Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dijak zapravi preveč

dijak zapravi preveč

Moj dijak dobi 50€. Morda bo zdaj padel v tisti razred, da dobi še 30 eur štipendije.
Trening, malico, prevoz mu plačujemo mi. Moj je šparoven in špara za nove kopačke, ker hoče ene ekstra. Ima pač svoj cilj, saj potem na koncu jih bo verjetno za rd dobil, ampak on tega še ne ve. Meni se zdi zvrhano dovolj, na kavice, kino, pijačke ne hodi, tudi časa nima. Čez vikend do prijateljev domov kartat. Tko to je pr nam.

Iz takih pamžev, ki dobijo 200 eur na teden zrasejo neodgovorni osebki, ki se imajo že v štartu za večvredne od drugih, zgolj na podlagi tega da so imeli vedno vsega preveč. taki pobezljajo nekateri hvalabogu kmalu in naravna selekcija poskrbi zanje, drugi pa se “razvijejo” v kakšne direktorčke podjetij, kjer maletretirajo zaposlene.


To mi je popolnoma jasno, škrtuhinja. 😂
[/quote]
Ti pa nehi podjebavat 🙂

50 Eur mesečno. S tem da ima plačano malico, urbano in stanuje doma.


Ti pa nehi podjebavat 🙂
[/quote]
Stiskaška mati, tvoj sin je v cvetu mladosti!
Zdaj mu daj denar, zdaj ga rabi. 😂

Sama bi mu pa dala toliko za kolikor prinese racune. Ce je dijak ne more porabiti veliko, sploh ce mu vi kupujete vse.

Moj ima 200 €, zapravi pa do 100 tako, da vsak mesec nekaj prihrani. Iz tega si plača tudi mesečno in kdaj kaj za oblečt ali obut. Lani si je potem privoščil ekskurzijo v Španijo in nov računalnik, letos pa nabira za izpit za avto.

Še to: Če ima 120 € štipendije, zakaj mu daješ še žepnino? Če ima vse stroške pokrite, bi mu morala biti štipendija dovoj.

200 na teden? To je 800 na mesec! Če pa to ni dovolj za enega dijaka ali študenta, pa res ne vem… Če bi mu dala 300 na teden (=1200 na mesec), bi pa tudi to spičkal in te prosil za še več. Zna ta deca, zna, ni kaj rečt:))

Verjetno res ne ve, zato sva se že pred meseci zmenila, da si piše dnevnik izdatkov. Pa ga ne. Nočem, da čuti pomanjkanje, prav tako pa nočem, da živi razsipno. Zato sprašujem, koliko zapravijo vaši dijaki. Je pa četrtošolec, živi doma, malica zunaj, ob petkih se druži s frendi, občasno si kupi kakšen zvezek ali knjigo ali cunjo. Večji nakupi (čevlji, plašči, izpit za avto,itd..) grejo iz družinskega proračuna. Rada bi, da vsaj štipendije ne bi zapravljal. Pa jo, in to ne glede na to, koliko mu dam zraven.

Saj ne ve.Stavim da ne ve.Enkrat na pivo, pa kakšne cigaretke, pa s punco na sok, pa mimo burekarne na burek in v McDonalds na krompirček, burger in na sladoled in gre frrrrr…
Fant uživa svojo mladost…itak mora v šoli delat tisto, kar drugi od njega zahtevajo…
Če do zdaj ni bil prav varčen, tudi ne bo.
Mladina rada uživa .Če je priden v šoli in doma, pa naj si tudi kaj privošči…
[/quote]

Naša je prvi letnik fakultete. Plačujeva ji stanovanje in vse stanovanjske stroške. Mesečno dobi 1.500€ žepnine.


[/quote]

Po moje je to že malo v genih.Moj prvi je šparal tisto štipendijo.Vse mu je bilo škoda.
Drugi jo je zapravil in užival…
Zdaj sta oba že zdavnaj zaposlena, pa nobenemu nič ne manjka.
Prav šparat ni dobro, brezglavo zapravljat pa tudi ne…Lahko pa naredita tako, da vsak mesec od štipendije da na varčevalni račun 20 evrov, pa se mu bo počasi nabiralo na kupček za kaj večjega.
Ga pa razumem, da želi tudi na kakšen krompirček , sok, v McDonalds…Dijaška leta so lepa in nikoli pozabljena, če imaš pa še kakšen evro v žepu, je pa to prava pozlata.

A tvoj mož mogoče izdeluje helikopterje?

Nekateri imajo, je to res tako težko razumeti?

Če ti pač ne pove oz se zlaže, mu ne daš več, pa naj preživi sam s štipendijo.
Če ima ta denar tud za urbano pa malco, se mi pa vseen ne zdi to glih taka katastrofa. Bi se pa moral naučit tud kaj pršparat, da pač vid da dnar ne pada z drevesa.
Sm tud sama mesečno dobivala kr velik dnarja, še mal več kot tvoj, pa to sam tko za pijačke…pač da imam ko kam grem, vse ostalo sta mi še zmer starša plačevala. Ampak nism pa smela vsega zapravt, so hotl da se naučim prišparat tud kaj. So na začetku imel kr velik kontrole nad “mojim” denarjem. Jap, se je na začetku tud dogajal da sm vse sfrčkala tud v 2 dneh. Jbg, pa sm potem gagala cel mesc brez dnarja, pa so mi ga še za kazn drug mesc dal manj. Sm kr kmal po tem začela drugač delat z denarjem.

