Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zdrava prehrana in poceni, ali je mogoče skozi mesec s 60 evri za hrano?

Zdrava prehrana in poceni, ali je mogoče skozi mesec s 60 evri za hrano?

Lahko sestavim za en teden za dva za 15 evrov če želiš ampak to ne bo nobenemu pomagalo ker imajo drugačne navade kupovanja kot jaz. Ne moreš spremeniti navade če nekdo noče. Ljudje so navajeni na potrošništvo in to kar jih je družba navajala celo njihovo življenje jih ne odvadiš četudi bodo lačni. Če je nekdo navajen kupovati živila po kosu (jabolka, čebula itd) za tak denar ne bo prišel skozi. Prav tako ljudje po večini ne vedo koliko so cene osnovnih živil in kupijo pač za tako ceno kot je v trgovini ki jim je najbližja. Ko tule gor vidim kakšne cene nekateri pišejo in jih primerjam s tistimi ki jih poznam jaz se mi zdi da kupujejo zlate artikle. Recimo sadje jaz kupujem vse pod evro. Ko je sezona breskev kupujem breskve ko je sezona jabolk kupujem jabolka. Jabolka kupujem v kmetijski zadrugi tiste ki jih imajo za predelavo (preberem ven iz palete talepše in so takšne kot v trgovini prva klasa). Te so po 30 centov. Osnovne sestavine moka 35 centov, razne ajdove in koruzne za žgance in polento pod 1 evro, testenine 35 centov pol kile, kis 40 centov, sol 30 centov, olje 1 evro, sladkor 40 centov, riž 80 centov, banane 90 centov, cebule za ozimnico še nisem kupil ker imam še staro po moje bo okoli 30 centov, krompir je letos malo dražji trenutno je po 45 centov, lani je bil 30 centov, zelje bo verjetno po 50 centov, ohrovt pod evro, svinjsko stegno 3,60 evra, ribe sardelice prejšnji teden Hofer 1,40
za kg, postrvi Lidl ta teden 4 evre kilo, piščančje meso perutničke po 2 evra tuš prejšnja super sobota, piščančje meso celi piščanci vedno kupujem pod 2 evra kg pa sam razrežem in imam perutničke ali file ali bedre, itd, itd… . Kupujem po žakljih 10kg ker itak vse porabim. Če te zanima ti lahko napišem še za kaj druga ali pa ti napišem jedilnik. Ampak to ne bo nobenemu pomagalo ker imajo ostali drugačne navade in me bodo tukaj pošpukali da bodo svoj način razmišljanja prikazali kod edini zveličavni. Jaz vem kako in kje kupujem jaz in kaj kuham in ti lahko zagotovimo da lahko za 60€ za dva na mesec naredim polnovredne obroke vsak dan. Niso pa to šmensi fensi obroki kot ena ko je napisala da raznolikega sadja in zelenjave sigurno ne moreš dobiti za tak denar. Dobiš sezonskega in ješ veliko bolj raznoliko kot so jedli moji starši in stari starši pa so jedli vsi veliko bolj zdravo kot je večina danes. Seveda se pa kakovost in zdravstvo osnovnih sestavin danes ne more niti približno primerjati s tistimi nekoč ko so večino pridelali doma.
[/quote]
Zadruge nimam na takem dosegu, da bi se splacalo hoditi po jabolka. Je ceneje poiskati akcijo v trgovini in jih kupiti za 0,70 ali 0,80.
Klet ali shramba za ozimnico na zalost tudi ni vsem dana. 10 kg krompirja in 5 kg cebule so skrajne kolicine, ki jih lahko postavis v blokovsko klet in porabis, preden se posusijo ali zacimajo. Ce imas pri zivilih odpad, pa je se veliko drazje kot da kupujes bolj ali manj sproti. Vsi tudi nimajo (nimamo) casa ali moznosti, da bi doma pekli kruh, pa porabljena elektrika ti podrazi struco vsaj za 30 centov. Vsi nimajo (nimamo) moznosti kuhati 3x na dan, celo niti jesti 3 kuhanih obrokov.

Nekaj namigov je dobrih, nekaj pa zal za zaposlene ljudi iz blokov neuporabnih.

Glede rib – debata se pojavi kasneje v tej temi – ce ze ribe, potem sardele. Kupi sveze takrat, ko je mlaj (prazna luna), ne zamrznjenih in ne ob katerem drugem casu. Dobis v ribarnici za okrog 2,50 €, pa ves, da niso bile 5x odmrznjene in tudi lepse se pecejo.

ja, ampak si pozabila, da ni tako fancy se pohvalit, da si jedla sardele za 2,5eur na kilo kot neko čudo za 40 ali 100. daj bodi resna, to so pomije menda.

