Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Povejte zdej vi s toplotnimi, kok imate stopinj v centrali k je zunaj minus 20, a 10 al 11 pa pov hahaha

Povejte zdej vi s toplotnimi, kok imate stopinj v centrali k je zunaj minus 20, a 10 al 11 pa pov hahaha

Tudi če bi se greli z dodatnim gretjem, od tega ne bodo umrli. koliko dni na leto imate -10? pri nas ene 10 dni na leto v povprečju. Letos smo imeli pri nas 4. noč pod -5.
[/quote]

Točno tako. Pri nas šele tretja noč letos pod -5 (štajerska), eni pač sanjajo o -20 vsak dan.

Dvomim, da so staromodni, če jo vsak dan kurijo.
[/quote]

Seveda so, staromodni ljudje vsak dan drva nalagajo, tako kot so pred 100 leti tudi, kdo pa drug? Kaminske peči ne bi rabili, pač jo imajo od prej in jo še izkoriščajo. Kaminska peč segreje en prostor, tam imaš savno, ostalo pa bolj ubogo segreje. In če že rabiš centralno, potem je kaminska peč v glavnem igračka.

“Lepo pa je, da si priznal”
Ničesar nisem bil obtožen, torej nisem imel kaj “priznati” :-). Sem pač navedel le dejstva. Osnovno dejstvo pa je, da sem pred toplotno črpalko dal na sezono ~ 2000 za olje, po vgradnji pa ~600 na sezono za elektriko.
Če (slučajno) imaš hišo pa verjetno veš, da stanja niso končna. Pač dobivaš izkušnje “iz prve roke” in zadeve popravljaš, razvijaš … (Malce izolacije tu, malce tam, morda nova okna, drug alternativni vir energije ….). Seveda pa lahko tudi le zavidaš sosedom, ki to pač počno, sam si pa tega ne moreš “privoščiti”. Kot sem zapisak prvi stavek “Tipičen zavisten Slovenec” 🙂
[/quote]

Osnovno dejstvo pa je, da sem pred toplotno črpalko dal na sezono ~ 2000 za olje, po vgradnji pa ~600 na sezono za elektriko.

A ne praviš, da vsak dan kuriš tudi s kaminsko pečjo? Na drva? pa pred leti si še z oljem kuril? A te stroške vševaš zraven? Pa vsa tista dodatna dela, malo izolacije tu, malo tam, pa nova okna, da bo ja izkoristek boljši, drugače se ti ne splača…. A to vse vštevaš not, ali pa šteješ samo to, kar daš za golo ogrevanje?

Pa da ne boš rekel, da nisem imel toplotne. Sem! In jo v dveh letih vrgel ven. Kot praviš, ves čas je treba nekaj dodatno izolirati kljub že prej dobri izolaciji, dodatno kuriti, če hočeš, da je vsaj 23 v bajti… Ko sem vse seštel, ni bilo računice. Naslednja možnost je bila sončna elektrarana- spet novo vlaganje… sem rekel konec, ruknil zadevo ven, dal nazaj kurilca in ob vseh izolacijah in novih oknih in vsem skupaj plačujem manj kot sem prej s toplotno.

Ojej, a res toliko? Mi imamo sicer ogrevanje na zemeljski plin, pa nas pride (135 kvadratov) tam nekje do 650 EUR na leto. V to je vključeno tudi kuhanje na plin. Edino dodatno ogrevanje je v prehodnem obdobju klima, ampak to so stroški max.100 EUR v celem letu zraven. Lokacija smo osrednjeslovenska – proti Gorenjski, senčna lega.
[/quote]
Pri nas podobna situacija, mogoče plačamo za plin malo več, ker je še topla voda …

