Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Luksuz ali razkosje zivljenja v Sloveniji

Luksuz ali razkosje zivljenja v Sloveniji

Zanimivo stanje pri vas na severu:
http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/armut-in-deutschland-das-risiko-steigt-wieder-obwohl-die-wirtschaft-laeuft-a-1112646.html%5B/quote%5D

Trend je splosen. To ze preesega kontekst teme. Vi mislite, da je v DE kvazi raj, pa temu zal ni tako. DE je motor evropskega gospodarstva z razlogom (zgodovina). ZDA so, da bi preprecile ponovitev financne krize naredile nacrt t.i. rezervnih valut, kar bi zmanjsalo riziko… najlazje ga je bilo po drugi svetovni vojni udejaniti na porazenkah. In to je potem zgodba o Marki in Jenu. Treba pa je vedeti, da so ZDA vse do konca setdesetih v nemsko gospodarstvo vlagale 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ameriskega BDP (podobna zgodba velja tudi za premagano Japonsko).

EU je v bistvu projekt ohranitve statusa quo, kot se temu rece. Torej odpiranje trgov za plasiranje predvsem nemskih izdelkov. EU je torej posledica krize, ki je Nemciji grozila. Ni EU in zdruzitev Nemcij vzrok za krizo, pac pa posledica oz. poskus ublazitve le-te.

Da ne bom predolg… Vsak se lahko izobrazi na tem podrocju po lastni zelji. Slovenija (med drugimi, ne edina) ima velikansko prednost, da njena druzbena ekonomija nikoli ni temeljila na kolonializmu (in uvozu), temvec predvsem na samooskrbi. In to je neprecenljivega pomena. Sploh glede na ugotovitev, ki jo podajas.

In to je tudi v groben namen mojih pisanj. Spodbuditi k razmisljanju, koliko kot posameznik, sploh potrebujem za (po mojih merilih) dostojno zivljenje? Nalednji korak je potem: kako in kaj naj s svojim znanjem in sposobnostmi ustvarim, ter za koga, da zadostim tem potrebam?

To je miselnost, ki jo je potrebno razvijati. In prvi predpogoj (ne garancija, pac pa predpogoj), da bo sele moc reci, da gredo v Sloveniji stvari na bolje.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «


Na tole bi si lahko odgovoril sam. Ne poznamo tvojih meril, pravzaprav nas niti ne zanimajo. Ampak bistvo je drugje, a ne? 🙂

Jaz sem si ze zdavnaj odgovoril sam. Zato tudi sem v DE. In da… bistvo je drugje. Veliko raje bi bil tam, kjer so ljudje, ki so mi blizu, kjer bi se mogel brez naglasa tujca kompetentno izrazati, in kar je se tega. Kot “proizvodni informatik” pa sem – upostevaje vse okoliscine – bolj ali manj moral ali migrirati, ali pa poiskati drugo trzno niso. Izbral sem prvo moznost in sel k “viru”. Si pa ne delam utvar, da tudi ta ne bi mogel usahniti. A kot receno – veliko ljubse bi mi bilo svoje znanje, izkusnje in zamisli udejanjati v okolju, v katerem sem tudi odrastel. Da pa bi to mogel, lahko zgolj po kapljicah prispevam k temu, da se ljudje zacnejo zavedati, cesa si sploh zelijo. Ali pa morda celo spoznam, da je bolje tako kot je. Kdo bi vedel, kaj vse nas caka v zivljenju.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ah daj no, zdaj si me pa čisto razočaral …
Se pravi, ti ne bi šel z mano in mojo barkačo ribe lovit? Ja ja sej vem, moral bi obut nič kaj fensi gumijaste škornje, sedet med vso tisto mojo kramo: mreže, vrše, palce, živ boh se ne znajde več, pa še mene bi moral poslušat, jojmene, ulov pa nič kaj garantiran. Prav jahta mora biti? Mnja, meni je pa tole tak luksuz. Jahte me ne privlačijo, sploh tiste so mi brezvezne, ki so večino časa na privezu, ker ….

