Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek KEMOTERAPIJA

KEMOTERAPIJA

Odgovor na objavo uporabnika
ja šur ja, 29.03.2024 ob 21:53

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 5650, 29.03.2024 ob 19:19

Odgovor na objavo uporabnika
ja šur ja, 29.03.2024 ob 18:46

Saj so narejene študije za vsako vrsto raka, koliko jih je preživelo po 5 letih brez kemoterapije in koliko s kemoterapijo. Razlika je očitna.

Jah, kakor vzameš. Recimo pljučni rak – nobenih bistvenih razlik v času preživetja po kemoterapiji ali brez nje. Jasno je, da je nekaj vrst tega raka smrtnih in da ni bistvenega povečanja preživetja. Je pa še druga zadeva. Kakovost teh parih let ali še manj, ki jih preživiš do smrti. Če greš na operacijo, kjer ti odstranijo eno pljučno krilo, prihajaš počasi k sebi, potem se ti stanje poslabša, dobiš kemoterapijo… in si praktično ves čas betežen, imaš kar naprej slabosti, shujšaš do kosti… Ali pa ne greš (kar je naredil moj očim) in praktično do konca še okoli hodiš, skoraj nič ne shujšaš, umreš doma, medtem ko si zjutraj še v mesto vozil. Popoldan je šel spat, potem se je pa zbudil, zbruhal kose tkiva in v dveh min umrl.  Oba strica umrla tudi zaradi pljučnega raka, natanko isto časa preživela kot očim, s tem da sta bila veliko večino časa po bolnicah in na koncu shirala do kosti. Kaj bi ti izbrala?

Vem, da so nekatere kemoterapije okej zadeva in pomagajo, predvsem mladim, takim pri močeh, z močnim srcem, odvisno seveda od vrste raka. So pa nekatere čisto brez haska in celo skrajšajo življenje, mama je umrla zaradi kemoterapije, tri tedne po njej, čeprav je bila prej še čisto okej, hodila okoli itd. Srce ni preneslo.

Odvisno od primera. Ne gre posploševati. Vsak naj se sam odloči. Daj mi rajši primer za črevesnega raka v 3. stadiju, ker tega poznam. Da, grem na kemoterapijo. A si sicer prebrala uvodne poste? Vprašam te, a so katerega tvojih sorodnikov silili v kemoterapijo? A so koga ki ni izbral kemoterapije poniževali? Ker baje ljudi silijo v kemoterapijo in če je ne izberejo se jih potem ponižuje. Kako je tvojemu očimu uspelo, da ga farmakomafija ni prisilila v kemo?

Tu nas prepričujejo da se raka pozdravi s prehrano in čaji, sicer ne povejo kakšno. Še več, da v bistvu nalašč iščejo rake, da lahko silijo ljudi v kemoterapijo, da poberejo denar. Ampak kemoterapija te bo pa itak ubila. Ali pa jaz narobe razumem zakaj je bila tema odprta.

Aja, pa da rak ni nič takega, to se telo samo zdravi zaradi zakisanosti…

Pomojem je še najbolj zadel viharc. Ker bodo prazniki in ker jih eni sovražijo in naredijo malo drame, ker potem lahko uživajo v kreganju.

Tu nas prepričujejo da se raka pozdravi s prehrano in čaji, sicer ne povejo kakšno. Še več, da v bistvu nalašč iščejo rake, da lahko silijo ljudi v kemoterapijo, da poberejo denar. Ampak kemoterapija te bo pa itak ubila. Ali pa jaz narobe razumem zakaj je bila tema odprta.

Mah, bedarija, na take oslarije niti ne odgovarjam. Seveda ni res, da ljudi silijo v kemoterapije itd. kot niti da boš raka v 3. stadiju s čajčki pozdravil. Jaz sem samo izpostavila nesmiselnost zdravljenja nekaterih rakov, za katere je jasno, da bodo v nekaj letih rezultirali s smrtjo, pa če se zdraviš ali pa ne. In da je kdaj tudi brez veze, da si zadnjih par let uničiš s hiranjem, slabostjo in bolnicami, pa tudi če pridobiš par mesecev življenja. Ampak meni je pač kvaliteta življenja zelo pomembna, veliko bolj kot samo životarjenje.

