Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Vam jaz povem kako je bit muslimanka s hidžabom v Sloveniji

Vam jaz povem kako je bit muslimanka s hidžabom v Sloveniji

(star) članek o tem, kako vahabizem spreminja islam v bosni, če koga zanima, zakaj porast zakrivanja pri ženskah, brad in kratkih hlač pri moških:
The Islam traditional to Bosnia is moderate, shaped by long co-existence with other faiths and incorporating customs that predate the conversion to Islam of some Christian Slavs in the 15th century, when the Ottomans conquered the Balkans.
Many see this secular, European Islam now threatened by the Wahhabi form of Sunni Islam, which originates in an 18th century reform movement aiming to restore Islam to its pure form by purging it of foreign and corrupting influences or innovations.
Wahhabism was brought to Bosnia by fighters who came to support the outgunned Muslims during the 1992-95 war and missionaries who arrived later.

Odgovor na objavo uporabnika
kakšen bo epilog, 23.03.2024 ob 23:16

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 8409, 23.03.2024 ob 23:00

Odgovor na objavo uporabnika
trew, 23.03.2024 ob 22:31

V Kopenhagnu živi skupnost približno 300.000 muslimanov, ki sprejemajo šeriatsko pravo. Navzven so te mošeje delovale “liberalno”, dogajanje znotraj njih pa se je izkazalo za popolnoma drugačno in naravnost grozljivo. Nasvet muftijev ženi, ki išče pomoč ker jo mož stalno pretepa je, naj se vrne nazaj k njemu in naj bo dobra žena ter izpolnjuje svoje dolžnosti do njega.

Avtorica uvodnega posta in njej podobne, ki jim nihče ne krši njihove pravice do svobode veroizpovedi, pa se kljub temu nenehno postavljajo v vlogo žrtve in menijo, da naj bi se celoten svet, ki jih obdaja, prilagodil njim in postal kot one, najbrž ne bodo srečne preden jih ne bo doletela ta ista usoda kot te ženske iz npr. Kopenhagna. Takrat bodo upravičeno zaslužile naziv žrtve, ampak do tega bodo očitno prišle po svojih željah.

Jp, Danci so začeli zato rušit njihove “Fužine”, ker če ti rata njihov geto v mestu, se vzpostavi cel paralelni sistem vključno s pravnim, šaria, kakopak, in potem se znotraj njihovega sistema poročajo, rešujejo spore itd., čist kontra ideji asimilacije in integracije. Da ne omenjamo Švedske, kjer si niti policija ne upa v določene dele Malmoeja in si tudi red musliči sami delajo. Kar je recept za konflikte in državljansko vojno.

Žalostna resnica je, da so vsi poskusi integrirati neevropske kulture v evropske propadli in da so nove generacije še manj integrirane kot so bili njihovi starši, našo kulturo sovražijo in prezirajo, zdi se jim svetohlinska in dekadentna, edini razlog, da so tu, so ekonomske priložnosti, ampak tudi za to so prepričani, da so njihove države taka podrtija po naši krivdi in da smo jih dolžni preživljati in skrbeti za njih, ker če ne bi bilo nas, bi bila pri njih doma Wakanda.

To so zelo globoke zamere in resentment do nas, liberalne sile v družbi pa samo še prilivajo olja na ogenj, češ da smo Belci nemoralni, kolonizatorji, izkoriščevalci, žleht skratka. Če bi imeli to moč, bi se nam veliko, če ne večina teh manjšin maščevala za domnevne zgodovinske krivice.

Osebno vidim samo dve možnosti in obe sta katastofalni:

1. Popolna prevlada islama v Evropi čez največ dve desetletji in zatiranje domicilnega evropskega prebivalstva, ki se bo selilo na Vuhod proti Poljski, Belorusiji in Rusiji. To je v skladu z globalistično agendo.

2. Oborožen upor domicilnega avropskega prebivalstva in repriza izgona Mavrov iz Evrope ali grškega čiščenja iz 1924. To je mogoče samo pod pogojem zmage suverenističnih strank, poraza liberalno-globalističnih strank in osvoboditve medijev pred cenzuro. Na to opozarjajo upokojeni francoski generali in številni bivši politiki.

