Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek SLAVNI BOROVNIŠKI VIADUKT- NEKDANJI NAJVEČJI ŽELEZNIŠKI OBJEKT V SREDNJI EVROPI

SLAVNI BOROVNIŠKI VIADUKT- NEKDANJI NAJVEČJI ŽELEZNIŠKI OBJEKT V SREDNJI EVROPI

Zakaj so bili politkomisarji pomešani med partizane?

Iz podobnih razlogov kot kurati pri vaških stražah in domobrancih.

P.S.: Zdravko, jaz imam čas in voljo :-))))

Odpri svoj blog in tam lahko pišeš karkoli ti pade na pamet!

Most,
stran 137

ZADNJA ŽELJA

Zadnja želja Cirila Gabrovška, je bila, da bi videl ženo Marijo in otroke.

Fašistični krvnik ni hotel izpolniti njegove zadnje želje.

Rojen je bil v Godoviču pri Idriji. Sedem let je bil star, ko se je končala prva svetovna vojna.
Odraščal je brez slovenskih šol.
Ko bi moral v italijansko vojsko, je pobegnil v Jugoslavijo in si tam ustvaril družino.
Enkrat se je fašizmu umaknil, sedaj se ne more. Na “preserskem procesu”, je obsojen na smrt.

Hrepeneče je mislil na svojo družino in ji napisal pismo:

*****************************

9. 3. 1942

“Draga žena in sinčki

moram še enkrat vse natančno opisat kako je z mano in da vašo nedolžnost zapuščam. Kakor smo bili prijatli in eden drugemu pomagal bi še vedno pravtako, zdaj pa zapuščam svoj dom in mojo skrb do svojega doma. Bodite prijatli. Otrok nikar ne zapuščaj če se prav še enkrat oženiš. Kar pa je moje obleke pa daj dat otrokom obleke da ne bodo nagi. Kolo bicikel prodaj za vsako ceno pa kupi si obleko ali čižme, vem da nimaš kaj oblečt. Taka podpora je za enega človeka ne za tri osebe. Prešiča ne boš mogla napravit letos. Galeta prosi za eno leho na suhem pa spravi krompir na suho zemljo, da boš imela kaj za jest. Pozimi name ne smeš več računat ker sem tako obupan in luč mi sveti celo noč, pa zavahtan, kakor da bi kaj našpilov. Samo otroci bodo rekli zakaj so mojega ata ubil, otroci bojo nepreskrbljeni. Vprašali bojo kje je moj ata, vsaki človek bo rekel , nedolžen je moral na drugi svet. Prodajal sem kar je bilo, kakšno reč pa šenkou, zdaj pa me čaka krogla. Vsaki dan se Vas spomnim in vsaki dan pomalem jokam, ko me čaka nedolžna smrt in bomo čakali konca naše življenje. Ko bi jaz vedel takrat bi jaz rajši skočil sam v vodo, kakor pa zdaj čakal na smrt po nedolžnem. Misli si kako mora biti človeku ko nimam apetita za jest, ne morem spat in sodnjiska razprava nam da ta čas boljši hrano dajo nam vino, piškote, pomaranče, jabolka, čaj dvakrat na dan, pa z nami so tako dobri. Vprašali so me za duhovnika da bi se spovedal, nimam kaj za povedat druzega kakor da sem nedolžen. Imam dve priče pa nam ne pomaga nič. Pričala si jako dobro pa Julka tudi dobro, najlepša hvala obena vkup. Meni se je sasnjalo, da je bila maša v Borovnici za nas in pridiga za sojence, bo celi svet spominjal na naše nedolžne žrtve. Ne spominjam se kaj takega da se mora človeka sodit nedolžnega in zdaj moram končat.
Vas prav lepo pozdravim, bodite skrbni in svoje družine ne zapuščaj. Rajši malo potrpi in ne delaj samomora zaradi mene ker sem jaz tako nesrečen. Prav lepo te prosim bodi korajžna in skrbna, adijo žena, adijo Zdravko, adijo Janez, adijo cela moja zlata družina. Meni se stekajo zadnje ure žalostne neusmiljene.

Vas pozdravlja Ciril Gabrovšek
soba 154″

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Ja, “celi svet se bo spominjal na naše nedolžne žrtve.”
Je na smrt obsojeni zapisal:

Vaščani Borovnice in okolice, se vsako leto 10. marca, poklonijo tem nedolžnim žrtvam, v Gramozni jami.
__________________

Poslovilno pismo:
Zgornje poslovilno pismo je, Ciril Gabrovšek napisal svoji zlati družinici, en dan pred smrtno obsodbo. Fašisti, so ga usmrtili v Gramozni jami 10. 3. 1942. leta.

