Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek bi vam bilo nerodno, če bi imel partner dosti nižjo izobrazbo

bi vam bilo nerodno, če bi imel partner dosti nižjo izobrazbo

To, kako dober si v svoji stroki, je za partnerstvo irelevantno. žena se z mehanikom ne bo cele dneve o popravljanju avtov pogovarjala.

Imam uni izobrazbo, mož pa ima končano višjo šolo. In ne, ni mi nerodno. Saj se nisem poročila z njim zaradi njegove stopnje izobrazbe. Moj mož je pameten, razgledan, ima dokaj dobro službo, dobro se razumeva, uspešno furava najino družino v ne najbolj idealnih razmerah. Imava podobne poglede na svet. Z nekom se poročiš zato, ker ti je z njim res zelo fajn, ne pa zaradi diplome. No, vsaj jaz. Sicer pa tudi njega moja stopnja izobrazbe ne moti. Jaz sem potrebovala diplomo zato, da sem dobila dobro plačano delo, on pa je to zmogel že brez hude izobrazbe:)

Nisem vsega brala, ampak bog vas nima rad no.
Zakaj vsi enačite izobrazbo z razgledanostjo?? To sta dve različni zadevi.
Frizerka se nima kaj pogovarjati s strojnim inženirjem?
Pravnica se nima kaj pogovarjati z mehanikom?
Kakšne preproste duše ste.
Vsi smo, kar smo, po izobrazbi, po razgledanosti, po čustveni inteligenci.
Ko najdeš človeka, ki ti odgovarja (je treba malo širše gledati kot trenutni ogenj med rjuhami) – je pa to – TO.


Tako je. Večje razlike se v praksi izkažejo za problematične. Ni pomembna sam razgledanost, pač pa tudi cilji, želje, pogled na svet.
Nekdo, ki mu formalna izobrazba ne pomeni nič, bo težko razumel, da se nekdo npr. želi še naprej izobraževati (kar pomeni tudi manj časa zanj, večje stroške,…). Sem za podobno s podobnim.


Tako je. Večje razlike se v praksi izkažejo za problematične. Ni pomembna sam razgledanost, pač pa tudi cilji, želje, pogled na svet.
Nekdo, ki mu formalna izobrazba ne pomeni nič, bo težko razumel, da se nekdo npr. želi še naprej izobraževati (kar pomeni tudi manj časa zanj, večje stroške,…). Sem za podobno s podobnim.[/quote]

Glede na moje znance, prijatelje to ne drži.
Poznam ljudi, ki jim formalna izobrazba ne pomeni nič, ker so tudi brez tega dosegli ogromno – z razgledanostjo, pametjo, pridnostjo. Pa si njegova ženi želi višjo izobrazbo (že tako ali tako je visoko) – in jo podpira na vsakem možnem koraku. Se imata super. Pa to ni edini primer, tako da se ne strinjam, da nekdo z nižjo izobrazbo ne bo razumel, da se partner želi izobraževati.

Verjemi, da si mu naredila uslugo. Ženska (ali pa moški), ki drugega sodi po izobrazbi, ni vreden počenega groša.

Verjemi, da si mu naredila uslugo. Ženska (ali pa moški), ki drugega sodi po izobrazbi, ni vreden počenega groša.[/quote]

Se strinjam.

glede na to, da imaš ti UNI, on pa višjo, pač ni neke strašne razlike med vama (to je samo leto ali dve študija)..tu se gre za velike razlike,ne vem, da si ti doktor znanosti, on pa končana OŠ ali poklicna,

Nikoli ne sprašujem ljudi po izobrazbi. Tudi mene še niso, vsaj ne normalni ljudje. Kakšen prepotenten se včasih najde, ki misli da mu je šola pamet dala, ampak so redki.
Tako da mene niti približno ne zanima izobrazba, mi je pa pomembno da se lahko pogovarjam s partnerjem seveda. Da zna argumentirati zadeve, da razume o čem govorim, da je dokaj razgledan oz. še bolj pomembno, da ga zanimajo stvari. Da je “radoveden”.
Ne maram oz. nikoli pa ne bi bila z ozkogledim, primitivnim človekom. Na žalost jih je veliko.