Z islamom v EU se nam ne obeta nič dobrega. Ko jih je malo so mirni in neopazni, ko dosežejo 10% zahtevajo pravice, pri 15% se opogumijo in postanejo agresivni. Samo šeriat in nič drugega. Na Švedskem so ugotovili, da so se ujeli v past.Ali bojo Švedi zmogli doseči čast in dostojanstvo svojih vikinških prednikov ali pa bojo postali kalifat?

 

Zato pa bodo sedaj prihajala desnice na oblast, edino to se ima kaj upanje.

Kaj pa bi ta imam al hodza moral rect?

Drgac je hadis “nije od nas onaj koji odvrati zenu od muza”.

No kaj bi moral rect? No povejte pametne feministke? Razbit druzino? Druzina je temelj druzbe. Sej zato vse ode u pizdu materinu ker druzina ni na prvem mestu. Sfukani otroci, ni morale med ljudmi..  sve razpusteno…

Al kaj bi moral rect? Zovi policiju? Sfukal so vas..  a to pa ne.. ti pa be bos tega tolerilala…

Stari zadnjic sem se z mamo pogovarjal… kao jst nobenga nebi trpela.

Sem rekel ja. Ampak če zajebes pri izbiri… pusko v koruzo je lahko vrzt. To vsak zna..  popravt pa uztrajat pa ne… to je malo teze… zajebat pa odustat a to pa mala sala…

A vidis da ta vasa vzgoja, te vasi zakoni… a vidis da je vse luknjasto…

Caki zakaj je Bog objavljal biblijo pa zakone pa ureditev??? Samo onako? No razglej se okoli. Dobro pogledaj. Tocno zato je objavljal. Oz med drugim tudi zaradi tega.

Eto pusti moza… kaj jo caka potem? Odprta nebesa???

Ve zahodne emancipirane najbolje veste kaj jo caka ce se loci…  pa se ce ima kakega otroka…

Suplja prica jo caka.

Pa spoznanje da ji je bilo pri mozu se najbolje.

Se jaz lahko sprehajam v krilu in topu v tvoji državi? Ko bo odgovor da, se lahko pogovarjamo naprej. Pokrite ste simbol da jaz ne smem početi tega pri vas, ker vi to pustite. Tvoja vera nima nobene tolerance do drugih. Ne moti me ruta,moti me kaj predstavlja. In to mi ni všeč. Je tebi všeč da jaz ne morem biti taka kot želim če grem na tvojo zemljo??? Vrjetno ti je to všeč ker imate tako mentaliteto. Dokler tvoja vera ne dopušča drugega kot vašega, je meni vseeno če nimaš službe. Tvoja ruta predstavlja zatiranje žensk, ki ne sprejmejo tvoje vere. Bi bilo tebi všeč če binte recimo na naši meji nasilno krstili in ti dali križ na steno?? Slovenija je namreč krščanska država, ampak za razliko od tvoje zemlje vas pustimo na miru. Mi smo svetlobna leta pred tvojimi. Spoštovanje mora najprej priti iz iz obeh strani. Pri vas tega ni

Ne pritožuj se, če izstopaš. To si se sama odločila (praviš da mama ne nosi rute).

Poroči se s pravim muslimanom,  da te bo živel in ne boš rabila službe.

Takrat boš pa spoznala kaj je svoboda in kaj pomeni ruta.

Svojo vero in mir in svobodo lahko živiš tud brez rute in v zasebnosti.

Tukaj pa samo želiš izstopati, pa mogoče se ti ne da v službo in imaš izgled za izgovor.

Kaj ste muslimani res tako nevedni in neizobrazeni, da ne poznate osnovnih zgodovinskih dejstev? Vec stoletij smo na obmocju Slovenije trpeli turske vpade, kjer so vasi predniki ropali, pozigali, ugrabljali ljudi.

Ni variante, da tako trpljenje narod izbrise iz zgodovinskega spomina. Zato v nasih krajih nikoli ne boste sprejeti. Ste pa sprejeti pri ljudstvih, katera vpadov in mucenja niso dozivela (nemci, svedi, danci).

Ocitno se zgodovina res ponavlja.