Seveda so, staromodni ljudje vsak dan drva nalagajo, tako kot so pred 100 leti tudi, kdo pa drug? Kaminske peči ne bi rabili, pač jo imajo od prej in jo še izkoriščajo. Kaminska peč segreje en prostor, tam imaš savno, ostalo pa bolj ubogo segreje. In če že rabiš centralno, potem je kaminska peč v glavnem igračka.
[/quote]

jaja, seveda iz veselja dodatno kurijo.:)) Kurijo, ker je MRAZ brez kaminske peči. Ne, nimajo je vsi od prej, večina si jo dokupi in vgradi, ko vidi, da jih s toplotno zebe. Dvoji prijatelji so si jo omislili kasneje, eni tak model, drugi nekaj večjega:

https://www.merkur-static.si/pub/media/catalog/product/cache/1e09058a931dd8583d695beac4c9fe0c/k/a/kaminska-pec-panadero-capri-trivisione-3024609.jpg

Ker jih je zeblo in ne zaradi kakšnih sentimentalnih vzgibov.:))

Nič ni treba, mi smo eno staro bajto preuredili na TČ s kurilca, menjali smo radiatorje za večje, dodatne izolacije pa nič, dela super, prihranki so solidni, investicija se bo povrnila v 7 letih (pol je že mimo).

Ti ne razumeš, kaj je hotel s tem povedat. Dodatno je bajto izboljševal, ne ker bi bilo nujno treba, se pa sigurno še to nekaj pozna na nižji porabi. Tako da ni prihranek z 2000 pri kurilcu na 600 čista zasluga toplotne črpalke. Je mogoče 1000 ali tam nekje, nekaj so pa nanesle ostale izboljšave.

jaja, seveda iz veselja dodatno kurijo.:)) Kurijo, ker je MRAZ brez kaminske peči. Ne, nimajo je vsi od prej, večina si jo dokupi in vgradi, ko vidi, da jih s toplotno zebe. Dvoji prijatelji so si jo omislili kasneje, eni tak model, drugi nekaj večjega:

https://www.merkur-static.si/pub/media/catalog/product/cache/1e09058a931dd8583d695beac4c9fe0c/k/a/kaminska-pec-panadero-capri-trivisione-3024609.jpg

Ker jih je zeblo in ne zaradi kakšnih sentimentalnih vzgibov.:))
[/quote]

Veliko ljudi kuri iz veselja in navade, vsi pa seveda ne. poznam ene 3 ljudi, ki so vgradili kamin poleg TČ, pa kamin sameva. So mislili, da bodo rabili oz. da bodo imeli veselje, pa ne rabijo in ga nimajo, ostala jim je neizkoriščena investicija.


Jaz porabim od 11 do 13€ elektrike na dan pri -8°C (hiša 120m2, dolenjska regija (TREBNJE)) izolacija 18 cm, troslojna okna, lokalno prezračevanje z rekuperacijo, švedska toplotna črpalka; v hiši podnevi 23°C, ponoči 19°C..
Kdor bo pisal drugače verjemi da naklada!
[/quote]

Tole je čist brerzveze podatek, da imaš TČ. Pasivna hiša ima dovolj že enega človeka noter, pa ostane topla.

Tistih 18cm je pa odvisno česa, slame, stiroporja, volne ali aerogela?

Nič ni treba, mi smo eno staro bajto preuredili na TČ s kurilca, menjali smo radiatorje za večje, dodatne izolacije pa nič, dela super, prihranki so solidni, investicija se bo povrnila v 7 letih (pol je že mimo).

Ti ne razumeš, kaj je hotel s tem povedat. Dodatno je bajto izboljševal, ne ker bi bilo nujno treba, se pa sigurno še to nekaj pozna na nižji porabi. Tako da ni prihranek z 2000 pri kurilcu na 600 čista zasluga toplotne črpalke. Je mogoče 1000 ali tam nekje, nekaj so pa nanesle ostale izboljšave.
[/quote]

Verjemi, da je izboljševal, ker je bilo treba, če je hotel imeti kolikor toliko toplo, ne pa ker mu je ravno padlo, da mogoče bi pa malo izoliral. Vem, ker je bilo isto pri meni. Tista stara bajta brez izolacije, ne kupim, razen če je v Kopru, potem okej, pa še tam TČ zelo slabo dela v burji, ko je -2 in burja brije ko nora. So se TČ ustavljale kot po tekočem traku. Kdor ni imel dodatnega gretja, jo je nasrkal.