Se strinjam z napisanim.
Jaz pa sem brez izobrazbe (končana OŠ), žena ima končano VI. stopnjo. Verjeli ali ne, mesečno zaslužim več kot ona.
Sva pa že 10 let poročena in se imava luštno.


Tako je. Večje razlike se v praksi izkažejo za problematične. Ni pomembna sam razgledanost, pač pa tudi cilji, želje, pogled na svet.
Nekdo, ki mu formalna izobrazba ne pomeni nič, bo težko razumel, da se nekdo npr. želi še naprej izobraževati (kar pomeni tudi manj časa zanj, večje stroške,…). Sem za podobno s podobnim.[/quote]

Glede na moje znance, prijatelje to ne drži.
Poznam ljudi, ki jim formalna izobrazba ne pomeni nič, ker so tudi brez tega dosegli ogromno – z razgledanostjo, pametjo, pridnostjo. Pa si njegova ženi želi višjo izobrazbo (že tako ali tako je visoko) – in jo podpira na vsakem možnem koraku. Se imata super. Pa to ni edini primer, tako da se ne strinjam, da nekdo z nižjo izobrazbo ne bo razumel, da se partner želi izobraževati.[/quote]
Lepo, da poznaš takšne primere. Jih je pa žal več takšnih, kjer temu ni tako. Že tukaj se vidi, kako nekateri zaničujejo izobrazbo. Verjetno zaradi lastnih kompleksov, pa vseeno. V praksi je večinoma tako (sem prepričana, da bi tudi ti našla takšne primere), ko dva na koncu ugotovita, da se nimata o čem pogovarjati. Saj sta lahko oba super, dobra človeka, prijazna, se ljubita iz srca, a vseeno vidita, da pravzaprav nimata veliko skupnega. Da se pravzaprav o stvareh, ki zanimajo vsakega posebej, težje pogovarjata.Ker pač manjka tiste želje po vedeti več, želje, da bi vedel kaj več tudi o delu drugega, da bi se na novo kaj naučil, kaj spoznal. Tu pride do izraza ta razlika med nekom, ki je imel željo in voljo se izobraževati in tistim, ki tega ni imel in oz tega še vedno nima. Ja, saj se najdejo tudi ljudje z nižjo formalno izobrazbo, ki so vedoželjni (pa pač zaradi določenih razlogov niso pridobili višje) in ki se vseeno izobražujejo neformalno, ampak roko na srce, takšni so vseeno v manjšini. Večina teh se zadovolji z neko srednjo šolo in potem službo. Pa pravzaprav s tem ni nič narobe. Samo je pa tako težje biti kompatibilen z nekom, ki bi se tudi doma rad kdaj pogovarjal o kakšni zahtevnejši temi. Da pa se tisti drugi, bolj izobražen celo življenje prilagaja prvemu (v smislu tem pogovora), pa tudi ni pošteno in izpopolnjuje če, se ti ne zdi? Saj navadno takšni tudi nekako funkcionirajo, ampak razlike so vseeno opazne. Imam pa takšna primera v familiji. So skupaj, tudi radi se imajo, samo tisti drugi priznava, da bi danes izbral nekoga bolj sebi podobnega.

Se strinjam z napisanim.
Jaz pa sem brez izobrazbe (končana OŠ), žena ima končano VI. stopnjo. Verjeli ali ne, mesečno zaslužim več kot ona.
Sva pa že 10 let poročena in se imava luštno.[/quote]
In kako bi bilo, če bi žena zaslužila več kot ti? Nekako zgleda kot da ta manjko v izobrazbi kompenziraš z denarjem.

Sem gimnazijski maturant z nekaj faksa,moj IQ je tudi precej visok.
Moje izkušnje z ženskami.
Spoznal nekaj zelo neumnih žensk.Najbolj neumne so univ. dipl. ekonomistke,to je glih tak kot,da ima osnovno šolo,
S tistimi ženskami,ki imajo samo poklicno si ponavadi nimam kaj,luft.
Problem pri ženskah z višjo izobrazbo mag. in dr.pa je ponavadi ozkoglednost,živijo v svojem malem svetu.
Marsikateri ženski manjkajo praktična znanja,hobiji in splošna razfgledanost.
Namesto,da bi bile samosvoje so raje privesek moškemu.