Odgovor na objavo uporabnika
Nina271, 24.03.2024 ob 05:35

Se jaz lahko sprehajam v krilu in topu v tvoji državi? Ko bo odgovor da, se lahko pogovarjamo naprej. Pokrite ste simbol da jaz ne smem početi tega pri vas, ker vi to pustite. Tvoja vera nima nobene tolerance do drugih. Ne moti me ruta,moti me kaj predstavlja. In to mi ni všeč. Je tebi všeč da jaz ne morem biti taka kot želim če grem na tvojo zemljo??? Vrjetno ti je to všeč ker imate tako mentaliteto. Dokler tvoja vera ne dopušča drugega kot vašega, je meni vseeno če nimaš službe. Tvoja ruta predstavlja zatiranje žensk, ki ne sprejmejo tvoje vere. Bi bilo tebi všeč če binte recimo na naši meji nasilno krstili in ti dali križ na steno?? Slovenija je namreč krščanska država, ampak za razliko od tvoje zemlje vas pustimo na miru. Mi smo svetlobna leta pred tvojimi. Spoštovanje mora najprej priti iz iz obeh strani. Pri vas tega ni

Slovenija NI krščanska, ampak laična država! Vera in država sta strogo ločeni. Krščanstvo in islam sta veri dvojčici, v bistvu enaki, različni samo v nepomembnih detajlih.

Sem rekel ja. Ampak če zajebes pri izbiri… pusko v koruzo je lahko vrzt. To vsak zna..  popravt pa uztrajat pa ne… to je malo teze… zajebat pa odustat a to pa mala sala…

V državah, kjer se prakticira šeriat, ki ga očitno tudi ti zagovarjaš, nima ženska nobene izbire. Poroka je vnaprej določena, deklico mnogokrat že pri 14-tih družina “proda” najboljšemu ponudniku. Se ti zdi, da je ona “zajebala pri izbiri”, če dobi 40-letnega nasilneža, ki jo posiljuje in pretepa? In ne, tega ne more popravit.  Edini razlog, zakaj “vztraja” v tem zakonu, je, da je edina alternativa popolna izločitev iz družbe in najverjetneje smrt.

Ti, živeč v Sloveniji, se lahko afnaš s svojo “vero” in tukaj mlatiš prazno slamo o tem, kako so zahodnjakinje moralno oporečne, muslimanke pa steber morale, ker se nikoli ne ločijo. Čisto pa spregledaš dejstvo, da se ne morejo ločiti. To sploh ni opcija! In točno zaradi tega pri vas ni ločitev. Ampak to za take, kot si ti, nima veze. Ženska naj trpi in molči, važno, da se na zunaj vidi, kot da je vse okej. Pa tudi nesmiselno je primerjati te mlade muslimanke, katerih matere niso nikoli nosile rut, in ki se lahko poročijo s komerkoli hočejo, saj jih k ničemur nihče ne sili, z ženskami v državah, kjer vlada šeriatsko pravo. Tale slovenska muslimanka si bo hitro snela ruto, če bo ugotovila, da si je mož vzel preveč pravic in da jo zatira. Za njo ni nobene družine, ki bi jo ubila, če bi to naredila. Komot si lahko prireja “vero” kot ji paše. Kot večina naših kristjanov, ki sicer hodi žegnat potice in krsti otroke, ampak tisto, česar pa se jim ne zdi okej, pa ne prakticirajo. Podobno je z mladimi muslimani pri nas. Vključno s teboj.

Bi si dovolil, da ti oče poišče nevesto, ki je sploh še nisi videl, pač zato, ker meni, da si pregloboko vstopil v zahodnjaški način življenja, preveč časa porabiš na internetu, delaš same oslarije in sramotiš družino, in je skrajni cajt, da greš v službo (ki ti jo bo on zrihtal) in poročiš žensko (ki to jo bo tudi on zrihtal). Dokler lahko živiš zahodnjaški način življenja in nimaš praktično nobenih resnih omejitev in prisil, se lahko tukaj duvaš in furaš svojo “vero”. Dokler represija tvoje vere ne pade nate, je to izredno enostavno.

