Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Luksuz ali razkosje zivljenja v Sloveniji

Luksuz ali razkosje zivljenja v Sloveniji

Mogoce je malo off… ampak vsi ste se v frizerja zapicili… ampak z 200 eur na mesec se pa tezko stanovanje najame kaj sele kupi.. lp

Hja… v povprecju je po besedah kolega neprimicninrja iz Slovenije najemniski m2 tam nekje okoli 5,50 do 6,00 evrov. Kolikor poznam razmere oz. navade, samska oseba v Sloveniji ponavadi izbira enote tam okoli 30 do 40 m2. Torej govorimo o 165 do 240 evrov – v povprecju torej okoli 200.

Z vidika nakupa pa je zadeva podobna… 35 m2 stane tam od 800 do 1.500 evrov na m2. Govorimo tore o 27 do 42,5 tisocakih. To je pa znesek, ki se ga porazdeljeno amortizira ali zbere v 12 do 25 letih.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Aha… potem se bi moral pa kar takoj v ormoz preseliti..

Hja… v povprecju je po besedah kolega neprimicninrja iz Slovenije najemniski m2 tam nekje okoli 5,50 do 6,00 evrov. Kolikor poznam razmere oz. navade, samska oseba v Sloveniji ponavadi izbira enote tam okoli 30 do 40 m2. Torej govorimo o 165 do 240 evrov – v povprecju torej okoli 200.

Z vidika nakupa pa je zadeva podobna… 35 m2 stane tam od 800 do 1.500 evrov na m2. Govorimo tore o 27 do 42,5 tisocakih. To je pa znesek, ki se ga porazdeljeno amortizira ali zbere v 12 do 25 letih.[/quote]

O kateri Sloveniji je govora? Sloveniji ali Ljubljani? Ker v Ljubljani lahko cene mirno pomnožiš z 2.

Ormoza (v tem smislu) ne poznam. Bolj obmocje Vrhnika – Horjul – Polhov Gradec – Ziri – Idrija – Logatec – Postojna – Cerknica.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Nocem tezit.. ampak za ta denar si lahko na Vrhniki umislis samo kaksno malo boljso garazo… lp


Odlično povzeta skrivnost večine “dobrega” življenja širom Slovenije. Naštetega je še pa še. Brez vsega kar ljudje podedujejo, dobijo v (so)uporabo ali za služenje in razne druge pomoči, ki se jo prejemniki pogosto niti ne zavedajo, dela in penzij iz tujine, itd bi VEČINA ljudi precej drugače plesala. In bi se dosti bolj zavedala bede življenja s povprečnim dohodkom. Človek, ki gre danes skozi (celo!) življenje, od polnoletnosti dalje, popolnoma samostojno le s svojim povprečnim dohodkom je revež. In tega ne more skriti. Čeprav mu ob izrazito skromnem življenju v periferiji Slovenije še vedno lahko uspe kupiti stanovanje, imeti avto, itd. Ampak vse to bo res skromno. Drugo pa je, da večini tega ni treba. Za časa življenja so (bili) prejemniki raznoraznih oblik pomoči. Se pa malokdo izmed njih tega tudi zaveda. Pri večini gre za nekaj samoumevnega.

In, veste kaj, v to smer, ko se bodo široke mase morale vse bolj nase zanesti, tudi gremo. Zaenkrat se še črpa iz akomulacije prejšnjih generacij. Vendar iz generacije v generacijo bo tega manj. Slabo se vas piše.

Mi je vsec, da ste drugi izpostavili ta vidik (ki sem ga sicer nakazal zgolj med vrsticami). Da se vecina zal niti ne zaveda vseh stroskov samostojnega (ne nujno samskega) bivanja. 🙂

Meni bi spet rekli… ah, kako ze pravi eden… ya nou da drill. 😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

S tem se pa zelo strinjam…

Pojma nimam, po pravici povedan, ce govorimo kaj vec kot o priblizkih. Vem, da v Logatcu so novogradnje prodajali nekje za 1.750 – 1.850 do pred kakim letom ali dvema… tisto novo blokovsko naselje zadaj za Pavsicevo.