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

[attachment=0]interview.PNG[/attachment]

Res je. Za nemce smo in bomo vedno juznjaki. In na nek nacin je tako tudi prav. Dovolj je, da clovek dobi priznanje za svoje delo. V koncni fazi sem tu predvsem zato, da gradimo posel. Kaj pravis, bi znal tak dopis biti to o cemer pises?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

za hišo s parcelo rabiš ene 200.000..tako ne smeš porabit nič od plače..stanovat pod mostom, v reki prat brez praška, jest ostanke iz krožnikov po restavracijah….

Ah daj no, zdaj si me pa čisto razočaral …
Se pravi, ti ne bi šel z mano in mojo barkačo ribe lovit? Ja ja sej vem, moral bi obut nič kaj fensi gumijaste škornje, sedet med vso tisto mojo kramo: mreže, vrše, palce, živ boh se ne znajde več, pa še mene bi moral poslušat, jojmene, ulov pa nič kaj garantiran. Prav jahta mora biti? Mnja, meni je pa tole tak luksuz. Jahte me ne privlačijo, sploh tiste so mi brezvezne, ki so večino časa na privezu, ker ….[/quote]

Mi smo na barki nagi, pa nič rib ne lovimo, se nam ne da, samo sončimo se.

interview.PNG

Res je. Za nemce smo in bomo vedno juznjaki. In na nek nacin je tako tudi prav. Dovolj je, da clovek dobi priznanje za svoje delo. V koncni fazi sem tu predvsem zato, da gradimo posel. Kaj pravis, bi znal tak dopis biti to o cemer pises?[/quote]
:-))) Hm, tale mail je navadno povpraševanje in nič drugega. Kaj ima to veze s priznanjem? Saj ti ponujajo samo 150 EUR za uro, ne pa pogodbe za par let. Kje si ti? 🙂

Seveda. Odvisno od pricakovanj. Meni je povabilo na inerviju, da predstavim svoj pogled in to, da so mi ze za to pripravljeni placati dovoljsnje priznanje, da dobro opravljam svoje delo. Ali bo kdaj prislo do sklenitve posla, pa je odvisno od mnogo dejavnikov.Seveda, ce ti dobis vec taksnih povabil in ti je taksno povabilo nekaj samoumevnega, je to super. Jaz se imam za povprecnega cloveka, ki se trudi in mi taksna priznanja veliko pomenijo. 😉

Ampak, kot receno, tema je zastavljena z drugim namenom. Kaj bi bilo pa po tvoje tisto, kar bi v Sloveniji omogocilo povprecnemu cloveku zasluziti dovolj za pretezno lagodno zivljenje?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Ah daj no, zdaj si me pa čisto razočaral …
Se pravi, ti ne bi šel z mano in mojo barkačo ribe lovit? Ja ja sej vem, moral bi obut nič kaj fensi gumijaste škornje, sedet med vso tisto mojo kramo: mreže, vrše, palce, živ boh se ne znajde več, pa še mene bi moral poslušat, jojmene, ulov pa nič kaj garantiran. Prav jahta mora biti? Mnja, meni je pa tole tak luksuz. Jahte me ne privlačijo, sploh tiste so mi brezvezne, ki so večino časa na privezu, ker ….[/quote]

Mi smo na barki nagi, pa nič rib ne lovimo, se nam ne da, samo sončimo se.[/quote]

Ccc … Nagi na barki, potem se gredo pa sončit :DD

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

Seveda. Odvisno od pricakovanj. Meni je povabilo na inerviju, da predstavim svoj pogled in to, da so mi ze za to pripravljeni placati dovoljsnje priznanje, da dobro opravljam svoje delo. Ali bo kdaj prislo do sklenitve posla, pa je odvisno od mnogo dejavnikov.Seveda, ce ti dobis vec taksnih povabil in ti je taksno povabilo nekaj samoumevnega, je to super. Jaz se imam za povprecnega cloveka, ki se trudi in mi taksna priznanja veliko pomenijo. 😉

Ampak, kot receno, tema je zastavljena z drugim namenom. Kaj bi bilo pa po tvoje tisto, kar bi v Sloveniji omogocilo povprecnemu cloveku zasluziti dovolj za pretezno lagodno zivljenje?[/quote]

A to se teb tko prav da … nekaj nekomu dokazovat, al kaj?
Mislim … a si ti zadovoljen? Si. Torej?
Jaz se ne bi matrala s prepričevanjem tam enega nick-a.
Naj si misli kar si če.