Ha! To niso navadne pomije, so generične 🙂


Mogoče pa sonček hoče postati nov Yokozuna. 🙂
[/quote]

ne kliči hudiča. ga bo zapsihiralo do konc življenja, če se mu ne uresniči ena kaprica.

A je tvoj sodelavec najstik, ki raste? Verjetno ne. Moj sin trenutno nic ne trenira, pa je skoz lacen, skoz je. Pri 13ih ima 185 cm in 59 kg. Kenijski tekaci so verjetno tudi ze starejsi, izven dobe hude rasti, torej ne mores tega primerjat. Ko fantje najvec rastejo, v puberteti, rabijo vec hrane, pol se bo pa valda znormaliziral.

Da se preživeti. Testenine, riž, krompir, testenine, riž, krompir itd.

Zdravo. NE. Še posebno, če nimaš svojega vrta.
1kg solate je vedno najmanj nad 1€. Vsaj 0.5kg zelenjave in sadja bi moral na dan posameznik pojest. Torej na mesec ti gre samo 15€ za zelenjavo, sadje.

Sit si tudi samo od skuhanih testenin. Ker se ljudje nezdravo prehranjujejo imajo probleme s prebavo in še še.

paštete,salame,sadni jogurti NI ZDRAVO.
hrana je precej poceni če kupujes le osnovne sestavine,kupuješ v akciji,pred rokom.

A je tvoj sodelavec najstik, ki raste? Verjetno ne. Moj sin trenutno nic ne trenira, pa je skoz lacen, skoz je. Pri 13ih ima 185 cm in 59 kg. Kenijski tekaci so verjetno tudi ze starejsi, izven dobe hude rasti, torej ne mores tega primerjat. Ko fantje najvec rastejo, v puberteti, rabijo vec hrane, pol se bo pa valda znormaliziral.
[/quote]

ja, uni kenijci so najbrž bili v najstniški dobi full dobro prehranjeni.

ja, saj to dopovedujemo, samo pol MORAŠ!!! kuhat.
ali pa pač jamraš, tako kot tisti, ki nimajo za štručke pa 10 dag salame.

Pod 1€ ze ne dobis sadja in zelenjave, tudi sezonskega ne in recimo, da je 1kg sadja in zelenjave za 2 dni, torej je ze to 0,5€ na dan, ostane se 1,5€ za ostalo.
Kje je tu mleko in mlecni izdelki, kje meso? Spravis vse to v 1,5€ na dan?

Govora je o zdravi prehrani, torejmesani in uravnotezeni!
Nabijanje zitnih izdelkov dan na dan ni zdrava prehrana! Ja, se da jest riz, testenine, kruh in krompir dan na dan za 60€ na mesec, a to ni zdravo!
[/quote]

Mandarine so bile v čet, pet v Mercatorju po 89 centov, in to z Neretve, meni osebno najboljše. Korenje je 60 centov kila, endivija je 99 centov kila in jo ima ena oseba za vsaj štirikrat. Tudi zelje je manj kot evro, v Mercatorju so prezrele banane (včasih imajo na lupini samo par pičic, pa gredo že na popust) po 70 centov, tudi jabolka so včasih manj kot evro. Pomaranče bodo manj kot evro. Krompir, čebula sta manj kot evro.
Zelje: že samo po sebi dobro v solati, s kuhanim krompirjem in fižolom je praktično kompleten obrok, trše dele je mogoče popražit s čebulo in nato dodaš kuskus/riž/kašo in imaš “rižoto”. Ne bom rekla, da je to zdaj vrhunec zdrave hrane, gotovo pa ni junk food.

Jaz mislim, da se da jesti dokaj normalno (ne bom rekla ultra zdravo, ker so to vsak drugače razlaga) za malo denarja, če seveda ješ normalne količine, kupuješ tisto, kar je trenutno najcenejše oziroma v akciji, kupuješ samo osnovne sestavine in sam pečeš kruh oziroma ga ne ješ preveč, je pa res, da potem skoraj odpadejo siri, salame, meso …
Namesto mesa lahko uživaš stročnice, iz njih se da pripraviti čuda in pol dobrih stvari, recimo fižolove, čičerikine polpete …

ja, uni kenijci so najbrž bili v najstniški dobi full dobro prehranjeni.
[/quote]

Tega nisem rekla, kar pa ne pomeni, da niso bli lacni. Po tvoje naj sina, ki ima ze tako premalo kg, puscam lacnega, da bo lahko pariral Kenijcem??? Oz. od kje potreba po primerjanju Kenijskega tekaca z najstikom v obdobju najhitrejse rasti? Se ti, ki ne rastes vec, morda drzis jedilnika povprecnih prebivalcev Kenije (pa ne tekacev, ker ti tudi ne zmagujes na mednarodnih maratonih)? Ne, anede, za druge je pa tko fajn bit pameten.