Takole na prvo zogo: opremljeno za ca. 7,50 EUR/m2. Sam opremljenega sicer ne bi jemal, ampak… je pa to tu nekje, kolikor sem vzel v povprecje. Normalnih odstopanj pac ne gre zanemarjati v konkretnih primerih.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Jaz sem se osamosvojil in odselil od starsev pri 19. Dobil doma nisem nic. Trajalo je lep cas, da sem se postavil na noge.. zato vem kako zgleda priti do stanovanja, seveda s kreditom in vmes se preziveti ter postaviti temelje za ustvarjanje druzine. Skratka tezko in skoraj misija nemogoce. V glavnem pri meni je brez kakrsnekoli pomoci prednikov proces od osamosvajanja do ustvarjanja pogojev za ustvarjanje druzine trajal zaj… 15 let. Zdaj pa racunaj koliko rabis za fitnes in proteine na mesec…

Hja… v povprecju je po besedah kolega neprimicninrja iz Slovenije najemniski m2 tam nekje okoli 5,50 do 6,00 evrov. Kolikor poznam razmere oz. navade, samska oseba v Sloveniji ponavadi izbira enote tam okoli 30 do 40 m2. Torej govorimo o 165 do 240 evrov – v povprecju torej okoli 200.

Z vidika nakupa pa je zadeva podobna… 35 m2 stane tam od 800 do 1.500 evrov na m2. Govorimo tore o 27 do 42,5 tisocakih. To je pa znesek, ki se ga porazdeljeno amortizira ali zbere v 12 do 25 letih.[/quote]

Madona, na računu imam dnar za dva flata 🙂


Fora je, da se zgornjega ne zaveda niti večina relativno uspešnih, s kao dobrimi plačami. Kot da sta 2 jurja mesečno ne vem kak denar v LJ, kjer je večina takšnih služb. Plačuj najemnino/nakup stanovanja, ki ni največji poden, kupi si in vzdrzuj 5 let star avto srednjega razreda, pa poglej koliko ti ostane za življenje. životariš iz meseca v mesec kot ostala raja. Vsak poskus akomulacije kapitala pa te obsodi na skrajno varčno življenje brez dopustov, smučanja, restavracij, ipd. To, ali voznja 10+ let starih Hyundai-a, bivanje v stari garsonjeri, ipd.

Seveda pa, ko ta 2 jurja skombiniraš z nepremičnino, ki je nikoli nisi tržno plačal, podobno situirano partnerico, ki drugo podedovano stanovanje lepo oddaja, sorodniki, ki so ti nakupili vse za otroka, pa še nanny servis nudijo po potrebi, raznimi dnevnicami, ki vam jih še izplačejejo, in vse skupaj fast forward zavrtiš 15 let naprej, lahko ugotoviš da je življenje čisto cool. In, kot pravi znanec, saj se vsi nekako znajdejo. Ja, kakor kdo. Počajte še generacijo ali dve pa boste videli kako je zares samostojno življenje. Magari z dvema jurjema. Ob brezposelnem partnerju brez podedovane parcele, stanovanja, ipd. Ko bodo starši pred smrtjo prisiljeni z reverse mortgage zapraviti še tisto neprečnino, ki so jo lepo podedovali. Otroci pa… welcome to reality.

Pojma nimam, po pravici povedan, ce govorimo kaj vec kot o priblizkih. Vem, da v Logatcu so novogradnje prodajali nekje za 1.750 – 1.850 do pred kakim letom ali dvema… tisto novo blokovsko naselje zadaj [/quote]

Tako.. 35 m5 nup +4m2 balkona +4m2 kleti+po moznosti x eur za parkirisce… ti naracunajo brez parkinga 43 m2 po 1850 in to ni 27000 eur ce znam racunat je preko 80k… + parkirisce..

Strogi center Vrhnike, med mantovo , Godcem in Simonom takole po obcutku. ca. 1650 za m2 all inclusive.

Sem se pa res usekal pri racunici zgoraj… 1.500 x 40 je 60 tisoc. Ne vem, kaj se mi je motalo po glavi, da sem napisal 42. :-)))

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ne, nisem se prerirano “usekal”. Bo kar drzalo. Cene Notranjska[/url].