Odgovor na objavo uporabnika
Mene ni, 23.03.2024 ob 23:38

Odgovor na objavo uporabnika
aiša525, 22.03.2024 ob 19:55

Zelo težko. Vsi te buljijo, dobivaš grde komentarje, službe ne dobiš. Pa sem rojena in šolana tukaj, imam končano fakulteto. Zakaj ste tako nestrpni? Zakaj vas moti ruta na glavi katero so nosile tudi vaše babice?

Za avtorico… A ni point tega vašega oblačila, da ne izzivate pozornosti? Glede na to, da v naših krajih spodobno oblečene ženske (brez hidzaba) nihče niti povoha ne očitno nosite ta vaš hidzab ravno z namenom privlacenja pozornosti. Torej ravno nasprotno od namena. Torej, če bi res želela biti skromna in neopažena torej oblečeš nekaj neizzivalnega. Hidzab je pač v nasih krajih izzivalno oblačilo, kar pomeni, da delaš v nasprotju z alahovo voljo…

Straight to the point. Čestitke, zadel v nulo

Zakaj se pa ne asimilirala v to okolje tukaj in ga daš dol? Zakaj uživaš v nekih simbolih, ki v bistvu zaničujejo tebe kot žensko? Zakaj ti je toliko pomembno, da tako stvar nosiš, če zaničuje tebe napram moškemu?

Aisa525:

Ti pa res mislis, da se svet okoli tebe vrti!

Zakaj jaz ne letam v spodnjih dolgih gatah po svetu???

Hja, treba se je prilagajati okolju in ne kontra!

Kaj bi se zgodilo v muslimanskih deželah, če bi povprečna dijakinja/študentka hodila po mestu z modernimi strganimi kavbojkami in topom?

Bi jo tako dobro odnesla kot ti pri nas?

Mlatenje prazne slame, zgodbice za lahko noč iz korana, bedasta naračila muhameda bla, bla … pravljice za impotentne moške, ki si drugače kot s prisilo ne znajo poiskat žene. Tipični muslimanski slabič pač. Koza je enako ženska pa hitro poslušat muftija… he, he, he…

Odgovor na objavo uporabnika
sonja907, 24.03.2024 ob 10:46

Sem rekel ja. Ampak če zajebes pri izbiri… pusko v koruzo je lahko vrzt. To vsak zna..  popravt pa uztrajat pa ne… to je malo teze… zajebat pa odustat a to pa mala sala…

V državah, kjer se prakticira šeriat, ki ga očitno tudi ti zagovarjaš, nima ženska nobene izbire. Poroka je vnaprej določena, deklico mnogokrat že pri 14-tih družina “proda” najboljšemu ponudniku. Se ti zdi, da je ona “zajebala pri izbiri”, če dobi 40-letnega nasilneža, ki jo posiljuje in pretepa? In ne, tega ne more popravit.  Edini razlog, zakaj “vztraja” v tem zakonu, je, da je edina alternativa popolna izločitev iz družbe in najverjetneje smrt.

Ti, živeč v Sloveniji, se lahko afnaš s svojo “vero” in tukaj mlatiš prazno slamo o tem, kako so zahodnjakinje moralno oporečne, muslimanke pa steber morale, ker se nikoli ne ločijo. Čisto pa spregledaš dejstvo, da se ne morejo ločiti. To sploh ni opcija! In točno zaradi tega pri vas ni ločitev. Ampak to za take, kot si ti, nima veze. Ženska naj trpi in molči, važno, da se na zunaj vidi, kot da je vse okej. Pa tudi nesmiselno je primerjati te mlade muslimanke, katerih matere niso nikoli nosile rut, in ki se lahko poročijo s komerkoli hočejo, saj jih k ničemur nihče ne sili, z ženskami v državah, kjer vlada šeriatsko pravo. Tale slovenska muslimanka si bo hitro snela ruto, če bo ugotovila, da si je mož vzel preveč pravic in da jo zatira. Za njo ni nobene družine, ki bi jo ubila, če bi to naredila. Komot si lahko prireja “vero” kot ji paše. Kot večina naših kristjanov, ki sicer hodi žegnat potice in krsti otroke, ampak tisto, česar pa se jim ne zdi okej, pa ne prakticirajo. Podobno je z mladimi muslimani pri nas. Vključno s teboj.