P.s.
Težko ga je napisal, ampak zmogel je!
To poslovilno pismo je bilo mnogokrat prebrano od svojih dragih, ko jih je moral po krivem obsojeni oče, Ciril Gabrovšek zapustiti.



tadej,
prosim, ne svinjaj mi po tej temi, napisala sem jo v spomin tem nedolžnim žrtvam.
Odgovor na tvoje pisanje boš dobil drugje, ob drugi priliki.



tadej,
prosim, ne svinjaj mi po tej temi, napisala sem jo v spomin tem nedolžnim žrtvam.
Odgovor na tvoje pisanje boš dobil drugje, ob drugi priliki.[/quote]

Dej ti definiraj te svoje nedolžne žrtve!?

AVSENIKI IN GOVEJA ŽUPCA, TO SMO PRAVI SLOVENCI:-)

Nek živi ljubav, neka raste svijet,
Koristi metlu, rodena si za let.
Nek živi ljubav, neka vole svi,
Kao prvi puta, kao ja i ti.

Nek živi ljubav, nek se budi novi dan,
Nek svaka baka ima miran san.

Prababi, a si ti iz Borovnice? Ker ko te berem me spreletava srh, ker si še vedno tako partizansko nastrojena, kot da ni minilo že 69 let, posebno če si sokrajanka…. Upam, da nisi Borovničanka saj na tem forumu paradiraš v varovanju “tekovin revolucije” da mi je kar nerodno, no. Pa človek, minilo je že 69 LET….. te stvari sploh niso več pomembne in so stvar zgodovine, zato že enkrat spusti, pa se ukvarjaj s čem bolj prijetnim no…

Naj prosim kdo napiše še kaj o povojnih pobojih tisočev nedolžnih Slovencev, ki so umirali po Kočevskih gozdovih in rudniških in kraških jamah po širni Sloveniji, njihovih tragedijah in uničenju celih družin, samo zato, ker niso bili za rdečo opcijo..Vsaj malo – za protiutež.
… Da obstajajo še vedno tako zagrizeni ljudje….!!!

Pobožne želje! Sinoči je bil film na tv slo, komunajzarji ga seveda niso gledali:(

AVSENIKI IN GOVEJA ŽUPCA, TO SMO PRAVI SLOVENCI:-)

2.april 2009

V sprejeti resoluciji so evropski poslanci potrdili nasprotovanje totalitarnim režimom in poudarili, da je treba ohranjati spomin na preteklost, ker brez resnice in spomina ne more biti sprave

V resoluciji je izraženo obžalovanje, da tudi 20 let po padcu komunističnih diktatur v srednji in vzhodni Evropi številne države še vedno omejujejo dostop do dokumentov. Zato resolucija poziva države, naj odprejo vse arhive, med temi tudi tiste, ki pripadajo nekdanjim obveščevalnim službam, ob tem pa zagotovijo, da to ne bo zlorabljeno v politične namene.

Od tega pa naj bi minilo le kakšna tri leta manj. Orinoko pravi, da je to čisto predaleč, da ni pomembno.

Vatikanske tudi? Tam so takrat govorili, da je Hitlerjeva vojna plemenito dejanje.

Hja … Vibra Tone je tudi neuporaben, pa vseeno poje eno in isto…

Vatikanske tudi? Tam so takrat govorili, da je Hitlerjeva vojna plemenito dejanje.[/quote]
http://24ur.com/novice/it/vatikanski-arhivi-tudi-na-spletu.html

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

[img]http://www.shrani.si/f/1G/Nf/z3GgP6F/ovce.jpg[/img]

he, he, a o Piju XII pa ne bodo upali objavit? No, sicer pa ne verjamem, da bo tudi od ostalega objavljeno vse.

ali so YU arhivi že odprti za vse zgodovinarje, ki jih zanimajo povojni poboji?

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

Prav je, da se najprej reši okoli vzrokov. Potem pridejo na vrsto še posledice.

no pa navedi vzrok in ga argumentiraj.……..

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

hahaha, tale WW jw pa taprava optimistka, v cerkvenih arhivih iskat resnico!!!!

Vatikan vsaj ni skuril svojih arhivov…hmmm….

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

hahahahaha-o kristus!!!!:))))

Vatikan vsaj ni skuril svojih arhivov…hmmm….[/quote]

WildWind pa si zadela rdečkarje si v ahilovo peto =)

Seveda ne, ker ni bilo časa. So imeli preveč dela s kurjenjem lastnih političnih in ideoloških nasprotnikov.

New Report

Close