Drugače tudi niso vse TČ med sabo iste. Če jo imaš speljano par m v zemljo te zima ne bo motila, če jo imaš pa zrak-zrak boš pa pri -15°C tenko piskal, če nimaš glih ornk pasivne hiše.

Tole je čist brerzveze podatek, da imaš TČ. Pasivna hiša ima dovolj že enega človeka noter, pa ostane topla.

Tistih 18cm je pa odvisno česa, slame, stiroporja, volne ali aerogela?
[/quote]

Njegova potem že ni pasivna, če elektriko porablja, da ima 18. Saj TČ ne znajo energije v nič dajat. Razen če je po pomoti TČ na hlajenje naštimal.

Verjemi, da je izboljševal, ker je bilo treba, če je hotel imeti kolikor toliko toplo, ne pa ker mu je ravno padlo, da mogoče bi pa malo izoliral. Vem, ker je bilo isto pri meni. Tista stara bajta brez izolacije, ne kupim, razen če je v Kopru, potem okej, pa še tam TČ zelo slabo dela v burji, ko je -2 in burja brije ko nora. So se TČ ustavljale kot po tekočem traku. Kdor ni imel dodatnega gretja, jo je nasrkal.
[/quote]

Z malimi izboljšavami tako ali tako ni spravil porabe 2000 € na 600 €. Tako da ne, niso bile verjetno nujno potrebne. Sploh pa pri njemu, ki ima 3 različne vire ogrevanja. Če bilo pri njemu kaj nujno, lahko peč na kurilca nazaj priklopi, tako da pišeš neumnosti.

In koliko je povprečna temperatura v Sloveniji? Mogoče okoli 0°C?
[/quote]

Čisto odvisno, med Koprom in Bovcem je razlika, tudi med Ljubljano in Mursko Soboto je.
Mi smo danes imeli kar nekaj nižje od -10 in imamo minus še zdaj.

In koliko ur na leto je -15°C?

Čisto odvisno, med Koprom in Bovcem je razlika, tudi med Ljubljano in Mursko Soboto je.
Mi smo danes imeli kar nekaj nižje od -10 in imamo minus še zdaj.
[/quote]

Ker očitno podatkov ne poznaš……., okolica Ljubljane ima povprečje ca 0°C.

Čisto odvisno, med Koprom in Bovcem je razlika, tudi med Ljubljano in Mursko Soboto je.
Mi smo danes imeli kar nekaj nižje od -10 in imamo minus še zdaj.
[/quote]

https://i.postimg.cc/tRccgdGC/chart-1.png%5B/img%5D

https://i.postimg.cc/3wp8Lrj2/chart.png

Povprečno število takih dni konkretno pod 10 na leto v NM in LJ, MS podobno, KP itak ne bomo. Mogoče samo kje na gorenjskem več.

Skratka, nehajte fantazirat, da živite v Sibiriji. -10 v večini Slovenije je redkost.

Razvoj gre danes dokaj hitro naprej. Ne samo v elektroniki in informatiki, V vseh vejah. Seveda tudi pri ogrevanju hiš. Pa debelina izolacije, pa “rekuperacija”, pa trojna zasteklitev, pa, pa …. In iz lastnih izkušenj lahko zagotovim, da v 20 letih se je res veliko spremenilo. In skoraj vsaka stavba je zgodba zase.
In ja. beremo orevežih, ki se grejejo na elektriko, ker pač ne zmorejo investicije v kaj cenejšega. Povprečen “osveščen” uporabnik, pa pač ves čas tehta med stroškom investicije in “prihranki”, ki jih bo investicija dolgoročno prinesla. In seveda še drugi faktorji – enostavnost uporabe, lega nepremičnine …
Ja pa zanimivo, da je v tej temi velika večina tistih, “antičrpalkarjev”, ki želijo na vsak način “dokazati” znotnost take odločitve, naslednja velika skupina so lastniki take naprave, ki zagovarjajo(mo) ustreznost svoje odločitve in nekaj (mislim da je bil doslej en), ki se “tepe po glavi” zaradi svoje zgrešene investicije.
Nisem pa zasledil nikogar, ki bi “reklamiral” kar koli (npr, kontaktirajte me na ZS in vam poceni uredim TČ). V glavnem ljudje z izkušnjami pač zapišejo svoje izkušnje, ljudje, ki pa izkušenj nimajo, pa “zlivajo žolč” nanje in jih obtožujejo laganja in pretiravanja. Zakaj? Z kakim namenom? Komu z tem koristijo? No, to pa so vprašanja, na katera dvomim da bom dobil relevanten odgovor 🙂