Bi si dovolil, da ti oče poišče nevesto, ki je sploh še nisi videl, pač zato, ker meni, da si pregloboko vstopil v zahodnjaški način življenja, preveč časa porabiš na internetu, delaš same oslarije in sramotiš družino, in je skrajni cajt, da greš v službo (ki ti jo bo on zrihtal) in poročiš žensko (ki to jo bo tudi on zrihtal). Dokler lahko živiš zahodnjaški način življenja in nimaš praktično nobenih resnih omejitev in prisil, se lahko tukaj duvaš in furaš svojo “vero”. Dokler represija tvoje vere ne pade nate, je to izredno enostavno.

Bravo Sonja.

Pravi odgovor tako kripto šmuglaru Bozomonu kot Darku, ta je pa sploh vse pomešal s primerjavo z nunami… Še dobro da ni dal primera zaposlenih, ki poleg pokrival oblečejo tudi pajace in si nadenejo zaščitna očala….

@jahnoja

“Slovenija NI krščanska, ampak laična država! Vera in država sta strogo ločeni. Krščanstvo in islam sta veri dvojčici, v bistvu enaki, različni samo v nepomembnih detajlih.”

Seveda je krščanska, Zahodna civilizacija temelji na krščanskih vrednotah, tudi če smo agnostiki ali ateisti, naš pogled na svet izhaja iz tega, naša tolerantnost in empatija, ljubezen do sočloveka in tudi do živali, kulturno smo Evropejci Kristjani ne glede na to, ali verjamemo v Boga in kaj si mislimo o RKC.

Vrednote islamske civilizacije so povsem drugačne in pretežno nekompatibilne z našimi, za začetek že glede svobode govora, svetosti življenja, odpovedi maščevanju, pravic žensk in živali, da ne naštevam.

Prav tako krščanstvo in islam nista “veri dvojčici”, islam zanika ključne elemente krščanstva in ima povsem drugačno teologijo, ki je blizu Stari zavezi in Judaizmu pred Talmudom, zraven pa so pomešani elementi arabskega vraževerja in predislamskega kulta Meseca, zato med drugim polmesec v islamski simboliki.

Ruta na glavi me ne moti.Motijo me pa tiste popolnoma zakrite,ko se še učke komajda vidijo.Imam tudi precej sodelavk muslimanske vero izpovedi.Ena izmed njih tudi dela z ruto.Spoštujemo druga,drugo,spoštujemo različne vere.Smo versko in narodno mešan kolektiv oziroma smo ustanova,kjer so/smo zaposleni iz vse bivše juge.

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 8409, 24.03.2024 ob 13:26

@jahnoja

“Slovenija NI krščanska, ampak laična država! Vera in država sta strogo ločeni. Krščanstvo in islam sta veri dvojčici, v bistvu enaki, različni samo v nepomembnih detajlih.”

Seveda je krščanska, Zahodna civilizacija temelji na krščanskih vrednotah, tudi če smo agnostiki ali ateisti, naš pogled na svet izhaja iz tega, naša tolerantnost in empatija, ljubezen do sočloveka in tudi do živali, kulturno smo Evropejci Kristjani ne glede na to, ali verjamemo v Boga in kaj si mislimo o RKC.

Vrednote islamske civilizacije so povsem drugačne in pretežno nekompatibilne z našimi, za začetek že glede svobode govora, svetosti življenja, odpovedi maščevanju, pravic žensk in živali, da ne naštevam.

Prav tako krščanstvo in islam nista “veri dvojčici”, islam zanika ključne elemente krščanstva in ima povsem drugačno teologijo, ki je blizu Stari zavezi in Judaizmu pred Talmudom, zraven pa so pomešani elementi arabskega vraževerja in predislamskega kulta Meseca, zato med drugim polmesec v islamski simboliki.

Humanizem je prinesel Evropi napredek, človečnost, ne krščanstvo! Krščanstvo  (jap celo sam Jezus) je komot toleriralo suženjstvo. Humanizem je šele prisilil krščanstvo,  da se je civiliziralo. Za razliko od islama, ki je se vedno v plemenski skupnosti, totalno zaostalo. Šarija je največje zlo človeštva.