Da je imela ženska neznosne bolečine in hudo reakcijo po kemoterapiji, tudi verjamem. Ni tako zelo redko. Da jih veliko kemoterapija pokonča, ker srce tega ne prenese, tudi. Ampak saj preden se temu podvržeš, pač ne veš. Ni tako enostavno, da bi rekel, saj te nihče ne sili, da imaš kemoterapijo. Ljudje mislijo, da bo pomagala, veliko zdravnikov niti ne pove jasno, da je tudi velika možnost predčasne smrti, predvsem pri starejših ljudeh s šibkim srcem.  Sploh pa nočejo povedat, da je pri nekaterih rakih dejansko skoraj isto sranje glede preživetja, če se podvržeš agresivni terapiji ali pa ne. O tem nočejo govoriti, čeprav zelo dobro vedo, skoraj na mesec natančno znajo opredeliti, koliko življenja ima še nekdo pred seboj. Ja, pri kakšnem odstotku se znajo zmotiti, ampak dejansko nepomembno. Vendar nikoli ne napovedujejo. Ker imamo čisto slučajno onkologa za prijatelja, je na eni žurki, po tem ko sem mu dala izvide takrat še živega očima, sicer malo pod gasom -povedal, da je glede na izvide, njegovo kondicijo itd. možno pričakovati še 4 mesece življenja.  Če bi šel pod nož pa mogoče en mes več. Kasneje se je sicer ven vlekel, naj tega nikomur ne govorim, in tudi nisem, seveda. Ampak točno čez 4 mes je umrl. Isto je bilo pri enemu stricu. No, tam se je za 2 tedna zmotil. Grozljivo, kako natačno znajo to napovedat, seveda pa bodo o tem molčali kot grob. Tudi če ga gnjaviš na žive in mrtve, naj ti pove, ti bo kvečjemu povedal od – do. Ampak po navadi niti tega nočejo napovedovati, baje se vsak različno odziva in ne moreš vedeti bla bla bla…

    Se strinjam s tem zapisom ,od “Ja šur ja”. Tudi meni je kvaliteta življenja bolj pomembna kot pa podaljševanje za par mesecev. Opažam pa da večini naključnih znancev to ni pomembno. Za druge so najbolj pametni. Tudi te zapisi tu gor pričajo o tem. V tej temi, v temi o paleativni oskrbi, poznam jih tudi iz lastnih izkušenj.

Zakaj je tako to težko odločitev prepustiti bolniku in ga podpreti  v vsakem primeru, tudi če se s tem ne strinjate? In potem zmerjanje za in proti. Zakaj je to treba? Vsak naj predstavi svoj pogled, ta je lahko v pomoč bolniku. Ampak končna odločitev je njegova.

Pa ne zraven štulit zlom roke, odpoved ledvic, visok pritisk ali povišan holesterol, ker situacije niti slučajno niso primerljive.

Mene zanimajo izkusnje drugih, a ce tu postavis vprasanje v tem smislu, se nekateri takoj postavijo na okope, ker vprasanja razumejo kot napad, izzivanje ali trolanje.

Odgovor na objavo uporabnika
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, 01.04.2024 ob 12:59

Mene zanimajo izkusnje drugih, a ce tu postavis vprasanje v tem smislu, se nekateri takoj postavijo na okope, ker vprasanja razumejo kot napad, izzivanje ali trolanje.

študije so dokazale, da kemoterapija ubija, da po kemoterapiji ni več življenja, samo matranje in trpljenje. Vem iz primera moje tete, ki ni šla na kemoterapijo in je živela 27 mesecev brez težav, v miru, hodila celo na dopust v tople kraje. Sosed pa je vzel kemoterapijo in se 6 mesecev po kemo mučil bruhal, imel požgano grlo, ustno votlino, povsod neke izpuščaje in v mukah umrl, zadnji mesec pa z morfijem prespal nihče ni imel nič od tega da je še 6 mesecev živel

New Report

Close