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

Mi smo na barki nagi, pa nič rib ne lovimo, se nam ne da, samo sončimo se.[/quote]

Ccc … Nagi na barki, potem se gredo pa sončit :DD[/quote]

Če sem aseksualc.

Ccc … Nagi na barki, potem se gredo pa sončit :DD[/quote]

Če sem aseksualc.[/quote]

Mhm, se mi zdi ja 🙂
Ti bi staro dobro Margotko rad naplahtal. E to pa … ne bo šlo.

..... [i]Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.[/i]

Seveda. Odvisno od pricakovanj. Meni je povabilo na inerviju, da predstavim svoj pogled in to, da so mi ze za to pripravljeni placati dovoljsnje priznanje, da dobro opravljam svoje delo. Ali bo kdaj prislo do sklenitve posla, pa je odvisno od mnogo dejavnikov.Seveda, ce ti dobis vec taksnih povabil in ti je taksno povabilo nekaj samoumevnega, je to super. Jaz se imam za povprecnega cloveka, ki se trudi in mi taksna priznanja veliko pomenijo. 😉

Ampak, kot receno, tema je zastavljena z drugim namenom. Kaj bi bilo pa po tvoje tisto, kar bi v Sloveniji omogocilo povprecnemu cloveku zasluziti dovolj za pretezno lagodno zivljenje?[/quote]

A to se teb tko prav da … nekaj nekomu dokazovat, al kaj?
Mislim … a si ti zadovoljen? Si. Torej?
Jaz se ne bi matrala s prepričevanjem tam enega nick-a.
Naj si misli kar si če.[/quote]

V principu mi je zelo zanimivo. Naj se slisi se tako cudno, ampak razumeti vrednostni sistem taksnih mi je izziv. Zakaj? Ko sem se po poroki vrnil v Slovenijo, sem bil prakticno nezaposljiv.

– “Kje ste delali nazadnje?”
– “V Audiju v Ingolstadtu v razvojnem oddelku. Zadolzen za SW za nadzor samodejnih vijacnikov”
– “Aha… V Audiju… v Nemciji?”
– “Da.”
– …
– “Vas bomo obvestili.”

Glede na to, da se nekoc spet nameravam vrniti, mi je razumevanje ravno taksnih v bistvu najvecji izziv. Ker sem pogosto naletel na taksen (sicer zavit v celofan) odziv. Ce so priporocila, mesecni prejemki na ravni slovenskih letnih in povabila, kot je zgornje “nicvredna”, kaj potem je tisto, kar steje?

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

A to se teb tko prav da … nekaj nekomu dokazovat, al kaj?
Mislim … a si ti zadovoljen? Si. Torej?
Jaz se ne bi matrala s prepričevanjem tam enega nick-a.
Naj si misli kar si če.[/quote]

V principu mi je zelo zanimivo. Naj se slisi se tako cudno, ampak razumeti vrednostni sistem taksnih mi je izziv. Zakaj? Ko sem se po poroki vrnil v Slovenijo, sem bil prakticno nezaposljiv.

– “Kje ste delali nazadnje?”
– “V Audiju v Ingolstadtu v razvojnem oddelku. Zadolzen za SW za nadzor samodejnih vijacnikov”
– “Aha… V Audiju… v Nemciji?”
– “Da.”
– …
– “Vas bomo obvestili.”

Glede na to, da se nekoc spet nameravam vrniti, mi je razumevanje ravno taksnih v bistvu najvecji izziv. Ker sem pogosto naletel na taksen (sicer zavit v celofan) odziv. Ce so priporocila, mesecni prejemki na ravni slovenskih letnih in povabila, kot je zgornje “nicvredna”, kaj potem je tisto, kar steje?[/quote]

“kaj potem je tisto, kar steje?”