Je pa hecen koncept raja v islamu za ženske  – vsak dan znova bodo večno mlade (33 let stare al koliko že) device, ki jih bodo vsak dan znova razdevičevali 33 letniki. Res, svetla prihodnost, ki se jo zagotovo veseli vsaka muslimanka. 🤣

Bolj blesavo bi res težko iznašli.

lubica, mal se zamisli zakaj si zarutkana, ane?

Lej živiš v tem okolju, prilagodi se, civiliziraj se že enkrat

Odgovor na objavo uporabnika
Humanizem, 24.03.2024 ob 15:15

Humanizem je prinesel Evropi napredek, človečnost, ne krščanstvo! Krščanstvo  (jap celo sam Jezus) je komot toleriralo suženjstvo. Humanizem je šele prisilil krščanstvo,  da se je civiliziralo. Za razliko od islama, ki je se vedno v plemenski skupnosti, totalno zaostalo. Šarija je največje zlo človeštva.

Je pa hecen koncept raja v islamu za ženske  – vsak dan znova bodo večno mlade (33 let stare al koliko že) device, ki jih bodo vsak dan znova razdevičevali 33 letniki. Res, svetla prihodnost, ki se jo zagotovo veseli vsaka muslimanka. 🤣

Bolj blesavo bi res težko iznašli.

Nope, “humanizem” je bila samo normalna progresija krščanskih vrednot in morale, to ni bila revolucija.

Suženjstvo je bilo normalen del človeštva od prvega dne in povsod po svetu in je dejansko nastalo iz humanih vzgibov, pleme A je premagalo pleme B, si prisvojilo ženske in otroke in nastala je dilema, kaj narediti s premagano vojsko, z moškimi. Tradicionalno so jih pač potamanili, potem je pa progresija moralnih norm privedla do tega, da so jim ponudili izhod, pustimo vas živeti, ampak boste pač naši sužnji, zelo humano z njihove strani.

In klasično suženjstvo, npr. v Grčiji ali Rimu, ni bilo niti približno tako, kakršno nam Hollywood slika suženjstvo Zamorcev v ZDA, suženj je imel relativno veliko pravic, lahko se je celo odkupil, in lastnik je za svoje sužnje skrbel skoraj kot za svojo družino, sej niso bili bebci Rimljani, zakaj bi ti slabo ravnal s svojim sužnjem, ti ga hočeš motivirat, da čim bolje dela zate, + če ga maltretiraš, se ti zna upreti in te ponoči zaklat.

Ko bereš klasične vire, se sužnji nič posebej ne pritožujejo nad tem, da so sužnji, imajo streho nad glavo, hrano na krožniku, zdravstveno zavarovanje, absolutno varnost zaposlitve, kaj več je pa še rabil? Čez 500 let so bo mogoče našim zanamcem zdelo nepredstavljivo, da smo nekoč hodili v službo za nekoga drugega, in da te je gazda lahko izkoriščal in odpuščal itd., mogoče se jim bo zdelo suženjstvo celo boljši deal kot biti najemna delovna sila.

Ko je pa prišel čas, da se suženjstvo ukine, so ga Angleži ukinjali z, ne boste verjeli, krščanskimi argumenti, češ da smo vsi božji otroci, in so ga odpravili z enormnimi stroški zase v denarju in krvi, proti odpravi suženjstva so bili pa Arabci in del Zamorcev samih, ker so cele ekonomije bazirale na sužnjih, z abolicijo je veliko ljudi izgubilo službe in vir dohodka.

Odgovor na objavo uporabnika
aiša525, 22.03.2024 ob 20:08

Ali mi lahko razložite zakaj točno vas moti ruta na moji glavi? Ali vas moti tudi kapa ali klobuk?

Ne moti nas ruta, moti nas hijab.

Moti me islam, ker ni kompatibilen z današnjim razumevanjem humanosti, pravičnosti, pravic žensk, svobode veroizpovedi…. skratka je popolnoma nekompatibilen z današnjo demokracijo in človekovimi pravicami. Ne samo, da je nazadnjaški, je izredno agresiven, zavojevalski in totalitaren. Ne, to ni islamofobija, to so dejastva, ki jih lahko preveri vsak vsaj povprečno inteligenten. Vera, ki ima v svojih zapovedih zapisano, da se mora za vsako ceno širiti (tudi s krvjo), hkrati pa izstop iz nje ni mogoč, je nevarna in bi morala biti prepovedana. Toleranca do vere, ki je ekstremno netolerantna do vseh drugih, ni ne smiselna ne upravičena.