Za štirikrat?? Eno endivijo jaz kot samska pojem vedno celo. (res pa je ne jem kot dodatek ali predjed, ampak kot glavni obrok (običajno večerja))

Z 60 evri pa ne bi znala preživet. Danes sem šla po malenkost in sem zapravila 15€.

Tega nisem rekla, kar pa ne pomeni, da niso bli lacni. Po tvoje naj sina, ki ima ze tako premalo kg, puscam lacnega, da bo lahko pariral Kenijcem??? Oz. od kje potreba po primerjanju Kenijskega tekaca z najstikom v obdobju najhitrejse rasti? Se ti, ki ne rastes vec, morda drzis jedilnika povprecnih prebivalcev Kenije (pa ne tekacev, ker ti tudi ne zmagujes na mednarodnih maratonih)? Ne, anede, za druge je pa tko fajn bit pameten.
[/quote]

Bistvo je, da je lačen najstnik lahko sit tudi od preprostejše hrane in da ni potrebno zapraviti celo plačo v trgovini samo za hrano. Nihče ne pravi, da je treba otroke imeti lačne.

Bistvo je, da je lačen najstnik lahko sit tudi od preprostejše hrane in da ni potrebno zapraviti celo plačo v trgovini samo za hrano. Nihče ne pravi, da je treba otroke imeti lačne.
[/quote]

S tem se popolnoma strinjam in nikjer nisem trdila drugace. Nesmiselno se mi pa zdi primerjanje najstnikov z odraslimi sodelavci ali celo Kenijci, kot je pisalo zgoraj.

Si ne predstavljam.
V sredo sem bila v trgovini in dala za drobnarije malo čez 70 €.
V soboto tedenski nakup, in dobrih 250 €. Imamo res 3 najstnike.

Samo za orientacijo napišeš kaj si kupila za 15€ in koliko je kaj stalo.


Zadruge nimam na takem dosegu, da bi se splacalo hoditi po jabolka. Je ceneje poiskati akcijo v trgovini in jih kupiti za 0,70 ali 0,80.
Klet ali shramba za ozimnico na zalost tudi ni vsem dana. 10 kg krompirja in 5 kg cebule so skrajne kolicine, ki jih lahko postavis v blokovsko klet in porabis, preden se posusijo ali zacimajo. Ce imas pri zivilih odpad, pa je se veliko drazje kot da kupujes bolj ali manj sproti. Vsi tudi nimajo (nimamo) casa ali moznosti, da bi doma pekli kruh, pa porabljena elektrika ti podrazi struco vsaj za 30 centov. Vsi nimajo (nimamo) moznosti kuhati 3x na dan, celo niti jesti 3 kuhanih obrokov.

Nekaj namigov je dobrih, nekaj pa zal za zaposlene ljudi iz blokov neuporabnih.

Glede rib – debata se pojavi kasneje v tej temi – ce ze ribe, potem sardele. Kupi sveze takrat, ko je mlaj (prazna luna), ne zamrznjenih in ne ob katerem drugem casu. Dobis v ribarnici za okrog 2,50 €, pa ves, da niso bile 5x odmrznjene in tudi lepse se pecejo.
[/quote]
Lahko vprašam, kakšno vezo ima mlaj s sardelicami? Hvala.

Jutri bo gosta juha, zajtrka ne bo, večerja bo pa kaj? Kosila v torek torej ne bo, zajtrka tudi ne, bodo pa zvečer zdravi jurčki z jajci, bo tvoj torej kmalu pri tem futru zbolel. Redno skrbiš zato!
[/quote]

Mama mi je povedala, da so v mladih letih med vojno 4 leta jedli vsak dan krompir, sem in tja polento, fizol, domaco solato in jabolka, meso pa za vzorec nekajkrat na leto. Tudi prej in kasneje niso jedli veliko bolj raznoliko. V danasnjem denarju bi stala njihova prehrana drobiz. Po tvojem bi morali vsi pomreti zaradi pomankljive prehrane. V resnici so povecini ziveli okoli 90 let, ena od njih jo maha proti 100. In vsi cili do par mesecev pred koncem, noben v domu za stare. In imeli so vec energije, kot jo imajo danes tisti, ki si kupijo fensi smensi snicle ali ribe za 50 evrov kilo, ker oni pa ze ne bodo jedli pomij.
Toliko v razmislek.