Ne, to sploh ni težko razumeti, to je čisto normalno da imajo eni več eni manj.
težko pa je razumeti da nekateri starši NAMENOMA vzgajajo polnorite kopune in kopule, jim odrekajo stik z realnim življenjem in iz njih delajo invalide.

Pa mu nehaj dajati žepnino in ti tisti znesek namesto njega varčuj, seveda, ne da mu poveš, da mu še dalje!
Privarčevano pa mu ga podari kot nagrado šele, ko bo na osnovi dejanske izkušnje pomanjkanja sredstev za vse vsakdanje življenje in za nepotrebne razvade razumel, da denar ne raste na drevesu.

A ti res ni jasno, da ker od tebe (prelahko) dobi, kolikor želi, nima nobene potrebe po učenju, kako bolj racionalno ravnati z denarjem?
In ti bi mu dajala še več, četudi že tako dolgo ravna popolnoma neodgovorno z njim?

Pri nas prehrana ne gre iz žepnine. Torej dobita za prehrano in prebvoz posebej; 180 eur mesečno. Žepnino pa še dodatno – 50 eur na mesec, ne več ( vse ostale stroške, oblačila, obutev krijemo posebej). Imata še Zoisovo štipendijo za “svoje stroške”( 120 eur), ki pa dostikrat ostanejo , vsaj polovica še mesečno na računu “za šparanje ali kak nakup česa koristnega zanju po njuni presoji.

Naj ti pošteno naredi mesečni izračun, oziroma zbira račune za cel mesec za prehrano , koliko porabi na dan – ( pri nas je to 5-7 eur za prehrano – malica ali kosila, pa tudi v Gostilna dela napirmer kuhana kosila, ki so dobra, pa Druga violina, ipd), + Urbana ( je 35 eur, ker je primestje, za mestne LPP je 25 eur).

Če je to 7 eur na dan, je to 140 eur samo za prehrano. Pri nas “dodatne” stroške hrane ali pijače, če gredo s sošolci, častita iz svoje štipendije.

Pri nas tako, brez problema – že 2. leto. Nikoli ni bilo fehtanja.


ni težko razumeti, da imajo nekateri dosti
težje je razumeti, zakaj se javljajo v temah, kjer je na tri kilometre razvidno, da avtor nima ravno veliko na razpolago…
ne vem, da si ego bildajo?
da uživajo v tem, kako nekomu vtiraj sol v rano?

avtorica napiše, kako se s težavo preživlja in kako njen sine dijak (!) zapravi 270 EUR na mesec, pa ne ve zakaj.
potem pa uleti ena presrana, ki v življenju še ni resno delala in začne pametovat, da jurja na mesec pa res ni težko zapravit in da za to skoraj nič ne dobiš…
super, ful koristna pripomba


Na teden.. Sej je dost. A je premal.?
[/quote]

To dobi vsaj 800 € na mesec! A si vse stroške plačuje sam? Najemnino, elektriko, vodo….

To dobi vsaj 800 € na mesec! A si vse stroške plačuje sam? Najemnino, elektriko, vodo….
[/quote]
Ti nič ne bereš?
Razvajen mamin sinko živi doma. Ljubim te življenje!

Hitro zapraviš tudi za kaka kosila, pijače, kavice, cigarete, travo ipd… 🙂

Zame bo ta MON najbrž za vedno ostal večna uganka. Večina pravi, da je brez denarja. Služb ni, če so, so slabe plače. Največ minimalne. Do lastniškega stanovanja se ne da, ker so pretirano draga, celo država bi morala ukrepati, po drugi strani pa ni noben problem zapravit jurčka ali pa dva za kakšna novoletna darila, vaš otrok zapravi 270 € na mesec in se ob tem sprašujete, če je to preveč. In to v družini, kjer se gleda na vsak evro. ??

Ja, preveč je. Meni se to zdi absolutno preveč.
Ampak, glede na to, da vas je toliko, je najbrž z mano kaj narobe.

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

Naš dijak, 3 letnik gimnazije, dobi za malico in avtobusno vozovnico 80,00 eur mesečno. Če ima višji strošek (npr. kdaj ostane cel dan v šoli in kupi še dodatno hrano), mu izplačamo razliko kasneje. Do sedaj še ni presegel 100,00 eur mesečno. Štipendijo in zaslužek preko študentskega servisa varčuje oziroma porabi kadar gre ven s prijatelji, pijača, kino, če kupi darilo za roj. dan prijatelja ipd. Osnovna oblačila, obutev, kozmetiko, šolske potrebščine ipd financiram jaz – torej stvari za katere smatram, da mu jih kot starš moram nudit in bom za to poskrbela dokler bo srednješolec. Če želi kaj dodatnega kupi sam iz privarčevanega denarja. Lani je bil tudi prvič sam na dopustu in je stroške kril sam.

Meni se za fanta to ne zdi veliko.
Jaz sem imela 150€ stipendije, pa sem tudi se kaj nafehtarila oceta.
S tem, da je bilo v tistih casih tako, da so fantje placevali pijacke, danes vidim pri sestri in njeni druzbi, da si placujejo vsak svoje.
Dijaske financne “obveznosti” kar nanesejo 🙂 na faxu bo ze bolje, razen ce je res eden tistih “frajerjev”, ki mu je sola na zadnjem mestu in se ne bo do 50 leta zresnil. 🙂

New Report

Close