Kaj pa ce je judinja pokrita? Al pa nuna? Pac kristjanka??

https://m.youtube.com/shorts/wKqan8mwC7E

Vi drgac pojma nimate. Se o lastni veri ne.

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 8409, 24.03.2024 ob 15:53

Nope, “humanizem” je bila samo normalna progresija krščanskih vrednot in morale, to ni bila revolucija.

Suženjstvo je bilo normalen del človeštva od prvega dne in povsod po svetu in je dejansko nastalo iz humanih vzgibov, pleme A je premagalo pleme B, si prisvojilo ženske in otroke in nastala je dilema, kaj narediti s premagano vojsko, z moškimi. Tradicionalno so jih pač potamanili, potem je pa progresija moralnih norm privedla do tega, da so jim ponudili izhod, pustimo vas živeti, ampak boste pač naši sužnji, zelo humano z njihove strani.

In klasično suženjstvo, npr. v Grčiji ali Rimu, ni bilo niti približno tako, kakršno nam Hollywood slika suženjstvo Zamorcev v ZDA, suženj je imel relativno veliko pravic, lahko se je celo odkupil, in lastnik je za svoje sužnje skrbel skoraj kot za svojo družino, sej niso bili bebci Rimljani, zakaj bi ti slabo ravnal s svojim sužnjem, ti ga hočeš motivirat, da čim bolje dela zate, + če ga maltretiraš, se ti zna upreti in te ponoči zaklat.

Ko bereš klasične vire, se sužnji nič posebej ne pritožujejo nad tem, da so sužnji, imajo streho nad glavo, hrano na krožniku, zdravstveno zavarovanje, absolutno varnost zaposlitve, kaj več je pa še rabil? Čez 500 let so bo mogoče našim zanamcem zdelo nepredstavljivo, da smo nekoč hodili v službo za nekoga drugega, in da te je gazda lahko izkoriščal in odpuščal itd., mogoče se jim bo zdelo suženjstvo celo boljši deal kot biti najemna delovna sila.

Ko je pa prišel čas, da se suženjstvo ukine, so ga Angleži ukinjali z, ne boste verjeli, krščanskimi argumenti, češ da smo vsi božji otroci, in so ga odpravili z enormnimi stroški zase v denarju in krvi, proti odpravi suženjstva so bili pa Arabci in del Zamorcev samih, ker so cele ekonomije bazirale na sužnjih, z abolicijo je veliko ljudi izgubilo službe in vir dohodka.

Apologet prve klase. Skoraj podoben islamskim. Vlečeš argumente iz neke temne luknje, nimajo pa nobene osnove. Krščanstvo si jemlje zasluge na nekaj, kar ni njegovo. Ne, ni bilo miroljubno niti moralno. Stara zaveza je surova, krvava. Nova je malo boljša, še vedno pa nehumana z današnjega razumevanja človečnosti in pravičnosti. Ja, vem, peče tole o suženjstvu, a ne? Jezus, tako dober kot kruh, ni pa se ravno pretegnil, ko je šlo za sužnje. Začuda ni nič rekel, da bi ga ukinili. Človekoljub pa tak. Ker suženj je pač suženj, brez pravic, brez da bi sam odločal o svojem življenju. Lahko zavijaš v celofan, noben se ne bi hotel roditi suženj. Tako da pospravi tole leporečenje o krščanstvu. Je bilo, kakršno je bilo – kruto, surovo, totalitarno. Humanizem je bil tudi odgovor na okrutnost cerkve. V ospredje je postavil človeka, ne pa več boga. Je bilo veliko upora, na srečo pa je na koncu prevladal in cerkev se je morala prilagoditi – civilizirati. Cerkev je humanizem zavirala, ker je z njim izgubljala svojo moč. Kakšne krščanske vrednote in morala neki, no. Ne piši traparij. Tudi morala (ki se je vedno spreminjala), je obstajala že pred krščanstvom. In obstaja tudi brez njega.

Se kaka pokrita vpraša, kako se počutimo mi?

New Report

Close