Glede na moje znance, prijatelje to ne drži.
Poznam ljudi, ki jim formalna izobrazba ne pomeni nič, ker so tudi brez tega dosegli ogromno – z razgledanostjo, pametjo, pridnostjo. Pa si njegova ženi želi višjo izobrazbo (že tako ali tako je visoko) – in jo podpira na vsakem možnem koraku. Se imata super. Pa to ni edini primer, tako da se ne strinjam, da nekdo z nižjo izobrazbo ne bo razumel, da se partner želi izobraževati.[/quote]
Lepo, da poznaš takšne primere. Jih je pa žal več takšnih, kjer temu ni tako. Že tukaj se vidi, kako nekateri zaničujejo izobrazbo. Verjetno zaradi lastnih kompleksov, pa vseeno. V praksi je večinoma tako (sem prepričana, da bi tudi ti našla takšne primere), ko dva na koncu ugotovita, da se nimata o čem pogovarjati. Saj sta lahko oba super, dobra človeka, prijazna, se ljubita iz srca, a vseeno vidita, da pravzaprav nimata veliko skupnega. Da se pravzaprav o stvareh, ki zanimajo vsakega posebej, težje pogovarjata.Ker pač manjka tiste želje po vedeti več, želje, da bi vedel kaj več tudi o delu drugega, da bi se na novo kaj naučil, kaj spoznal. Tu pride do izraza ta razlika med nekom, ki je imel željo in voljo se izobraževati in tistim, ki tega ni imel in oz tega še vedno nima. Ja, saj se najdejo tudi ljudje z nižjo formalno izobrazbo, ki so vedoželjni (pa pač zaradi določenih razlogov niso pridobili višje) in ki se vseeno izobražujejo neformalno, ampak roko na srce, takšni so vseeno v manjšini. Večina teh se zadovolji z neko srednjo šolo in potem službo. Pa pravzaprav s tem ni nič narobe. Samo je pa tako težje biti kompatibilen z nekom, ki bi se tudi doma rad kdaj pogovarjal o kakšni zahtevnejši temi. Da pa se tisti drugi, bolj izobražen celo življenje prilagaja prvemu (v smislu tem pogovora), pa tudi ni pošteno in izpopolnjuje če, se ti ne zdi? Saj navadno takšni tudi nekako funkcionirajo, ampak razlike so vseeno opazne. Imam pa takšna primera v familiji. So skupaj, tudi radi se imajo, samo tisti drugi priznava, da bi danes izbral nekoga bolj sebi podobnega.[/quote]

Lepo napisano. Vesela sem, da si uporabil-a besedo “vedoželjen” – to je ključna beseda, po moje.
Sem imela partnerja, manj uradne izobrazbe od mene, zelo vedoželjen, razgledan, pameten…jaz sem črpala od njega znanje, on od mene – oba vedoželjna 🙂
Nisva več skupaj, ampak še vedno zelo dobra prijatelja.
Doma sva se pogovarjala o moji službi in o njegovi – oboje z istim zanimanjem in žarom.
Lepo napisano, ampak moje izkušnje in izkušnje ljudi, ki jih poznam, govorijo, da je možno. Zaenkrat v malo primerih, kot praviš, ampak mislim, oziroma šrepričana sem, da je to zato, ker veliko večino ljudi skrbi “kaj bodo pa sosedje in znanci rekli”.
Samo zato.

Se strinjam z napisanim.
Jaz pa sem brez izobrazbe (končana OŠ), žena ima končano VI. stopnjo. Verjeli ali ne, mesečno zaslužim več kot ona.
Sva pa že 10 let poročena in se imava luštno.[/quote]
In kako bi bilo, če bi žena zaslužila več kot ti? Nekako zgleda kot da ta manjko v izobrazbi kompenziraš z denarjem.[/quote]

Isto bi bilo. Je nekaj časa zaslužila več kot jaz.

To sta meni dva čisto različna problema. Moj oče je precej nižje izobražen od nje, ampak po mojem mnenju inteligentnejši in približno enako razgledan (samo na drugih področjih). Nobenega problema ne bi imela z manj izobraženim partnerjem. Z manj inteligentnim se ne bi nikoli mogla sploh resno zaplest, ker takoj ko bi to ugotovila bi bilo konec. Z manj razgledanim bi mi bilo pa dolgčas. Skratka – nižja izobrazba ni noben problem; nižji IQ in skopo splošno znanje je nepremostljiva ovira.