ČETRTEK, 14.01.2021 07:00 CET Minimalna temperatura
Bilje pri Novi Gorici -3.5 °C
Celje -10.2 °C
Črnomelj -9.0 °C
Katarina nad Ljubljano -2.5 °C
Kočevje -11.6 °C
Kredarica -12.8 °C

Letališče Cerklje ob Krki -5.7 °C
Letališče Edvarda Rusjana Maribor -5.3 °C
Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana -10.6 °C
Letališče Lesce -9.8 °C
Letališče Portorož -0.5 °C
Lisca -3.6 °C
Ljubljana -4.8 °C
Murska Sobota -3.7 °C
Novo mesto -5.8 °C
Postojna -7.0 °C
Rateče -12.7 °C
Slovenj Gradec -12.0 °C

Vogel n.p.
Vojsko -6.0 °C

SREDA, 13.01.2021 19:00 CET Maksimalna temperatura
Bilje pri Novi Gorici 11.2 °C
Celje 4.5 °C
Črnomelj 4.0 °C
Katarina nad Ljubljano n.p.
Kočevje 3.5 °C
Kredarica -11.0 °C
Letališče Cerklje ob Krki 4.0 °C
Letališče Edvarda Rusjana Maribor 5.5 °C
Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana 1.9 °C
Letališče Lesce 4.2 °C
Letališče Portorož 8.0 °C
Lisca 0.8 °C
Ljubljana 3.8 °C
Murska Sobota 6.6 °C
Novo mesto 5.1 °C
Postojna 4.8 °C
Rateče -1.2 °C
Slovenj Gradec 0.4 °C

Kot vidiš, imajo ponekod kar -10 in tudi čez dan komaj pridejo prek 0

Seveda, tudi jaz lahko naštepam 20 postov zaporedoma kako je fajn toplo ob tč z nič elektrike. Celo v dobrem so taki po poračunu in imajo savno not pri 2cm fasade. Če maš dnar, realno ni nič drugače, če ga nimaš in bi rad imel toplo v hudem mrazu, pa treba dodaten vir toplote. Vsaj kamin, drugac se lahk hvališ z 20 stopinjami pri 250e elektrike mesečno.

Nihče ne trdi, da je toplo z nič elektrike, tvoje posploševanje pa kaže na očitno nevoščljivost.

Vabim vse dvomljivce, da se oglasijo pri meni ter preverijo podatke.

V kolikor moji podatki držijo mi plačate 500 Eur za ogled, v nasprotnem primeru vam jaz plačam 500 Eur za izgubljeni čas. Any taker?


Jaz porabim od 11 do 13€ elektrike na dan pri -8°C (hiša 120m2, dolenjska regija (TREBNJE)) izolacija 18 cm, troslojna okna, lokalno prezračevanje z rekuperacijo, švedska toplotna črpalka; v hiši podnevi 23°C, ponoči 19°C..
Kdor bo pisal drugače verjemi da naklada!
[/quote]

Ob taki izolaciji se hiše ne shladi za 4 stopinje….

Ob taki izolaciji se hiše ne shladi za 4 stopinje….
[/quote]

Klap klap klap

Glede na to, da imam toplotno črpalko priklopljeno na geosonde, mi je za zunajo temparaturo v bistvu vseeno. Edina razlika je, da bolj ko je mrzlo, bolj toplotna dela…

Glede stroškov pa takole…. Vsa elektrika in ogrevanje za cca. 250 m2 hišo me stane cca. 14 EUR na mesec (seveda ob pomoči samooskrbne sončne elektrarne).

Kdo je sedaj tu nor?

Odvisno od cene investicije. Koliko te je stalo tole vse?

New Report

Close