Veze in poznanstva, bato. Pa saj nisi rojen v Nemčiji, da ne bi poznal slovenske scene.

A to se teb tko prav da … nekaj nekomu dokazovat, al kaj?
Mislim … a si ti zadovoljen? Si. Torej?
Jaz se ne bi matrala s prepričevanjem tam enega nick-a.
Naj si misli kar si če.[/quote]

V principu mi je zelo zanimivo. Naj se slisi se tako cudno, ampak razumeti vrednostni sistem taksnih mi je izziv. Zakaj? Ko sem se po poroki vrnil v Slovenijo, sem bil prakticno nezaposljiv.

– “Kje ste delali nazadnje?”
– “V Audiju v Ingolstadtu v razvojnem oddelku. Zadolzen za SW za nadzor samodejnih vijacnikov”
– “Aha… V Audiju… v Nemciji?”
– “Da.”
– …
– “Vas bomo obvestili.”

Glede na to, da se nekoc spet nameravam vrniti, mi je razumevanje ravno taksnih v bistvu najvecji izziv. Ker sem pogosto naletel na taksen (sicer zavit v celofan) odziv. Ce so priporocila, mesecni prejemki na ravni slovenskih letnih in povabila, kot je zgornje “nicvredna”, kaj potem je tisto, kar steje?[/quote]
Človek, po toliko letih bi si lahko že prišel gor, da ni bistveno kaj DRUGI mislijo. Nehaj se že obremenjevati z tem, da boš pri drugih izpadel dobro! Nikoli in nikdar ne boš všeč vsem. Bistveno je, da boš sam s sabo zadovoljen. Tako pa je iz tvojega pisanja razvidna samo obupna želja po potrditvi s strani vseh. To ni ne profesionalno, samozavestno, pač pa kaže na človeka z nizko samopodobo. Razreši najprej to pri sebi, potem loči med pomembnimi in manj pomembnimi ljudmi in se osredotoči na tiste, ki ti res kaj pomenijo. Šele potem boš res lahko srečen in zadovoljen sam s sabo – in to kjerkoli – doma ali pa v tujini.

V principu mi je zelo zanimivo. Naj se slisi se tako cudno, ampak razumeti vrednostni sistem taksnih mi je izziv. Zakaj? Ko sem se po poroki vrnil v Slovenijo, sem bil prakticno nezaposljiv.

– “Kje ste delali nazadnje?”
– “V Audiju v Ingolstadtu v razvojnem oddelku. Zadolzen za SW za nadzor samodejnih vijacnikov”
– “Aha… V Audiju… v Nemciji?”
– “Da.”
– …
– “Vas bomo obvestili.”

Glede na to, da se nekoc spet nameravam vrniti, mi je razumevanje ravno taksnih v bistvu najvecji izziv. Ker sem pogosto naletel na taksen (sicer zavit v celofan) odziv. Ce so priporocila, mesecni prejemki na ravni slovenskih letnih in povabila, kot je zgornje “nicvredna”, kaj potem je tisto, kar steje?[/quote]
Človek, po toliko letih bi si lahko že prišel gor, da ni bistveno kaj DRUGI mislijo. Nehaj se že obremenjevati s tem, da boš pri drugih izpadel dobro! Nikoli in nikdar ne boš všeč vsem. Bistveno je, da boš sam s sabo zadovoljen. Tako pa je iz tvojega pisanja razvidna samo obupna želja po potrditvi s strani vseh. To ni ne profesionalno, samozavestno, pač pa kaže na človeka z nizko samopodobo. Razreši najprej to pri sebi, potem loči med pomembnimi in manj pomembnimi ljudmi in se osredotoči na tiste, ki ti res kaj pomenijo. Šele potem boš res lahko srečen in zadovoljen sam s sabo – in to kjerkoli – doma ali pa v tujini.[/quote]

Ocena čez palec.
Otroci so odšli in ne potrebujem skoraj nič. Najvišji postavki sta mi toplota in mir. Hrana tudi, ja, malo.
To me stane 400 €/mesec povprečno.