30 let – 360 mesecev x 200 evrov = 72.000
25 let – 300 mesecev x 200 evrov = 60.000
15 let – 180 mesecev x 200 evrov = 36.000

Glede na to, da smo ze v startu zastavili, da so sredisca (LJ, Portoroz, ipd. ) izkljucena, temvec govorimo o periferiji.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Pa vprasanje ce si to ceno z ddv navedel, ker pri novogradnjah radi ceno brez ddv navedejo.. +strosek notarja.. taksa za vpis v zemljisko knjigo… stroski zavarovanj kredita in stanovanja… stroski odobritve kredita in vpisa hipoteke… in smo ze krepko preko 28000 🙂

Pa se obresti za 30 let si zracunaj na ta znesek…


Pa ce ni tavno letnik 1950 je blizje 2000 eurm2 kot 1000

Roko na srce, vecina stanovanj ni vredna vec kot 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} oglasevane cene, a pustimo to. Ce govorimo o razponu med 27,5 in 60 tisoci, potem je zlata sredina okoli 45 tisocakov (in 27,5 kar sem predvidel kot spodnjo mejo). Porazdeljeno na obroke po 200 evrov, to znese 225 obrokov. Vecinoma se stanovanjski krediti jemljejo za obdobje med 15 in 30 leti. Povprecje je torej 270 mesecev. Kar se nekako ujema z mojo racunico varcevanja/amortizacije (podedovanega) za primer taksnega stanovanja.

Ce se ne motim, sva zacela, da je 200 evrov na mesec izredno malo za racunanje neke osnove za ta namen. In ce se ne motim, sva ravnokar ugotovila, da je v principu vendar nekako ravno prav. Mar ne?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Vsak bi moral narediti tabelo svojih stroškov, ki jih ima na mesečni ravni (vključno z ogrevanjem, dopusti, varčevanjem, amortizacijo, …), kot je lepo predstavljeno v tabeli. Če kakšen strošek odpade (lastniško stanovanje, službeni avto, plešavost :-), …) toliko bolje :-). Sam sicer ocenjujem, da je izračun za eno osebo cca. 20-30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} previsok ampak to pomeni tudi odpis nekaterih stroškov, ki so stvar posameznika. Prav tako so nekateri stroški mogoče malo previsoki nekateri pa prenizki (spet stvar posameznika). Je pa zanimivo, da ti stroški za dve osebi ali več niso zmnožek končne vsote krat dva ampak bistveno manj – kar tudi potrjuje znano resnico – samski lajf je lahko najdražji :-).

Pa recimo da ti popustim, ceprav moje izkusnje pravijo drugace.. pa placujes po 200 eur na mesec 30 let za 35 m2. Zacnes pri 25.. kar je zelo hitro… to pomeni da ga placas pri 55 letih. Kje bos pa imel otroke?

Vidis, zdaj sva pa pri temeljnem vprasanju lastnistva nepremicnine. Tokrat nisem cinicen. Pogovarjava se, ker je vprasanje dobro zastavljeno. Ce to spremenimo v kredit, je realna cena nekje med 30 in 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} visja (zato sem prej tako drzno tudi rekel, da so cene vsaj 3x previsoke). V primeru kredita je torej treba mojo predpostavko (v povprecju) dvigniti za nekih 60 evrov, ki gredo v zep “Janezu Bankirju”. Ce bi se ljudje zavedali realnega stanja, bi teh taistih 60 evrov na mesec lahko vkalkulirali v njihov budget. V ca. 25 letih bi tako lahko svojemu otroku (namesto Janezu Bankirju) omogocili vsaj lazji zacetek (ca. 18 tisoc kapitala). Ko se bo otrok (ali vecnjih) selil, je cas tudi za menjavo nepremicnine. Zakaj bi dva (ostarela) starsa placevala rezijske stroske za nerabljeno kvadraturo? Tukaj je se definitivno za polovico (druzinskega) stanovanja denarnih rezerv. Got the picture?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Definitivno, saj rezijske stroske krije en sam (npr. in zgolj za primer… ze kuhinja, WC, kopalnica, hodnik, balkon je rezija…)

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Hmm.. po moje si se ponovno ustel.. po tvojem mnenju je bolje placevati najemnino, da bos lahko prisparal 60 eur na mesec za otroke.. jaz imam 2, to pomeni vsakemu po 9k po 25 letih zivljenja v najemu na 35 m2 za 200 eur… in ko gresta na svoje vsak z 9k podpore.. jaz se naprej veselo placujem najemnino in se veselim kaksen fajn biznis sem naredil… pa pomisli koliko bo 9k vrednih cez 25 let… matematika pade

New Report

Close