To sta meni dva čisto različna problema. Moj oče je precej nižje izobražen od nje, ampak po mojem mnenju inteligentnejši in približno enako razgledan (samo na drugih področjih). Nobenega problema ne bi imela z manj izobraženim partnerjem. Z manj inteligentnim se ne bi nikoli mogla sploh resno zaplest, ker takoj ko bi to ugotovila bi bilo konec. Z manj razgledanim bi mi bilo pa dolgčas. Skratka – nižja izobrazba ni noben problem; nižji IQ in skopo splošno znanje je nepremostljiva ovira.[/quote]

Ja.

Očitno je sociologinja bolj po papirju, kot po duši. Ne gre za denar, glede na to, da tolk denar izpostavljaš, si kmetavz kar sam. Gre za druge stvari, poglede na svet, isto valovno dolžino, vrednote. No, vidva imata očitno iste, tako da ni problema.

Ni ga motilo, bil je zelo ponosen name. Imela sva ogromno skupnih interesov. Menim, da je to bistvo uspešne zveze.

Formalna izobrazba je najmanjši problem. Problem nastane, ko ugotoviš, da je človek neumen, nerazgledan in da v svoji zabitosti misli tak tudi ostat.

Imam tak primer v sorodstvu. Magisterij in osnovna sola. Z manj izobrazeno osebo se nimas o cem pogovarjat, razen opravljanja. Da je prislo do tega zakona je bil razlog v neizkusenosti in naivnosti izobrazene osebe ter prebrisanosti manj izobrazene osebe. Ne verjamem v taksne zveze. Duhovna in intelektualna povezanost sta pomembnejsi od seksa ali denarja.

Tako kot je zgoraj navedeno formalna izobrazba ni vse. Nekoga, ki je poleg formalne izobrazbe tudi razgledan, sigurno ne bo privlačila oseba, ki ima precej nižjo izobrazbo in je še nerazgledana. Zato se je pred vsako resno zvezo treba povprašati, ali mi s to osebo ne bo dolgčas oziroma ali ne bom v življenju intelektualno nazadoval. Kadar je ena oseba precej manj izobražena oziroma razgledana, potem breme vzgoje otrok v delu, ki se nanaša na šolanje, pade na starša, ki ima višjo izobrazbo, saj tisti neizobraženi ne zna in ne more pomagat. So tudi druge življenjske zadeve, v katerih se manj izobraženi ne more in ne zna vključiti, zato mora spet pomagati tisti, ki je bolj izobražen. Kar se tiče zgoraj omenjene kombinacije gimnazijski maturant in diplomirana sociologinja pa menim, da tu neke večje razlike v razgledanosti ni, ne glede na razliko v stopnji izobrazbe. Sociologija ne velja za težek študij, večina gimnazij pa vseeno da neko širše znanje (ne vse).

Moj mož ima nekaj stopenj nižjo izobrazbo od mene pa to v najini vezi nikoli ni igralo nobene vloge, ker je naravno inteligenten in zelo razgledan.
Če nama zaradi njegove nižje izobrazbe ne bi šlo, ne bi bila skupaj že skoraj 30 let 🙂

Da bi mi bilo zaradi tega nerodno??!! – se mi zdi pa prav smešno in neumno vprašanje.

Bolj bi mi bilo nerodno, če bi imela človeka, ki je izobražen in se ne zna pogovarjati o popolnoma vsakdanjih in življenskih stvareh.

V življenju sem srečala že veliko totalnih “butlov” z diplomo, s katerimi se ni dalo pogovarjati!

Torej, ni pravila.

Zanimivi odgovori. Še bolj zanimivo je to, da jih pišejo samo taki, ki se imajo za več od partnerjev?

Naravno inteligentni in zelo razgledani z lahkoto končajo kakšno dodatno šolo. Ne gre za to, da bi bil vsak magister brihten, ampak za to, da brihten človek dokonča vsaj srednjo poklicno šolo in morda višjo šolo ob delu. Dejstvo pa je, da se marsikdo, ki se poroči z neizobraženo osebo, tolaži, da je ta oseba “naravno brihtna”. Bistveno je, kaj o tej osebi in njeni bistrosti pravi okolica.

New Report

Close