Uf… To pa krepko presega moje predpostavke na zacetku.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Problem vseh teh izračunov je v tem, da so subjektivni in zajemajo stvari za katere posameznik misli, da so “človeka vredni”. Glede na to, da se tukaj zbira(j/m)o tisti ki s(m)o nekje od nižjega do srednjega sloja je vrednost 1700€/mesec pričakovana (forumsko sprejemljiva), saj so za to ceno zajete stvari, ki jih poznamo in kjer je domet večine. Za nekoga, ki je iz nižjega sloja in se posledično ne ukvarja z dragimi športi, ne kupuje prestižnih oblek, ne potuje in skromno živi (ker je tega do sedaj navajen) mu je že precej manjši znesek “človeka vreden”. Na drugi strani pa imaš ljudi, ki so odraščali v potrošniški bogatiji in imajo svoj pogled na “človeka vredno” življenje (za 1700€/mesec revščine si ne moreš privoščit služkinje, pa tudi letnega cabria ne).

Na koncu pa se oddaljujemo od bistva. Eno so želje drugo je resničnost in sanjanje koliko je “človeka vredno” trošenje ne pripomore k izboljšanju stanja. Ko plezaš po življenju gor in dol, je pomembno le to kako znaš v danem trenutku svoja sredstva razporedit. In tega večini ljudem manjka.

Ja, z zadnjim delom se mocno strinjam, ne pa s poskusom zamegljevanja dolocitve neke orientacijske stevilke. Smisle povezovanja v skupnost je namrec ravno omogocanje specializacije (in posledicno menjave).

Ce torej je npr. znanje neka splosna in v druzbenem kontekstu zazeljena vrednota, potem naj bi menda vladal splosni druzbeni konsenz, da je ta tudi dostopna (najsi bo samoplacnisko, ali tako, kot imamo zdaj). Ce je druzbeni konsenz o tem, da si druzba zeli zdravih posameznikov, potem je potrebno organizacijo temu prilagoditi in omogociti dostop do dobrin, ki zdravje zagotavljajo. In tako naprej.

Govoriti, da v naravi ni “gaussove krivulje”, “zlatega reza”, itd. je sprenevedanje in izogibanje odgovornosti. Zivimo torej v neki druzbi, ki tvori tudi neko ekonomsko skupnost. Dolocitev nekega vsaj okvirnega (povprecnega) budgeta je nuja tudi kot orientir posamezniku, koliko mora ustvariti, da bodo zadovoljene potrebe drugh v tej druzbi. Tu ne gre zgolj za pejemke, pac pa tudi za zagotavljanje dostopnosti blaga in storitev drugim (iz cesar lastni prejemki kot sredstvo menjave sploh izhajajo). Upostevanje okoliscin posameznika in posledicna odstopanja od povprecnih vrednosti pa so pricakovana in s pomocjo porazdelitev (Gauss) tudi predvidljiva.

😉

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Narava.
Pravijo in pravimo in celo pričakujemo in tujci rečejo: Slovenija je lepa.
Naj mi nekdo pove, katera dežela /država/ na tej Zemlji ni lepa?
Turizem.
Naj mi nekdo pove kateri okoliš /ali bližnji okoliš/ v njegovi neposredni bližini ni lep?
Tu so €.

Pozdravljen Zeljko,

popolnoma razmem vse kar si napisal in se z vsebino strinjam – predvsem pa da je v Sloveniji problem v komunikaciji. Dodamo ji lahko samo se pregovorno nevoscljivost.
Sprasujes se, zakaj so ljudje tiho in se na nek nacin zadovoljijo s tem, kar imajo?!
Hmm….iz mojih opazanj ugotavljam, (to velja za obalo), da kar lepo stevilo ljudi NE zivi samo od svoje place. Ker ce bi res ziveli SAMO od mesecnega prejemka, bi mnogim trda predla.