V kateri trgovini kupuješ? Kaj vse si kupila za 70 in 250 in koliko so posamezne stvari stale? Če to izvemo bomo takoj lahko prišli do ugotovitve v čem je razlika med tistimi ki zagovarjajo da se da ceneje prehranjevati in tistimi ki pravijo da ne.


Ribo ti lahko pridajo tudi za 100 eur kilo ali pa jo umjames sam skoraj zastonj…zato ne kvasi neumnosti da je dobra in zdrava hrana draga..draga je tati ker se vedno najde bedak ki je pripravljen drago placati…in potem inas enak izdelek v eni pakungi cena 80 v drugi pakungi 30 eur…proizvajalec pa dobi zanj 5 eur..
[/quote]
Ujameš ? Kje pa? A greš pa loviš? Zakaj pa ne kar ene dve tone? Madona, pa vam res ni dobro. Ujameš zastonj??? Kdaj si na zadnje bil v ribarnici? Enkrat davno, ker so se od takrat celo sardele v Kopru na tržnici podražile. Ne boš verjel! Včeraj videno.

Mama mi je povedala, da so v mladih letih med vojno 4 leta jedli vsak dan krompir, sem in tja polento, fizol, domaco solato in jabolka, meso pa za vzorec nekajkrat na leto. Tudi prej in kasneje niso jedli veliko bolj raznoliko. V danasnjem denarju bi stala njihova prehrana drobiz. Po tvojem bi morali vsi pomreti zaradi pomankljive prehrane. V resnici so povecini ziveli okoli 90 let, ena od njih jo maha proti 100. In vsi cili do par mesecev pred koncem, noben v domu za stare. In imeli so vec energije, kot jo imajo danes tisti, ki si kupijo fensi smensi snicle ali ribe za 50 evrov kilo, ker oni pa ze ne bodo jedli pomij.
Toliko v razmislek.
[/quote]

Točno tako. Pol pa danes nekateri govorijo da ješ ne zdravo če nimaš vsak dan raznovrstnega sadja in takšne nebuloze. Mislim da so ovire bolj v glavah posameznika kot pa v raznovrstni prehrani. Sedaj pa vsi sledijo nekim kvazi nasvetom in mislijo kako zdravo se prehranjujejo bolezni pa vsaj dan več.


Ujameš ? Kje pa? A greš pa loviš? Zakaj pa ne kar ene dve tone? Madona, pa vam res ni dobro. Ujameš zastonj??? Kdaj si na zadnje bil v ribarnici? Enkrat davno, ker so se od takrat celo sardele v Kopru na tržnici podražile. Ne boš verjel! Včeraj videno.
[/quote]

V Kopru kupovati sardele je najdražje kar lahko izbereš. Kot bi šel na tržnico po zelenjavo in sadje.

Zame razne testenine, riži, pšenični zdro, ajdove kaše, krompir in kruh in podobno pač niso zdrava hrana in name delujejo slabo, vsaj večje količine tega, ki bi jih pojedla, če ne bi jedla pestro.

Dnevno pojem okoli 1kg sadja in zelenjave, nekaj mesa in zelo malo OH živil.
S 60e ne bi prišla skozi.
[/quote]

Ajdina kaša ni zdrava? Je eden najboljših virov rastlinskih beljakovin.
Ti kar jej sojo. Je dovolj strupena.

Jaz porabim še manj, nekje okrog 10 evrov na zimo. Zadnjič mi je pripeljal sosed kmet 200kg krompirja, ki ga je mel čez, kupil sem pri njemu še ogromno zelja za 10 evrov, malo gnilega ampak še dobrega. Sedaj bom celo zimo tolkel krompir in zelje za 10 evrov. Ampak to ni za šmensi jedce kot ste tu gor ko porabite 60 evrov na mesec za dva. Aja pa še čičeriko sem dobil zastonj in sedaj bom tudi to tolkel zraven celo zimo. Je zdravo in še poceni, tukaj gor se pa preseravate in mečete evre skozi okno.

V Kopru kupovati sardele je najdražje kar lahko izbereš. Kot bi šel na tržnico po zelenjavo in sadje.
[/quote]
In kam greš ti? V Hofer po ta zmrznjene? Ali k ribiču na črno?

New Report

Close