prvič slišim in zdi se mi zanimivo .. ampak dvomim da je to realna trditev 🙂
[/quote]

Praktično vse šole imajo nekoga, ki to počne, res pa je, da zgolj neznanje jezika najbrž ni dovolj, je treba malce zaviti v ‘težave pri jezikovnem funkcioniranju’, pa gre, tak učitelj pa lahko dela tudi s skupino, kar pomeni, da ima lahko 5 jezikovnih ‘neznalic’, pa gredo.

No, potem pa smo tam, kjer si že ti malo podvomil v realnost, ravnatelj zafrkne in da v razpis za učitelja pogoj ‘znanje albanskega jezika’, česar ne sme storiti, saj za to ni zakonske podlage. Bolj zvit ravnatelj bi rešil tako, da bi zaposlil učitelja/ico, ki čisto naključno zna albansko.

Ali je to pošteno ali ne, pa presodite sami…

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

New Report

Close