Namrec na obali imajo se dodatne vire zasluzka:
– oddajanje sob/apartmajev
– stare mame, mame, ki se vedno (ne glede na hudo konkurenco vzhodnjakinj) hodijo delat cez mejo (predvsem kot hisne pomocnice) in financno pomagajo
– stari starsi, ki prejemajo pokojnine iz tujine in seveda pomagajo ze krepko odraslim otrokom, da prezivijo mesec (placujejo jim dolocene poloznice in pomagajo pri drugih stroskih, tudi nakup avta)
– stari starsi, starsi, ki obdelujejo njive in seveda tudi na ta nacin pomagajo otrokom (hrana pac stane in ce kaj dobis sproti, toliko bolje)
– delo na crno, to itak
– in seveda dulcis in fundum – mnogi se zivijo pri starsih ter se izognejo placilu najemnine in mesecnih stroskov (voda, elektrika, itd.) oz. lahko prispevajo za te stroske neko vsoto, ki pa ni taksna, kaksrna bi bila, ce bi ziveli sami

Saj ne recem, da ni prav, ce stars pomaga, dalec od tega. Osebno se prezivljam SAMO s svojim mesecnim prihodkom in priznam, da ni lahko. Zavedam se tudi, da ogromno ljudi (kot jaz) se kako preracuna vsak mesec kaj in kako z denarjem, ki ga dobi. Mnogi ne bodo nikoli, res nikoli priznali, da niso lahke. Zakaj?! Zato ker velja kar priljubljena miselnost: Bolje pokazat navzven, da je vse OK, kot pa da se jim smilis. Ta miselnost pa se je obdrzala zato, ker tisti ki pove, kako je v resnici, ne dobi pricakovanega razumevanja (kar bi bilo tudi logicno, upostevajoc place in stroske). Prej dobi v odgovor posmeh, ponizevanje in opravljanje, vse za hrbtom, itak. Ta nepreimeren odziv pa vecinoma prihaja od ljudi, ki imajo na mesec se zgoraj nastete bonuse/dodatne prihodke.
Dokler bo situacija taksna, da clovek ne bo razumel socloveka, niti se potrudil ga razumeti, bomo imeli v Sloveniji pac taksno stanje, na zalost.


Te številke so na žalost relativne. Forumsko določena “človeka dostojna” plača je 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} večja od povprečne. Če se plače povišajo na “človeka dostojno”, se po drugi strani tudi cene storitev povečajo. In spet bomo rekli da je “človeka dostojna” plača 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več kot povprečje.

Lep primer za to je gaussova krivulja porazdelitve inteligence (IQ). Definirana je s tem, da je povprečje populacije na 100. Z vrednostjo IQ=100 večina ni zadovoljna ampak, če bi bila možnost, bi si želeli več (da ne moreš reči da si tak kot večina). In če se vsem IQ poveča za 10, je povprečnež še vedno na 100. Če pa se spremeni definicija da je vrh pri 120, pa tudi ne bo nihče nič bolj inteligenten.

Večjo dostojanstvo kot družba ne bomo dosegi z golim višanjem plač, ampak s tehnološkim napredkom in večanjem produktivnosti. Poleg tega pa bi se morali kot družba bolj “ekonomsko” vesti. Stanje je takšno, da se premalo ljudi sprašuje “kaj potrebujejo”, ampak če imajo le finančno možnost kupijo najboljše. Tako večina strmi, da bi vsi imeli najboljše telefone, avtomobile, naprave itd. s tem pa se tudi denarni tok kanalizira le do nekaterih. Če ti dam nekaj IT primerov. Večina domačih uporabnikov uporablja MS Windows in Office, čeprav lahko ena Linux distribucija in LibreOffice zadostujeta za delo. Prav tako je pri telefonih, tudi telefon nižjega cenovnega razreda bi večini zadostoval. In takšnih primerov je mnogo. Po eni strani ljudje jamrajo kako ni služb, po drugi strani pa nebi podprli tistih, ki so v povprečju.

Spet se strinjam. Tokrat v delu, da je treba upostevati tudi to, da je treba (povecini bistveno) dvigniti ceno storitev.

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

New Report

Close